Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 17.03.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. karty sieciowe, roboty, moduły pamięci i obiektywy fotograficzne.

Archer TX20U Plus: pierwsza karta sieciowa USB obsługująca standard Wi-Fi 6 od TP-Link

Firma TP-Link zaprezentowała autorską kartę sieciową Archer TX20U Plus - która to pozwala mieć szybkości transmisji Wi-Fi poniżej 1,8 Gb/s. Zewnętrzne i regulowane anteny o wysokim zysku zapewnią stabilną oraz szybką pracę, szczególnie kiedy chodzi o wymagające warunki. Posiadająca złącze USB 3.0 karta sieciowa Archer TX20U Plus działa w standardzie 802.11ax i zapewnia dwie szybkości: do 574 Mb/s w paśmie 2.4GHz oraz do 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz. Zgodność ze standardem Wi-Fi 6 gwarantuje w całości swobodne korzystanie m.in. z rozmów VoIP, gier online i strumieniowej transmisji video. Zastosowanie protokołu szyfrowania WPA3 zapewnia bezpieczeństwo transmisji, na bardzo wysokim poziomie. Dzieje się to przy solidnej podstawce. Regulowane, mocne anteny pozwalają umiejscowić kartę w miejscu, gdzie zasięg jest najstabilniejszy.

Karta sieciowa Archet TX20U Plus
Karta sieciowa Archet TX20U Plus

Karta sieciowa Archer TX20U Plus wspiera technologię MU-MIMO umożliwiającą łączność z wieloma urządzeniami w czasie. Przewidziana dla karty technologia Beamforming poprawia zasięg połączeń Wi-Fi poprzez kierunkowanie wiązek sygnału w stronę: routera, albo punktu dostępowego, podczas gdy technika OFDMA odpowiada za transport wielu paczek, do wielu urządzeń w tym samym czasie. Przyczynia się to do poprawy wydajności pobierania, a także wysyłania danych. Konfiguracja Archer TX20U Plus jest bardzo prosta: wystarczy podłączyć kartę do komputera, a system operacyjny sam zainstaluje sterowniki. Karta od firmy TP-Link jest kompatybilna z systemami operacyjnymi: Windows i Mac OS. Urządzenie objęto mająca 3 lata gwarancją producenta.

Karta sieciowa Archet TX20U Plus

Moduły pamięci DDR5 Server Premier firmy Kingston Technology zgodne z procesorem Intel Xeon Scalable czwartej generacji

Niedawno firma Kingston Technology zakomunikowała, że jej moduły pamięci DDR5, z serii: Server Premier zyskały certyfikat zgodności z procesorem Intel Xeon Scalable, i to czwartej generacji. Każdy z takich modułów może się pochwalić wydajnością pracy rzędu 4800 MT/s. Jest to osiągane dla 3 pojemności danych: 16, 32 i 64 GB. Są to w całości unikatowe pomysły. Seria pamięci Server Premier przeznaczona jest dla serwerów typu: white-box. Dzięki użyciu blokady BOM, istnieje możliwość pełnej weryfikacji tychże pamięci, razem z rygorystycznym sprawdzeniem poprawności ich działania - przed wyruszeniem z fabryki. Gwarantowany jest znaczny wzrost wydajności w konfiguracjach wielokanałowych - stanowi o tym maksymalna przepustowość pamięci - wartości 38,4 GB/s. Dla niezawodnej pracy pamięci Server Premier, wprowadzono użyteczne rozwiązania - są to: on-die ECC (ODECC), podwojona liczbę banków, układ zarządzania energią (PMIC), nadmiarowe czujniki temperaturowe i 2 osobne podkanały danych. Jak mówi DRAM Business Manager w firmie Kingston Technology, Iwona Zalewska:

"Walidacja jest zawsze pierwszym krokiem dla producentów pamięci, by wykazać jakość czy kompatybilność rozwiązań (...). Technologia DDR5 zapewnia (...) skalowanie przepustowości i pojemności, aby spełniać wymagania wydajnościowe centrów danych jutra. Cieszymy się, że, w rzeczy samej, możemy ogłosić zatwierdzenie naszych pamięci (...) dla procesora Intel Xeon Scalable czwartej generacji."

Jedna z pamięci DDR5 z serii Server Premier

Firma Samsung przedstawia znormalizowaną technologię modemów 5G NTN

Jako pierwsza na świecie, firma Samsung użyła znormalizowane modemy 5G współgrające z sieciami satelitarnymi (Non-Terrestrial Network - NTN) dla potrzeb bezpośredniej łączności z telefonami. Tego typu rozwiązanie będzie przydatne głównie na niezamieszkałych obszarach. W celu zapewnienia bezpiecznej komunikacji, z satelitami rozmieszczonymi na niskiej orbicie okołoziemskiej (Low Earth Orbit - LEO), firma Samsung poczyniła wiele symulacji technologii satelitarnej 5G NTN, z wykorzystaniem platformy referencyjnej: Exynos Modem 5300. Dzięki tego rodzaju badaniom, możliwe było dokładne zaplanowanie lokalizacji przyszłych satelitów oraz zredukowanie efektu przesunięcia częstotliwości na skutek zjawiska Dopplera. Przyszłe modemy firmy Samsung będą obsługiwać dwukierunkową wymianę wiadomości tekstowych oraz udostępnianie obrazów i materiałów wideo o wysokiej rozdzielczości. Rozwijana poprzez firmę technologia pomoże zapewnić interoperacyjność, czy skalowalność usług oferowanych przez operatorów komórkowych. Oprócz tego przewidywane jest wdrożenie znormalizowanej technologii NB-IoT NTN, która będzie, w całości, obecna w modemach nowej generacji. Dzięki zintegrowanej łączności satelitarnej, rozwiązania NB-IoT wyeliminują potrzebę stosowania, w smartfonach, dodatkowych układów anten, dając producentom urządzeń mobilnych szerszą i bardziej nieograniczoną swobodę w procesie tworzenia produktów.

Firma Samsung przedstawia znormalizowaną technologię modemów 5G NTN

Platforma mobilna KMP 600-S diffDrive firmy KUKA: nowa droga do intralogistyki

Najnowsza generacja KMP 600-S diffDrive rozszerza ofertę firmy KUKA w zakresie platform mobilnych. Prędkość do 2 metrów na sekundę sprawia, że rozwiązanie jest w istocie szybkim robotem, a dzięki: skanerom laserowym i identyfikacji obiektów 3D, też bardzo bezpiecznym. Oferowana przez firmę KUKA platforma mobilna KMP 600-S diffDrive wspiera intralogistykę produkcyjną, oferując udźwig ładunków osiągający 600 kg. Platforma ta dobrze sprawdza się w różnych zadaniach codziennej produkcji przemysłowej. Dzięki zgodności z wymogami IP54 możliwa jest niezawodna praca KMP 600-S diffDrive w wilgotnych czy zapylonych miejscach fabryk. Zamocowane z przodu i z tyłu rozwiązania skanery laserowe zapewniają duży poziom bezpieczeństwa oraz spore szybkości ruchu, we wszystkich kierunkach. KMP 600-S diffDrive można doposażyć w rozpoznawanie obiektów 3D. Tym sposobem platforma może wychwycić przeszkody w odległości: 5-210 cm nad ziemią. Na jej podstawie można złączyć ze sobą różne stacje robocze. Za pomocą wbudowanego podnośnika platforma jest w stanie podnieść wiele palet i kartonów na wysokość ok. 6 cm. Uruchamianie KMP 600-S diffDrive odbywa się dzięki ręcznemu kontrolerowi, który pozwala na programowanie aplikacji. Każda platforma mobilna KMP 600-S diffDrive oferuje czas pracy do 8 godzin i można ją naładować w 2 godziny.

Platforma mobilna KMP 600-S diffDrive

KTS 465: użyteczny zestaw diagnostyczny firmy Bosch

Zestaw diagnostyczny KTS 465 łączy wytworny moduł KTS 560 z przenośnym tabletem DCU 120 o przekątnej 11,6". Liczne, innowacyjne funkcje KTS 560 przyspieszają pracę i poprawiają, w rzeczy samej, dokładności czynności serwisowych, niezależnie od tego jakie to samochody. Dla potrzeb diagnostyki samochodów można korzystać z 2 interfejsów: CAN i K-Line, które to zapewnia zestaw diagnostyczny KTS 465. Mobilny tablet PC może być przekazywany między mechanikami lub podłączony do zewnętrznego monitora, np.: w celu wspólnego przeglądania oraz oceny wyników diagnostycznych na większym ekranie. Zintegrowany multimetr służy do szybkich pomiarów napięć i prądów. Wszystko to przy interfejsie Ethernet i rozwiązaniu DoIP - Diagnostics over Internet Protocol. Dostępny w zestawie moduł zapewnia szybką, a do tego, w istocie, wydajną diagnostykę. Kompatybilny z Bosch Easy Connect oraz innymi adapterami Bosch zestaw stanowi idealne rozszerzenie możliwości diagnostycznych, dzięki sporej gamie przewodów, innych niż OBD. Stabilna łączność Bluetooth, na dystansie do ok. 100 m, pozwala pracować z dużą efektywnością w warsztacie. W celu obsługi zestawu diagnostycznego KTS 465, należy skorzystać z oprogramowania: ESI[tronic] 2.0 Online.

Zestaw diagnostyczny KTS 465

Użyteczny moduł sieciowy MVK Fusion od Murrelektronik

Jest to ważkie rozwiązanie, które umożliwia wykonanie określonych koncepcji automatyzacji. Moduł sieciowy MVK Fusion znacznie upraszcza złożone konfiguracje, które można poczynić przy pomocy narzędzia inżynieryjnego w systemie kontroli bezpieczeństwa. Programiści, czy elektrycy nie potrzebują już dogłębnej wiedzy odnośnie: narzędzi i instrukcji innych twórców. To co wyróżnia moduł sieciowy MVK Fusion spośród reszty rozwiązań jest jego różnorodność. Opracowane przez Murrelektronik rozwiązanie łączy w sobie m.in. cyfrowe czujniki, elementy wykonawcze oraz obsługę standardu IO-Link. Przewidziano: 3 dwukanałowe porty wejściowe safety, port wyjściowy z 2 wyjściami safety, a także port IO-Link (klasy B). Solidna i metalowa obudowa, odporna na iskry spawalnicze jest gwarantowana. Istnieje wbudowany webserwer i opcjonalny radiator. Wszechstronna diagnostyka szybko wykrywa różne błędy. Ma to miejsce przy pracy do 3 km wysokości. Moduł sieciowy MVK Fusion umożliwia spełnienie standardów bezpieczeństwa ochraniających zarówno człowieka, jak i maszynę. Wystarczy wybrać funkcję safety w narzędziu do projektowania systemów sterowania bezpieczeństwem, a konfiguracja odbywa się za pomocą kilku kliknięć myszką. Moduł sieciowy MVK Fusion nadaje się idealnie do zastosowań wymagających dużych mocy, w których niezawodność jest wymagana. Moduł jest odpowiedni do zastosowań m.in. w: aplikacjach Conformance Class C (IRT), urządzeniach współdzielonych oraz w klasie odporności na obciążenie sieci Netload Class III. 

Moduł sieciowy MVK Fusion

Kompaktowy obiektyw fotograficzny FE 50 mm F1.4 GM firmy Sony

Do oferty produktów Sony dołącza wysokiej klasy obiektyw stałoogniskowy 50 mm o małym wymiarze i wadze. Zapewnia on znaczącą rozdzielczość obrazu przy maksymalnym otwarciu przysłony F1.4, tworząc naturalne rozmycie tła. Wszystko to przy zaletach modeli z rodziny G Master. Opracowany obiektyw jest w pełni znakomitym i oryginalnym produktem firmy Sony. Dzięki zaawansowanej konstrukcji, a także soczewkom obiektyw FE 50 mm F1.4 GM pozwala utrwalać obrazy o niespotykanej jakości. Do otrzymania pięknego i naturalnie wyglądającego rozmycia tła przyczynia się licząca 11 listków przysłona kołowa wraz z kompensacją abberacji sferycznej na etapie projektowania i produkcji. Gładki, głęboki bokeh powstający po otwarciu przysłony do F1.4, umożliwia piękną ekspozycję głównego motywu - np. portretowanej osoby. Obiektyw FE 50 mm F1.4 GM posiada 2 soczewki XA skutecznie kompensujące dystorsję czy większość rodzajów aberracji. Soczewka ze szkła ED (o niezwykle małej dyspersji) zapobiega aberracji chromatycznej, dzięki czemu odwzorowywany obraz jest ostry i wyraźny. Połączenie obu rodzajów soczewek przyczynia się do uzyskania znacznej rozdzielczości obrazu, w całym kadrze. Całości dopełnia powłoka Sony Nano AR II tłumiąca refleksy w ujęciach "pod światło". Po połączeniu obiektywu FE 50 mm F1.4 GM z korpusem Sony powstaje funkcjonalny zestaw do fotografowania czy filmowania. Obsługę zapewniają umieszczone w 2 miejscach przyciski blokady ostrości, których funkcję można zmienić w menu korpusu. Przełącznik trybu ostrości pozwala przełączać tryb automatyczny i ręczny, odpowiednio do aktualnych warunków pracy.

Obiektyw fotograficzny FE 50 mm F1.4 GM

Obsługujący standard Wi-Fi dopuszkowy sterownik rolet SHUTTER firmy F&F Filipowski

Dedykowany pojedynczej rolecie sterownik zawiera zmiennoprądowy silnik, którego napięcie zasilania to 230 V. Dzięki aktywnemu pomiarowi mocy, nie potrzeba ręcznej kalibracji czasów ruchu rolety. Maksymalna obciążalność sterownika rolet SHUTTER jest równa niemal: 320 W. Opracowany przez firmę F&F Filipowski sterownik SHUTTER ma: elektryczne zabezpieczenie silnika rolety i zabezpieczenie termiczne. Istnieje możliwość podłączania 1 bądź 2 przycisków do zarządzania pracą rolety, a także sterowanie poziomem jej otwarcia i sterowanie stopniem nachylenia lamelek. Wszystkie te czynności ułatwia aplikacja mobilna FOX z programatorami czasowymi. Dostępny w sterowniku SHUTTER zegar z podtrzymaniem zasilania oraz stabilna kopia programu pracy gwarantują właściwe działanie bez komunikacji z siecią Wi-Fi. Obsługa REST API oznacza integrację sterownika z dostępnymi rozwiązaniami, z automatyki domowej (i nie tylko). Aplikacja mobilna FOX pozwala na wykonanie wielu akcji - np.: "podnieść-opuść" roletę. W przypadku żaluzji, po ich opuszczeniu bądź uniesieniu, sterownik ustawia lamele do kąta, w jakim znajdowały się wcześniej. Opcja sterowania głosem - poprzez asystenta Google jest dostępna - wspiera ona język polski. Można korzystać z kalendarzy bądź planować pracę sterownika na każdą porę dnia i wieczoru.

Sterownik rolet SHUTTER

ACSP: Adresowalny System Sygnalizacji Pożarowej firmy SATEL

Zadaniem systemu ACSP jest: precyzyjne wykrywanie miejsca pojawienia się pożaru, a także zasygnalizowanie tegoż zdarzenia, optycznie i akustycznie. To, w połączeniu z szybką reakcją na zdarzenie, pozwala zaczynać akcję przeciwpożarową razem ze skuteczną ewakuacją osób. System ACSP, podobnie jak każdy produkt firmy SATEL, przeszedł multum testów w różnych warunkach. Podstawową częścią systemu jest centrala sygnalizacji pożarowej zwana: ACSP-402. Centrala wspiera dwie adresowalne linie dozorowe w topologii pętli (linie zamknięte), po 128 urządzeń w każdej z nich. Istnieje możliwość pracy w topologii promieniowej - obsługa do 4 promieni (linii otwartych). Centrala obsługuje również pętle z odgałęzieniami zawierającymi urządzenia. System można poszerzyć o automatyczne i ręczne ostrzegacze, które się dołącza za pomocą modułów linii bocznej. Efektywne i precyzyjne zidentyfikowanie miejsca wykrycia pożaru to efekt podziału systemu na niezależne strefy, których może być w sumie nawet 256. Pojedyncza strefa dozorowa może obejmować 32 ostrzegacze pożarowe. Z kolei adresowalne sygnalizatory i wskaźniki mogą informować o zdarzeniach w wybranych miejscach systemu.

