Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Jak podłączyć prostownik do akumulatora (ładowanie)

Ładowanie akumulatora samochodowego jest istotne dla prawidłowego działania naszego pojazdu. W przypadku akumulatorów stosowanych w motocyklach, ich naładowanie po całej zimie jest wręcz niezbędne. Zobaczmy, jak poprawnie naładować akumulator prostownikiem!
Article Image
1. Repetytorium użytkowej elektroniki 2. Repetytorium użytkowej elektroniki - Oświetlenie LED pod szafkami 3. Repetytorium użytkowej elektroniki - Oświetlenie do piwnicy 4. Repetytorium użytkowej elektroniki - Sygnalizator zalania 5. Repetytorium użytkowej elektroniki - Zasilacz do układu audio 6. Repetytorium użytkowej elektroniki - Zasilacz warsztatowy 7. Jaką wkrętarkę wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? 8. Rodzaje tranzystorów bipolarnych i unipolarnych 9. Jak podłączyć taśmy LED 10. Inteligentny dom - wszystko co powinieneś wiedzieć o systemach SMART HOME 11. Jak podłączyć prostownik do akumulatora (ładowanie) 12. Drukarki 3D - budowa i zasada działania 13. Jak prawidłowo zarobić kabel antenowy? 14. Jaki czujnik czadu wybrać i gdzie najlepiej zamontować? 15. Programowanie mikrokontrolerów - o czym należy wiedzieć na początek? 16. Oscyloskop cyfrowy - jaki wybrać? 17. Co to jest barometr i jak działa? 18. Jaki wykrywacz metali kupić? Na co zwracać uwagę przy wyborze? 19. Jak działa sieć 5G i jakie daje możliwości? 20. Diody LED - napięcie diod o różnych kolorach 21. Jaki kompresor samochodowy kupić? 22. Czujniki parkowania - jakie wybrać? 23. Jak ustawić antenę do odbioru naziemnej TV DVB-T? 24. Co to jest rezystor (opornik) i jak działa? 25. Jakie są typy i rodzaje bezpieczników? 26. Co to jest układ scalony i jak działa? 27. Jak zmierzyć napięcie akumulatora miernikiem? 28. Jak zarobić kabel sieciowy RJ-45? 29. Lutowanie - jak lutować kable poprawnie? 30. Arduino - co to jest i jak zacząć? 31. Raspberry pi - co to jest, do czego służy, jak zacząć? 32. Do czego służą kondensatory - zasada działania 33. Co to jest bezpiecznik i jak działa? 34. Jak dobrać i wymienić bezpiecznik? 35. Rodzaje kondensatorów, ich oznaczenia i budowa 36. Kalafonia - co to jest? do czego służy? jak używać? 37. Przewodniki prądu - co przewodzi prąd, a co nie? 38. Jaka latarka czołowa sprawdzi się najlepiej? 39. Jak działa płytka stykowa (prototypowa)? 40. Jakie ogniwa 18650 wybrać i gdzie kupić akumulatorki? 41. Jaki powerbank wybrać? Czym kierować się przy kupnie? 42. Raspberry Pi czy Arduino? Co wybrać? 43. Pierwsze Prawo Kirchhoffa - przepływ prądu w obwodzie elektrycznym 44. Rezonator kwarcowy - schemat, oznaczenia i zastosowanie 45. Drugie Prawo Kirchhoffa - bilans spadku napięć w zamkniętym obwodzie elektrycznym
Rozwiń cały spis treści Zwiń spis treści

Znamionowe napięcie akumulatora - ważna rzecz!

Używany prostownik powinien mieć napięcie wyjściowe zgodne ze znamionowym napięciem akumulatora: 12 V dla akumulatora 12 V, 6 V dla 6 V i tak dalej. Prostowniki automatyczne mają zazwyczaj dwa lub trzy różne napięcia wyjściowe, ale trzeba upewnić się, że może on prawidłowo obsłużyć bank energii naszego pojazdu.

Po pierwsze: wentylacja

Pomieszczenie, w którym będzie odbywało się ładowanie, powinno być suche i dobrze wentylowane. Wysoka wilgotność może uszkodzić prostownik. Wymóg prawidłowej wentylacji jest niezbędny dla zapewnienia bezpieczeństwa procesu ładowania. 

