Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 31.03.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. oscyloskopy, procesory, systemy baterii i układy scalone.

Firma ASUS zapowiada premierę ROG Phone 7

Najnowsza odsłona serii ROG Phone 7 wyznaczy nowe horyzonty mobilnego świata gamingu. Stylowy design i dużo innowacji zagwarantują lepsze wrażenia z obszaru mobilnej rozgrywki. W ramach przewidzianej na 13 kwietnia 2023 roku premiery firmy ASUS, która odbędzie się o godzinie 14 (w Polsce) przedstawiona zostanie najnowsza generacja telefonów gamingowych ROG Phone 7 - wraz z akcesoriami dla graczy. Będzie to pokaz rozwiązań zawierających m.in.: najnowszy procesor Qualcomm Technologies, który obok polepszonego systemu chłodzenia i wytrzymalszej konstrukcji dostarczy niezapomniane wrażenia z mobilnej rozrywki. Najlepszy w historii serii wyświetlacz, monstrualna bateria, wspaniały system kontroli z zastosowaniem gestów oraz inteligentne funkcje sprawią, że nowa seria ROG Phone 7 zapewni przewagę nad innymi graczami. Jest to nie tylko najwyższa wydajność, ale również i stylowy oraz wyjątkowy design bazujący na kontrastujących kolorach i materiałach, które pozwolą wyróżnić się na tle konkurencji. Futurystyczne wzornictwo oraz świetna moc obliczeniowa sprawią, że seria ROG Phone 7 po raz kolejny przekroczy granice w świecie gier mobilnych.

Premiera serii ROG Phone 7

Fotowoltaiczny system baterii Powerwall firmy Tesla odpowiedzią na przerwy w dostawach prądu

Dzięki prostej instalacji, system baterii Powerwall znajduje szerokie zastosowanie w każdym domu. Jego minimalistyczne wzornictwo dobrze wypada w szeregu budynków. Współpraca z wieloma rozwiązaniami fotowoltaicznymi jest gwarantowana. Kompletne uniezależnienie się, w istocie rzeczy, od sieci energetycznej to cel, który przyświeca systemowi baterii Powerwall. Aby zapewnić zasilanie, system baterii Powerwall oferuje napięcia sieciowe: 120 V i 240 V. Do każdego z napięć przypisano częstotliwość nominalną 60 Hz. Na wyjściu systemu przeciętna moc czynna nie przekracza 5 kW. Szczytowa moc czynna to: 7 kW. System baterii firmy Tesla dostarcza maksymalnie 13,5 kWh energii. Jego sprawność dochodzi do ok. 90%. Temperatura pracy Powerwall wynosi: od -20 do 50°C. System można mocować na podłodze i ścianie - czy to wewnątrz, czy to na zewnątrz. Nie należy przekraczać pułapu wysokości dochodzącego do: 3 km. Dzięki konkretnej aplikacji mobilnej, systemem można zarządzać zdalnie. Przewidziano m.in. śledzenie poboru energii oraz natychmiastowe alerty. Całkowita waga systemu liczy: 114 kg. Jego wymiary są liczbami: 115×75,3×14,7 cm. Odporności na kurz i wodę zostały doliczone. System baterii Powerwall wyróżniają klasy: IP56 i IP67. Cichej pracy systemu nigdy dość.

Fotowoltaiczny system baterii Powerwall

Replikowane procesory rodziny MC68xx firmy Motorola w ofercie Rochester Electronics

W 1974 roku firma Motorola dodała na rynek procesor MC6800 z układami peryferyjnymi, co pozwoliło wytworzyć pierwszą generację komputerów na bazie podzespołów standardowych. Zaraz potem procesor ten stał się chodliwy na rynku. Mimo upływu czasu, wciąż jest na niego zapotrzebowanie. Dostrzegła to szczególnie firma Rochester Electronics, która odtworzyła, tj. zreplikowała, przytoczony procesor, dostosowując go do wszelkich, współczesnych procesów technologicznych. Można go śmiało nabyć, obok rodziny replikowanych procesorów MC68xx. Do replikowanych procesorów rodziny MC68xx należą m.in. układy o oznaczeniach: MC6840, MC6850, MC6821, MC6802 oraz MC6809. Każdy z nich stanowi rozwiązanie o bardzo dobrze odwzorowanych charakterystykach wyjściowych. Zachowano: oryginalne napięcia robocze w procesorach oraz ich organizację pracy. Jest to bardzo ważne w przypadku projektów różnych płyt drukowanych. W konstrukcji systemów docelowych procesory rodziny MC68xx używano razem z różnymi układami peryferyjnymi. Ważną zaletą zreplikowanych procesorów jest brak konieczności wprowadzania zmian w oprogramowaniu, jak również błyskawiczna dostępność zamienników, dla systemów docelowych. Minimalizacja kosztów ponownej certyfikacji jest w pełni gwarantowana.

