Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Współpraca siedmiosegmentowego wyświetlacza z Arduino w Proteusie

Article Image
Kompletny poradnik, krok po kroku jak połączyć siedem segmentów z Arduino w Proteusie.
1. Praktyczny Kurs Arduino - przewodnik po artykułach składających się na kurs 2. Czym jest Arduino? 3. Porównanie Arduino z Raspberry Pi 4. Instalacja sterownika Arduino w systemie Windows 5. Generowanie pliku hex w Arduino 6. Jak wgrać bootloader w Atmega328? 7. Rozpoczęcie pracy z oprogramowaniem Arduino 8. Rozpoczęcie programowania w Arduino 9. Programowe resetowanie Arduino 10. Wprowadzenie do Arduino UNO 11. Wprowadzenie do Arduino NANO 12. Wprowadzenie do Arduino Pro Mini 13. Wprowadzenie do Arduino Mega 2560 14. Wprowadzenie do Arduino Due 15. Wprowadzenie do Arduino Lilypad 16. Wprowadzenie do ATmega328 17. Biblioteka Arduino dla Proteusa 18. Projekt płytki drukowanej Arduino UNO dla Proteus ARES 19. Biblioteka Arduino Lilypad dla Proteusa 20. Odczyt z portu szeregowego Arduino 21. Projektowanie układów LCD z Arduino 22. Łączenie klawiatury z Arduino 23. Wartość ADC na LCD przy użyciu Arduino 24. Symulacja czujnika ultradźwiękowego w Proteusie 25. Połączenie czujnika ultradźwiękowego z Arduino 26. Wiele czujników ultradźwiękowych z Arduino 27. Czujnik temperatury 18B20 z Arduino 28. Jak używać 18B20 w Proteus ISIS? 29. Łączenie LM35 z Arduino w Proteusie 30. Współpraca siedmiosegmentowego wyświetlacza z Arduino w Proteusie 31. Łączenie czujnika PIR z Arduino 32. Współpraca czujnika płomienia z Arduino 33. Interfejs NRF24L01 z Arduino 34. NRF24L01+ i Arduino - Response Timed Out 35. Połączenie RFID RC522 z Arduino 36. Komunikacja Bluetooth z Arduino przy użyciu HC05 37. Sterowanie serwomotorem za pomocą Arduino w Proteusie 38. Projekt sterowania sygnalizacją świetlną przy użyciu Arduino 39. Przewijanie tekstu na matrycy LED 8×8 z użyciem Arduino 40. Inteligentny system oszczędzania energii 41. Komunikacja USB pomiędzy Androidem i Arduino 42. Automatyka domowa z użyciem XBee i Arduino 43. Domowy system bezpieczeństwa oparty na GSM 44. Wysyłanie SMS-ów za pomocą Arduino UNO i SIM900 45. Odbieranie SMS-ów za pomocą komend AT przy użyciu Arduino 46. Projekt rozpoznawania głosu przy użyciu EasyVR Shield 47. Rozpoczęcie pracy z programem EasyVR Commander 48. Połączenie EasyVR z Arduino UNO 49. Błąd szkolenia - niepowodzenie rozpoznawania w EasyVR 50. Połączenie XBee z komputerem 51. Wprowadzenie do modułu XBee 52. Interfejs XBee z Arduino 53. Rozpoczęcie pracy z kamerą Pixy 54. Jak zainstalować oprogramowanie kamery Pixy - PixyMon 55. Aktualizacja firmware kamery Pixy do najnowszej wersji 56. Jak wytrenować kamerę Pixy za pomocą komputera 57. Sterowanie kierunkiem obrotu silnika prądu stałego za pomocą Arduino 58. Sterowanie prędkością obrotów silnika prądu stałego za pomocą Arduino 59. Sterowanie kierunkiem obrotu silnika krokowego za pomocą Arduino 60. Sterowanie prędkością obrotów silnika krokowego za pomocą Arduino 61. Pobieranie danych z serwera internetowego za pomocą Arduino Wi-Fi 62. Wprowadzenie do Arduino YUN 63. Dostęp do serwera Linux Arduino YUN za pomocą Putty
Rozwiń cały spis treści Zwiń spis treści

Witajcie przyjaciele.

