Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Czujniki wilgotności SENSIRION SHT3X z oferty firmy TME

Article Image
Wilgotność oraz temperatura powietrza to dwa istotne parametry mające duży wpływ na nasz komfort. W ofercie firmy TME możemy znaleźć scalone przetworniki tych wielkości SENSIRION SHT3X, przygotowane do pracy w systemach cyfrowych.

Temperatura i wilgotność to bardzo istotne dla zdrowia oraz komfortu parametry. Przykładowo, zbyt niska wilgotność może doprowadzić do wysuszenia skóry oraz błony śluzowej, a w dalszej kolejności do podrażnień i objawów chorobowych przypominających grypę. Zbyt wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni, drobnoustrojów itd. Dlatego w nowoczesnych systemach HVAC i pokrewnych urządzeniach (klimatyzatory, nawilżacze, osuszacze) stosuje się precyzyjne czujniki służące monitorowaniu jakości powietrza. 

Dostępna w ofercie firmy TME seria przetworników wilgotności i temperatury SHT3x , wyróżnia się zastosowaniem nowoczesnego, dedykowanego do tego zastosowania układu CMOSens. To opracowane przez markę Sensirion rozwiązanie zapewnia wysoką niezawodność i dodatkowo poprawia dokładność pomiaru. Przetwornik SHT31-DIS-B z tej serii jest przedstawiony na ilustracji 1.

Przetwornik SENSIRION SHT31-DIS-B

Schemat wewnętrzny tego przetwornika jest przedstawiony na ilustracji 2.

Schemat funkcjonalny układu SENSIRION SHT31-DIS-B

Seria SHT3x oferuje szereg przydatnych funkcji, takich jak między innymi ulepszone przetwarzanie sygnału, dwa różne adresy I2C (wybierane przez podanie stanu logicznego na dedykowany pin czujnika), tryb alertu wyzwalanego przez przekroczenie zadanej wartości wilgotności oraz temperatury i częstotliwość magistrali komunikacyjnej sięgającą do 1 MHz. Dokładne parametry znajdziemy w dołączonej do tego artykułu karcie katalogowej, podstawowe przedstawia Tabela 1.

Podstawowe parametry układu SENSIRION SHT31-DIS-B

Warto dodać, że wszystkie przetworniki tej serii są w pełni “traceable”, czyli każdy egzemplarz jest identyfikowalny. Na obudowie każdego egzemplarza umieszczony jest sześcioznakowy kod (XYABCD na Ilustracji 3).

Unikalny dla każdego egzemplarza elementu numer identyfikacyjny

Człon BCD to unikalny numer przetwornika w bazie danych. W razie potrzeby producent może udostępnić dane dotyczące parametrów i kalibracji fabrycznej danego elementu.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Scalone przetworniki temperatury i wilgotności względnej
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"