1. Wprowadzenie do wzmacniacza operacyjnego – 741
Używając prostych eksperymentów, nauczymy Cię jak projektować wszelkiego rodzaju układy z op-ampem 741. Układy stanowiące podstawę elektroniki analogowej, czyli tej części elektroniki, w której pracuje się z napięciami o wszystkich możliwych wartościach. Mimo rewolucji cyfrowej, analogowa elektronika nadal odgrywa ważną rolę. Nie można pomyśleć o urządzeniu elektronicznym bez elektroniki analogowej w nim. Czy jest to starożytny 741, czy bardziej współczesny typ nie ma znaczenia. Wszystkie op-ampy działają identycznie i jeśli po przebrnięciu przez ten kurs potrafisz zaprojektować dość skomplikowany układ z 741-kami, to możesz zrobić to samo z każdym innym op-ampem.
Uczymy się przez eksperymentowanie
W przypadku niektórych eksperymentów kończymy rozdział pustym wykresem, w którym możesz wpisać zmierzone wartości. W ten prosty i nieco zabawny sposób nauczysz się rozumieć korelację między napięciami wejściowymi i wyjściowymi.
Oczywiście można też bez zbędnych analiz budować opisane układy z użyciem innych op-ampów we własnych projektach różnych urządzeń. Ponieważ op-ampy, na tym poziomie rozważań, mają prawie identyczne właściwości, twoje układy na pewno będą działać.
Co to jest op-amp?
Pytanie może zbędne, ale ten kurs powinien zacząć się od odpowiedzi na to pytanie. Wzmacniacz operacyjny to układ scalony złożony z rezystorów, diod, tranzystorów i czasami kondensatora, którego wewnętrzna struktura sprawia, że idealnie nadaje się do wzmacniania napięć.
Oprócz niezbędnych połączeń zasilających i niektórych połączeń pomocniczych, op-amp ma zawsze dwa wejścia i jedno wyjście. Jedno wejście nazywane jest wejściem nieodwracającym lub dodatnim, drugie zaś wejściem odwracającym lub ujemnym. Op-amp jest w zasadzie wzmacniaczem różnicowym: wzmacnia różnicę napięcia, która występuje między jego dwoma wejściami.