Dzisiaj przyjrzymy się, jak połączyć siedmiosegmentowy wyświetlacz z Arduino w Proteusie.

W moim ostatnim poście, zamieściłem bibliotekę Arduino dla wyświetlacza siedmiosegmentowego, która została zaprojektowana przez nasz zespół i jest dość elementarna w swojej funkcjonalności. Więc, jeśli nie sprawdziłeś tego postu, to najpierw to zrób i pobierz bibliotekę Arduino dla wyświetlacza siedmiosegmentowego ponieważ będę używał tej biblioteki w dzisiejszym poście. Ponadto, aby uruchomić tę bibliotekę będziesz musiał również pobrać bibliotekę Arduino dla Proteusa. Używając tej biblioteki, będziesz mógł używać płytki Arduino w Proteusie, więc przeczytaj ten post, pobierz tę bibliotekę i zainstaluj ją w swoim Proteusie.

Ponownie wspominam, że jest to pierwsza biblioteka zaprojektowana przez nasz zespół, więc jest w fazie podstawowej, ma niewiele funkcji i będzie wyświetlać tylko wartości numeryczne na wyświetlaczu siedmiosegmentowym, który jest normalnie wymagany. Planuję dodać więcej przykładów w bibliotece do wykorzystania w przyszłości, co zwiększy jej funkcjonalność. Tak czy inaczej, jest to rozmowa na przyszłość, zacznijmy dzisiejszy post.

Co to jest wyświetlacz siedmiosegmentowy?

Przyjrzyjmy się najpierw, czym jest wyświetlacz siedmiosegmentowy. Wyświetlacz siedmiosegmentowy to nic innego jak urządzenie elektroniczne służące do wyświetlania danych liczbowych. Jest to złożona forma matrycy LED i jest zwykle stosowana w zegarach, wyświetlaczach ciekłokrystalicznych (LCD), kalkulatorach itp. gdzie istnieje potrzeba wyświetlania danych liczbowych. Posiada on w sumie siedem LEDów, które można również policzyć na powyższym obrazku i włączając lub wyłączając te diody możemy wyświetlić na nim dowolną cyfrę. Na przykład, spójrz na poniższy obraz. Na tym obrazku pokazałem cyfrę 0 na siedmiosegmentowym wyświetlaczu. Aby to zrobić, po prostu wyłączam wyśrodkowany LED i włączam wszystkie narożne LEDy i całość staje się zerem (0).

Jak działa siedmiosegmentowy wyświetlacz?

Przyjrzyjmy się teraz, jak to działa. Tak więc, widzieliśmy, że siedmiosegmentowy wyświetlacz jest nazywany siedmiosegmentowym, ponieważ ma w sumie w sobie siedem LEDów. Zatem co musimy teraz zrobić, to kontrolować te siedem LEDów, również nazywanych segmentami, a następnie możemy wyświetlić na nim dowolny znak. Istnieją dwa rodzaje siedmiosegmentowych wyświetlaczy dostępnych na rynku i nazywamy je tymi:

  • ze wspólną dla wiersza katodą,
  • ze wspólną dla wiersza anodą.

Oba działają dokładnie tak samo i mają tylko niewielką różnicę. Oba mają w sumie siedem pinów i każdy pin jest używany do sterowania każdą diodą. Mają również dodatkowy pin, który jest nazwany Common Pin (pl. wspólny pin). W wersji ze wspólną dla wiersza katodą musisz podłączyć wspólny pin do GND, podczas gdy w wersji ze wspólną dla wiersza anodą, musisz do tego wspólnego pinu podłączyć +5 V. Spójrz na poniższy obrazek, gdzie mamy oznaczone LEDy względem pinów.

