Kilka faktów wprowadzających
Mikrofon jest przetwornikiem ciśnienia na napięcie
Mikrofon jest przetwornikiem, który przekształca drgania akustyczne w powietrzu w napięcia elektryczne. Te drgania akustyczne wyrażają się w postaci minimalnych różnic ciśnienia w powietrzu. W tym przypadku istnieje proporcjonalna zależność między przebiegiem tych różnic ciśnienia a kształtem napięcia przemiennego.
Skąd pochodzi napięcie?
Niektóre mikrofony generują napięcie przemienne całkowicie autonomicznie. Inne typy wymagają napięcia stałego jako źródła zasilania, aby wygenerować pożądane napięcie przemienne. Tak jest w przypadku mikrofonów węglowych i pojemnościowych. Napięcie przemienne generowane w mikrofonie jest zwykle tak małe, że potrzebny jest przedwzmacniacz mikrofonowy, aby doprowadzić sygnał do poziomu nadającego się do przetwarzania. Szczególnie sygnały pochodzące z mikrofonów wstęgowych, pojemnościowych i elektretowych są bardzo małe.
Bardzo duże różnice w jakości
Podstawowe typy opisane poniżej występują w praktyce w postaci ogromnej gamy mikrofonów we wszystkich kształtach i rozmiarach, od bardzo dobrych do bardzo złych i od tanich do niedostępnych cenowo. Istnieją bardzo małe mikrofony (o średnicy kilku mm), które dobrze nadają się do montażu w urządzeniach zarówno w wersji pojemnościowej, elektretowej, krystalicznej, jak i elektrodynamicznej. W przypadku nagrań muzycznych wysokiej jakości zwykle używane są mikrofony pojemnościowe. Mikrofony te wymagają zasilania 48 V, które zwykle znajduje się w uchwycie w postaci małej baterii 1,5 V, która napędza konwerter napięcia generujący 48 V. Włącznik/wyłącznik znajduje się na uchwycie, aby oszczędzać energię baterii.
Zasilanie fantomowe
Niektóre mikrofony pojemnościowe współpracują z zasilaniem fantomowym. Zasilanie fantomowe to rozwiązanie, które umożliwia przesyłanie zarówno sygnału mikrofonu (napięcie AC), jak i niezbędnego napięcia zasilania (napięcie DC) za pomocą jednego kabla. Zasilanie fantomowe jest możliwe, ponieważ prąd stały i prąd zmienny nie zakłócają się wzajemnie. Napięcie fantomowe wynosi zazwyczaj 48 V.
Rodzaje mikrofonów
Można wyróżnić kilka rodzajów mikrofonów:
- węglowe,
- krystaliczne,
- pojemnościowe,
- elektretowe,
- dynamiczne,
- wstęgowe,
- laserowe.
Zasady działania
Działanie mikrofonu opiera się na jednej z pięciu poniższych zasad: