Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 27.01.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. diody, moduły, procesory i tranzystory.

Wysokie możliwości obliczeniowe dzięki procesorowi M2 Max firmy Apple

Integrujący 67 miliardów tranzystorów procesor ma pamięć podręczną o przepustowości do 400 Gb/s. Pojemność tej pamięci sięga: 96 GB. Jest to realizowane przy stosowaniu procesu technologicznego 5 nm. Duże pliki uruchamiają się od razu, a urządzenia działają doskonale. Wytworzony przez Apple procesor M2 Max charakteryzuje 12 rdzeni. Dostępny w procesorze system Neural Engine pozwala realizować 15,8 biliona operacji na sekundę. Przekłada się to, w sporym stopniu, na wysoką efektywność wielowątkową procesora. Przewidziano w nim aż 38 rdzeni graficznych oraz pojemną pamięć podręczną L2. M2 Max świetnie sobie radzi, jeśli trzeba, z ważkimi zadaniami graficznymi. Od efektów wizualnych, poprzez nauczanie modeli, gdy chodzi o uczenie maszynowe, po łączenie obrazów o rozdzielczości liczącej gigapiksele - procesor M2 Max zdumiewa swoją wydajnością bez względu na to, czy urządzenie, w którym się znajduje pracuje na baterii, czy jest podłączone do zasilania. Jest to wszechstronny układ dla laptopów klasy profesjonalnej, z 2 silnikami kodowania wideo oraz 2 silnikami ProRes.

Procesor M2 Max

Już w sprzedaży: nadzwyczajnej szybkości procesor Intel Core i9-13900KS

Ten najwydajniejszy obecnie na świecie układ ma 24 rdzenie, które taktuje się z maksymalną częstotliwością: 6 GHz. W tym celu stosowane są 2 rozwiązania: Intel Thermal Velocity Boost oraz Intel Turbo Boost. Dzieje się to bez konieczności zmiany bazy zegara (ang. overclocking). Opracowany przez Intel procesor obejmuje szybką pamięć Smart Cache o pojemności 36 MB. Obecne w Intel Core i9-13900KS rdzenie są następujących rodzajów: Efficient i Performance. Pierwszych jest razem 16. Drugie zlicza się do 8. Realizuje się w sumie 32 wątki. Obsługiwane są typy pamięci: DDR4 o przepustowości do 3200 MT/s oraz DDR5 o przepustowości do 5600 MT/s. Wspierany jest standard PCIe w wersjach 4.0 oraz 5.0. Dla pierwszej wersji dostępne są 4 linie danych. Dla drugiej wersji jest ich 16. Występuje wbudowany układ graficzny UHD Intel 770. Moc bazowa procesora Intel Core i9-13900KS sięga 150 W. Jak wyjaśnia menadżer "Intel Client Computing Group" w firmie Intel, Marcus Kennedy:

"Nasz najnowszy procesor (...) to przecudowna demonstracja wydajności (...) osiąganej dzięki wydajnej architekturze hybrydowej. Od teraz wszyscy gracze i entuzjaści komputerów mogą, bardziej niż kiedykolwiek, cieszyć się wydajnością Intel Core i9-13900KS - szczególnie kiedy chodzi o komputery stacjonarne (...)."

Procesor Intel Core i9-13900KS

Motoryzacyjny transceiver radarowy RFCMOS od NXP Semiconductors o oznaczeniu: SAF85xx

Stworzony przez NXP Semiconductors transceiver powstaje w procesie technologicznym: 28 nm. Jest to wytworny układ SoC, który stanowi mikrofalowy radar, o częstotliwości pracy: 76-81 GHz. Pozwala on spełniać wymogi bezpieczeństwa NCAP, dotyczące autonomicznej jazdy. Do konstrukcji transceivera wykorzystano 4 nadajniki i 4 odbiorniki sygnałów mikrofalowych. Zastosowano w nim siedmiobitowy przesuwnik fazy, obok 2 rdzeni z firmy ARM: Cortex-A53 i Cortex-M7. Dostępny jest serwis 2 interfejsów: CAN FD i Gigabit Ethernet. Występuje pamięć, której pojemność to minimum 5,5 MB. Obliczone dla transceivera SAF85xx poziomy szumów nie przekraczają -96 dBc/Hz. Przewidziano efektywną jednostkę obliczeniową "BBE32 Vector DSP". Dzieje się przy prędkiej modulacji chirp. Obsługa SPT3.4 jest doń wliczona. Transceiver SAF85xx funkcjonuje w temperaturze od -40 do 150°C. Jego wymiary wynoszą 10,6×11,3 mm. Wypełnia on normy: AEC-Q100, ASIL B, ISO 26262 i ISO 21434. Aplikacje transceivera to m.in. automatyczne hamowanie awaryjne, adaptacyjny tempomat, monitorowanie pola martwego i ostrzeganie o ruchu poprzecznym, jak również automatyczne parkowanie pojazdów. Jak mówi wiceprezes wykonawczy firmy NXP Semiconductors, Torsten Lehmann:

