Zasada działania przełącznika dotykowego
Zastępuje zawodny element elektromechaniczny
Często stare komponenty elektromechaniczne, takie jak przekaźniki i przełączniki, są zastępowane przez układy w pełni elektroniczne. Typowym przykładem jest przełącznik przyciskowy. Elektroniczne przyciski dotykowe można znaleźć w coraz większej liczbie urządzeń, nie tylko dlatego, że jest to trend modowy, ale także dlatego, że jest to tańsze i bardziej niezawodne rozwiązanie. Przycisk dotykowy jest zwykle realizowany za pomocą jednego lub kilku układów scalonych CMOS. Bardzo wysoka impedancja wejściowa tych układów jest idealna do tego zastosowania.
Dwa systemy
W użyciu są dwa systemy. Najmniej doskonały działa z oporem skóry palca. Kiedy opuszek palca styka się z dwiema elektrodami, między tymi kontaktami powstaje opór rzędu kilku MΩ. Można wykorzystać ten opór do wygenerowania niewielkiego napięcia. Wady są oczywiste: styki mogą zostać zanieczyszczone przez tłuszcz skórny i inne zabrudzenia, a kontakt nie działa już niezawodnie. Lepszy system wykorzystuje napięcie 50 Hz zaindukowane w każdym ludzkim ciele, odbierane przez wszechobecne pole elektromagnetyczne sieci elektrycznej. Jeśli dotkniesz opuszkiem palca przewodnika, który ma bardzo wysoką rezystancję względem ziemi, w przewodniku tym powstanie napięcie zmienne 50 Hz o wartości do kilkudziesięciu woltów. Możesz wykorzystać to napięcie do sterowania obwodem tip-top.
Idealne zastosowanie dla op-ampa
Wzmacniacze operacyjne mają również bardzo dużą impedancję wejściową. Oczywiste jest więc założenie, że są idealne do budowania układów tip-top. Wystarczy spojrzeć na rysunek 1, a rozpoznasz podstawowy schemat detektora szczytowego. Czujnik, którym może być ozdobny gwóźdź mosiężny z okrągłą główką, łączy się przez rezystor zabezpieczający o wartości 1 MΩ z dodatnim wejściem op-ampu. Pomiędzy wyjściem a wejściem odwracającym znajduje się znany już obwód wykrywania szczytowej wartości napięcia.
Po dotknięciu gwoździa na dodatnim wejściu op-ampa pojawia się napięcie zmienne 50 Hz o wartości około 10 V. Napięcie to jest prostowane i na wyjściu pojawia się dodatni impuls o wartości +10 V. Działanie układu wyjaśniają przebiegi na rysunku 2.