Otóż w jego trakcie z elektrolitu akumulatora może wydzielać się wodór. Taka sytuacja nastąpi, gdy napięcie ładowania będzie zbyt wysokie, na przykład w końcowej fazie, kiedy akumulator jest już prawie naładowany. Wodór tworzy z tlenem (zawartym w powietrzu) mieszaninę silnie wybuchową. Dlatego trzeba zadbać o jego sprawne odprowadzanie z pomieszczenia.

Temperatura też ma znaczenie

Nie wszystkie prostowniki, zwłaszcza automatyczne, mogą działać w temperaturze niższej niż 0°C. Jeżeli na zewnątrz jest mróz, trzeba akumulator przenieść do cieplejszego pomieszczenia. Temperatura ma wpływ na końcowe napięcie ładowania, dlatego podłączenie prostownika leżącego w ciepłym pomieszczeniu do akumulatora będącego na zewnątrz, nie jest dobrym pomysłem.

Po drugie: zajrzeć do instrukcji

W pierwszej kolejności, należy zajrzeć do instrukcji obsługi danego pojazdu, czy jego producent wymaga odłączania akumulatora na czas ładowania. Nowoczesne samochody zazwyczaj nie mogą zostać odłączone od swojego źródła zasilania nawet na moment, aby wszystkie ustawienia nie zostały skasowane. Starszym samochodom jest to, na ogół, obojętne. Dlatego trzeba zobaczyć, co na ten temat napisał producent.

Jeżeli należy odłączyć akumulator od instalacji pojazdu wówczas zaleca się, aby odłączać obie klemy: najpierw dodatnią (+), a dopiero potem ujemną (–). Wtedy mamy pewność, że prąd z prostownika w najmniejszym stopniu nie będzie miał wpływu na samochód. Klemy trzeba zabezpieczyć przed przypadkowym dotknięciem do zacisków akumulatora.

Zazwyczaj są tak skonstruowane, że ich odwrotne podłączenie jest niemożliwe, ale jeżeli może zdarzyć się pomyłka przy podpinaniu klem z powrotem, warto je oznaczyć. Zamiana biegunowości (plusa z minusem) może zniszczyć elektronikę w naszym pojeździe!

Po trzecie: jak podłączyć prostownik?

Po odłączeniu akumulatora od instalacji pojazdu, o ile jest to konieczne, należy podłączyć prostownik. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na biegunowość:

  • biegun ujemny (minus, oznaczony znakiem „–”) ma kolor czarny
  • biegun dodatni (plus, oznaczony znakiem „+”) ma kolor czerwony

Minus prostownika należy połączyć z minusem akumulatora, a plus akumulatora z plusem prostownika. Kontakt klem prostownika z wyprowadzeniami na akumulatorze musi być pewny, dlatego warto przetrzeć (np. papierem) te wyprowadzenia, jeżeli są brudne i tłuste.

Jeżeli oznaczenia na akumulatorze są niewyraźne – na przykład pokrył je kurz – trzeba je przetrzeć i upewnić się. Pomyłka może grozić zniszczeniem akumulatora, a nawet jego eksplozją, jeżeli doszłoby do wydzielania się wodoru!

W przypadku, gdy nie należy odłączać akumulatora, zaciski prostownika należy nałożyć na przykręcone klemy. Zasady są te same - kontakt musi być pewny, a biegunowość zachowana.

Czas na ładowanie...

Kiedy na akumulatorze są już prawidłowo osadzone klemy prostownika, można włączyć go do sieci. Prostownik automatyczny zrobi za nas całą resztę, jednak warto skontrolować, czy np. prawidłowo rozpoznał nominalne napięcie akumulatora.

Cały proces ładowania odbędzie się samoczynnie, po czym prostownik przejdzie w stan spoczynku i będzie tylko podtrzymywał akumulator w stanie naładowania przy użyciu prądu o niewielkim natężeniu.

… i ładowanie na czas

Prostownik obsługiwany ręcznie, z manualnie ustawianym prądem, wymaga trochę więcej uwagi, lecz jego obsługa nie jest szczególnie trudna. Najpowszechniejsza metoda to ładowanie rozładowanego akumulatora prądem o natężeniu wynoszącym 1/10C, czyli jedną dziesiątą jego pojemności, przez 10 godzin. Przez ten czas należy sprawdzać, czy natężenie prądu nadal jest takie samo, ponieważ ma on tendencję do samoistnej zmiany pod wpływem reakcji chemicznych i wzrostu temperatury.

