Co to jest?
Ta niewielka puszeczka zazwyczaj jest zasilana z gniazda zapalniczki - ot, typowego, jakie znajduje się wewnątrz kabiny każdego pojazdu. W środku znajduje się niewielki układ elektroniczny, a dla użytkownika może być dostępnych kilka przycisków oraz, opcjonalnie, prosty wyświetlacz.
To, czym transmiter odróżnia się od innego podobnego urządzenia - czyli ładowarki samochodowej - jest wbudowany nadajnik radiowy. Ale nie byle jaki, bowiem to urządzenie imituje prawdziwą rozgłośnię radiową. Nadawane przez nie stacje możemy odbierać na zakresie fal ultrakrótkich (UKF) z modulacją częstotliwościową (FM).
W Polsce obowiązuje standard CCIR, obejmujący zakres częstotliwości od 87,5MHz do 108MHz. Wszystkie najpopularniejsze ogólnopolskie stacje radiowe, a także mnóstwo lokalnych, nadają właśnie w tym paśmie.
Do czego to służy?
Za cenę kilkudziesięciu złotych możemy stać się posiadaczem własnego, niewielkiego nadajnika UKF FM, który z łatwością zainstalujemy w naszym samochodzie. Jego zadaniem jest nadawanie sygnału audio, który dostaje ze źródła. A co może być tym źródłem?
Najczęściej jest nim telefon komórkowy, ale wszelkiego rodzaju odtwarzacze MP3 czy MP4 - również. Transmiter samochodowy “otrzymuje” sygnał przesłany do niego poprzez przewód z wtykiem mini jack lub Bluetooth, po czym odpowiednio obrabia, moduluje i nadaje w sposób “zrozumiały” dla radia w samochodzie.
Możemy słuchać czego tylko chcemy, bez potrzeby zakładania słuchawek na uszy bądź wsłuchiwania się w relatywnie cichy głośnik wbudowany w telefon. Wszystko to, czego życzymy sobie w danej chwili słuchać - audiobooki, muzyka, podręczniki językowe - może być dostępne w głośnikach samochodu w naprawdę wysokiej jakości. Bez zaników, bez szumu, bez zakłóceń, również w tunelach i na odludziu.
Zasada działania
Transmiter pełni rolę pośrednika między tym, czego chcemy słuchać a tym, co doskonale nadaje się do odsłuchu - czyli wyposażeniem car audio. Sygnał audio jest przesyłany do znajdującego się w transmiterze nadajnika. Efektem jego działania jest pojawienie się nowej, silnej stacji na skali naszego radia - wystarczy włączyć wyszukiwanie lub od razu wpisać tę samą częstotliwość co ta, na której pracuje transmiter.
Niektóre proste transmitery mają odgórnie zdefiniowaną częstotliwość pracy. Wiele urządzeń posiada możliwość wyboru jednej z kilku częstotliwości fali nośnej, a nawet ustawienia dowolnej z całego zakresu obejmowanego przez standard CCIR. Można w ten sposób ustawić taką wartość, która nie będzie kolidowała z nadajnikiem pracującym w tym obszarze.
Uwaga na innych
Zasięg typowego transmitera samochodowego wynosi kilka metrów. To oznacza, że wysyłana przez niego fala elektromagnetyczna może być odbierana przez inne samochody, które znajdą się w pobliżu. Warto więc ustawić taką częstotliwość pracy, która nie będzie zakłócała odbioru innym użytkownikom radioodbiorników.
Nie tylko po przewodzie
Coraz więcej transmiterów samochodowych jest wyposażonych w moduł Bluetooth. Dzięki niemu, można sparować to urządzenie z telefonem i przesyłać dźwięk bezprzewodowo. W transmiterze odpowiednie układy konwertują go na postać analogową, zrozumiałą dla nadajnika. Reszta odbywa się w ten sam sposób
Co ciekawe, niektóre transmitery tego typu umożliwiają prowadzenie rozmów telefonicznych. Na obudowie znajdują się przyciski służące do obsługi rozmów.
https://sklep.avt.pl/transmiter-samochodowy-fm-zestaw-glosnomowiacy-bt-ladowarka-usb-1a-w-jednym-fm-08bt.html
Dodatkowe funkcje
Często transmitery posiadają wbudowaną ładowarkę z wyjściem USB. Można z niej ładować telefon w trakcie jazdy, więc nawet wielogodzinne używanie go w roli źródła muzyki (na przykład, z internetowego serwisu muzycznego) nie spowoduje rozładowania jego akumulatora.
Niektóre tego typu urządzenia mają wbudowany czytnik kart SD. Niekiedy idzie to w parze z odtwarzaczem muzyki z przenośnych pamięci typu pendrive, które mają złącze USB. Mając ulubiony zestaw plików audio, telefon w ogóle nie jest potrzebny - wbudowany odtwarzacz sam sobie z nimi poradzi. Liczba obsługiwanych formatów nie jest zazwyczaj szeroka (choć i to ulega zmianom), lecz MP3 i WMA można znaleźć niemal zawsze.
Transmiter może mieć wbudowane różne rzeczy, nawet lokalizator! Dzięki niemu, na ekranie specjalnej aplikacji będzie można zobaczyć, gdzie pozostawiło się swój pojazd i jaki jest stan jego akumulatora.
Podsumowanie
Transmiter samochodowy to niewielki układ elektroniczny, który pełni rolę miniaturowego nadajnika UKF FM. Dzięki niemu, możemy swobodnie słuchać w samochodzie ulubionej muzyki lub audiobooków. Warto jednak mieć przy tym na uwadze innych kierowców, aby nie byli zmuszeni do słuchania tego samego, co my.