Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Komunikacja Bluetooth z Arduino przy użyciu HC05

Article Image
Kompletny poradnik, krok po kroku pokazujący jak ustanowić komunikację Bluetooth z Arduino używając HC05.
1. Praktyczny Kurs Arduino - przewodnik po artykułach składających się na kurs 2. Czym jest Arduino? 3. Porównanie Arduino z Raspberry Pi 4. Instalacja sterownika Arduino w systemie Windows 5. Generowanie pliku hex w Arduino 6. Jak wgrać bootloader w Atmega328? 7. Rozpoczęcie pracy z oprogramowaniem Arduino 8. Rozpoczęcie programowania w Arduino 9. Programowe resetowanie Arduino 10. Wprowadzenie do Arduino UNO 11. Wprowadzenie do Arduino NANO 12. Wprowadzenie do Arduino Pro Mini 13. Wprowadzenie do Arduino Mega 2560 14. Wprowadzenie do Arduino Due 15. Wprowadzenie do Arduino Lilypad 16. Wprowadzenie do ATmega328 17. Biblioteka Arduino dla Proteusa 18. Projekt płytki drukowanej Arduino UNO dla Proteus ARES 19. Biblioteka Arduino Lilypad dla Proteusa 20. Odczyt z portu szeregowego Arduino 21. Projektowanie układów LCD z Arduino 22. Łączenie klawiatury z Arduino 23. Wartość ADC na LCD przy użyciu Arduino 24. Symulacja czujnika ultradźwiękowego w Proteusie 25. Połączenie czujnika ultradźwiękowego z Arduino 26. Wiele czujników ultradźwiękowych z Arduino 27. Czujnik temperatury 18B20 z Arduino 28. Jak używać 18B20 w Proteus ISIS? 29. Łączenie LM35 z Arduino w Proteusie 30. Współpraca siedmiosegmentowego wyświetlacza z Arduino w Proteusie 31. Łączenie czujnika PIR z Arduino 32. Współpraca czujnika płomienia z Arduino 33. Interfejs NRF24L01 z Arduino 34. NRF24L01+ i Arduino - Response Timed Out 35. Połączenie RFID RC522 z Arduino 36. Komunikacja Bluetooth z Arduino przy użyciu HC05 37. Sterowanie serwomotorem za pomocą Arduino w Proteusie 38. Projekt sterowania sygnalizacją świetlną przy użyciu Arduino 39. Przewijanie tekstu na matrycy LED 8×8 z użyciem Arduino 40. Inteligentny system oszczędzania energii 41. Komunikacja USB pomiędzy Androidem i Arduino 42. Automatyka domowa z użyciem XBee i Arduino 43. Domowy system bezpieczeństwa oparty na GSM 44. Wysyłanie SMS-ów za pomocą Arduino UNO i SIM900 45. Odbieranie SMS-ów za pomocą komend AT przy użyciu Arduino 46. Projekt rozpoznawania głosu przy użyciu EasyVR Shield 47. Rozpoczęcie pracy z programem EasyVR Commander 48. Połączenie EasyVR z Arduino UNO 49. Błąd szkolenia - niepowodzenie rozpoznawania w EasyVR 50. Połączenie XBee z komputerem 51. Wprowadzenie do modułu XBee 52. Interfejs XBee z Arduino 53. Rozpoczęcie pracy z kamerą Pixy 54. Jak zainstalować oprogramowanie kamery Pixy - PixyMon 55. Aktualizacja firmware kamery Pixy do najnowszej wersji 56. Jak wytrenować kamerę Pixy za pomocą komputera 57. Sterowanie kierunkiem obrotu silnika prądu stałego za pomocą Arduino 58. Sterowanie prędkością obrotów silnika prądu stałego za pomocą Arduino 59. Sterowanie kierunkiem obrotu silnika krokowego za pomocą Arduino 60. Sterowanie prędkością obrotów silnika krokowego za pomocą Arduino 61. Pobieranie danych z serwera internetowego za pomocą Arduino Wi-Fi 62. Wprowadzenie do Arduino YUN 63. Dostęp do serwera Linux Arduino YUN za pomocą Putty
Rozwiń cały spis treści Zwiń spis treści

Witajcie przyjaciele, mam nadzieję, że wszystko u was w porządku i dobrze się bawicie. Dziś podzielę się nowym projektem, w którym zajmiemy się komunikacją Bluetooth z Arduino. Moduł Bluetooth, którego użyłem do tego projektu to HC-05, który jest szeregowym modułem Bluetooth. Możemy dość łatwo przeprowadzić komunikację Bluetooth z tym modułem za pomocą płytki Arduino. Pracowałem nad wieloma projektami, w których musiałem przesyłać dane z czujników do komputera przez Bluetooth. Tak więc w takich projektach zwykle używam modułu Bluetooth, który jest połączony z czujnikami, a następnie Arduino pobiera dane z tych czujników i wysyła je do komputera poprzez moduł Bluetooth. W tym projekcie wykorzystałem płytkę Arduino, ale możesz również użyć mikrokontrolera PIC lub 8051, ponieważ oba posiadają szeregowe piny.

