Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wokół Arduino: wyświetlacze graficzne cz.1 - multiplexing, sterowniki, odświeżanie, pamięć i transfer

Article Image
Omawianie aktualnie dostępnych, nowoczesnych ekranów i wyświetlaczy należy zacząć od przypomnienia historii i od ewidentnego zamknięcia pewnych jej rozdziałów. Trzeba zacząć od czasów, gdy królowały lampy elektronowe i gdy wskaźnikami były kontrolki w postaci żaróweczek i neonówek. Były to wskaźniki najprostsze, można powiedzieć „jednobitowe”. Ale już kilkadziesiąt lat temu ujawniło się zapotrzebowanie na bardziej skomplikowane wyświetlacze, które mogły zobrazować cyfry, liczby i inne znaki-symbole.

Przykładem zupełnie nieznanym współczesnym elektronikom może być dekatron: odmiana lampy gazowanej (skomplikowanej neonówki), która mogła pełnić jednocześnie funkcję licznika (dziesiętnego) oraz wyświetlacza (zaświecenie jednego z dziesięciu punktów świetlnych).

Opracowano także same wyświetlacze będące odmianą neonówek. Są one znane do dziś jako lampy Nixie. Najpopularniejsze zawierają dziesięć elektrod w kształcie cyfr 0...9, ale elektrody mogą mieć także inne kształty, dowolnych symboli i liter. Tą metodą można zbudować wyświetlacze co najwyżej z kilkunastoma elektrodami, więc nie można było zrealizować gazowanych wyświetlaczy, pokazujących cały alfabet i cyfry.

Rozwiązaniem są wyświetlacze segmentowe. Absolutnie najpopularniejsze są wyświetlacze siedmiosegmentowe (plus punkt dziesiętny). Do dziś bardzo popularne są siedmiosegmentowe wyświetlacze LED, ale wcale nie były one pierwszymi wyświetlaczami segmentowymi. Dziś mało kto pamięta o tak zwanych numitronach.

Numitron to odm...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: wyświetlacze graficzne, OLED, lampy Nixie, wyświetlacze VFD, multiplexing
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2019
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Theremin
1/10 Lew Termen i Leon Theremin to ta sama osoba. Które nazwisko pojawiło się później?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
wrzesień 2019
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"