Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Akumulatory litowo-polimerowe z oferty TME

Article Image
Obecnie większość rynku akumulatorów do zasilania urządzeń przenośnych należy do wprowadzonych na rynek przez firmę Sony w 1991 roku akumulatorów litowo-jonowych. Oprócz zasilania telefonów komórkowych, laptopów, aparatów cyfrowych zasilają one także urządzenia o dużo większych mocach takie jak elektronarzędzia i urządzeń medycznych, pojazdy elektryczne i satelity.

Kluczem do wysokiej energii właściwej (czyli ilości energii jaką może oddać ogniwa o danej masie) w przypadku tego typu akumulatorów jest wysokie napięcie nominalne wynoszące 3,70 V. Cecha ta spowodowała błyskawiczne upowszechnienie tego typu ogniw i redukcję kosztów jego produkcji. W 1994 roku koszt produkcji ogniwa litowo-jonowego typu 18650 wynosił ponad 10 USD, a pojemność wynosiła 1100 mAh. W 2001 roku cena spadła poniżej 3 USD, a pojemność wzrosła do 1900 mAh. Redukcja kosztów i wysoka energia właściwa zagwarantowały sukces tego typu akumulatorów.

Na początku XXI wieku głośny stał się temat akumulatorów jonowo polimerowych. Akumulator litowo-polimerowy różni się „zwykłego” akumulatora litowo-jonowego rodzajem zastosowanego elektrolitu. Wykorzystuje on polimer który stanowi stały (suchy) elektrolit polimerowy przypominający folię. Umożliwia wymianę jonów i zastępuje tradycyjny porowaty separator nasączony elektrolitem. Polimer ten w stanie stałym ma słabą przewodność w temperaturze pokojowej i musi być podgrzany do około 50°C, aby umożliwić swobodniejszy przepływ prądu. W nowoczesnych ogniwach polimer ten został zżelowany, co umożliwia pracę ogniwa w temperaturze pokojowej. Dostępna oferta tego typu ogniw jest bardzo szeroka i warto się z nią zapoznać. Przedstawiony na Ilustracji tytułowej i na Ilustracji 1 akumulatorek LP10345 to typowe ogniwo stosowane do zasilania urządzeń przenośnych; jego napięcie nominalne to 3,7 V a pojemność wynosi 1850 mAh. 

Akumulator litowo-polimerowy LP103451/CL
Akumulator litowo-polimerowy LP103451/CL

Do artykułu dołączona jest jego karta katalogowa zawierająca bardzo dokładny opis parametrów elektrycznych oraz zalecany sposób ładowania i warunki pracy.

Polimer litowy oferuje nieco wyższą energię właściwą w porównaniu ze ogniwem o klasycznym elektrolicie, a akumulatory z jego zastosowaniem mogą być cieńsze, ale trzeba pamiętać, że koszt produkcji jest wyższy o 10-30%. Pomimo wyższej ceny, udział ogniw litowo-polimerowych w rynku rośnie. Występują one również w elastycznej obudowie foliowej, przypominającej opakowanie żywności. Standardowy akumulator litowo-jonowy wymaga sztywnej obudowy, aby ścisnąć elektrody razem, ogniwo litowo-polimerowe nie wymaga takiej kompresji. Możliwe jest wykonanie ogniw w dowolnym kształcie, na przykład dopasowanych do kształtów telefonów komórkowych czy laptopów. Taki akumulator może też na przykład być bardzo smukły i przypominać kartę kredytową. Charakterystyka ładowania i rozładowania jest identyczna jak w przypadku innych klasycznych akumulatorów litowo-jonowych i nie wymagają one specjalnej ładowarki. Kwestie bezpieczeństwa są również podobne. 

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Akumulatory litowo-polimerowe
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"