Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

RRIO czyli wzmacniacze operacyjne (nie tylko) dla początkujących cz.1

Article Image
W jednym z najbliższych numerów projektem okładkowym będzie Miernik wzmacniaczy operacyjnych, który pozwala zmierzyć prawie wszystkie ich kluczowe parametry. Ponieważ jednak nie wszyscy Czytelnicy EdW są dobrze zapoznani z właściwościami i niedoskonałościami wzmacniaczy operacyjnych, konieczne jest przypomnienie najważniejszych podstawowych informacji.

Technika cyfrowa zdominowała elektronikę. Współczesny młody elektronik jest bardziej informatykiem niż elektronikiem w dawnym rozumieniu tego słowa. Praktyka pokazuje, że młodzi elektronicy słabo rozumieją technikę analogową. Dużo lepiej radzą sobie z programowaniem mikroprocesorów. Jednak we współczesnych urządzeniach nadal niezbędne są różne obwody i układy analogowe. A w nich najpopularniejszymi elementami są wzmacniacze operacyjne.

Historia wzmacniaczy operacyjnych

Historia tych jakże ważnych elementów zaczęła się jeszcze przed II wojną światową. Wtedy oczywiście były to kosztowne układy lampowe i znajdowały zastosowanie wyłącznie w zastosowaniach profesjonalnych, a konkretnie wojskowych. Takie lampowe wzmacniacze operacyjne były wykorzystywane w analogowych komputerach (były takie!) do obliczania torów pocisków i rakiet. A konkretnie służyły do przeprowadzania operacji matematycznych, takich jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, pierwiastkowanie, potęgowanie i (a)l...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: wzmacniacze operacyjne, wzmacniacze Nortona
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich październik 2020
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"