"Nowy układ zapewnia wykrywanie obiektów na dużym zasięgu, a także oddzielanie małych obiektów od większych, np. szybko pędzącego motocykla od aut bądź ciężarówek - na dużej, ruchliwej autostradzie. Jego małe rozmiary pozwalają stwarzać niewielkie moduły czujników radarowych (...) co pozwala zwiększać bezpieczeństwo w pojazdach (...)."

Pojazd autonomiczny - podstawowe przeznaczenie transceivera SAF85xx

Funkcjonalny mikrokontroler RL78/G15 od Renesas Electronics

Nie tak dawno seria mikrokontrolerów RL78 firmy Renesas Electronics została rozszerzona o niskiej mocy układ: RL78/G15. Zasilany napięciem: 2,4-5,5 V układ wyróżniają: częstotliwości taktowania: 16 MHz i 8-20 wyprowadzeń. Ma to miejsce przy interfejsach: CSI, I2C oraz UART. Dostępne w mikrokontrolerze RL78/G15 pamięci są następujące: Flash o pojemności do 9 KB (1 KB dla danych oraz 4-8 KB dla kodu) i SRAM o pojemności 1 KB. Przewidziano dobre źródło sygnału zegarowego o stabilności: ±1% wartości częstotliwości oraz wbudowany komparator. Dzieje się to przy temperaturze pracy RL78/G15 od -40 do 85-125°C. Mikrokontroler Renesas Electronics obsługuje środowisko graficzne Smart Configurator. Pozwala ono tworzyć ważne, efektywne kody. Możliwości pracy w pobliżu elementów generujących ciepło, np. falowników, są zagwarantowane. Zastosowania mikrokontrolera obejmują m.in.: aplikacje konsumenckie i przemysłowe, a także sterowanie czujnikami, oświetleniem bądź falownikami. Mikrokontroler RL78/G15 występuje w wielu obudowach - wliczając model WDFN o rozmiarach: 3x3 mm. Jak krótko mówi wicedyrektor działu: "MCU Device Solution Business Division", w firmie Renesas Electronics, Toshihiko Seki:

"Rodzina mikrokontrolerów RL78 znana jest z dosyć wysokiej wydajności energetycznej oraz zoptymalizowanych funkcji (...). W ciągu 11 lat od debiutu dostarczyliśmy przeszło: 7,1 miliarda sztuk tych mikrokontrolerów. Obecnie dostarczamy ich miesięcznie ponad 100 milionów razy. Będziemy kontynuować produkcję doborowych układów, które spełniają wymagania naszych klientów."

Funkcjonalny mikrokontroler RL78/G15

W planach produkcji: dedykowany pojazdom elektrycznym układ RAJ2930004AGM firmy Renesas Electronics

Będzie to rozwiązanie służące obsłudze tranzystorów IGBT i MOSFET, które to znajdują się w falownikach pojazdów elektrycznych (EV). Nowy układ ma cechować napięcie przebicia 3,75 kV(rms). Wszystko to przy wielkości CMTI powyżej 150 V/ns, czy prądzie wyjściowym do 10 A. Przewidziany do pracy w temperaturach: od -40 do 125°C układ RAJ2930004AGM będzie się odznaczał się wysoką odpornością na zakłócenia. O jego prawidłowe działanie zatroszczą się 2 zabezpieczenia: podnapięciowe i przeciążeniowe. Miękki wyłączanie układu, czy eliminacja gwałtownych przyrostów napięcia, wskutek tranzystorowego efektu Millera, będą oferowane. Układ RAJ2930004AGM zostanie umieszczony w obudowie SOIC16. Ma on wypełniać normę: AEC-Q100. Układ produkcji Renesas Electronics będzie w szczególności pisany tranzystorom węglikowo-krzemowym (SiC). Oprócz falowników jego zastosowania obejmą także ładowarki pojazdów elektrycznych i przetwornice DC/DC. Układ RAJ2930004AGM wejdzie do produkcji w 1. kwartale 2024 roku. Jak przedkłada wicedyrektor działu "Automotive Analog Application Specific Business Division" w firmie Renesas Electronics, Akira Omichi:

