W tym poradniku, zajmiemy się wprowadzeniem do modułu XBee. XBee jest modułem RF i jest obecnie stosowany w wielu projektach studenckich, przez co otrzymuję wiele zapytań dotyczących tego modułu. Tak więc, w tym wpisie najpierw zajmiemy się wprowadzeniem do XBee. Wkrótce opowiem o współpracy modułu XBee z komputerem, a po tej dyskusji omówimy również współpracę modułu XBee z Arduino. Możemy go również połączyć z innymi mikrokontrolerami, takimi jak mikrokontroler PIC lub 8051.
Zajmiemy się Arduino bardziej szczegółowo, ponieważ w dzisiejszych czasach jest to dość znany i łatwo dostępny mikrokontroler. W tym poradniku dodam tylko prostą współpracę modułu XBee z Arduino, ale wkrótce zamieszczę kilka dość trudnych projektów na XBee jak np. sieci mesh. W razie pytań, można się ze mną skontaktować lub zapytać w komentarzach. Tak więc, zacznijmy od wprowadzenia do modułu XBee:
Co to jest XBee?
XBee jest bardzo skomplikowanym modułem służącym do komunikacji RF. Służy do komunikacji bezprzewodowej.
Jest on obecnie używany w wielu projektach, ponieważ jest bardzo łatwy w użyciu i ma więcej zalet niż jakikolwiek inny moduł RF.
Można również użyć XBee do komunikacji bezpośredniej.
Istnieją dwie powszechnie stosowane wersje XBee, jedna to XBee series 01, a druga to XBee pro.
Jedyna różnica między nimi jest w ich zasięgu. XBee pro ma większy zasięg działania niż prosty XBee.
Jego praktycznie niedostępny w Pakistanie, więc jeśli chcemy kupić XBee Series 01 właśnie tam, należy użyć naszego formularza kontaktowego. Można go wtedy otrzymać w ciągu 2 dni.
Poleca się ściągnąć specyfikację XBee i koniecznie ją przeczytać, ponieważ czytanie specyfikacji ma same korzyści.
Jak obsługiwać XBee?
Do obsługi XBee potrzebne są dwa XBee. Jedno będzie działać jako nadajnik, a drugie jako odbiornik.
Teraz załóżmy, że chcemy wysłać coś z jednej strony na drugą. Musimy podłączyć jedno XBee po stronie nadajnika, a drugie po stronie odbiornika.
Weźmy na przykład projekt automatyki domowej, w którym używamy pilota do włączania światła, wentylatora itp.
W takim przypadku, jedno XBee musi być w pilocie, a drugie w płytce, na której znajduje się obwód oświetlenia.
Zatem kiedy naciśniemy przycisk pilota, XBee w pilocie wyśle instrukcję do XBee w płytce.
Jak tylko XBee w płytce odbierze instrukcję od XBee w pilocie, zapali światło.
Oczywiście do obu Xbee będą dołączone mikrokontrolery i trzeba przebrnąć przez cholernie dużo programowania, żeby wykonać taką operację, ale ja tylko wyjaśniałem procedurę.
To już wszystko w kwestii wprowadzenia do modułu XBee. Mam nadzieję, że się podobało i przekona do używania go w swoich projektach.