Przykład: akumulator ma nominalną pojemność 45Ah, co można odczytać z naklejki na nim. Po podłączeniu i włączeniu prostownika, należy ustawić prąd o natężeniu 1/10C = 1/10 * 45 = 4,5 A. Ładowanie należy przerwać po 10 godzinach.

Na koniec

Po zakończeniu ładowania, zarówno automatycznym, jak i ustawianym manualnie prostownikiem, należy najpierw odłączyć prostownik od sieci. Dopiero potem odpinamy jego zaciski od akumulatora. 

Jeżeli akumulator na czas ładowania miał być odłączony od instalacji w samochodzie, należy go podłączyć z powrotem. Najlepiej zacząć od nałożenia i przykręcenia klemy ujemnej (–), a dopiero potem dodatniej (+).

1. Repetytorium użytkowej elektroniki 2. Repetytorium użytkowej elektroniki - Oświetlenie LED pod szafkami 3. Repetytorium użytkowej elektroniki - Oświetlenie do piwnicy 4. Repetytorium użytkowej elektroniki - Sygnalizator zalania 5. Repetytorium użytkowej elektroniki - Zasilacz do układu audio 6. Repetytorium użytkowej elektroniki - Zasilacz warsztatowy 7. Jaką wkrętarkę wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? 8. Rodzaje tranzystorów bipolarnych i unipolarnych 9. Jak podłączyć taśmy LED 10. Inteligentny dom - wszystko co powinieneś wiedzieć o systemach SMART HOME 11. Jak podłączyć prostownik do akumulatora (ładowanie) 12. Drukarki 3D - budowa i zasada działania 13. Jak prawidłowo zarobić kabel antenowy? 14. Jaki czujnik czadu wybrać i gdzie najlepiej zamontować? 15. Programowanie mikrokontrolerów - o czym należy wiedzieć na początek? 16. Oscyloskop cyfrowy - jaki wybrać? 17. Co to jest barometr i jak działa? 18. Jaki wykrywacz metali kupić? Na co zwracać uwagę przy wyborze? 19. Jak działa sieć 5G i jakie daje możliwości? 20. Diody LED - napięcie diod o różnych kolorach 21. Jaki kompresor samochodowy kupić? 22. Czujniki parkowania - jakie wybrać? 23. Jak ustawić antenę do odbioru naziemnej TV DVB-T? 24. Co to jest rezystor (opornik) i jak działa? 25. Jakie są typy i rodzaje bezpieczników? 26. Co to jest układ scalony i jak działa? 27. Jak zmierzyć napięcie akumulatora miernikiem? 28. Jak zarobić kabel sieciowy RJ-45? 29. Lutowanie - jak lutować kable poprawnie? 30. Arduino - co to jest i jak zacząć? 31. Raspberry pi - co to jest, do czego służy, jak zacząć? 32. Do czego służą kondensatory - zasada działania 33. Co to jest bezpiecznik i jak działa? 34. Jak dobrać i wymienić bezpiecznik? 35. Rodzaje kondensatorów, ich oznaczenia i budowa 36. Kalafonia - co to jest? do czego służy? jak używać? 37. Przewodniki prądu - co przewodzi prąd, a co nie? 38. Jaka latarka czołowa sprawdzi się najlepiej? 39. Jak działa płytka stykowa (prototypowa)? 40. Jakie ogniwa 18650 wybrać i gdzie kupić akumulatorki? 41. Jaki powerbank wybrać? Czym kierować się przy kupnie? 42. Raspberry Pi czy Arduino? Co wybrać? 43. Pierwsze Prawo Kirchhoffa - przepływ prądu w obwodzie elektrycznym 44. Rezonator kwarcowy - schemat, oznaczenia i zastosowanie 45. Drugie Prawo Kirchhoffa - bilans spadku napięć w zamkniętym obwodzie elektrycznym
Rozwiń cały spis treści Zwiń spis treści
Tematyka materiału: prostownik, ładowanie akumulatora
AUTOR
Udostępnij
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"