Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wprowadzenie do Arduino Lilypad

Article Image
Kompletny poradnik, krok po kroku wprowadzający do Arduino LilyPad.
1. Praktyczny Kurs Arduino - przewodnik po artykułach składających się na kurs 2. Czym jest Arduino? 3. Porównanie Arduino z Raspberry Pi 4. Instalacja sterownika Arduino w systemie Windows 5. Generowanie pliku hex w Arduino 6. Jak wgrać bootloader w Atmega328? 7. Rozpoczęcie pracy z oprogramowaniem Arduino 8. Rozpoczęcie programowania w Arduino 9. Programowe resetowanie Arduino 10. Wprowadzenie do Arduino UNO 11. Wprowadzenie do Arduino NANO 12. Wprowadzenie do Arduino Pro Mini 13. Wprowadzenie do Arduino Mega 2560 14. Wprowadzenie do Arduino Due 15. Wprowadzenie do Arduino Lilypad 16. Wprowadzenie do ATmega328 17. Biblioteka Arduino dla Proteusa 18. Projekt płytki drukowanej Arduino UNO dla Proteus ARES 19. Biblioteka Arduino Lilypad dla Proteusa 20. Odczyt z portu szeregowego Arduino 21. Projektowanie układów LCD z Arduino 22. Łączenie klawiatury z Arduino 23. Wartość ADC na LCD przy użyciu Arduino 24. Symulacja czujnika ultradźwiękowego w Proteusie 25. Połączenie czujnika ultradźwiękowego z Arduino 26. Wiele czujników ultradźwiękowych z Arduino 27. Czujnik temperatury 18B20 z Arduino 28. Jak używać 18B20 w Proteus ISIS? 29. Łączenie LM35 z Arduino w Proteusie 30. Współpraca siedmiosegmentowego wyświetlacza z Arduino w Proteusie 31. Łączenie czujnika PIR z Arduino 32. Współpraca czujnika płomienia z Arduino 33. Interfejs NRF24L01 z Arduino 34. NRF24L01+ i Arduino - Response Timed Out 35. Połączenie RFID RC522 z Arduino 36. Komunikacja Bluetooth z Arduino przy użyciu HC05 37. Sterowanie serwomotorem za pomocą Arduino w Proteusie 38. Projekt sterowania sygnalizacją świetlną przy użyciu Arduino 39. Przewijanie tekstu na matrycy LED 8×8 z użyciem Arduino 40. Inteligentny system oszczędzania energii 41. Komunikacja USB pomiędzy Androidem i Arduino 42. Automatyka domowa z użyciem XBee i Arduino 43. Domowy system bezpieczeństwa oparty na GSM 44. Wysyłanie SMS-ów za pomocą Arduino UNO i SIM900 45. Odbieranie SMS-ów za pomocą komend AT przy użyciu Arduino 46. Projekt rozpoznawania głosu przy użyciu EasyVR Shield 47. Rozpoczęcie pracy z programem EasyVR Commander 48. Połączenie EasyVR z Arduino UNO 49. Błąd szkolenia - niepowodzenie rozpoznawania w EasyVR 50. Połączenie XBee z komputerem 51. Wprowadzenie do modułu XBee 52. Interfejs XBee z Arduino 53. Rozpoczęcie pracy z kamerą Pixy 54. Jak zainstalować oprogramowanie kamery Pixy - PixyMon 55. Aktualizacja firmware kamery Pixy do najnowszej wersji 56. Jak wytrenować kamerę Pixy za pomocą komputera 57. Sterowanie kierunkiem obrotu silnika prądu stałego za pomocą Arduino 58. Sterowanie prędkością obrotów silnika prądu stałego za pomocą Arduino 59. Sterowanie kierunkiem obrotu silnika krokowego za pomocą Arduino 60. Sterowanie prędkością obrotów silnika krokowego za pomocą Arduino 61. Pobieranie danych z serwera internetowego za pomocą Arduino Wi-Fi 62. Wprowadzenie do Arduino YUN 63. Dostęp do serwera Linux Arduino YUN za pomocą Putty
Rozwiń cały spis treści Zwiń spis treści

Witajcie Przyjaciele! Mam nadzieję, że macie się dobrze. Dziś przedstawię ci szczegółowe wprowadzenie do Arduino LilyPad. Jest to płytka z mikrokontrolerem Arduino, oparta na ATmega168/ATmega328 i została wprowadzona przez Leah Buechley i SparkFun Electronics.

Płytka ta jest przeznaczona głównie do projektów związanych z e-tekstyliami i urządzenia do noszenia (wearables). Zgodnie z przeznaczeniem, może być podłączony do tkaniny, czujników, zasilaczy i siłowników. Do połączenia tej płytki z wymaganym obiektem może być potrzebna nić przewodząca.

W tym wpisie postaram się omówić wszystko związane z Arduino LilyPad, co to jest oraz jak jest wykorzystywane do rozwoju pożądanych projektów. Przejdźmy od razu do sedna sprawy i zajmijmy się szczegółami tej płytki.

