Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Bezpieczniki termiczne z oferty TME

Article Image
Praktycznie w każdym urządzeniu elektrycznym znajdziemy bezpieczniki. Dzięki ich działaniu możliwe jest skuteczne zabezpieczanie odbiorników i układów elektrycznych przed przetężeniami (czyli zwarciami i przeciążeniami). Często poza takimi “bezpiecznikami prądowymi” w urządzeniach można spotkać bezpieczniki termiczne zabezpieczające układy przed przesadnym wzrostem temperatury.

Istnieje wiele typów urządzeń, gdzie poza możliwością wystąpienia zwarcia i związanych z tym zniszczeń zarówno samego urządzenia, jak i jego otoczenia oraz instalacji zasilającej może wystąpić niebezpieczny wzrost temperatury. W tego typu urządzeniach istnieje konieczność zabezpieczenia się przed taką sytuacją i jej następstwami. 

Takie zabezpieczenia stosuje się na przykład w silnikach elektrycznych, żelazkach, czajnikach elektrycznych czy suszarkach do włosów. Mają one zatrzymać pracę urządzenia jeżeli jego temperatura wzrośnie powyżej wartości określonej przez producenta. W tego typu urządzeniach temperatura może wzrosnąć nie wskutek awarii, ale ze względu na niewłaściwy sposób użytkowania. Bezpiecznik “elektryczny” nie spowoduje zatrzymania silnika, który pracując w słabo wentylowanej obudowie z dużą (ale nie ponad dopuszczalną) mocą będzie się coraz bardziej grzał. Po pewnym czasie ulegnie zniszczeniu, czasem powodując dodatkowo duże zniszczenie otoczenia. Bezpiecznik termiczny zabezpiecza przed taką ewentualnością.

Występują dwa typy bezpieczników termicznych. Najczęściej stosowane są termiczne bezpieczniki topikowe, w których topik przy określonej temperaturze roztapia się przerywając obwód. Innym rodzajem tego typu aparatów są bezpieczniki termiczne bimetaliczne, w których bimetal pod wpływem temperatury wygina się rozłączając styki i zatrzymując pracę urządzenia. Gdy bezpiecznik się schłodzi, bimetal powraca do swojego poprzedniego stanu, umożliwiając jednocześnie ponowny przepływ prądu. Bezpieczniki takie znajdują zastosowanie na przykład w czajnikach elektrycznych.

W ofercie TME można znaleźć wiele wersji bezpieczników termicznych o bardzo szerokim zakresie temperatur rozłączania od 70°C do 240°C. Pozwala to dobrać odpowiedni bezpiecznik do planowanych zastosowań. Możemy zabezpieczyć pojedyncze elementy (na przykład radiatory pojedynczych półprzewodników lub obudowę elementu grzejnego). Na Ilustracji 1 przedstawiony jest topikowy bezpiecznik termiczny ESKA 770.104 .

Bezpiecznik termiczny ESKA 770.104

Jest to element jednorazowego działania. Po przekroczeniu temperatury (dla tego konkretnego wykonania: 104°C) następuje roztopienie topika i zatrzymanie przepływu prądu przez chroniony obwód. Do materiałów dodatkowych do artykułu dołączona jest karta katalogowa; znajdziemy w niej parametry całej rodziny elementów różniących się temperaturą nominalną (od 70°C do 240°C). 

Warto pamiętać, że te elementy także mają nominalne napięcie i prąd. Nie należy ich przekraczać ze względu na bezpieczeństwo elektryczne. Zadziałanie bezpiecznika powoduje co prawda temperatura otoczenia, ale potem bezpiecznik musi sobie poradzić z bezpiecznym wyłączeniem przepływu prądu przy określonym napięciu na swoich zaciskach. Stąd określony maksymalny prąd i napięcie, co przekłada się na warunki powstawania i, przy określonych gabarytach i budowie bezpiecznika, także gaszenia łuku elektrycznego.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Bezpieczniki termiczne
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"