ACSP: Adresowalny System Sygnalizacji Pożarowej firmy SATEL

Rozwiązanie automatyki przemysłowej obsługujące łączność 5G

Firma Schneider Electric uczestniczy w tworzeniu ważkiego, automatycznego rozwiązania do podnoszenia ciężarów. Rozwiązanie to wykorzystuje momentalną łączność 5G. Ma to miejsce w laboratorium wyciągowym Schneider Electric, które można spotkać w Grenoble we Francji. Zautomatyzowane systemy podnoszenia podwyższają: produktywność, bezpieczeństwo oraz wydajność operacyjną, choć wymagają małych czasów reakcji, wysokiej precyzji i dogodnych możliwości sterowania. Niski poziom opóźnień sieci 5G pozwala zastępować wszelakie kable światłowodowe, w operacjach zdalnego sterowania. Zastępując połączenia przewodowe tymi, które są bezprzewodowymi oraz ujednolicając istniejące połączenia w systemach automatyki przemysłowej współtworzone przez Schneider Electric rozwiązanie pokazuje to w jaki sposób upraszczać wdrażanie technologii cyfrowych, w miejscach przemysłowych. Poza kluczowymi funkcjami, zautomatyzowany system podnoszenia może być także stosowany inaczej - np.: w przypadku obsługiwanych przez XR (eXtended Reality) operatorów i urządzeń do noszenia.

Widok na logo firmy Schneider Electric (na górze)

Kompatybilny z koparkami Caterpillar NGH system sterowania maszynami Leica MC1 3D od Leica Geosystems

Jak stiwerdziła firma Leica Geosystems, użytkownicy koparek Caterpillar Next Gen Hydraulic (Caterpillar NGH) mogą zacząć już korzystać z systemu sterowania maszynami Leica MC1 3D obejmującego funkcje Cat Assist. Oferowany jest łątwy jego montaż w koparkach: Caterpillar Next Gen 2D. System jest intuicyjny w obsłudze i nie przysparza nikomu większych kłopotów. Wybitna interoperacyjność systemu sterowania maszynami ułatwia jego instalację w różnych koparkach Caterpillar NGH. Zainteresowani klienci mogą zapytać o minimalne wymogi, które, zaiste, dotyczą kompatybilności: systemu Leica MC1 3D z koparkami Caterpillar Next Gen 2D. Sprzedażą i wsparciem technicznym systemu zajmują się formalni dystrybutorzy firmy Leica Geosystems. System sterowania maszynami Leica MC1 został zaprojektowany tak, by pomóc operatorom w precyzyjnej realizacji zadań. Informacje o zadaniach oraz wskazania dotyczące kopania i wypełniania w czasie rzeczywistym są wyświetlane w kabinie na panelu sterowania Leica MCP80, co pozwala na wykonanie wykopu zgodnie z projektem. Rozwiązanie to oferuje wysoką dokładność i satysfakcję operatora, zwiększając produktywność oraz zrównoważony rozwój.

Jedna z koparek Caterpillar NGH

Inteligentny, cyfrowy front-end dla przyszłej maszyny atramentowej Jet Press FP790 firmy FUJIFILM

Będąca w przygotowaniu maszyna atramentowa Jet Press FP790 ma stosować rozwiązanie, zwane Smart Digital Front End (Smart DFE) opracowane przez HYBRID Software - dla celów optymalizacji maszyn FUJIFILM. Jest to pierwsza taka maszyna na rynku giętkich opakowań. Oparty na sprawdzonej technologii front-end Smart DFE, o otwartej architekturze stanowi w pełni automatyczną funkcję przygotowania do druku, dzięki której maszyna Jet Press FP790 zaoferuje: krótki czas realizacji, maksymalną produktywność oraz niskie koszty eksploatacji. Jego modułowa konfiguracja zapewnia: znaczną rozbudowę przepływu pracy i dostosowanie dalszych etapów pod kątem użytkowników. Cyfrowa maszyna atramentowa Jet Press FP790 powstaje w celu zapewnienia najwyższej jakości wydruków, dla znaczącej gamy zastosowań opakowań giętkich - zachowując standardy regulacyjne sektora. Maszyna ma się odznaczać przyjazną dla środowiska konstrukcją, przy technologii druku atramentowego na bazie wody. Maszyna będzie potrafiła odtworzyć ponad 90% palety kolorów PANTONE, oferując 2 kanały białego druku korzystające z wysoce kryjącej bieli. Będzie to osiągane przy opcji reprodukcji obrazów w rozdzielczości 1200×1200 dpi.

