Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Edukacja w EdW dla szkół i uczelni - wykład 9: Źródła prądowe

Article Image
Źródło prądowe zapewnia stały prąd wyjściowy, który jest określony przez wewnętrzne parametry układu lub określony zewnętrznie przez przyłożenie napięcia, albo podanie kodu cyfrowego do układu scalonego.

Wprowadzenie do źródeł prądowych

Główna właściwość źródła prądowego

Jak sama nazwa wskazuje, źródła prądowe dostarczają stały prąd do obciążenia. Istnieją źródła prądowe, które dostarczają stały, wewnętrznie ustalony prąd, ale można również znaleźć obwody, które generują prąd regulowany zewnętrznie. Jednak nawet wtedy wielkość prądu zależy tylko od warunków ustawienia i jest niezależna od wielkości rezystancji obciążenia lub napięcia zasilania układu scalonego.

Symbol źródła zasilania

Na poniższym rysunku przedstawiono dwa najczęściej używane symbole źródła zasilania. Linia przerywana występuje tylko wtedy, gdy wielkość prądu wyjściowego jest regulowana zewnętrznie.

Charakterystyka źródła prądowego

Główną cechą źródła prądowego jest to, że dostarczany prąd jest niezależny od napięcia na źródle prądu. Jest to pokazane na poniższej charakterystyce. Taka charakterystyka daje zależność między prądem płynącym przez źródło prądowe a napięciem przyłożonym na źródło prądowe. Prąd pozostaje stały pomiędzy pewnym napięciem minimalnym Umin a pewnym napięciem maksymalnym Umax .

Rezystancja wewnętrzna źródła prądowego

Niewielka zmiana napięcia ΔU na elemencie nie powoduje zmiany prądu. Z tego można wywnioskować, że rezystancja wewnętrzna źródła prądowego jest nieskończona. Opór ten wyraża wzór:

Jeżeli ΔI jest równe zeru, to R musi być nieskończenie duże. W końcu dzielenie przez zero zawsze daje nieskończenie duży wynik.

Oczywiście dotyczy to tylko czysto teoretycznego założenia, że ΔI rzeczywiście wynosi 0. W praktyce ΔU nadal będzie skutkowało niewielkim przyrostem prądu ΔI, tak że w praktyce rezystancja wewnętrzna nie jest nieskończenie duża, ale nadal mieści się w zakresie MΩ.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Źródła prądowe, Wprowadzenie do źródeł prądowych, Rodzaje źródeł zasilania, Zastosowania źródła prądowego, Tanie źródła zasilania do eksperymentowania
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich sierpień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
sierpień 2023
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"