"Firma Renesas Electronics z dumą przedstawia układ RAJ2930004AGM (...) dla zastosowań motoryzacyjnych, który charakteryzuje się: wysokim napięciem przebicia, a także dogodnym parametrem CMTI. Będziemy aktywnie wspierać rozwój (...) pojazdów elektrycznych, oferując rozwiązania, które obniżają straty mocy i spełniają wymogi bezpieczeństwa funkcjonalnego."

Po lewej stronie: układ RAJ2930004AGM

EPC2252: najnowszy tranzystor GaN FET od Efficient Power Conversion (EPC)

Produkowany z azotku galu (GaN) tranzystor charakteryzuje: rezystancja włączenia: 8-11 mΩ. Przewidziane dla EPC2252 napięcie VDS to: minimum 80 V. Jest to osiągane dla temperatury pracy: od -40 do 150°C. Nowy tranzystor oferuje średni prąd drenu 8,2 A - w szczycie to: 75 A. Spełniający standard AEC-Q101 tranzystor od Efficient Power Conversion (EPC) jest polecany w szczególności aplikacjom lidarów pojazdowych. Powiązane z EPC2252 bardzo niskie straty przełączania sprzyjają tworzeniu rozwiązań o znaczącej częstotliwości pracy. Jest to możliwe tym bardziej dzięki nikłym stratom mocy. Obniżone wartości 3 ładunków: QG, QGD i QOSS są gwarantowane. W przypadku ładunku QRR ma miejsce wartość zerowa. Wymiary tranzystora EPC2252 wynoszą 1,5x1,5 mm. Jego czasy przełączania są rzędu pojedynczych nanosekund - przekłada się to na większe zasięgi oraz wyższą rozdzielczość lidarów pojazdowych, mając tu na myśli zastosowania autonomicznej jazdy, parkowania czy wykrywania przeszkód. Opisany tranzystor sprawdza się także w przetwornicach DC/DC, które dokonują konwersji napięć: 12-48 V, nie mówiąc o niskoindukcyjnych silnikach. Jak mówi prezes firmy EPC, Alex Lidow:

"Tranzystor EPC2252 to wymarzone rozwiązanie dla lidarów pojazdowych, silników o niskiej indukcyjności oraz konwersji przetwornic DC/DC. Firma EPC jest cały czas zaangażowana w rynek motoryzacyjny, biorąc pod uwage wzrost liczby urządzeń, które umożliwiają wydajną i tanią elektryfikację pojazdów oraz autonomiczną jazdę."

Tranzystor GaN FET o oznaczeniu: EPC 2252

Nowy, dwukanałowy izolator cyfrowy od STMicroelectronics

Firma STMicroelectronics rozwinęła ofertę o nowy izolator cyfrowy: STISO620. Jego wejścia, wyjścia są w pełni dedykowane informacjom cyfrowym. Jest to osiągane przy wbudowanych bramkach Schmitta. Bramki te w pełni uodparniają wskazany izolator cyfrowy na zakłócenia. Oparty na cienkotlenkowej technologii firmy STMicroelectronics izolator cyfrowy STISO620 cechuje izolacja galwaniczna o napięciu przebicia 6 kV. Stabilna praca przy przepustowości: poniżej 100 Mb/s jest zagwarantowana. Rozmycie zboczy impulsów sygnałów cyfrowych nie może przekraczać 3 ns. Izolator cyfrowy STISO620 charakteryzują napięcia: VIOTM=4 kV(p-p), VISO=2,83 kV(rms) i VIOWM=849 V(rms). Jego zadaniem jest skuteczna separacja dwóch sygnałów cyfrowych. Zgodność z normami: VDE0884-10 oraz UL 1577 jest wliczona. Izolator cyfrowy firmy STMicroelectronics wspiera niezawodności: przemysłowych i konsumenckich zastosowań. Mowa tu chociażby o licznikach energii elektrycznej, inteligentnych systemach oświetlenia, urządzeniach AGD, zasilaczach, czy falownikach. Obudowa STISO620 to model SO8N o rastrze 4 mm. Układ może w uzasadnionych przypadkach zastępować transoptory.