Replikowane procesory rodziny MC68xx firmy Motorola w ofercie Rochester Electronics

Niezawodny kontroler zasilania bateryjnego L9961 od STMicroelectronics

Firma STMicroelectronics zaprezentowała kontroler zasilania bateryjnego L9961 - czyli układ scalony, który monitoruje 2 rodzaje baterii: litowo-jonowe (Li-Ion), i litowo-polimerowe (Li-Po). Zapewniane są różne pomiary prądów i napięć obu baterii, z dokładnościami kolejno: ±15mV i 0,25% wartości. Występuje: podwójny pre-driver i nieulotna pamięć konfiguracji, która usuwa wymogi ustawiania parametrów L9961 po każdym załączeniu kontrolera, niezależnie od akcji. Dla wydajnej obsługi kontrolera zasilania bateryjnego L9961 zastosowano interfejs I2C, który dostarcza informacji o: stopniu naładowania i stanie baterii. Istnieją łącznie 4 zabezpieczenia: zwarciowe, przeciążeniowe, podnapięciowe oraz przepięciowe, którym towarzyszą: znaczącej rozdzielczości przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) obok wzmacniaczu typu current-sense. Po podłączeniu zewnętrznego termistora NTC, L9961 pozwala określić temperaturę pakietów 3, 4 i 5 szeregowo złączonych baterii, wykrywając jej odchylenia: "w dół" i "w górę". Zapewnia się opcję zarządzania zabezpieczeniami pakietów, co zapobiega pożarom i eksplozjom baterii w potrzebach sytuacji. Przewidziana została także możliwość podłączania baterii "na gorąco". Kontroler zasilania bateryjnego L9961 pobiera dość mało mocy. Dostępne tryby oszczędzania energii redukują pobór prądu: do 2 μA - w stanie głębokiego uśpienia, bądź do 5 μA - w stanie czuwania. Dzieje się to przy trwałej obudowie FQFPN, o rozmiarach: 5x5x1 mm. Zastosowania kontrolera firmy STMicroelectronics obejmują w szczególności: elektronarzędzia przenośne i systemy magazynowania energii oraz zasilacze UPS i urządzenia medyczne.

Kontroler zasilania bateryjnego L9961

Inteligentny układ sterowania IMI111T-026H firmy Infineon Technologies dedykowany silnikom elektrycznym

Zastosowano jednostkę sterującą MCE (ang. Motion Control Engine), którą uzupełnia zestaw tranzystorów IGBT. Aplikacją układu są silniki elektryczne spotykane m.in. w: sprzęcie AGD i wentylatorach czy pompach. Ma to miejsce przy obudowie DSO-22 - wyróżniku IMI111T-026H. Podawany na konkretny silnik elektryczny prąd kolektora z tranzystorów IGBT jest niższy niż: 2 A. Napięcie wyjściowe IMI111T-026H sięga 600 V. Występują 2 interfejsy: analogowy i UART. Napięcie przebicia to: 1500 Vrms. Istnieje zabezpieczenie przeciążeniowe. Można korzystać z wbudowanego czujnika temperatury. Nie trzeba stosować chłodzenia. Obecność wielu z diod bootstrap jest gwarantowana. Zasilanie IMI111T-026H obejmuje 2 napięcia: 3-5,5 V oraz 13,5-16,5 V. Układ spełnia standardy: IEC 60730 i HV-H3TRB. Do jego konfiguracji służy narzędzie iMOTION Solution Designer, które upraszcza projektowanie rozwiązań sterujących silnikami. Jeszcze w 2022 roku rozpoczęła się sprzedaż układu sterowania IMI111T-026H. Jest to mocne w istocie rozwiązanie, do którego można pisać skrypty użytkownika. Wysoka niezawodność i wytrzymałość jest w IMI111T-026H wliczona. Układ pochodzi z serii produktów iMOTION. Jest to podzespół o jednej warstwie.