Uwaga: Zanim będziesz czytać dalej, myślę, że musisz spojrzeć na poniższy post, z którego można pobrać bibliotekę Bluetooth dla Proteus. Przy użyciu tej biblioteki można łatwo symulować HC-05 lub HC-06 w programie Proteus: Biblioteka Bluetooth dla Proteusa

Konfigurowałem również komunikację Bluetooth z telefonami komórkowymi z systemem Android. W tych projektach wysłałem dane z tego modułu Bluetooth do telefonów komórkowych z systemem Android, ale w tych projektach mam również zaprojektowaną aplikację Bluetooth, w której te dane są odbierane. Tak czy inaczej, jest to temat na inny poradnik. Dzisiaj połączę ten moduł Bluetooth z płytką Arduino, a następnie wyślę trochę danych do mojego komputera za pomocą Bluetooth. Zacznijmy więc od komunikacji Arduino i Bluetooth z wykorzystaniem modułu HC-05.

Bluetooth z Arduino - komunikacja przy użyciu HC-05

Przede wszystkim musisz kupić płytkę Arduino. Projekt wykonałem używając płytki Arduino UNO, ale możesz kupić dowolną płytkę Arduino z mikrokontrolerem.

Następną rzeczą, którą będziesz potrzebował jest moduł Bluetooth, w tym wypadku HC-05. Ale ten poradnik będzie również działał dla HC-06 lub HC-07.

Jeśli widziałeś już kiedyś HC-05, to ma on podpisane piny, więc podłącz je z płytką Arduino, jak pokazano poniżej:

Ta konfiguracja pinów jest również pokazana na poniższym rysunku:

Teraz, gdy połączyłeś swoją płytkę Arduino z modułem Bluetooth HC-05, jesteś gotowy do wykonania komunikacji Arduino z Bluetooth.

Załaduj teraz poniższy kod do swojej płytki Arduino:

#include <SoftwareSerial.h>

SoftwareSerial mySerial(2, 3);

void setup()
{
  Serial.begin(9600);
  mySerial.begin(9600);
}

void loop() 
{
  if (mySerial.available())
    Serial.write(mySerial.read());
  if (Serial.available())
    mySerial.write(Serial.read());
}

Jest to prosty kod szeregowy oprogramowania, w którym wysyłamy dane z naszego terminala szeregowego do Bluetooth, co oznacza, że cokolwiek napiszesz w swoim terminalu szeregowym zostanie wysłane do Bluetooth i cokolwiek otrzymasz na Bluetooth zostanie pokazane w terminalu szeregowym.

Teraz, pobierz to oprogramowanie monitora szeregowego. Zaprojektowałem to oprogramowanie i jest ono dość proste. Możesz użyć dowolnego innego monitora szeregowego, jak np. Virtual Terminal w Proteusie lub Hyper Terminal w Windows XP.

Będziemy używać tego oprogramowania, aby uzyskać dane na naszym komputerze przez Bluetooth i twój komputer musi mieć podłączony Bluetooth.  

Tak więc, pobierz oprogramowanie klikając link na końcu artykułu i możesz przeczytać więcej na jego temat na stronie Microsoft Visual Basic 2010 – Com Port Tutorial.

Teraz włącz swoje Arduino i wyszukaj urządzenie Bluetooth w ustawieniach Bluetooth i sparuj je z nim, jak pokazano na poniższym rysunku.

Domyślny kod PIN dla HC-05 to 1234.

Teraz możesz zobaczyć, że sparowałem urządzenie HC-05.

Teraz otwórz to oprogramowanie i połącz się z portem COM swojego urządzenia Bluetooth.

Urządzenie Bluetooth generuje dwa porty COM w moim przypadku wygenerowało COM11 i COM12, ale COM11 zadziałał.

Więc, połączyłem się z COM11 i wtedy cokolwiek wprowadziłem w moim oprogramowaniu jest pokazywane na monitorze szeregowym mojego Arduino i cokolwiek wprowadziłem w monitorze szeregowym Arduino jest pokazywane w oprogramowaniu terminala szeregowego.

Jest to dość proste i można to zrobić dość łatwo.