Izolator cyfrowy STISO620

Rozszerzona oferta diod LED z serii LUXEON HL2X firmy Lumileds

Wprowadzone zostały nowe podzespoły o światłości: powyżej 340 lm, a także temperaturach barwowych 1800-6500 K. Jest to gwarantowane przy 3 współczynnikach CRI: 70, 80 bądź 90. Zadane tymi wartościami diody umożliwiają wierne oświetlanie obiektów architektonicznych. Wytwarzane przez diody LED z serii LUXEON HL2X strumienie światła są jednolitej barwy. Ich poziomy, po 17 tysiącach ciągłej pracy, sięgają ponad 99%. W przypadku prądu przewodzenia 1,4 A jest to 98%, po 11 tysiącach godzin. Przesunięcie barwowe w diodach LED serii: LUXEON HL2X nie przekracza liczby: 0,002 - jest to lepiej niżli wymaga standard DLC 5.2 (jest to 0,007 dla aplikacji użytku zewnętrznego bądź 0,004 dla aplikacji użytku wewnętrznego). W sytuacji zastosowań w pochodniach, diody serii LUXEON HL2X oferują optymalną jasność światła. Jak wyjaśnia menadżer produktu w firmie Lumileds, Alvin Yeoh:

"Inżynierowie polegają na minimach przy określaniu liczby potrzebnych emiterów światła (...). Z naszymi diodami LED jest to łatwe zadanie (...). Usprawniamy tworzenie wydajnych, a także rentownych systemów oświetlenia. Będąca znakiem rozpoznawczym diod z rodziny LUXEON HL2X spójność światła jest teraz osiągalna w jeszcze większym stopniu niż wcześniej (...)."

Charakterystyka świetlna diod LED z serii LUXEON HL2X

MERUS: nowa rodzina scalonych wzmacniaczy audio klasy D od Infineon Technologies

Dzięki tym wzmacniaczom możliwe jest odtwarzanie dźwięku przy braku zniekształceń fonii. Jest to realizowane przy razem 5 poziomach napięcia wyjściowego. Zmyślona przez Infineon Technologies rodzina wzmacniaczy MERUS sprawdza się w przypadku energooszczędnych i bateryjnie zasilanych rozwiązań, bez względu na ich funkcjonalności, budowe oraz aplikacje. Niski poziom elektromagnetycznych zakłóceń oraz moc spoczynkowa rzędu jednej dziesiątej w konkurencyjnych rozwiązaniach - są to kluczowe cechy wzmacniaczy audio MERUS. Każdy wzmacniacz oferuje 2 kanały o mocy 37 W. Żaden ze wzmacniaczy nie wymaga ekranowania. Potrzeba tylko dławików, dla obwodu filtra dolnoprzepustowego. Wszyscy partnerzy Infineon Technologies są już gotowi do użycia wzmacniaczy MERUS w swoich produktach. Mowa tutaj m.in. o firmach: Eleven Engineering oraz Volumio. Jak wyjaśnia założyciel Eleven Engineering, John Sobota:

"Wzmacniacze klasy D firmy Infineon Technologies znacznie zwiększają żywotność baterii, w rozwiązaniach o  bezprzewodowym standardzie SKAA (...). , Czyni to naszą ofertę nadzwyczaj atrakcyjną."

Z kolei założyciel Volumio, Michelangelo Guarise przyznaje:

"Zdecydowaliśmy się zaprojektować nasz wzmacniacz strumieniowy Integro, wykorzystując wzmacniacze MERUS, ponieważ oferują one najlepsze jakości dźwięku (...). Ich kompaktowa, przemyślana konstrukcja gwarantuje w pełni wyrazistą prezencję audio (...)."