Inteligentny układ sterowania IMI111T-026H

236-8985: stacjonarny oscyloskop serii RS-SDS2352X-E od RS Components

Jest to dobre rozwiązanie, które spełnia wymagania pomiarów wielu sygnałów elektrycznych. Oscyloskop stacjonarny 236-8985 ma pasmo przenoszenia: 350 MHz. Urządzenie posiada 2 kanały analogowe i 16 kanałów cyfrowych. Dzieje się to w sąsiedztwie wyświetlacza TFT LCD o przekątnej 7", którego rozdzielczość to niemal 800×480 px i starcza do analizy przebiegów. Dostępne w oscyloskopie stacjonarnym 236-8985 złącze USB pozwala na proste pobieranie wyników pomiarów z urządzenia. Zapewniana przez oscyloskop czułość wejściowa pochodzi z przedziału: od 500 μV/div, do 10 V/div. Częstotliwości próbkowania 236-8985 to: 1 GS/s dla pracy z 2 kanałami analogowymi oraz 2 GS/s dla pracy na 1 kanale. Obecność wbudowanego analizatora FFT jest gwarantowana. Operacji matematycznych także. Przewidziano znaczącą gamę automatycznych funkcji pomiarowych. Występują 2 impedancje wejściowe: 1 MΩ±2% - dla napięć do 400 Vpk włącznie oraz 50 Ω±2% - dla napięć do 5 Vrms włącznie. Jest to dobre rozwiązanie "plug and play" o ergonomicznym wyglądzie. Zapewnia ono dużą niezawodność działania w wielu warunkach. Przewidziano tryb pracy X-Y w oscyloskopie stacjonarnym 236-8985. W zestawie występują: kabel zasilający, kabel USB, sonda pomiarowa i płyta CD, która zawiera m.in instrukcję obsługi urządzenia.

Oscyloskop stacjonarny 236-8985

Dwuogniskowy superteleobiektyw fotograficzny NIKKOR Z 600mm f/4 TC VR S od firmy Nikon

Dzięki ogniskowej 600 mm można pięknie uchwycać każdą ze scen. Ostrość rejestrowanego obrazu jest wytworna na całej powierzchni kadru, nawet przy fotografowaniu z maksymalnie otwartą przysłoną. Rozmycie tła jest kapitalne. Występuje telekonwerter 1,4x z autofokusem. Odwzorowywane dwuogniskowym superteleobiektywem fotograficznym NIKKOR Z 600mm f/4 TC VR S szczegóły zdumiewają olśniewającą wyrazistością, nawet gdy obiekt porusza się z dużą prędkością czy poczynia nieprzewidywalne ruchy. Wykorzystanie telekonwertera 1,4x błyskawicznie przekształca obiektyw 600 mm f/4 w obiektyw 840 mm f/5,6. Właściwej klasy układ optyczny zapewnia wysoką jakość obrazu. Dla potrzeb autofokusa przewidziano: silnik SSVCM oraz optyczny enkoder ABS określający położenie obiektywu. Przewidziano redukcję drgań dla potrzeb fotografowania z ważko obniżonymi czasami otwarcia migawki. Wszystkie ruchome części są chronione przed kurzem, brudem i wilgocią, dzięki gumowym uszczelkom. Przednia część NIKKOR Z 600mm f/4 TC VR S posiada hydrofobową powłokę. Przygotowany przez Nikon superteleobiektyw z łatwością mieści się w przenośnych torbach na sprzęt. Jego środek ciężkości znajduje się na środku stopki statywu - to gwarantuje stabilność przy pracy. Konfigurowalne elementy sterujące zapewniają wyjątkową wszechstronność, a przyciski czy pierścienie można używać bez odrywania wzroku od wizjera. Przewidziano mezo-amorficzną powłoką antyodblaskową, która zapewnia skuteczną redukcję refleksów i flar w obrazie.

Dwuogniskowy superteleobiektyw fotograficzny NIKKOR Z 600mm f/4 TC VR S

Spektakularna reaktywacja Pana Spinacza

Pamiętacie Pana Spinacza - asystenta pakietu Microsoft Office, który pokazywał się w wielu momentach, by pomóc użytkownikowi? Jeśli tak, to można go zobaczyć ponownie, za sprawą Davida Packmana - wytwórcy robotów towarzyszących, który zbudował oparte na platformie Raspberry Pi rozwiązanie obsługujące ChatGPT. Pozwala ono prowadzić wszelkie rozmowy z Panem Spinaczem i poczuć się, na wyciągnięcie ręki, w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Nieustanny rozwój sztucznej inteligencji (AI) oznacza, że Pan Spinacz może być teraz jeszcze bardziej pomocny niż kiedyś. W wykonaniu Davida Packmana wymawia on zdanie: "Jak mogę pomóc?" w odpowiedzi na powitanie: "Hej, Panie Spinacz!". To co użytkownik mówi, jest słane do ChatGPT, a pozyskana odpowiedź jest zwracana przez Azure Speech Services. Stosuje się płytkę CRICKIT HAT, firmy Adafruit Industries, który dodaje Panu Spinaczowi funkcji. Jedną z nich jest przemawianie na głos. Tym sposobem Pan Spinacz zwraca się do mrowia ludzi. Jego design obejmuje przy tym nieduży wyświetlacz, który prezentuje wygłaszane odpowiedzi.

