Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Żółta dioda LED SMD z oferty firmy Gamma

Article Image
W ofercie firmy Gamma możemy znaleźć diody LED w różnych obudowach i kolorach, takie jak żółta dioda do montażu powierzchniowego (SMD) w obudowie 0603 typu FYLS-0603BUYC produkowana przez FORYARD OPTOELECTRONICS.

Tytułowa dioda to typowa przedstawicielka gatunku “małych diod” głównie stosowanych w celach sygnalizacyjnych. Charakteryzują ją typowe wartości podstawowych parametrów elektrycznych:

  • napięcie przewodzenia 2,2 V (przy prądzie przewodzenia 20 mA),
  • prąd wsteczny (przy napięciu 5 V) nie więcej niż 10 uA,
  • długość fali 593 nm (kolor żółty).

Szczegółowe parametry znajdziemy w dołączonej do tego artykułu karty katalogowej. W dokumentacji można znaleźć także ciekawy wykres ilustrujący znany efekt polegający na tym, że jeżeli zmieniamy kąt patrzenia na diodę, to widzimy inną jej jasność. Jest on zamieszczony na Ilustracji 1.

Zależność jasności od kąta obserwacji

Na wykresie tym zaznaczono niebieską krzywą LOP (ang. Light Output Power, czyli parametr mówiący o tym jak jasna wydaje nam się diody) w funkcji kąta pod którym się obserwuje diodę. Punkt o kącie zerowym oznacza, że patrzymy na diodę “centralnie”, wartości niezerowe oznaczają obserwowanie diody “z boku”. Maksymalną jasność świecenia widzimy patrząc na diodę prostopadle (kąt zerowy na wykresie). Czerwony półokrąg oznacza połowę maksymalnego poziomu jasności. Przecina się on z niebieską krzywą przy kącie 60°. Oznacza to, że patrząc na diodę pod kątem 60° (lub “minus 60°, czyli pod takim samym kątem, ale “z drugiej strony”) będzie dla nas tylko w połowie tak jasna jak gdy patrzymy na nią “od czoła”. 

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Gamma Sp. z o.o.
Tematyka materiału: Żółta dioda LED SMD
AUTOR
Źródło
gamma.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"