Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Akumulatory litowo-jonowe z oferty TME

Article Image
W roku 1899 szwedzki inżynier Waldemar Jungner wynalazł ogniwo niklowo-kadmowe (NiCd). Ogniwo to później święciło triumfy przez prawie pół wieku, będąc praktycznie jedynym typem akumulatorów stosowanych w urządzeniach przenośnych. Sytuacja ta trwała aż do lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, gdy firma Sony wprowadziła akumulatory litowo jonowe.

Wybór akumulatorów litowo jonowych jest bardzo szeroki. Nawet jeżeli teraz nie planujemy ich wykorzystania, to warto zajrzeć do odpowiedniego działu katalogu firmy TME aby zapoznać się z bogactwem dostępnych akumulatorów tego typu. 

Jednym z bardzo klasycznych ogniw tego typu jest przedstawiony na ilustracji tytułowej akumulator w formie typowego „paluszka”. Obudowa ma średnicę 14,3 mm i wysokość 50,3 mm, pojemność tego ogniwa to 800 mAh. Akumulatorek ten może oddawać 2 A prądu przy napięciu 3,7 V; oznacza to zasilanie odbiornika o mocy rzędu 7 W. W świecie elektroniki to już całkiem pokaźna moc która potrafi „usmażyć” całkiem solidny półprzewodnik i oparzyć w palec (-: . Z drugiej strony przy mocach współczesnych układów mikroprocesorowych liczonych w miliwatach takie pojedyncze ogniwko pozwala na długie godziny pracy układu. Akumulatorek tenma wbudowane zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe, przeciwzwarciowe, przed przeładowaniem, przed i przed zbyt głębokim rozładowaniem. 

Główne zalety akumulatora litowo-jonowego to:

  • wysoka energia właściwa (czyli ilość energii dostępną z ogniwa o masie jednego kilograma),
  • stosunkowo niskie samorozładowanie (dwa razy mniejsze niż samorozładowanie akumulatorów NiCd i NiMH),
  • niskie koszty utrzymania i eksploatacji (nie jest potrzebne okresowe wyładowywanie i ładowanie, nie wykazują efektu pamięci).

Najważniejsze wady tego typu ogniwa to:

  • wyraźny efekt starzenia (także jeśli nie jest używany),
  • obejmują je bardzo ścisłe przepisy transportowe.

W zastosowaniach hobbystycznych warto pamiętać o ostrożności przy używaniu tego typu akumulatorków. Są wyposażone we wbudowane zabezpieczenia, ale w przypadku zwarcia potrafią bardzo szybko, efektownie i niebezpiecznie oddać zgromadzoną energię. Przy przestrzeganiu zaleceń producenta są bardzo wdzięcznym źródłem zasilania układów mikroprocesorowych. Dodatkowym ułatwieniem jest dostępność na rynku gotowych, naprawdę tanich modułów ładowarek opartych na układach TP4056. Ładowarki te pozwalają prawidłowo naładować ogniwo litowo-jonowe z portu USB dowolnego urządzenia. Karta katalogowa tego układu jest dołączona do tego artykułu. Znajdziemy w niej zarówno parametry układu, jak i schemat aplikacyjny, który de facto jest właśnie ładowarką zasilaną z porty USB.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Akumulatory litowo-jonowe
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"