Projekt Pana Spinacza jest dostępny tutaj.

Pan Spinacz

Xydar LCP G-330 HH: ciekłokrystaliczny polimer firmy Solvay przeznaczony dla pojazdów elektrycznych

Ten wypełniony szkłem materiał nadzwyczaj dobrze znosi: sporawe temperatury i płomienie. Surowe normy bezpieczeństwa są w jego przypadku dochowane. Wszystko to przy wysokiej płynności Xydar LCP G-330 HH, tak bardzo pożądanej przez producentów aut elektrycznych. Trudnopalny polimer ciekłokrystaliczny Xydar LCP G-330 HH stanowi niezwykle wytrzymały izolator elektryczny. Jego właściwości nie zmieniają się w czasie 30 minut przy temperaturze 400°C. Odporność na wysokie napięcia jest gwarantowana. Wszelkie związki bromu, a także halogenki są wyeliminowane. Dzięki Xydar LCP G-330 HH można wytwarzać jeszcze cieńsze elementy zasilania dla pojazdów elektrycznych (EV). Ciekłokrystaliczny polimer firmy Solvay sprawdza się m.in. w roli powłoki ochronnej, wewnątrz stojanów silników trakcyjnych. Jest on przeznaczony chociażby dla baterii pojazdów elektrycznych. Jak wyznaje szef marketingu ds. motoryzacji w firmie Solvay, Brian Baleno:

"Z racji coraz częstszego użycia napięcia 800 V w pojazdach elektrycznych (...) zwiększyło się zapotrzebowanie na podzespoły baterii odporne na temperaturę od 300 do 1000°C (...). W tym celu dostępne w sprzedaży materiały izolacyjne muszą zapewnić wymagany poziom ochrony, który da wystarczający czas na opuszczenie pojazdu w wypadku zagrożenia. Jednym z takich materiałów jest opracowany przez Solvay ciekłokrystaliczny polimer Xydar LCP G-330 HH."

Xydar LCP G-330 HH: ciekłokrystaliczny polimer firmy Solvay przeznaczony dla pojazdów elektrycznych

Samochód Toyota Corolla z napędem hybrydowym piątej generacji: 80% czasu jazdy na silniku elektrycznym w mieście

Tegoroczna odsłona pojazdu otrzymała aż 2 nowe napędy hybrydowe, piątej generacji, które dodają uśmiech z jazdy. Samochód może poruszać się w bezemisyjnym trybie elektrycznym (EV) przez niemalże 80% czasu jazdy po miastach. Potwierdziły to testy przeprowadzone na ulicach Poznania w niedawno panujących warunkach zimowych, które to były zróżnicowane. Badania wydajności napędu hybrydowego piątej generacji zostały wdrożone z końcem 2022 roku. Samochód wyposażony w urządzenia do pomiarów telemetrycznych produkcji TEKOM Technologia pięciokrotnie pokonał trasę o długości: 11,9 km. Była to trasa wytyczona ulicami Poznania. Przejazdy po suchej nawierzchni, w temperaturze kilku stopni powyżej zera zajęły mu przeszło 33 minuty. Podczas przejazdów pomiary czasu jazdy w trybie EV miały wartości 80%. Umożliwiła to zwłaszcza bateria o wyższej pojemności i mocniejsze silniki elektryczne. Bateria litowo-jonowa jest mniejsza i lżejsza od poprzedniej. Jej moc wyjściowa wzrosła o ok. 14%. Silniki elektryczne o większej mocy pozwalają jeździć bez udziału jednostki spalinowej przy dużych prędkościach i wpływają na wyższą moc całkowitą napędu. Napędy hybrydowe piątej generacji to flagowa zmiana w ramach faceliftingu Toyoty Corolli. Najnowsza odsłona samochodu rozpędza się od 0 do 100 km/h w 9,1 s - w wypadku silnika o pojemności 1,8 l lub od 0 do 100 km w 7,4 s - w wypadku silnika o pojemności 2 l. Emisje CO2 są przy tym niskie i wynoszą kolejno: do 100 g/km oraz do 98 g/km.

