Witajcie przyjaciele, mam nadzieję, że wszystko u was w porządku i dobrze się bawicie. Dzisiejszy post jest poświęcony interfejsowi modułu RFID RC522 z Arduino. RC522 jest bardzo prostym, ale skutecznym modułem. Jest to moduł RFID i służy do skanowania kart RFID. Jest to nowa technologia i rozwija się z dnia na dzień. Obecnie jest on szeroko stosowany w biurach, gdzie pracownicy otrzymują karty RFID, a ich obecność jest zaznaczana po przyłożeniu karty do czytnika RFID. Widzieliśmy to w wielu filmach, gdy ktoś przyłoży swoją kartę do jakiejś maszyny, a drzwi się otwierają lub zamykają. Krótko mówiąc, jest to nowa, wschodząca technologia, która jest całkiem przydatna.
Ostatnio mam okazję pracować nad projektem, w którym muszę użyć czytnika RFID do skanowania kart. W tym projekcie użyłem go do kontroli obecności studentów, więc pomyślałem, aby podzielić się nim na naszym blogu, aby inni inżynierowie mogli z niego skorzystać.
Zróbmy najpierw małe wprowadzenie do RFID, a następnie zajmiemy się tym, jak połączyć RC522 z Arduino. RFID jest skrótem od Radio frequency identification (pl. System (zdalnej) identyfikacji radiowej). Moduły RFID wykorzystują pole elektromagnetyczne do przesyłania danych pomiędzy kartą a czytnikiem. Różne znaczniki są dołączone do obiektów i kiedy umieścimy ten obiekt przed czytnikiem, czytnik odczytuje te znaczniki. Kolejną zaletą RFID jest to, że nie musi być na linii wzroku, aby się komunikować. Tak jak w przypadku kodów kreskowych, czytnik musi znajdować się w linii wzroku do tagu i wtedy może go skanować, tak w RFID nie ma takiego ograniczenia. Więc, zacznijmy od połączenia RFID RC522 z Arduino.
Powinieneś także przeczytać:
Połączenie RFID RC522 z Arduino
Zacznijmy teraz od połączenia układu RFID RC522 z Arduino. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modułów RFID. Moduł RFID, który wykorzystam w tym projekcie, to RFID-RC522. Jego interfejs jest dość prosty i działa całkiem dobrze. Moduł ten posiada łącznie osiem pinów, jak pokazano na poniższym rysunku:
- SDA
- SCK
- MOSI
- MISO
- IRQ
- GND
- RST
- 3,3 V
Normalnie pracuje na protokole SPI, gdy jest połączony z płytką Arduino. Połączenie Arduino z modułem RC522 pokazano na poniższej ilustracji:
Konfiguracja pinów jest następująca:
Przypuszczam, że podłączyłeś swój moduł RFID do Arduino, jak pokazano na powyższym rysunku i w tabeli, co jest dość proste. Wystarczy podłączyć siedem pinów. IRQ w naszym przypadku nie jest podłączone.
Teraz następnym krokiem jest kodowanie, więc najpierw należy pobrać tę bibliotekę Arduino dla modułu RFID RC522.
Teraz przechodzimy do ostatniego kroku. Wgraj poniższy kod do swojego Arduino UNO.
#include <SPI.h>
#include <MFRC522.h>
#define RST_PIN 9
#define SS_PIN 10
MFRC522 mfrc522(SS_PIN, RST_PIN);
void setup()
{
SPI.begin();
mfrc522.PCD_Init();
}
void loop() {
RfidScan();
}
void dump_byte_array(byte *buffer, byte bufferSize) {
for (byte i = 0; i < bufferSize; i++) {
Serial.print(buffer[i] < 0x10 ? ” 0″ : ” “);
Serial.print(buffer[i], HEX);
}
}
void RfidScan()
{
if ( ! mfrc522.PICC_IsNewCardPresent())
return;
if ( ! mfrc522.PICC_ReadCardSerial())
return;
dump_byte_array(mfrc522.uid.uidByte, mfrc522.uid.size);
}
Teraz za pomocą tego kodu, można dość łatwo odczytać nr karty RFID. Teraz głównym zadaniem jest wykorzystanie tej liczby i rozróżnienie ich, więc w tym celu zmieniłem trochę funkcję dump_byte_array, co jest podane poniżej:
#include <SPI.h>
#include <MFRC522.h>
#define RST_PIN 9
#define SS_PIN 10
MFRC522 mfrc522(SS_PIN, RST_PIN);
int RfidNo = 0;
void setup()
{
SPI.begin();
mfrc522.PCD_Init();
}
void loop() {
RfidScan();
}
void dump_byte_array(byte *buffer, byte bufferSize)
{
Serial.print(“~”);
if(buffer[0] == 160){RfidNo = 1;Serial.print(RfidNo);}
if(buffer[0] == 176){RfidNo = 2;Serial.print(RfidNo);}
if(buffer[0] == 208){RfidNo = 3;Serial.print(RfidNo);}
if(buffer[0] == 224){RfidNo = 4;Serial.print(RfidNo);}
if(buffer[0] == 240){RfidNo = 5;Serial.print(RfidNo);}
Serial.print(“!”);
while(1){getFingerprintIDez();}
}
void RfidScan()
{
if ( ! mfrc522.PICC_IsNewCardPresent())
return;
if ( ! mfrc522.PICC_ReadCardSerial())
return;
dump_byte_array(mfrc522.uid.uidByte, mfrc522.uid.size);
}
Teraz używając pierwszego kodu dostaję numer karty dla wszystkich kart RFID, a następnie w drugim kodzie używam tych numerów i umieszczam kontrolę. Teraz, gdy pierwsza karta zostanie umieszczona przy czytniku, pokaże 1 na porcie szeregowym i tak dalej dla innych kart.
Tak więc, co musisz zrobić, to użyć pierwszego kodu i uzyskać numer karty, a następnie umieścić go w drugim kodzie i następnie rozróżnić swoje karty.
Dość proste i łatwe w obsłudze.
Mam nadzieję, że wyjaśniłem to poprawnie, ale jeśli masz jakiś problem - zapytaj.