Jeden ze wzmacniaczy audio klasy D z rodziny MERUS

Firma Infineon Technologies z dumą przedstawia: dedykowany silnikom BLDC trójfazowy, scalony sterownik 6ED2742S01Q

Będący układem SoI (ang. Silicon-on-Insulator) sterownik oferuje moduł zarządzania energią (PMU). Dostępne w 6ED2742S01Q diody "bootstrap" są pisane kondensatorom zewnętrznym. Jest to osiągane przy temperaturze pracy: od -40 do 125°C. Sterownik 6ED2742S01Q wspiera bateryjne napięcia z zakresu: 10,8-120 V. Jest to autorskie rozwiązanie Infineon Technologies. Obecne w sterowniku 6ED2742S01Q zabezpieczenia to łącznie dwie blokady: podnapięciowa i przeciążeniowa z ustawianą wartością progową. Przewidziany został bufor wysokoprądowy, który redukuje przeniki, wraz z monitorem prądu o regulowanym stopniu wzmocnienia, który dotyczy napięcia. Zapewniany jest czas reakcji najmniej 100 ns, obok regulowanych opóźnień wewnętrznych. Sterownik pozwala uzyskać wysokie częstotliwości przełączania przy niskich stratach mocy. Zastosowano w nim pompę ładunkową, która podnosi sprawności sterownika. Sterownik jest dostepny w obudowie QFN-32 o małej rezystancji termicznej. Jego wymiary to: 5×5 mm. Jest to w pełni odporny na wyładowania elektrostatyczne (ESD) element. Sterownik, o oznaczeniu: 6ED2742S01Q, należy do serii podzespołów MOTIX. Informacje o usterkach, jak by nie było, są natychmiast zwracane. Wszystko to przy zastosowaniach sterownika, które są: elektronarzędziami, robotami, dronami, lekkimi pojazdami elektrycznymi (LEV) itp.

Dedykowany silnikom BLDC trójfazowy, scalony sterownik 6ED2742S01Q

Stanowiące pary tranzystorów TrenchFET układy: SiZF5300DT oraz SiZF5302DT firmy Vishay Intertechnology

Przeciętna rezystancja włączenia układu SiZF5300DT osiąga: 2,02 mΩ - dla napięcia VGS=10 V oraz 2,93 mΩ - dla napięcia VGS=4,5 V. W wypadku układu SiZF5302DT są to doń wartości kolejno: 2,7 mΩ i 4,4 mΩ. Zachodzą one przy następujących ładunkach bramki: 9,5 nC - układ SiZF5300DT czy 6,7 nC - układ SiZF5302DT. Oba ładunki są podane dla napięcia VGS=4,5 V. Oferujące sprawność 98% układy są przewidziane dla aplikacji o wysokich częstotliwościach pracy. Zastosowana w układach: SiZF5300DT i SiZF5302DT technika flip-chip gwarantuje, w każdym przypadku, lepsze rozpraszanie ciepła. Jest to osiągane przy rozstawie wyprowadzeń upraszczającym projekty płytek drukowanych (PCB). Zmniejszona indukcyjność pasożytnicza jest wliczona. Dla układu SiZF5300DT obowiązuje prąd drenu, który sięga 100-125 A. Gdy jest to układ SiZF5302DT, prąd ten dochodzi do 80-100 A. Obydwa układy wspierają maksymalne napięcie VDS=30 V. Związane z nimi napięcia VGS nie powinny wykraczać poza liczby: -12 V i 16 V. Wszystko to przy obudowach PowerPAIR 3x3FS, o rozmiarach: 3,3×3,3 mm. Aplikacjami układów: SiZF5300DT i SiZF5302DT są m.in.: przetwornice DC/DC typu buck, złącza USB-C i serwery, wentylatory oraz urządzenia telekomunikacyjne.

Obudowa PowerPAIR 3x3FS układów: SiZF5300DT i SiZF5302DT

PTVS20-015C-H: nowa dioda PVTS (transil) produkcji Bourns

Dodana do oferty Bourns dioda stanowi ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi w urządzeniach wymagających pięknej klasy zasilania. Znoszony przez diodę: PTVS20-015C-H prąd impulsowy w szczycie to 20 kA. Dzieje się to przy napięciu przebicia w zakresie: ±(16-19) V. Temperatura pracy PTVS20-015C-H wynosi od -55 to 125°C (jest to przedział industrialny). Spełniającą trzy normy: IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-5 oraz UL 94-V-0 diodę PTVS20-015C-H cechuje pojemność wewnętrzna 38,7 pF i typowy prąd przewodzenia przed przebiciem 10 µA. Współczynnik zmian napięcia przebicia diody w temperaturze jej złącza nie przekracza: 0,1%/°C. Jest to osiągane dla napięcia obcięcia 26 V. Temperatura składowania PTVS20-015C-H to temperatura pracy diody. Dioda jest dostępna w obudowie DFN o wymiarach 13,46×13,46×2,5 mm.

Dioda PVTS (transil) o oznaczeniu: PTVS20-015C-H

RX4901CE i RX8901CE: najnowsze moduły RTC firmy Epson dla potrzeb przemysłowych i nie tylko

Moduły te uwzględniają sterowany cyfrowo oscylator kwarcowy z kompensacją temperatury (DTCXO) oraz systemy nadzorcze. Sygnały zegarowe na wyjściach RX4901CE i RX8901CE są częstotliwości 32,768 kHz. Dzieje się to przy ich stabilności termicznej: ±3-8 ppm. Wszystkie moduły działają niezawodnie w temperaturze: od -40 do 105°C. Są to oryginalne rozwiązania. Podczas pracy moduły: RX4901CE i RX8901CE pobierają średnio 240 nA prądu przy napięciu zasilania 3 V. Pierwszy z modułów stosuje interfejs SPI. W drugim dostępny jest interfejs I2C. Automatyczne przełączanie zasilania dla ciągłej generacji sygnałów zegarowych jest zawsze przewidziane. Rejestrowane są ważne zdarzenia. W sytuacji ich wystąpienia, zapewniona jest możliwość pamiętania do 32 dat i godzin z nimi związanych. Oferowane są takie funkcje RTC jak: czas, kalendarz, alarm czasowy, timer budzenia i przerwa w aktualizacji czasu. Wszystkie moduły firmy Epson sprzyjają dużej żywotności baterii. Moduły: RX4901CE i RX8901CE mają, w istocie, wiele zastosowań, wliczając: liczniki energii elektrycznej, systemy bezpieczeństwa, automatykę przemysłową oraz inteligentne systemy oświetlenia. Rozmiary obydwu modułów to jedynie: 3,2×2,5×1 mm. Jak mówi dyrektor ds. marketingu produktów w firmie Epson, Chris McCormick:

"Obecnie klienci pożądają integracji z zegarami o wysokiej precyzji i rozwiązaniami o niskim poborze mocy (...). Najnowsze moduły RTC z firmy Epson, modele: RX4901CE i RX8901CE (...) są temperaturowo skompensowane, aby sprostać wymogom sporej dokładności, w szerokim zakresie temperatur, przy znacznej energooszczędności."

Wymiary modułów RTC: RX4901CE i RX8901CE

Moduł akcelerometru trójosiowego MIKROE-254 z oferty firmy Gamma

Jest to moduł o wymiarach: 28,3×18,5 mm z trójosiowym akcelerometrem ADXL330 od firmy Analog Devices. Przytoczony akcelerometr wykonany jest w technologii MEMS. Zapewnia on pomiar przyspieszenia w zakresie ±3 g. Akcelerometr ADXL330 może przetrwać wstrząsy do przyspieszenia 10000 g. Częstotliwości pracy podzespołu to: 1600 Hz (osie X i Y) oraz 550 Hz (oś Z). Należy podać napięcie zasilania 5 V na moduł MIKROE-254 i rejestrować wychodzące z niego trzy sygnały. Każdy taki sygnał ściśle odpowiada jednemu wymiarowi przestrzeni. Po podłączeniu zasilania wystarczy odczytać napięcia na polach: X, Y i Z. Jest to trwały produkt.

Trójosiowy akcelerometr MIKROE-254

Komputery przemysłowe serii BOXER z oferty TME

Firma AAEON należąca do grupy ASUS to producent bezwentylatorowych, jednopłytkowych komputerów przemysłowych. Urządzenia te można znaleźć w ofercie TME. Komputery z serii: BOXER charakteryzuje wszechstronność - posiadają różne właściwości oraz funkcjonalności, dzięki czemu można znaleźć urządzenie dopasowane do konkretnej aplikacji. Spotkamy tutaj różne rodzaje procesorów (Intel, NVIDIA, a także jednostki zbudowane w oparciu architekturę ARM) oraz szerokie możliwości rozbudowy (w wypadku niektórych modeli istnieje możliwość rozbudowy pamięci RAM do 128 GB). Także w zakresie systemów operacyjnych dostępny jest szeroki wybór: w katalogu można znaleźć modele przystosowane do pracy z systemem Linux lub Microsoft Windows. Komputery te wymagają zasilania napięciem stałym o danej wartości choć wybrane modele wyposażono we wbudowany regulator napięcia, który pozwala na dość wytrzymałe podłączenie komputera do przeszło dowolnego źródła zasilania. Komputery serii: BOXER, chłodzone pasywnie (konwekcyjnie), przystosowane są do pracy w szerokim zakresie temperatur nawet od -30 do 75°C. W zależności od potrzeb można wybrać najlepszy z modeli obsługujący interfejsy:  gigabitowy Ethernet, CANBUS, USB 3.1, HDMI, mPCIe itp.