Samochody Toyota Corolla z napędem hybrydowym piątej generacji

Formuła E monitoruje siebie, by poprawić wydajność

Elektryczna seria wyścigów zdecydowała się na użycie systemu zarządzania energią, który w istocie pozwoli ustalić: ile mocy zużywają wybrane zespoły i gdzie występują "energetycznie" wąskie gardła. W tym celu zastosowano system OPTIMAX firmy ABB, o dobrej stosowalności. Opracowany przez ABB system ma być stosowany podczas wyścigów. W jego ramach będzie działać 14 urządzeń pomiarowych, które skupią się na zbieraniu danych, dotyczących zużycia energii na wyścigach lub w czasie ładowania bolidów. Dane te będą przesyłane przez chmurę Microsoft Azure do osób nadzorujących wyścigi. Monitoringiem objęte zostaną różne, istotne lokalizacje Formuły E. Niektóre z jej wyścigów rozgrywane są na ulicach miast, co stanowi na swój sposób wyzwanie kiedy chodzi o rodzaje i lokalizacje źródeł zasilania. W takim wypadku system OPTIMAX ma prezentować wszystkie źródła na ekranie komputera lub też urządzenia mobilnego - w trybie online. Takie rozwiązanie będzie ułatwieniem dla techników i inżynierów w kontekście efektywnego planowania aktywności na i wokół toru wyścigowego. Jak wyznaje osoba ds. rozwiązań cyfrowych w biznesie Elektryfikacji ABB w Polsce, Radosław Dudzik:

"Formuła E to sport wyróżniający się wysoką dynamiką (...). Bez znaczących rozwiązań, takich jak: cyfrowy monitoring zużycia energii, nie mielibyśmy możliwości: błyskawicznej agregacji i analizy danych. Brak wiedzy to z kolei brak postępu w tym wyścigu w stronę optymalizacji."

System zarządzania energią OPTIMAX firmy ABB

 

CAFEE: nowa technologia HEUTHES optymalizująca zużycie energii przez system informatyczny

Firma HEUTHES przygotowała technologię o nazwie: CAFEE (ang. Computer Architecture for Energy Efficiency) - dla potrzeb analizy oraz poprawy efektywności energetycznej systemów informatycznych. CAFEE stosuje np.: parametr PUE (ang. Power Usage Effectiveness) - iloraz energii używanej w centrum danych, a także energii używanej przez sprzęt IT w tym centrum. W teorii najlepszy współczynnik PUE ma wartość równą 1. Najbardziej wydajne centra danych na świecie mają w obecnej chwili PUE na poziomie: 1,02-1,15.  Należą do nich m.in.: podwodne centra danych, które stosują np. wodę morską, by schładzać sprzęt. Jedna z serwerowni firmy HEUTHES osiągnęła, w 2022 roku, parametr PUE równy: 1,125. Najnowsza technologia CAFEE jest odpowiedzią na wzrosty cen energii i zainteresowania optymalizacją przetwarzania wielu danych w serwerach. Dzięki tej technologii, rozwiązania z firmy HEUTHES są na tyle wydajne, że serwery dla 1000 użytkowników, w ramach najmu SaaS, wyróżnia godzinny pobór mocy na poziomie 2 kWh. Od pewnego czasu firma pracuje nad efektywnym obniżaniem PUE w swych serwerowniach, poprzez optymalizację systemów operacyjnych, która obejmuje dopasowanie urządzeń do dobowych, a także tygodniowych zmian zapotrzebowania na moc obliczeniową i moc energetyczną. Technologia CAFEE wspiera śledzenie: przetwarzania danych i obciążenia sieci informatycznej oraz serwerów wirtualnych, jak również jest narzędziem umożliwiającym firmie HEUTHES wyrażanie zasad zarządzania wydajnością, czy efektywnością energetyczną infrastruktury IT.

CAFEE: nowa technologia HEUTHES optymalizująca zużycie energii przez system informatyczny

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

ABB, Adafruit Industries, Altium, Analog Devices (ADI), Apple, ASUS, AVT Korporacja, California Institute of Technology, Digilent, element14, HEUTHES, Infineon Technologies, Intel, Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, Lena Lighting, Microsoft, Motorola, Nikon, NorComp, ON Semiconductor (onsemi), OpenAI, Philips, Raspberry Pi Foundation, Redis, Rohde & Schwarz, STMicroelectronics (ST), Qualcomm Technologies, Rochester Electronics, RS Components, Siemens, Solvay, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), TEKOM Technologia, Tesla, Toyota

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: IMI111T-026H, L9961, MC6800, Powerwall, ROG Phone 7, RS-SDS2352X-E
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"