Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Ekscytacje Maxa. Migające diody LED i śliniący się inżynierowie (3)

Article Image
Problem z takimi rzeczami jak przełączniki i diody LED polega na tym, że zawsze jest coś więcej, czym można się zająć.

Na przykład w pierwszym odcinku tego cyklu (EdW 10/2023) zaczęliśmy od przyjrzenia się jednobiegunowemu przełącznikowi SPST (Single-Pole, Single-Throw) bezpośrednio sterującemu pojedynczą jednokolorową diodą LED. W tym przypadku wyniki były dość oczywiste: przełącznik jest włączony (zamknięty), dioda LED jest włączona; przełącznik jest wyłączony (otwarty), dioda LED jest wyłączona. Jedną z możliwości, której nie wzięliśmy pod uwagę, było użycie jednobiegunowego przełącznika dwuprzerwowego (SPDT – Single-Pole, Double Throw) do bezpośredniego sterowania dwoma jednokolorowymi diodami LED.

Następnym krokiem było użycie przełącznika SPST do sterowania wejściem mikrokontrolera (MCU) i użycie jednego z wyjść MCU do sterowania naszą pojedynczą jednokolorową diodą LED. Później, w drugim odcinku tego cyklu (EdW 11/2023), użyliśmy naszego MCU do pobrania sygnału z przełącznika SPST i wykorzystania go do sterowania parą jednokolorowych diod LED.

Wspaniałą rzeczą w korzystaniu z MCU jest to, że nie potrzebujemy przełącznika SPDT wraz z dwoma pinami wejściowymi na naszym mikrokontrolerze, aby sterować naszymi dwiema diodami LED. MCU może użyć jednego pinu do określenia stanu przełącznika SPST i użyć tej informacji do sterowania diodami LED. (Prawdopodobnie nie trzeba dodawać – ale i tak to powiem – że zawsze możemy użyć przełącznika SPDT w roli przełącznika SPST, po prostu ignorując jeden z jego normalnie zamkniętych (NC) lub normalnie otwartych (NO) styków).

Ojej! Trzy stany!

Jak wspomniałem w jednym z moich artykułów na temat terminologii przełączników elektrycznych (https://bit.ly/30ZpToT), możliwe jest również uzyskanie przełączników jednobiegunowych, centralnie wyłączonych (SPCO), które są również znane jako przełączniki jednobiegunowe, przełączne. Są to przełączniki dźwigniowe lub kołyskowe, które wyglądają jak przełączniki SPDT – w tym ich symbole schematyczne – z wyjątkiem tego, że mają trzy pozycje dla siłownika (dźwignia lub kołyska). Jeśli myślimy o przełączniku SPST jako działającym w sposób On-Off, to możemy uznać przełącznik SPDT za wykonujący operację On-On, podczas gdy przełącznik SPCO zachowuje się w sposób On-Off-On.

Czysto dla celów dyskusji załóżmy, że mamy styki NC i NO przełącznika SPCO podłączone do dwóch wejść MCU i że używamy MCU do sterowania trzema diodami LED. Zauważ, że w tym konkretnym przykładzie nie musimy używać rezystorów podciągających na stykach NC i NO przełącznika, ponieważ są one obecne w układzie scalonym LS18, którego używamy do debouncingu (omówiliśmy ten układ scalony, który pochodzi z LogiSwitch.net, w PE March 2020).

Chodzi o to, że jeśli przełącznik zostanie przełączony w jedną stronę, zacisk NC (a tym samym pin D5 na MCU) zostanie podłączony do 0 V, podczas gdy zacisk NO (a tym samym pin D4 na MCU) zostanie podciągnięty do 5 V. Dla porównania, jeśli przełącznik zostanie przełączony w drugą stronę, zacisk NO zostanie podłączony do 0 V, podczas gdy zacisk NC zostanie podciągnięty do 5 V. Wreszcie, jeśli przełącznik znajduje się w pozycji środkowej, zarówno zacisk NC, jak i NO zostaną podciągnięte do 5 V. Nasz program MCU może wykorzystać te informacje do określenia, w którym z trzech stanów znajduje się przełącznik i odpowiednio zapalić jedną z trzech diod LED.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Trzy stany, zegar z 7-segmentowym wyświetlaczem, Przełącznik SPST, LED
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich grudzień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"