Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wysokoprądowe złącza zasilające XT60 z oferty TME

Article Image
W ofercie TME możemy znaleźć szeroki wybór złącz wysokoprądowych firmy AMASS profilowanych do użycia w układach wymagających bardzo dobrych parametrów połączeniowych.

Złącza DC firmy AMASS to produkty zapewniające bardzo dobre parametry połączeniowe przy rozsądnej cenie i szerokim asortymencie. Cieszą się popularnością w takich obszarach jak modelarstwo RC, gdzie służą do zasilania napędów z akumulatorów litowo-polimerowych (LiPo) i ogniw litowo-jonowych (Li-ion). Chętnie też stosowane są przez konstruktorów i producentów rowerów elektrycznych, gdzie wykorzystuje się je do wysokoprądowych połączeń pomiędzy pakietem akumulatorów a silnikiem.

W katalogu TME znajdziemy złącza tego producenta wyposażone (poza dwiema liniami wysokoprądowymi) w dodatkowe linie “sygnałowe” służące do na przykład ładowania i kontroli stanu pakietu. Najbardziej podstawowa wersja ma dwie linie wysokoprądowe, jak złącze żeńskie XT60H-F przedstawione na ilustracji 1.

Złącze żeńskie  XT60H-F

Stanowiące z nim komplet złącze męskie XT60H-M przedstawione jest na ilustracji 2.

Złącze męskie XT60H-M

Jak widać, kształt części współpracujących jest niesymetryczny. Uniemożliwia to “odwrotne połączenie”. Przy takich prądach jest to konieczny ze względów bezpieczeństwa wymóg. Zwarcie nawet pojedynczego, współczesnego ogniwa modelarskiego generuje prądy rzędu stu i więcej amperów; jest to bardzo niebezpieczne. Tutaj mamy zapewnione, że nie pomylimy się działając “w zacietrzewieniu”. Źle połączyć się nie da, bo mechanicznie “nie pasuje” (-: .

Wykonane z poliamidu obudowy wtyków odznaczają się wysoką tolerancją termiczną. Mogą pracować w zakresie temperatur od (-20)°C do 120°C. Odpowiednio dobrane tworzywo zapewnia także trwałość mechaniczną. Styki wykonane zostały ze złoconego mosiądzu, dzięki czemu wykazują odporność na korozję i pozwalają przewodzić duże prądy przy niskich stratach mocy. Podstawowe parametry opisywanych złącz przedstawia Tabela 1.

Parametry złącz XT60H

Szczegółowe parametry znajdziemy w dołączonych do artykułu kartach katalogowych. 

Jeżeli szukamy złącza do pracy przy wysokich prądach z jakimi stykamy się na przykład w modelach RC to jest to na pewno złącze godne polecenia. Ciekawostką jest fakt, że prezentowany komplet (złącze męskie i żeński XT60H) kosztuje w TME mniej niż butelka popularnego napoju gazowanego z orzeszków cola (-: .

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa Download icon Karta katalogowa
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Złącza wysokoprądowe do układów zasilania
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"