Wprowadzenie do źródeł prądowych
Główna właściwość źródła prądowego
Jak sama nazwa wskazuje, źródła prądowe dostarczają stały prąd do obciążenia. Istnieją źródła prądowe, które dostarczają stały, wewnętrznie ustalony prąd, ale można również znaleźć obwody, które generują prąd regulowany zewnętrznie. Jednak nawet wtedy wielkość prądu zależy tylko od warunków ustawienia i jest niezależna od wielkości rezystancji obciążenia lub napięcia zasilania układu scalonego.
Symbol źródła zasilania
Na poniższym rysunku przedstawiono dwa najczęściej używane symbole źródła zasilania. Linia przerywana występuje tylko wtedy, gdy wielkość prądu wyjściowego jest regulowana zewnętrznie.
Charakterystyka źródła prądowego
Główną cechą źródła prądowego jest to, że dostarczany prąd jest niezależny od napięcia na źródle prądu. Jest to pokazane na poniższej charakterystyce. Taka charakterystyka daje zależność między prądem płynącym przez źródło prądowe a napięciem przyłożonym na źródło prądowe. Prąd pozostaje stały pomiędzy pewnym napięciem minimalnym Umin a pewnym napięciem maksymalnym Umax .
Rezystancja wewnętrzna źródła prądowego
Niewielka zmiana napięcia ΔU na elemencie nie powoduje zmiany prądu. Z tego można wywnioskować, że rezystancja wewnętrzna źródła prądowego jest nieskończona. Opór ten wyraża wzór:
Jeżeli ΔI jest równe zeru, to R musi być nieskończenie duże. W końcu dzielenie przez zero zawsze daje nieskończenie duży wynik.
Oczywiście dotyczy to tylko czysto teoretycznego założenia, że ΔI rzeczywiście wynosi 0. W praktyce ΔU nadal będzie skutkowało niewielkim przyrostem prądu ΔI, tak że w praktyce rezystancja wewnętrzna nie jest nieskończenie duża, ale nadal mieści się w zakresie MΩ.