Współpraca siedmiosegmentowego wyświetlacza z Arduino w Proteusie

Teraz wiemy już wszystko o wyświetlaczu siedmiosegmentowym i wiemy jak on działa, więc połączmy go z Arduino w Proteusie.

Zakładam, że zainstalowałeś bibliotekę Arduino dla Proteusa oraz bibliotekę Arduino dla wyświetlacza siedmiosegmentowego.

Teraz otwórz oprogramowanie Arduino i przejdź do File > Examples > SevenSegment > Counting.

Otwórz ten przykład, w tym przykładzie dodałem licznik, który zacznie liczyć od 0 do 9 i gdy osiągnie 9, zacznie liczyć ponownie.

Jeśli nie możesz znaleźć tego przykładu, to zapewne popełniłeś jakiś błąd w instalacji biblioteki, w każdym razie kod jest pokazany poniżej.

Uwaga: Aby uruchomić ten przykład będziesz potrzebował dwóch bibliotek, do których linki do pobrania są podane poniżej:
Biblioteka Arduino dla Proteusa
Biblioteka Arduino dla wyświetlacza siedmiosegmentowego

*/
Counting (pl. liczenie)
Ten przykład Arduino jest dla wyświetlacza siedmiosegmentowego.
Licznik zacznie od 0 i skończy na 9,
a następnie rozpocznie ponownie od 0.
Ten przykładowy kod jest dostępny w domenie publicznej.
Utworzony przez Syed Zain Nasir w dniu 14 marca 2015 r.
Wyjaśnienie i najnowszą wersję tej biblioteki można uzyskać pod adresem:
http://www.TheEngineeringProjects.com/
*/
#include “SevenSegment.h”
SevenSegment tep = SevenSegment(0,1,2,3,4,5,6);
char arr [10] = {‘0′,’1′,’2′,’3′,’4′,’5′,’6′,’7′,’8′,’9’};
int index;
void setup(){
index = 0;
}
void loop(){
tep.display(arr[index++]);
delay(1000);
if(index == 11)
index = 0;
}

Teraz otwórz oprogramowanie Proteus i zaprojektuj w nim obwód, jak pokazano na poniższym rysunku. Na końcu mam również dołączony plik do pobrania.

Teraz skompiluj kod, utwórz plik hex i załaduj go do katalogu Properties w Arduino.

Teraz uruchom oprogramowanie Proteus, a zobaczysz, że wyświetlacz siedmiosegmentowy zacznie zliczać. Wizualizacja tego jest pokazana na poniższym rysunku:

Poniżej załączam plik Proteusa oraz plik hex dla przykładu zliczania, który wystarczy uruchomić, ale ponownie proponuję zaprojektować go samemu, aby więcej z tego wynieść.

Ostatnia rzecz. Każdy rodzaj wkładu do tej biblioteki od czytelników jest bardzo ceniony. Projektujcie swoje projekty i dzielcie się z nami kodami, a my opublikujemy je na naszym blogu, aby inni czytelnicy mogli zdobyć wiedzę, ponieważ wiedza polega na dzieleniu się nią.

To wszystko na dziś, mam nadzieję, że pomoże ci to w jakiś sposób.

Dbaj o siebie i baw się dobrze.

Do pobrania
Download icon Pobierz symulację siedmiosegmentowego wyświetlacza z Arduino na Proteusa

Artykuł Interfacing of Seven Segment with Arduino in Proteus opracowano w wersji polskiej na podstawie współpracy z portalem www.theengineeringprojects.com.