Więc to wszystko na dzisiaj i mam nadzieję, że uda ci się wykonać ten projekt za pierwszym podejściem. Jeśli nadal masz problemy to pytaj w komentarzach, a ja je rozwiążę. Tak więc, dzisiaj ustawiliśmy komunikację Arduino z Bluetooth przy użyciu modułu HC-05.

Wykaz elementów
Ilość
Symbol
Nazwa/opis/gdzie kupić
Do pobrania
Download icon Pobierz Terminal szeregowy

Artykuł Arduino Bluetooth Communication using HC05 opracowano w wersji polskiej na podstawie współpracy z portalem www.theengineeringprojects.com.

1. Praktyczny Kurs Arduino - przewodnik po artykułach składających się na kurs 2. Czym jest Arduino? 3. Porównanie Arduino z Raspberry Pi 4. Instalacja sterownika Arduino w systemie Windows 5. Generowanie pliku hex w Arduino 6. Jak wgrać bootloader w Atmega328? 7. Rozpoczęcie pracy z oprogramowaniem Arduino 8. Rozpoczęcie programowania w Arduino 9. Programowe resetowanie Arduino 10. Wprowadzenie do Arduino UNO 11. Wprowadzenie do Arduino NANO 12. Wprowadzenie do Arduino Pro Mini 13. Wprowadzenie do Arduino Mega 2560 14. Wprowadzenie do Arduino Due 15. Wprowadzenie do Arduino Lilypad 16. Wprowadzenie do ATmega328 17. Biblioteka Arduino dla Proteusa 18. Projekt płytki drukowanej Arduino UNO dla Proteus ARES 19. Biblioteka Arduino Lilypad dla Proteusa 20. Odczyt z portu szeregowego Arduino 21. Projektowanie układów LCD z Arduino 22. Łączenie klawiatury z Arduino 23. Wartość ADC na LCD przy użyciu Arduino 24. Symulacja czujnika ultradźwiękowego w Proteusie 25. Połączenie czujnika ultradźwiękowego z Arduino 26. Wiele czujników ultradźwiękowych z Arduino 27. Czujnik temperatury 18B20 z Arduino 28. Jak używać 18B20 w Proteus ISIS? 29. Łączenie LM35 z Arduino w Proteusie 30. Współpraca siedmiosegmentowego wyświetlacza z Arduino w Proteusie 31. Łączenie czujnika PIR z Arduino 32. Współpraca czujnika płomienia z Arduino 33. Interfejs NRF24L01 z Arduino 34. NRF24L01+ i Arduino - Response Timed Out 35. Połączenie RFID RC522 z Arduino 36. Komunikacja Bluetooth z Arduino przy użyciu HC05 37. Sterowanie serwomotorem za pomocą Arduino w Proteusie 38. Projekt sterowania sygnalizacją świetlną przy użyciu Arduino 39. Przewijanie tekstu na matrycy LED 8×8 z użyciem Arduino 40. Inteligentny system oszczędzania energii 41. Komunikacja USB pomiędzy Androidem i Arduino 42. Automatyka domowa z użyciem XBee i Arduino 43. Domowy system bezpieczeństwa oparty na GSM 44. Wysyłanie SMS-ów za pomocą Arduino UNO i SIM900 45. Odbieranie SMS-ów za pomocą komend AT przy użyciu Arduino 46. Projekt rozpoznawania głosu przy użyciu EasyVR Shield 47. Rozpoczęcie pracy z programem EasyVR Commander 48. Połączenie EasyVR z Arduino UNO 49. Błąd szkolenia - niepowodzenie rozpoznawania w EasyVR 50. Połączenie XBee z komputerem 51. Wprowadzenie do modułu XBee 52. Interfejs XBee z Arduino 53. Rozpoczęcie pracy z kamerą Pixy 54. Jak zainstalować oprogramowanie kamery Pixy - PixyMon 55. Aktualizacja firmware kamery Pixy do najnowszej wersji 56. Jak wytrenować kamerę Pixy za pomocą komputera 57. Sterowanie kierunkiem obrotu silnika prądu stałego za pomocą Arduino 58. Sterowanie prędkością obrotów silnika prądu stałego za pomocą Arduino 59. Sterowanie kierunkiem obrotu silnika krokowego za pomocą Arduino 60. Sterowanie prędkością obrotów silnika krokowego za pomocą Arduino 61. Pobieranie danych z serwera internetowego za pomocą Arduino Wi-Fi 62. Wprowadzenie do Arduino YUN 63. Dostęp do serwera Linux Arduino YUN za pomocą Putty
Rozwiń cały spis treści Zwiń spis treści
Firma:
Tematyka materiału: Kurs Arduino, pierwsze kroki, Projekty Arduino, Bluetooth, HC-05, Symulator Arduino Proteus
AUTOR
Źródło
www.theengineeringprojects.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"