Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Edukacja w EdW dla szkół i uczelni - wykład 8: Mikrofony

Article Image
Mikrofon jest zdolny do przekształcania drgań powietrza w zmienne napięcie elektryczne. Poznajmy główne typy mikrofonów wraz z ich zaletami i wadami.
Rozwiń cały spis treści Zwiń spis treści

Kilka faktów wprowadzających

Mikrofon jest przetwornikiem ciśnienia na napięcie

Mikrofon jest przetwornikiem, który przekształca drgania akustyczne w powietrzu w napięcia elektryczne. Te drgania akustyczne wyrażają się w postaci minimalnych różnic ciśnienia w powietrzu. W tym przypadku istnieje proporcjonalna zależność między przebiegiem tych różnic ciśnienia a kształtem napięcia przemiennego.

Skąd pochodzi napięcie?

Niektóre mikrofony generują napięcie przemienne całkowicie autonomicznie. Inne typy wymagają napięcia stałego jako źródła zasilania, aby wygenerować pożądane napięcie przemienne. Tak jest w przypadku mikrofonów węglowych i pojemnościowych. Napięcie przemienne generowane w mikrofonie jest zwykle tak małe, że potrzebny jest przedwzmacniacz mikrofonowy, aby doprowadzić sygnał do poziomu nadającego się do przetwarzania. Szczególnie sygnały pochodzące z mikrofonów wstęgowych, pojemnościowych i elektretowych są bardzo małe.

Bardzo duże różnice w jakości 

Podstawowe typy opisane poniżej występują w praktyce w postaci ogromnej gamy mikrofonów we wszystkich kształtach i rozmiarach, od bardzo dobrych do bardzo złych i od tanich do niedostępnych cenowo. Istnieją bardzo małe mikrofony (o średnicy kilku mm), które dobrze nadają się do montażu w urządzeniach zarówno w wersji pojemnościowej, elektretowej, krystalicznej, jak i elektrodynamicznej. W przypadku nagrań muzycznych wysokiej jakości zwykle używane są mikrofony pojemnościowe. Mikrofony te wymagają zasilania 48 V, które zwykle znajduje się w uchwycie w postaci małej baterii 1,5 V, która napędza konwerter napięcia generujący 48 V. Włącznik/wyłącznik znajduje się na uchwycie, aby oszczędzać energię baterii.

Zasilanie fantomowe

Niektóre mikrofony pojemnościowe współpracują z zasilaniem fantomowym. Zasilanie fantomowe to rozwiązanie, które umożliwia przesyłanie zarówno sygnału mikrofonu (napięcie AC), jak i niezbędnego napięcia zasilania (napięcie DC) za pomocą jednego kabla. Zasilanie fantomowe jest możliwe, ponieważ prąd stały i prąd zmienny nie zakłócają się wzajemnie. Napięcie fantomowe wynosi zazwyczaj 48 V.

Rodzaje mikrofonów

Można wyróżnić kilka rodzajów mikrofonów:

  • węglowe,
  • krystaliczne,
  • pojemnościowe,
  • elektretowe,
  • dynamiczne,
  • wstęgowe,
  • laserowe.

Zasady działania

Działanie mikrofonu opiera się na jednej z pięciu poniższych zasad:

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Rozwiń cały spis treści Zwiń spis treści
Firma:
Tematyka materiału: Mikrofon węglowy, Mikrofon krystaliczny, Mikrofon pojemnościowy, Mikrofon elektretowy, Mikrofon dynamiczny, Mikrofon wstęgowy, Mikrofon laserowy
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"