Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Bateria VARTA CR2032 z oferty firmy Gamma

Article Image
W ofercie firmy Gamma możemy znaleźć szeroki wybór elementów elektronicznych, między innymi batetryjki litowe CR2032 produkcji VARTA.

Potwierdzona wielokrotnie (chyba przez każdego z nas (-: ) doświadczalnie i teoretycznie prawda mówi, że urządzenia elektroniczne potrzebują źródła energii elektrycznej do prawidłowej pracy. Bez tego, zależnie od gabarytu, mogą służyć jako przycisk do papieru albo narzędzie do wbijania gwoździ. 

Współczesne urządzenia zużywają coraz mniej energii i pracują przy coraz mniejszych napięciach. W te trendy świetnie wpisuje się przedstawiona na ilustracji tytułowej bateryjka litowa litowo manganowa CR2032. Jest to ogniwo o typowym rozmiarze (średnica do 32 mm i wysokość do 20 mm) i napięciu 3 V. 

Mimo dostępności ogniw tego typu bardzo wielu producentów warto sięgnąć po ogniwo uznanego producenta, który zapewnia wiarygodną dokumentację techniczną. W przypadku tego ogniwa tak własnie jest; do tego artykułu dołączona jest karta katalogowa w której znajdziemy dokładne parametry ogniwa:

  • napięcie nominalne 3 V,
  • zalecana temperatura pracy od (-20°C) do 70°C,
  • zalecana temperatura przechowywania od (-55°C) do 70°C,
  • czas pracy (odbiornik 5600 Ω, 20°C) 430 godzin,
  • pojemność 220 mAh,
  • energia możliwa do wykorzystania (wyładowania do 2 V) 610 mWh,
  • samorozładowanie mniejsze niż < 1% w teperaturze pokojowej,
  • czas przechowywania nie mniejszy niż 10 lat.

Poza parametrami podstawowymi, w dokumentacji znajdziemy także te rzadziej spotykane a też bardzo użyteczne, takie jak zamieszczona na Ilustracji 1 charakterystyka temperaturowa.

Przebieg napięcia podczas rozładowania z zależności od temperatury

Wykres pokazuje jak przebiega rozładowanie ogniwa w różnych temperaturach (otoczenia) przy ustalonej oporności odbiornika. Pozwala to dobrze dobrać zasilanie do warunków pracy układu; inne dla zegarka pracującego stale w pokoju, a inne dla termometru umieszczonego w chłodni. W karcie katalogowej znajdziemy też inne charakterystyki z którymi warto się zapoznać chociaż po to, aby nabrać “wyczucia”, jakiego rzędu są te, często pomijane, efekty. 

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Gamma Sp. z o.o.
Tematyka materiału: Bateria CR 2032
AUTOR
Źródło
gamma.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"