Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Silniki prądu stałego, część 6 - regulatory 'jednokierunkowe' (modulator PWM i tranzystor-klucz)

Article Image
Zgodnie z zapowiedzią, w tym odcinku omówimy rozmaite rozwiązania układowe impulsowych sterowników silników prądu stałego z magnesami trwałymi. W dalszych odcinkach poznamy bardziej zaawansowane impulsowe regulatory prędkości, w tym 'dwukierunkowe'. Ale na razie omówimy nieskomplikowane regulatory 'jednokierunkowe', które choć są bardzo proste, niemniej w praktyce w bardzo wielu zastosowaniach okazują się jak najbardziej użyteczne.

W takich prostych sterownikach najważniejsze są dwa główne bloki: generator przebiegu prostokątnego o zmiennym wypełnieniu impulsów (modulator PWM) oraz tranzystor – klucz.

Tranzystor – klucz (w regulatorze silnika)

Z tranzystorem – kluczem nie ma problemu, bo obecnie z reguły jest to MOSFET. Dawniej w regulatorach silników PMDC stosowano bipolarne tranzystory mocy, ale oprócz pewnych niewielkich zalet, miały one też wady i dziś naprawdę nie warto ich używać.

MOSFET-y są dziś na tyle tanie, że można zastosować typ, którego katalogowy prąd maksymalny jest znacznie większy niż prąd zatrzymanego silnika (będący ilorazem napięcia zasilania i rezystancji szeregowej Rs silnika: IMAX = UZ / Rs). Tak dobrany tranzystor nie spali się w przypadku chwilowego zatrzymania silnika. Jednak być może ulegnie przegrzaniu (zarówno MOSFET, jak i silnik), gdyby taki stan trwał dłużej. Można temu zapobiec, włączając odpowiednio dobrany bezpiecznik, albo zwykły topikowy, albo nowocześniejszy polimerowy...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: silniki prądu stałego
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich grudzień 2018
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
grudzień 2018
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"