Wprowadzenie do Arduino Lilypad

Arduino LilyPad jest płytką główną Arduino, która została zaprojektowana głównie do projektów związanych z e-tekstyliami oraz urządzenia do noszenia (wearables) i jest oparta na mikrokontrolerze Atmega168/Atmega328.

LilyPad to nic innego jak mikrokontroler programowany przez Arduino i działa podobnie jak inne dostępne płytki Arduino.

W odróżnieniu od innych płytek Arduino, ma okrągły kształt, dzięki czemu z łatwością zmieści się w urządzeniach typu wearables.

Jednak możliwość zszycia tej płytki z tkaniną lub czujnikiem poprzez przewodzącą nić stawia ją na czele i wyróżnia spośród płytek dostępnych w społeczności Arduino.

Posiada 22 szeroko otwarte otwory pin-holes, usytuowane wokół krawędzi całego zaokrąglonego kształtu, który jest głównie używany do połączenia z tkaniną i czujnikiem poprzez nić przewodzącą.

Z tych 22 otworów, jeden jest zarezerwowany dla +5 V, a jeden dla masy.

LilyPad Arduino posiada sześć wejść analogowych, które mogą być również używane jako cyfrowe I/O. Są one oznaczone na płytce jako A0 do A5, zapewniając rozdzielczość 10 bitów. Ważne jest, aby zauważyć, że wejścia analogowe mierzą od masy do 5 V, jednak górna granica ich zakresu może być modyfikowana za pomocą funkcji analogReference().

Na płytce znajduje się czternaście pinów cyfrowych, które mogą być wykorzystane jako wejście lub wyjście, przy użyciu funkcji pinMode(), digitalWrite() i digitalRead().

Podobnie jak inne płytki Arduino, ten Pad jest programowany przez Arduino IDE – oficjalne oprogramowanie używane głównie do programowania płytek Arduino, które jest rozwijane przez Arduino.cc

Płytka posiada szeroki zakres napięć i pracuje w dowolnym zakresie pomiędzy 2,7 V a 5,5 V. Piny na płytce posiadają możliwość kontroli i obsługi wejścia lub wyjścia podłączonego urządzenia.

Istnieją dwa sposoby na to, aby twój Pad przestał działać: zwiększenie napięcia roboczego powyżej 5,5 V lub podłączenie zasilania w odwrotnej kolejności.

Jak już wcześniej wspomniałem, bootloader służy do zapisywania kodu i wypalania go na płytce, jednak można również ominąć bootloader i zaprogramować ATmega328 za pomocą gniazda (header) ICSP (In-Circuit Serial Programming).

Funkcje Arduino LilyPad

Poniżej przedstawiamy główne funkcje Arduino LilyPad.

Rozkład pinów Arduino LilyPad

Rozkład pinów w Arduino Lilypad jest pokazany na poniższym rysunku:

Istnieje prosta różnica pomiędzy pinami przerwań zewnętrznych a pinami PCINT. Pierwsze z nich to dedykowany pin sprzętowy służący do generowania przerwania, natomiast te drugie to przerwanie, które może być utworzone na dowolnym cyfrowym pinie I/O.

Na płytce znajduje się sześć wyprowadzeń PWM, pokazanych na powyższej ilustracji przerywanymi liniami. Te piny PWM mogą być również używane jako cyfrowe piny I/O.

Jak zaprogramować Arduino LilyPad?

Połączenie LilyPad można rozplanować, wykonując poniższe czynności.

Zachowaj ostrożność przy podłączaniu pinów zasilania i masy płytki. Zasilanie +5 V musi być podłączone do dodatniej zakładki na płytce, a zakładka masy na płytce powinna być podłączona do masy źródła zasilania. Odwrotne połączenie może spowodować poważne uszkodzenie płytki, a w najgorszym przypadku płytka może przestać działać całkowicie.

Istnieją dwa sposoby na wygenerowanie regulowanego źródła zasilania +5 V: Używając pinu +5 V adaptera Mini USB lub wykorzystując inne źródło zasilania 2,7 – 5,5 V za pomocą akumulatora litowego.

Poniższe zdjęcie przedstawia połączenie LilyPad z adapterem Mini USB:

Na płytce widoczne są dwie okrągłe wypustki oznaczone jako TX i RX, które są wykorzystywane głównie na dwa sposoby: Służy do wgrywania nowych szkiców (programów) na płytkę i nawiązywania komunikacji szeregowej z innymi urządzeniami.

Oprócz własnego zasilania, możesz użyć adaptera Mini USB lub płytki Arduino NG do połączenia Pad'a z komputerem.

Poniższe zdjęcie przedstawia połączenie Arduino UNO z LilyPad:

Uwaga: Nie zapomnij wyjąć ATmega8 lub ATmega168 z NG przed podłączeniem go do LilyPad. Możesz użyć krokodylków i klamerek do połączenia pinów +, -, TX i RX na LilyPad z odpowiednimi pinami na płytce NG.

Zastosowania

LilyPad jest naprawdę bardzo poręczny dla produktów e-tekstylnych i wearable, ze względu na jego niewielkie rozmiary.