1. Praktyczny Kurs Arduino - przewodnik po artykułach składających się na kurs 2. Czym jest Arduino? 3. Porównanie Arduino z Raspberry Pi 4. Instalacja sterownika Arduino w systemie Windows 5. Generowanie pliku hex w Arduino 6. Jak wgrać bootloader w Atmega328? 7. Rozpoczęcie pracy z oprogramowaniem Arduino 8. Rozpoczęcie programowania w Arduino 9. Programowe resetowanie Arduino 10. Wprowadzenie do Arduino UNO 11. Wprowadzenie do Arduino NANO 12. Wprowadzenie do Arduino Pro Mini 13. Wprowadzenie do Arduino Mega 2560 14. Wprowadzenie do Arduino Due 15. Wprowadzenie do Arduino Lilypad 16. Wprowadzenie do ATmega328 17. Biblioteka Arduino dla Proteusa 18. Projekt płytki drukowanej Arduino UNO dla Proteus ARES 19. Biblioteka Arduino Lilypad dla Proteusa 20. Odczyt z portu szeregowego Arduino 21. Projektowanie układów LCD z Arduino 22. Łączenie klawiatury z Arduino 23. Wartość ADC na LCD przy użyciu Arduino 24. Symulacja czujnika ultradźwiękowego w Proteusie 25. Połączenie czujnika ultradźwiękowego z Arduino 26. Wiele czujników ultradźwiękowych z Arduino 27. Czujnik temperatury 18B20 z Arduino 28. Jak używać 18B20 w Proteus ISIS? 29. Łączenie LM35 z Arduino w Proteusie 30. Współpraca siedmiosegmentowego wyświetlacza z Arduino w Proteusie 31. Łączenie czujnika PIR z Arduino 32. Współpraca czujnika płomienia z Arduino 33. Interfejs NRF24L01 z Arduino 34. NRF24L01+ i Arduino - Response Timed Out 35. Połączenie RFID RC522 z Arduino 36. Komunikacja Bluetooth z Arduino przy użyciu HC05 37. Sterowanie serwomotorem za pomocą Arduino w Proteusie 38. Projekt sterowania sygnalizacją świetlną przy użyciu Arduino 39. Przewijanie tekstu na matrycy LED 8×8 z użyciem Arduino 40. Inteligentny system oszczędzania energii 41. Komunikacja USB pomiędzy Androidem i Arduino 42. Automatyka domowa z użyciem XBee i Arduino 43. Domowy system bezpieczeństwa oparty na GSM 44. Wysyłanie SMS-ów za pomocą Arduino UNO i SIM900 45. Odbieranie SMS-ów za pomocą komend AT przy użyciu Arduino 46. Projekt rozpoznawania głosu przy użyciu EasyVR Shield 47. Rozpoczęcie pracy z programem EasyVR Commander 48. Połączenie EasyVR z Arduino UNO 49. Błąd szkolenia - niepowodzenie rozpoznawania w EasyVR 50. Połączenie XBee z komputerem 51. Wprowadzenie do modułu XBee 52. Interfejs XBee z Arduino 53. Rozpoczęcie pracy z kamerą Pixy 54. Jak zainstalować oprogramowanie kamery Pixy - PixyMon 55. Aktualizacja firmware kamery Pixy do najnowszej wersji 56. Jak wytrenować kamerę Pixy za pomocą komputera 57. Sterowanie kierunkiem obrotu silnika prądu stałego za pomocą Arduino 58. Sterowanie prędkością obrotów silnika prądu stałego za pomocą Arduino 59. Sterowanie kierunkiem obrotu silnika krokowego za pomocą Arduino 60. Sterowanie prędkością obrotów silnika krokowego za pomocą Arduino 61. Pobieranie danych z serwera internetowego za pomocą Arduino Wi-Fi 62. Wprowadzenie do Arduino YUN 63. Dostęp do serwera Linux Arduino YUN za pomocą Putty
Rozwiń cały spis treści Zwiń spis treści
Firma:
Tematyka materiału: Kurs Arduino, pierwsze kroki, Projekty Arduino, Symulator Arduino, Proteus ARES, wyświetlacz siedmiosegmentowy
AUTOR
Źródło
www.theengineeringprojects.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"