Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Edukacja w EdW dla szkół i uczelni - wykład 6: Transoptory

Dzięki transoptorom, nazywanym też optoizolatorami, można całkowicie odizolować galwanicznie dwa układy od siebie. Dzięki tym elementom można zaprojektować bezpieczne sterowanie mocą 230 V, za pomocą układu odizolowanego galwanicznie.
Article Image

Podstawy transoptorów

Izolacja galwaniczna 

Teraz, gdy coraz więcej urządzeń elektrycznych zawiera elektroniczne sterowanie, transoptory są nieodzownym elementem współczesnej praktyki projektowej. Można je znaleźć wszędzie w życiu codziennym. Transoptory, znane również jako optoizolatory, przenoszą sygnały elektryczne w systemach, w których izolacja galwaniczna między źródłem sygnału a odbiornikiem jest absolutnie konieczna. Jest to przydatne na przykład w celu uniknięcia pętli masy lub gdy istnieje duża różnica napięcia między dwoma układami. Tak jest w układach, które robią "coś" z napięciem sieciowym, na przykład regulują jego moc. Dzięki transoptorowi nie występuje połączenie przewodzące (galwaniczne) pomiędzy wejściem sterującym a regulowanym napięciem sieciowym. 

Zasady ogólne 

W transoptorach, jak pokazano na poniższym rysunku, transmisja sygnału odbywa się drogą optyczną. Po stronie nadawczej sygnał elektryczny jest zamieniany na sygnał optyczny (światło). W tym celu stosuje się diodę LED (Light Emitting Diode), która emituje światło podczerwone. Przy napięciu zmiennym stosuje się dwie antyrównoległe diody LED. Odbiornikiem może być fototranzystor, fotodioda, fotofet, fototriak lub zintegrowany detektor, który przetwarza sygnał optyczny z powrotem na sygnał elektryczny. Jeśli w nadajniku zastosowana jest dioda z arsenku galu (GaAs), będzie ona emitować światło podczerwone o długości fali około 950 nm, gdy prąd przepływa przez nią w kierunku przewodzenia. To światło, niewidzialne dla oka, jest przesyłane przez medium przewodzące światło do detektora, który następnie generuje prąd wyjściowy w zależności od natężenia prądu pierwotnego, płynącego przez diodę LED. 

Rodzaje transoptorów 

Istnieją zasadniczo dwa sposoby przekazywania sygnału optycznego: przez odbicie i przez bezpośrednie promieniowanie. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Transoptor, optoizolator, półprzewodnikowy element optoelektroniczny
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Wzmacniacz Fortissimo – 100 klasy Hi-End
1/8 Dlaczego tranzystory komplementarne zastosowane w stopniu wyjściowym wzmacniacza Fortissimo 100 noszą nazwę „Thermal Track”?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
maj 2023
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"