Witajcie przyjaciele, mam nadzieję, że wszystko u was w porządku i dobrze się bawicie. Dziś podzielę się nowym projektem, w którym zajmiemy się komunikacją Bluetooth z Arduino. Moduł Bluetooth, którego użyłem do tego projektu to HC-05, który jest szeregowym modułem Bluetooth. Możemy dość łatwo przeprowadzić komunikację Bluetooth z tym modułem za pomocą płytki Arduino. Pracowałem nad wieloma projektami, w których musiałem przesyłać dane z czujników do komputera przez Bluetooth. Tak więc w takich projektach zwykle używam modułu Bluetooth, który jest połączony z czujnikami, a następnie Arduino pobiera dane z tych czujników i wysyła je do komputera poprzez moduł Bluetooth. W tym projekcie wykorzystałem płytkę Arduino, ale możesz również użyć mikrokontrolera PIC lub 8051, ponieważ oba posiadają szeregowe piny.
Konfigurowałem również komunikację Bluetooth z telefonami komórkowymi z systemem Android. W tych projektach wysłałem dane z tego modułu Bluetooth do telefonów komórkowych z systemem Android, ale w tych projektach mam również zaprojektowaną aplikację Bluetooth, w której te dane są odbierane. Tak czy inaczej, jest to temat na inny poradnik. Dzisiaj połączę ten moduł Bluetooth z płytką Arduino, a następnie wyślę trochę danych do mojego komputera za pomocą Bluetooth. Zacznijmy więc od komunikacji Arduino i Bluetooth z wykorzystaniem modułu HC-05.
Bluetooth z Arduino - komunikacja przy użyciu HC-05
Przede wszystkim musisz kupić płytkę Arduino. Projekt wykonałem używając płytki Arduino UNO, ale możesz kupić dowolną płytkę Arduino z mikrokontrolerem.
Następną rzeczą, którą będziesz potrzebował jest moduł Bluetooth, w tym wypadku HC-05. Ale ten poradnik będzie również działał dla HC-06 lub HC-07.
Jeśli widziałeś już kiedyś HC-05, to ma on podpisane piny, więc podłącz je z płytką Arduino, jak pokazano poniżej:
Ta konfiguracja pinów jest również pokazana na poniższym rysunku:
Teraz, gdy połączyłeś swoją płytkę Arduino z modułem Bluetooth HC-05, jesteś gotowy do wykonania komunikacji Arduino z Bluetooth.
Załaduj teraz poniższy kod do swojej płytki Arduino:
#include <SoftwareSerial.h>
SoftwareSerial mySerial(2, 3);
void setup()
{
Serial.begin(9600);
mySerial.begin(9600);
}
void loop()
{
if (mySerial.available())
Serial.write(mySerial.read());
if (Serial.available())
mySerial.write(Serial.read());
}
Jest to prosty kod szeregowy oprogramowania, w którym wysyłamy dane z naszego terminala szeregowego do Bluetooth, co oznacza, że cokolwiek napiszesz w swoim terminalu szeregowym zostanie wysłane do Bluetooth i cokolwiek otrzymasz na Bluetooth zostanie pokazane w terminalu szeregowym.
Teraz, pobierz to oprogramowanie monitora szeregowego. Zaprojektowałem to oprogramowanie i jest ono dość proste. Możesz użyć dowolnego innego monitora szeregowego, jak np. Virtual Terminal w Proteusie lub Hyper Terminal w Windows XP.
Będziemy używać tego oprogramowania, aby uzyskać dane na naszym komputerze przez Bluetooth i twój komputer musi mieć podłączony Bluetooth.
Tak więc, pobierz oprogramowanie klikając link na końcu artykułu i możesz przeczytać więcej na jego temat na stronie Microsoft Visual Basic 2010 – Com Port Tutorial.
Teraz włącz swoje Arduino i wyszukaj urządzenie Bluetooth w ustawieniach Bluetooth i sparuj je z nim, jak pokazano na poniższym rysunku.
Domyślny kod PIN dla HC-05 to 1234.
Teraz możesz zobaczyć, że sparowałem urządzenie HC-05.
Teraz otwórz to oprogramowanie i połącz się z portem COM swojego urządzenia Bluetooth.
Urządzenie Bluetooth generuje dwa porty COM w moim przypadku wygenerowało COM11 i COM12, ale COM11 zadziałał.
Więc, połączyłem się z COM11 i wtedy cokolwiek wprowadziłem w moim oprogramowaniu jest pokazywane na monitorze szeregowym mojego Arduino i cokolwiek wprowadziłem w monitorze szeregowym Arduino jest pokazywane w oprogramowaniu terminala szeregowego.
Jest to dość proste i można to zrobić dość łatwo.
Więc to wszystko na dzisiaj i mam nadzieję, że uda ci się wykonać ten projekt za pierwszym podejściem. Jeśli nadal masz problemy to pytaj w komentarzach, a ja je rozwiążę. Tak więc, dzisiaj ustawiliśmy komunikację Arduino z Bluetooth przy użyciu modułu HC-05.