Arduino Lilypad jest używany w produktach IoT oraz w projektach wbudowanych.

Okrągłe wypustki pokrywające całą krawędź płytki i są głównie używane do połączenia jej z produktami do noszenia.

To wszystko na dzisiaj. Mam nadzieję, że ta lektura zdołała przykuć waszą uwagę i znalazła oddźwięk w waszym obszarze zainteresowań. Jeśli masz wątpliwości w dowolnym obszarze informacji związanych z LilyPad, których nie rozwinąłem, możesz się do mnie odezwać w sekcji poniżej. Chętnie pomogę ci zgodnie z moją najlepszą wiedzą. Odwiedzaj nas dalej, aby uzyskać cenne informacje związane z inżynierią i technologią.

Dziękuję za przeczytanie artykułu.

Wykaz elementów
Ilość
Symbol
Nazwa/opis/gdzie kupić

Artykuł Introduction to Arduino LilyPad opracowano w wersji polskiej na podstawie współpracy z portalem www.theengineeringprojects.com.

1. Praktyczny Kurs Arduino - przewodnik po artykułach składających się na kurs 2. Czym jest Arduino? 3. Porównanie Arduino z Raspberry Pi 4. Instalacja sterownika Arduino w systemie Windows 5. Generowanie pliku hex w Arduino 6. Jak wgrać bootloader w Atmega328? 7. Rozpoczęcie pracy z oprogramowaniem Arduino 8. Rozpoczęcie programowania w Arduino 9. Programowe resetowanie Arduino 10. Wprowadzenie do Arduino UNO 11. Wprowadzenie do Arduino NANO 12. Wprowadzenie do Arduino Pro Mini 13. Wprowadzenie do Arduino Mega 2560 14. Wprowadzenie do Arduino Due 15. Wprowadzenie do Arduino Lilypad 16. Wprowadzenie do ATmega328 17. Biblioteka Arduino dla Proteusa 18. Projekt płytki drukowanej Arduino UNO dla Proteus ARES 19. Biblioteka Arduino Lilypad dla Proteusa 20. Odczyt z portu szeregowego Arduino 21. Projektowanie układów LCD z Arduino 22. Łączenie klawiatury z Arduino 23. Wartość ADC na LCD przy użyciu Arduino 24. Symulacja czujnika ultradźwiękowego w Proteusie 25. Połączenie czujnika ultradźwiękowego z Arduino 26. Wiele czujników ultradźwiękowych z Arduino 27. Czujnik temperatury 18B20 z Arduino 28. Jak używać 18B20 w Proteus ISIS? 29. Łączenie LM35 z Arduino w Proteusie 30. Współpraca siedmiosegmentowego wyświetlacza z Arduino w Proteusie 31. Łączenie czujnika PIR z Arduino 32. Współpraca czujnika płomienia z Arduino 33. Interfejs NRF24L01 z Arduino 34. NRF24L01+ i Arduino - Response Timed Out 35. Połączenie RFID RC522 z Arduino 36. Komunikacja Bluetooth z Arduino przy użyciu HC05 37. Sterowanie serwomotorem za pomocą Arduino w Proteusie 38. Projekt sterowania sygnalizacją świetlną przy użyciu Arduino 39. Przewijanie tekstu na matrycy LED 8×8 z użyciem Arduino 40. Inteligentny system oszczędzania energii 41. Komunikacja USB pomiędzy Androidem i Arduino 42. Automatyka domowa z użyciem XBee i Arduino 43. Domowy system bezpieczeństwa oparty na GSM 44. Wysyłanie SMS-ów za pomocą Arduino UNO i SIM900 45. Odbieranie SMS-ów za pomocą komend AT przy użyciu Arduino 46. Projekt rozpoznawania głosu przy użyciu EasyVR Shield 47. Rozpoczęcie pracy z programem EasyVR Commander 48. Połączenie EasyVR z Arduino UNO 49. Błąd szkolenia - niepowodzenie rozpoznawania w EasyVR 50. Połączenie XBee z komputerem 51. Wprowadzenie do modułu XBee 52. Interfejs XBee z Arduino 53. Rozpoczęcie pracy z kamerą Pixy 54. Jak zainstalować oprogramowanie kamery Pixy - PixyMon 55. Aktualizacja firmware kamery Pixy do najnowszej wersji 56. Jak wytrenować kamerę Pixy za pomocą komputera 57. Sterowanie kierunkiem obrotu silnika prądu stałego za pomocą Arduino 58. Sterowanie prędkością obrotów silnika prądu stałego za pomocą Arduino 59. Sterowanie kierunkiem obrotu silnika krokowego za pomocą Arduino 60. Sterowanie prędkością obrotów silnika krokowego za pomocą Arduino 61. Pobieranie danych z serwera internetowego za pomocą Arduino Wi-Fi 62. Wprowadzenie do Arduino YUN 63. Dostęp do serwera Linux Arduino YUN za pomocą Putty
Rozwiń cały spis treści Zwiń spis treści
Firma:
Tematyka materiału: Arduino Lilypad, Atmega168, Atmega328
AUTOR
Źródło
www.theengineeringprojects.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"