W dzisiejszych czasach telefony stacjonarne są zdecydowanie w odwrocie nieustannie naciskane i wypychane z rynku przez coraz fikuśniejsze i posiadające nieporównanie bogatszą funkcjonalność smartfony. Telefony stacjonarne jednak można nadal spotkać wśród użytkowników legitymujących się trochę wyższą liczbą lat niż statystyczny użytkownik smartfona. Dla ludzi starszych czasem jest po prostu łatwiej korzystać z dobrze im znanego od wielu lat telefonu stacjonarnego. Opisywany wzmacniacz sygnału dzwonka ma na celu dalsze ułatwienie tej czynności. Umożliwia on podniesienie głośności „dzwonka” w stopniu zależnym od potrzeb użytkownika. Dodatkowo sygnałowi dźwiękowemu emitowanemu przez urządzenie towarzyszy także wyraźny sygnał świetlny.
Montaż urządzenia jest bardzo prosty i nie wymaga żadnej ingerencji w instalację telefoniczną. Możliwe konfiguracje przedstawia zaczerpnięta z instrukcji Ilustracja 1.
Możliwe są dwa sposoby podłączenia:
- urządzenia podłączamy do gniazdka i następnie do niego podłączamy telefon,
- do gniazdka podłączamy rozgałęźnik i do rozgałęźnika urządzenie i telefon „równolegle”.
Obydwie metody są bardzo proste i nie wymagają ingerencji technika operatora linii telefonicznej. Wyjmujemy wzmacniacz z pudełka, podłączamy, regulujemy głośność i wszystko działa.
Dla prawidłowości technicznej możemy tu potwierdzić wniosek nasuwający się ze schematów podłączania. To urządzenie nie wzmacnia sygnału dźwiękowego emitowanego przez telefon w sensie „elektronicznym”. Ono emituje swój sygnał równocześnie z telefonem. Może więc lepszą nazwą by był „replikator” (-: . Z punktu widzenia użytkownika jednak sygnał staje się mocniejszy, więc może jednak „wzmacniacz”.
Więcej szczegółów można znaleźć w dołączonej do tego artykułu polskiej instrukcji obsługi. Jest to jeden z tych gadżetów o których czasem myśli się, że dobrze by było go zbudować. Okazuje się, że już ktoś go zbudował i sprzedaje za rozsądną cenę. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, że Dzień Babci i Dzień Dziadka zbliżają się bardzo szybko.