Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

System odzysku energii dla dźwigów z oferty firmy AMTEK

Article Image
W ofercie firmy AMTEK pojawił się system odzysku energii dla dźwigów produkowany przez hiszpańską firmę Epic Power.

Tytułowe urządzenie to specjalizowany magazyn energii oparty na superkondensatorach, który jest przeznaczony do odzyskiwania energii hamowania dźwigu. W klasycznych rozwiązaniach nadwyżka energii która towarzyszy hamowaniu dźwigu musi zostać rozproszona, zazwyczaj na rezystorach hamujących w postaci ciepła. Poza tym, że jest ona tracona, to generuje koszty i problemy bezpiecznego rozpraszania dużych ilości energii w stosunkowo krótkich czasach. 

Moduł odzysku energii ERS 2G magazynuje energię którą trzeba przejąć podczas hamowania dźwigu i zwraca do falownika przy kolejnej jeździe. Energia „zwracana” przez rozpędzony dźwig nie jest rozpraszana „za falownikiem” na rezystorach hamowania, ale jest magazynowana w superkondensatorach magazynu energii. Podczas następnego przejazdu dźwigu, gdy trzeba go zasilać, energia z magazynu zasila falownik. Oznacza to, że falownik pobiera mniejszą moc z sieci energetycznej. Wykres pobieranej mocy w układzie bez magazynu energii i z magazynem energii przedstawia Ilustracja 1.

Moc pobierana z sieci energetycznej bez i z magazynem energii

Obszary na wykresie wypełnione niebieskim kolorem to różnice mocy pobieranej z sieci podczas pracy dźwigu z i bez magazynu energii. Wielkość tych obszarów oznacza zaoszczędzoną energię (czyli całkę po czasie z mocy), która wprost przekłada się na koszty pracy dźwigu. Oszczędność ta może wynieść aż 70%. Dodatkowo, do magazynu można podłączyć panele fotowoltaiczne i ładować go także z tego źródła, jak przedstawia to Ilustracja 2.

Magazyn współpracujący dodatkowo z panelem fotowoltaicznym

Przy takiej pracy oszczędności mogą być jeszcze większe w zależności od nasłonecznienia. Ze względów praktyczno-formalnych istotne jest to, że cykl odbywa się w ramach „sieci wydzielonej off-grid” obejmującej tylko falownik i magazyn energii.

Energia nie jest zwracana do sieci energetycznej, więc nie ma potrzeby podpisywania nowej umowy z dostawcą energii oraz montażu dwukierunkowego licznika. Dodatkową zaletą jest bardzo prosta aplikacja zarówno w już istniejących, jak i nowo budowanych systemach. Magazyn wymaga dwuprzewodowego podłączenia do szyny DC falownika, po czym rozpoczyna pracę. Producent przygotował obszerny dokument opisujący sposób podłączenia układu do różnych falowników oraz szczegółową instrukcję użytkowania (obydwa dokumenty znajdziemy w materiałach dodatkowych do tego artykułu do tego artykułu). W ramach opcjonalnego wyposażenia magazyn może posiadać komunikację CAN do archiwizowania ilości przepływającej energii.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa ERS 2G Download icon Opis podłączenia do różnych falowników Download icon Instrukcja obsługi
Firma: AMTEK spol. s r.o.
Tematyka materiału: system odzysku energii dźwigu
AUTOR
Źródło
amtek.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"