Skąd taka nazwa?
Wkrętarki służą do wkręcania i wykręcania śrub oraz wkrętów. Są wyposażone sześciokątny uchwyt przeznaczony do wkładania bitów, które z kolei pasują do różnych łbów. Mają z reguły niewielką prędkość obrotową, ale duży moment obrotowy. Zazwyczaj są też dosyć lekkie i małe.
Typowa wiertarko wkrętarka ma uchwyt zaciskowy, w którym można zamontować wiele rzeczy. Wiertła, mieszadła do farb, szlifierki, małe tarcze do cięcia lub uchwyty do bitów. Te ostatnie powodują, że urządzenie staje się wkrętarką, lecz nie jest to jego jedyna funkcja - ma znacznie więcej możliwości. To za sprawą uniwersalnego uchwytu, zwanego również głowicą.
Czym cechuje się wiertarko wkrętarka?
Te urządzenia są większe i cięższe od typowych wkrętarek. Zdecydowana większość ma dwustopniową regulację prędkości:
- bieg wolny, służący do wkręcania i wolnoobrotowego wiercenia,
- bieg szybki do wiercenia w metalu i innych materiałach
Podobnie jak w wiertarkach zasilanych z sieci, tak i tutaj jest możliwość płynnej regulacji prędkości, która jest dostępna w przycisku - im mocniej wciśnięty, tym szybciej obraca się głowica. Przełącznik wyboru kierunku obrotów pozwala na obracanie osadzonego narzędzia w lewo lub w prawo. Ta funkcja jest bardzo przydatna podczas wykręcania śrub albo wyciągania zakleszczonego wiertła z otworu.
Tym, czego nie mają typowe wiertarki sieciowe, jest regulowane sprzęgło. Za pomocą płynnej lub skokowej regulacji możemy ustalić maksymalny moment obrotowy przyłożony do głowicy. Dzięki temu nie ma ryzyka zerwania delikatnych śrub. Po jego przekroczeniu, wiertarko wkrętarka wydaje charakterystyczny terkot.
Większość tego typu urządzeń jest zasilana z akumulatora. Może więc pracować bez dostępu do gniazdka sieciowego przez dłuższy czas.
Istotne parametry
Wybierając konkretne urządzenie, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów technicznych.
Napięcie zasilania
Producenci bardzo chętnie chwalą się tym parametrem, zazwyczaj jest naniesiony w wielu miejscach na urządzeniu oraz na opakowaniu. Podaje się je w woltach [V]. Im wyższe, tym lepiej, ponieważ urządzenie będzie mogło uzyskiwać większą moc.
Niektórzy niesłusznie traktują napięcie bezpośrednio jak moc. To są dwie różne wielkości fizyczne, choć mają coś wspólnego ze sobą. Teoretycznie, przyrząd zasilany bardzo niskim napięciem może mieć wielką moc, choć tutaj na drodze staje rezystancja: akumulatora, uzwojenia silnika i połączeń między nimi, które ją ograniczają. Im wyższe napięcie, tym większą moc można uzyskać - choć nie jest to wzrost proporcjonalny.
Masa urządzenia
Niby nic istotnego, lecz manewrując wiertarko wkrętarką nad głową, w ciasnym kącie, stojąc na drabinie, można sobie o tym przypomnieć. Dlatego osoby mniej zasobne w mięśnie, które chcą używać tego narzędzia w różnych miejscach, powinny zwrócić na to uwagę.
Maksymalna średnica wiertła
Podawana w milimetrach [mm]. Im większa tym lepiej, bo będziemy mogli bez przeszkód wywiercić otwór o średnicy np. 12mm. Typowe wiertarko wkrętarki mogą obsłużyć narzędzia o średnicy do 10 mm. Większe, na przykład do 13 mm, też są spotykane.
Moment obrotowy
Im większy, tym mocniej będzie można dokręcić śrubę. Podaje się go w niutonometrach [Nm]. Nie trzeba się przejmować, jeżeli będzie bardzo wysoki - zawsze można go zredukować, wykorzystując wbudowane sprzęgło. Zaś w krytycznych momentach, na przykład przy wykręcaniu zapieczonej śruby bądź zakleszczonego wiertła, będzie jak znalazł.
Pojemność i liczba akumulatorów
Im bardziej pojemny akumulator, tym dłużej będzie mógł zasilać nasz sprzęt bez konieczności ładowania. Ten parametr wyrażany jest w amperogodzinach [Ah]. On nie ma wpływu na moc urządzenia, jedynie na czas działania. Zdecydowana większość akumulatorów do wkrętarek jest wykonanych w technologii litowo-jonowej (Li-Ion) lub litowo-polimerowej (Li-Poly).
Jeżeli w zestawie są dwa akumulatory, tym lepiej - jeden z nich będzie mógł pracować, a drugi leżeć podłączony do ładowarki.
Co jest w sprzedaży?
Przyjrzymy się kilku urządzeniom. Można je kupić w naprawdę atrakcyjnej cenie, nawet z dodatkowym osprzętem. To duża zaleta, zaoszczędzimy na zakupie wierteł oraz bitów.
Wkrętarka akumulatorowa
Ten niedrogi przyrząd służy tylko do wkręcania śrub i wkrętów. Nie ma wymiennego akumulatora - został wbudowany w rękojeść. W zestawie są podstawowe bity oraz ładowarka.
Ciekawym dodatkiem jest prosta lampka LED, która oświetla miejsce wkręcania.
Mała i lekka wiertarko wkrętarka
To niewielkie urządzenie potrafi zarówno wyręczyć nasze nadgarstki podczas wkręcania wkrętów, jak i wywiercić parę otworów. Napięcie zasilania wynoszące 12 V jest wystarczające, by dać mu sporą moc, a jednocześnie masa takiej wiertarko wkrętarki to zaledwie 1 kg. Również posiada diodę LED, podświetlającą miejsce pracy po wciśnięciu przycisku.
W zestawie są dwa akumulatory oraz ładowarka sieciowa. Brak dodatkowego osprzętu może być tutaj zaletą, ponieważ cena jest znacznie niższa, a walizeczka przechowująca ten sprzęt jest kompaktowa.
Z bogatym wyposażeniem
Ten zestaw zawiera mnóstwo wierteł, bitów, nasadek, ściernic i innych rzeczy. Sama wkrętarka też jest warta uwagi. Napięcie zasilania 20 V i dwa wymienne akumulatory o pojemności 1,5 Ah każdy to nie przelewki. Takim sprzętem da się zrobić naprawdę wiele!
Ma inną budowę niż poprzednie urządzenia, zbliżoną do klasycznej wiertarko wkrętarki: można ją postawić w pionie, wykorzystując akumulator jako podstawkę. Wszystkie akcesoria są w jednej walizce, więc zawsze możemy mieć pełen komplet przy sobie.
Podsumowanie
Zakup wkrętarki lub wiertarko wkrętarki to najczęściej inwestycja na kilka lat. Chcemy, aby ten sprzęt był możliwie wszechstronny i posłużył nam długo, a jednocześnie nie zrujnował naszego portfela. Dlatego trzeba w przemyślany sposób podejść do tej kwestii, aby wydane pieniądze miały sens.