Jeden z komputerów serii BOXER

Ośmiokanałowy sieciowy rejestrator wideo z oferty Atel Electronics

W ofercie firmy Atel Electronics występuje dobry, ośmiokanałowy sieciowy rejestrator wideo VIGI VNR1008H. Rejestrator ten przeznaczony jest do ciągłej pracy. Dane z różnych kamer są zapisywane na wewnętrznym dysku o pojemności do 10 TB, podłączanym przez złącze SATA. Można do niego podłączyć do 8 kamer. Równocześnie z zapisywaniem materiału, urządzenie umożliwia przeglądanie zapisanych filmów. Możliwe jest wielokrotne przeglądanie świeżego materiału z 4 kanałów (kamer). Każdy z przeglądanych filmów można dowolnie przyspieszać, czy wyszukiwać na nich zdarzenia. Poza obsługą urządzenia, z zasady lokalnie, na monitorze serwisowym możliwa jest łatwa obsługa rejestratora przez mobilną aplikację. Rejestrator jest zgodny ze standardem ONVIF, występującym w urządzeniach do monitoringu. Oznacza to, że można podłączyć kamery dowolnego producenta. Rejestrator oferuje łączne przepustowości: 80 Mb/s i można do niego podłączyć osiem kamer, o rozdzielczości 4 Mpix każda. Dodatkowo obsługuje on w locie kompresję H.265+ czy dwukierunkową transmisję dźwięku - pozwala to, w łatwy sposób, na dwukierunkowe rozmowy, przez kamerę monitoringu. W wielu sytuacjach może to być bardzo ważna możliwość pozwalająca m.in.: przekazać instrukcję postępowania, czy podać naturę problemu odpowiednim służbom.

Rejestrator wideo VIGI VNR1008H

Udoskonalone wersje przyrządów pomiarowych: R&S FSPN i R&S FSWP od Rohde & Schwarz

Dokonano jednoczesnego uaktualnienia sprzętu oraz oprogramowania obu przyrządów. Tym sposób została osiągniętą zwiększona wydajność ich pracy, która stała się okazała w świecie. Wspólna dla przyrządów pomiarowych: R&S FSPN i R&S FSWP baza sprzętowa zastosowuje teraz nowocześniejsze źródła prądu stałego, z obniżonymi poziomami szumów. Zastosowano ekran pojemnościowy o: większej intensywności kolorów oraz udoskonalonych własnościach antyodblaskowych, w celu poprawy jego widoczności. Związany z przyrządami pomiarowymi, od Rohde & Schwarz, interfejs użytkownika został poszerzony o funkcje wielodotykowe, m.in. powiększanie. Dodano rejestrator komend SCPI dedykowany automatyzacji nastaw ręcznych. Dzięki niemu można budować powtarzalne procedury testowe, wliczając w to synchronizację. Powiększona czułość przyrządów: R&S FSPN i R&S FSWP jest przy tym wliczona. Wszystkie, wzajemne zakłócenia są teraz w nich mocniej tłumione.

Udoskonalone wersje przyrządów pomiarowych: R&S FSPN i R&S FSWP od Rohde & Schwarz

Klamra, która może uratować życie

Studenci Politechniki Warszawskiej (PW) opracowali trwałą klamrę pasów bezpieczeństwa, która umożliwia ich rozpięcie kiedy klasyczny mechanizm staje się zawodny. Za jej koncept odpowiada: Mateusz Wiśniewski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, Maciej Małecki - Wydział Elektryczny i Hubert Hektus - Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych. Nad projektem klamry studenci pracowali 2 lata. Na drukarce 3D wytworzyli oni jej prototyp z tworzywa sztucznego i metalowe modele. Analizę oraz badania wytrzymałościowe klamry wykonali naukowcy Politechniki Białostockiej (PB). Studenci zgłosili 3 rozwiązania, które są związane z projektem w Europejskim Urzędzie Patentowym. Procedura jeszcze trwa. Na ten rok są w planach dalsze prace: zmniejszenie rozmiarów klamry, zwiększenie wytrzymałości, jak również optymalizacja kosztów produkcji. Kolejne miesiące to proces certyfikacji, wraz z homologacją. Jak wyjaśnia Mateusz Wiśniewski:

"Klamra powstała po tragicznej śmierci Paula Walkera (...). Po wielu spotkaniach, rysunkach technicznych, czy burzach mózgów postanowiliśmy zająć się tematem. Znane nam zapięcie pasów bezpieczeństwa nie uległo istotnym zmianom przez ponad 50 lat. To najwyższa pora na wprowadzenie udoskonalenia i zwiększenie bezpieczeństwa."