Maszyna atramentowa Jet Press FP790

Firma Canon przedstawia ProStream 3000 - najnowszej generacji urządzenie przeznaczone do druku rolowego

Powstałe na bazie sprawdzonej technologii ProStream urządzenie oferuje znaczące jakości porównywalne z drukiem offsetowym, dając możliwości wykorzystania dużo szerszej gamy podłoży, wliczając w to papier o wyższej gramaturze - niezależnie od przeznaczeń i aplikacji. Obsługiwane przez ProStream 3000 nośniki mogą mieć maksymalnie: szerokości 55,8 cm i długości 152,4 cm. W przeliczeniu na strony wydajność maszyny to: 11 300 stron w formacie B2 na godzinę, bądź też 1 790 stron A4 na minutę. Dzieje się to przy nowoczesnym systemie suszenia, który dostarcza opływu powietrza przy ścieżce podawania papieru. Asymetryczny wygląd ProStream 3000 pozwala na skuteczne suszenie wydruków bez dotykania papieru - nadaje to bezpieczeństwo wrażliwym na zarysowania nośnikom. Stały poziom jakości druku, a także idealne odwzorowanie żywych kolorów, zapewnia użycie: piezoelektrycznych głowic drukujących "drop-on-demand", o rozdzielczości: 1200 dpi, jak również użycie polimerowych, stworzonych na bazie wody atramentów. Z maszyną drukującą ProStream 3000 prościej jest przenieść wysokie nakłady z dotychczas używanych urządzeń offsetowych. 

Wnętrze maszyny drukującej ProStream 3000

Nad jakością wydruków w maszynie ProStream 3000 czuwa Smart ColorGrip - technologia automatycznego nakładania płynu ColorGrip na określone obszary podłoża. Automatyzacja druku uzupełniona jest przez system kamer Inline Quality Control, który weryfikuje czy cały proces przebiega bez zakłóceń. Dzięki temu rozwiązaniu, operator maszyny poświęca mniej czasu na sprawdzanie bieżącej jakości produkcji. Opracowane przez Canon rozwiązanie jest energooszczędne - może być dołączone do zasilania o mniejszej mocy. Wszystko to sprawia, że ProStream 3000 jest praktycznym wyborem szczególnie dla mniejszych firm. Dodatkowe moduły suszenia i chłodzenia, a także zasilacz zostały przeniesione w inne miejsce maszyny, zapewniając lepszy dostęp dla operatorów.

Maszyna drukująca Pro Stream 3000

Polska fabryka części samochodowych stosuje drukarki Zortrax Endureal do modernizacji maszyn

Mowa tu o firmie RM Motors, która tworzy układy wydechowe do aut. W siedzibie RM Motors w Olsztynie znajduje się idealnie wyposażony park maszynowy z: maszynami CNC, robotami do spawania, skanerami oraz dwiema drukarkami Zortrax Endureal jedynymi w swojej klasie. Dostępne na rynku drukarki 3D odgrywają kluczową rolę w produkcji części do samochodów. Nie inaczej jest w przypadku firmy RM Motors, która posiada 2 urządzenia - Zortrax Endureal. Firma wydrukowała dzięki nim 2 części: matrycę i stempel, które pełnią rolę elementów prasy rolkowej - wykorzystywanej w procesie tłoczenia izolacji termicznej. Materiał, który został dla tej potrzeby wybrany to: oparty na tworzywie ABS filament Zortrax ULTRAT. Sprawdza się on w przemyśle motoryzacyjnym, a także w różnych zastosowaniach inżynierskich. Filament ma stwierdzoną niewrażliwość na duże temperatury i duże uderzenia. Pozwala to przeprowadzać wymagające testy w niekorzystnych warunkach. Przed drukiem 3D firma RM Motors opierała się na frezowaniu, które ma jednak mnóstwo ograniczeń projektowych. Drukarki 3D pomogły, w dobrej mierze przezwyciężyć te ograniczenia. Każda drukarka Zortrax Endureal pozwala na uzyskanie niemal wszystkich kształtów stempli. Ich czas produkcji został usprawniony i teraz zależy tylko od pracowników warsztatu.

