Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Czym jest Arduino?

W tym tutorialu opiszę czym jest Arduino w wersji dla początkujących.
Article Image

Witajcie przyjaciele. Dzisiaj zamieszczam bardzo podstawowy tutorial na temat tego czym jest Arduino? Piszę ten poradnik ponieważ dostałem wiele próśb od inżynierów, którzy zadają pytania typu: czym jest Arduino? Jaka jest różnica między Arduino a PIC? Jak używać Arduino? Jest to bardzo podstawowy tutorial, więc jeśli jesteś już zaznajomiony z tym tematem możesz go pominąć.

Co to jest Arduino?

Arduino jest niczym innym jak prostym mikrokontrolerem, który jest zwykle używany w projektach inżynierskich, gdzie istnieje potrzeba automatyzacji czegoś.

Możesz połączyć czujniki z tą płytką, możesz napędzać silniki tą płytką, możesz podłączyć do niej przełączniki, itp.

Kiedyś, do włączania żarówki, ludzie używali prostych przełączników. Potem wynalezione zostały przekaźniki, a następnie inżynierowie używali układów czasowych 555 umożliwiających włączenie świateł na jakiś określony czas. Układy 555 są dość duże, więc w końcu inżynierowie odkryli mikrokontrolery, w których są proste piny wyjścia i wejścia. Teraz, jeśli chcesz włączyć światło w określonym czasie, to po prostu podłączasz żarówkę na pin wyjściowy mikrokontrolera, a następnie piszesz program, aby automatycznie ją włączyć.

Korzyść z zastosowania mikrokontrolera jest taka, że układ jest dość prosty, mały i elastyczny. Załóżmy, że chcesz zmienić czas włączania żarówki to, co musisz zrobić, to po prostu zmienić program. W układach 555 trzeba dodatkowo zmienić inne elementy.

W mikrokontrolerach takich jak PIC lub Atmel istnieje niewielka wada.

Załóżmy, że chcesz pracować na PICu. W tym celu musisz najpierw zaprojektować jego podstawowy układ, jak również układ zasilania, aby dostarczyć do niego prąd oraz kupić programator, aby wgrać do niego kod. Trzeba napisać kod dla mikrokontrolera PIC i załadować go za pomocą programatora. Następnie umieścić mikrokontroler PIC z powrotem w układzie i przetestować, co jest dość długim procesem.

Teraz zaawansowane programatory takie jak PICkit2 i PICkit3 mogą być podłączone do płytki, ale nadal trzeba zaprojektować podstawowy układ. Przechodząc do sedna, aby zrobić projekt z mikrokontrolerem PIC lub Atmel musisz wykonać lutowanie, itp.

Tak nie jest w przypadku płytki Arduino, która ma wbudowany programator i podstawowy układ. To, co wystarczy zrobić to po prostu podłączyć Arduino do komputera poprzez kabel USB, pobrać jego oprogramowanie i zacząć wgrywać kod, a potem testować.

Nie trzeba podłączać, odłączać, ani nic innego robić. Wystarczy wgrać kod i testować. Co więcej, Arduino posiada również kilka bardzo wydajnych narzędzi, za pomocą których można przetestować swoje wyjście w dość prosty sposób. Płytka Arduino ma piny, na których można podłączyć urządzenia i włączyć lub wyłączyć je. Czapki z głów dla zespołu Arduino za dostarczenie nam prostej płytki, która ma wszystko na swoim miejscu.

Kolejną zaletą Arduino jest to, że ze względu na swoją popularność wszystkie komponenty elektroniczne mają odpowiednie biblioteki, które są darmowe i używając ich można łatwo obsługiwać dany komponent elektroniczny. Jest open source i stąd jego rozwój następuje dzień po dniu.

Rodzaje płytek Arduino

Istnieje długa lista płytek Arduino. Najczęściej stosowana jest płytka Arduino UNO.

Arduino UNO ma w sumie 13 pinów cyfrowych i 6 pinów analogowych, które są wykorzystywane do łączenia z czujnikami.

Załóżmy, że masz projekt, w którym chcesz podłączyć 30 czujników, co robisz? Wystarczy kupić płytkę Arduino o nazwie Arduino Mega 2560. Ta płytka ma około 70 pinów, które mogą być używane jako wyjście lub wejście, a więc możesz podłączyć swoje czujniki dość łatwo.

Co więcej, Arduino opracowało również różne obudowy, takie jak np. Arduino Ethernet. Używając tej obudowy możesz zapewnić w swoim projekcie dostęp do Internetu poprzez złącze Ethernet.

Innym przykładem jest obudowa Arduino Wi-Fi, która zapewnienia dostęp Wi-Fi.

Obudowa Arduino GSM zapewnia dostęp do GSM lub GPRS.

To, którą płytkę Arduino musisz kupić zależy od wymagań twojego projektu.

Jak używać Arduino?

Kiedy zamówisz płytkę Arduino, otrzymasz pakiet podobny do tego na poniższym obrazku:

Wyjmij płytkę Arduino z pudełka i podłącz do niej kabel mikroUSB. Połącz Arduino z komputerem i już jesteś gotowy do rozpoczęcia pracy.

Aby połączyć Arduino z komputerem musisz zainstalować sterowniki Arduino w systemie Windows. To wszystko na dzisiaj, mam nadzieję, że przekazałem trochę wiedzy i teraz znasz podstawy Arduino.

Wykaz elementów
Ilość
Symbol
Nazwa/opis/gdzie kupić

Artykuł What is Arduino ??? opracowano w wersji polskiej na podstawie współpracy z portalem www.theengineeringprojects.com.

Tematyka materiału: Kurs Arduino, Arduino UNO
AUTOR
Źródło
www.theengineeringprojects.com
Udostępnij
UK Logo