Opracowana przez studentów Politechniki Warszawskiej klamra pasów bezpieczeństwa

Łatwy wybór rozwiązań AR z przewodnikiem «Guide to Boards» autorstwa Digi-Key Electronics oraz Make:

Dzięki szczegółowemu przeglądowi, nie ma lepszego sposobu na znalezienie rozwiązania do szybkiego prototypowania oraz projektowania aplikacji rzeczywistości rozszerzonej (ang. AR - Augmented Reality). Mowa tu szczególnie o układach: ESP32 i RP2040. Przewodnik "Guide to Boards" został przygotowany w języku angielskim. Przewodnik jest publikacją tylko online. Liczący 12 stron, bezpłatny przewodnik "Guide to Boards" obejmuje sekcje: mikrokontrolerów (MCU), komputerów jednopłytkowych (SBC) i układów FPGA. Każda z nich stanowi dogłębne, krótko ujęte specyfikacje rozwiązań. Opracowana została aplikacja mobilna Digi-Key AR [1,2] - ekskluzywny dodatek do przewodnika. Aplikacja ta oferuje m.in. film, który dobrze pokazuje rozwiązania. Stanowi on wirtualne rozszerzenie przewodnika. Przewodnik pomaga w sam raz rozpoznawać najnowsze technologie wnoszące innowacje do życia. Wybrane jego informacje zostały odświeżone/poprawione. Jak mówi kierownik marketingu technicznego w firmie Digi-Key Electronics, Kevin Walseth:

"Jesteśmy podekscytowani wprowadzeniem nowego przewodnika oraz aplikacji Digi-Key AR. Możliwość skanowania rozwiązań i przyjrzenia się im z bliska, to doświadczenie, które trzeba samemu zobaczyć. Możliwość obracania, powiększania czy oglądania pod różnymi kątami, to świetna propozycja dla tych, którzy chcą realizować swoje pomysły (...)."

Z kolei redaktor społeczności Make: David Groom dodaje:

"Niezależnie od tego, jaki jest Twój projekt (...) sprawdź z początku w naszym przewodniku (...) rozwiązanie, na którym można go oprzeć. Omawiamy tam najważniejsze trendy i bierzemy do ręki (...) godne uwagi sprzęty, które to możesz ujrzeć (...) dzięki aplikacji mobilnej Digi-Key AR, która zawiera film, w którym opowiadam o każdym z nich."

Przewodnik "Guide to Boards" jest dostępny do pobrania tutaj.

Okładka przewodnika "Guide to Boards"

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

AAEON Technology, Adobe, Alstom, Analog Devices (ADI), Apple, ASUS, AVT Korporacja, Atel Electronics, Bourns, Canon, Digi-Key Electronics, Efficient Power Conversion (EPC), Eltronika, Eleven Engineering, Epson, Espressif Systems, Gamma, Infineon Technologies, Intel, Lumileds, Make:, MASTECH, Microchip Technology, Microsoft, MikroElektronika (MIKROE), NINGBO FORYARD OPTOELECTRONICS, NVIDIA, NXP Semiconductors, Omnis, Oracle, Orange, Politechnika Białostocka (PB), Politechnika Warszawska (PW), Poynting Tech, Raspberry Pi Foundation, Renesas Electronics, Rohde & Schwarz, SENA Networks, Samsung, Sony, STMicroelectronics (ST), TDK, TP-Link, Transfer Multisort Elektronik (TME), University of New Hampshire (UNH), University of New Hampshire InterOperability Laboratory (UNH-IOL), Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), VARTA, Vishay Intertechnology, Volumio, Wilk Elektronik

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: 6ED2742S01Q, Intel Core i9-13900KS, M2 Max, MIKROE-254, PTVS20-015C-H, STISO620
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"