Polska fabryka części samochodowych stosuje drukarki Zortrax Endureal do modernizacji maszyn

Próby zwiększenia wydajności ogniw fotowoltaicznych na Politechnice Warszawskiej (PW)

Tylko ze stosunkowo niewielkiej części promieniowania słonecznego - padającego na ogniwa fotowoltaiczne, generowana jest energia. Reszta energii jest tracona głównie w formie ciepła. Badacze Politechniki Warszawskiej (PW) działają nad materiałem, o ujemnym współczynniku załamania, który zmniejszy nagrzewanie się ogniwa i powiększy uzyski energii z tego ogniwa. Wstępne badania pokazały, że właściwie zaprojektowany metamateriał hiperboliczny może w istocie pełnić rolę skutecznego filtra krawędziowego dla ogniwa fotowoltaicznego. Zadaniem tego filtra jest odbijanie promieniowania podczerwonego, które bardzo zmniejsza sprawności energetyczne ogniw. Do jego budowy potrzeba gradu warstw metamateriału hiperbolicznego, grubości nanometrów. Tak powstała struktura pozwala na uzyskanie filtrów o: bardzo ostrych krawędziach, bardzo dobrze filtrujących oraz mających możliwość gwałtownego przejścia: od transmisji do absorbcji lub odbicia. Obecnie finalizowany jest zakup podłóż, których to jakość wpływa na jednorodność wytwarzanych metamateriałów hiperbolicznych.

Logotyp Politechniki Warszawskiej (PW)

Jak wyjaśnia biorący udział w badaniach dr inż. Bartosz Fetliński:

"Energie fotonów promieniowania podczerwonego są o wiele mniejsze niżli energie fotonów światła widzialnego i nie są w ogóle wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej - a są za to absorbowane przez przeróżne elementy modułu fotowoltaicznego. Nie ma z tego zysku energetycznego za to jest podgrzewanie modułu. Jeśli założymy na module fotowoltaicznym taki filtr z metamateriału przepuszczalność fotonów z tego użytecznego zakresu jest dobra i reszty, która nagrzewa, można się wyzbyć. Dotychczas metamateriały hiperboliczne nie były w ten sposób wykorzystywane (...)."

Próby zwiększenia wydajności ogniw fotowoltaicznych na Politechnice Warszawskiej (PW)

XIV Konferencja Naukowa ELTE 2023

ELTE jest unikatową konferencją polskiego środowiska elektroników - wydarzeniem, które to, w swej istocie, obejmuje wybrane działy elektroniki - tzn. mikroelektronikę i nanoelektronikę, fotonikę i nanofotonikę oraz: materiały elektroniczne i optoelektroniczne - czysta elektronika. Pierwsza konferencja ELTE została zorganizowana przez Politechnikę Wrocławską (Pwr) - i to w 1980 roku, w Karpaczu, a następnie co 3 lata organizowana była przez największe w Polsce ośrodki naukowe, w tym Politechnikę Warszawską (PW). Wszystkie edycje ELTE gromadziły w ciągu lat szerokie rzesze specjalistów. Przyczyniło się to do rozwoju wymiany idei naukowych oraz współpracy z firmami rynku elektronicznego. Tegoroczna konferencja organizowana jest przez Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej (PW).

Więcej informacji jest dostępnych tutaj.

ACSP: Adresowalny System Sygnalizacji Pożarowej firmy SATEL

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

AMETEK, Ampio, AVT Korporacja, Bosch, Canon, Caterpillar, Changzhou AMASS Electronics, Eaton, ESKA, F&F Filipowski, FUJIFILM, Gembara, Google, Harwin, HONGFA, HYBRID Software, Infineon Technologies, Intel, Leica Geosystems, Kingston Technology, KUKA, Loxone, Murrelektronik, Phoenix Contact, Politechnika Warszawska (PW), Radmor, RM Motors, Roger, Samsung, SATEL, Schneider Electric, Sensirion, Siemens, Sony, Synology, TP-Link, Transfer Multisort Elektronik (TME), Vishay Intertechnology, Wakefield Thermal, Zamel, Zortrax

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: ACSP, Archer TX20U Plus, FE 50 mm F1.4 GM, Jet Press FP790, Server Premier, SHUTTER
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"