Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Najmniejsze urządzenie IoT sterowane przez Alexę

Article Image
Elmax
Jeśli chcesz skonfigurować urządzenie IoT, które ma przełącznik i wyłącznik, możesz łatwo znaleźć je na rynku. Jednak są one dość kosztowne. Również kwestia rozmiaru sprawia, że są one nieco niekompatybilne z wymaganiami urządzeń IoT. Aby rozwiązać ten problem, niniejszy projekt przedstawia jak zrobić najmniejsze urządzenie IoT kontrolowane przez Alexę.

Popularny, oparty na głosie, cyfrowy asystent AI znany jako Alexa jest często używany w inteligentnych biurach i domach do zastosowań od regulacji oświetlenia do sterowania różnymi urządzeniami konsumenckimi. Po prostu pytając „Alexa, czy możesz...?”, można obsługiwać każdy pobliski podłączony gadżet – tak jak za pomocą pilota zdalnego sterowania. Jeśli chcesz skonfigurować urządzenie IoT, które ma przełącznik i wyłącznik, możesz łatwo znaleźć je na rynku. Jednak są one dość kosztowne. Również kwestia rozmiaru sprawia, że są one nieco niekompatybilne z wymaganiami urządzeń IoT.

Aby rozwiązać ten problem, niniejszy projekt przedstawia jak zrobić najmniejsze urządzenie IoT kontrolowane przez Alexę. Dzięki temu kontrolerowi IoT możesz podłączyć światła, wentylatory, telewizory, tostery itp. i kontrolować je w dowolnym języku do wyboru. Kontroler IoT oparty na Alexie wykorzystuje ESP8266-01 z modułem przekaźnika, co sprawia, że jest niewielkich rozmiarów, a jednocześnie jest potężny jak każdy inny wyłącznik dostępny na rynku. Moduł ten pomaga również obniżyć koszty.

Tak więc rozpocznijmy podróż do stworzenia najmniejszego urządzenia IoT sterowanego przez Alexę.

Przygotowanie

Aby zainstalować płytkę ESP8266 w Arduino IDE, przejdź do Files → Preferences → Paste the URL i wklej adres http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json. Następnie przejdź do Tools → Board Manager → Search esp8266 i zainstaluj płytkę w Arduino IDE.

Zainstaluj również bibliotekę esplexa w Arduino IDE, ponieważ pozwoli ona Alexie kontrolować urządzenia IoT, które zostały dodane do aplikacji Alexa.

Kodowanie

Po pierwsze, dołącz bibliotekę espalexa do kodu, a następnie wprowadź nazwę i hasło Wi-Fi, z którym połączone zostanie urządzenie. Potem należy wybrać numer pinu GPIO 2 na ESP8266-01, który umożliwi Alexie sterowanie urządzeniami.

Rysunek 1. Ustawianie SSID Wi-Fi i hasła w kodzie
Rysunek 2. Kod konfiguracyjny urządzenia
Rysunek 3.

Następnie należy ustawić funkcję przełączania wyjścia GPIO z 0 na 1 do sterowania oświetleniem i wentylatorami za pomocą Alexy.

Wgrywanie kodu

Aby wgrać kod, moduł musi być zaprogramowany za pomocą Arduino UNO lub modułu programatora FTDI/ESP8266.

Podłączenie ESP8266 do programatora
ESP8266
Programator
RX
TX
TX
RX
CHPD+VCC
3,7 V
GPIO0+GND
GND

Połączenie

Podłącz elementy tak, jak pokazano na schemacie. Zasil moduł ESP i przekaźnik odpowiednio napięciem 3,3 V DC i 5 V DC. Potem podłącz do modułu przekaźnika urządzenie AC, które będzie sterowane. Pin NO powinien być połączony z przewodem fazowym urządzenia AC. Pin COM powinien być połączony z przewodem fazowym wtyczki urządzenia AC, natomiast przewód neutralny urządzenia AC z przewodem neutralnym wtyczki.

Rysunek 4. Połączenie

Dodawanie urządzenia do Alexy

Aby dodać urządzenie IoT do Alexy, otwórz aplikację Alexa i przejdź do Option → Add Device → wybierz urządzenie, które ma zostać dodane, a następnie pozwól Alexie wyszukać nowe urządzenie w sieci. Po zakończeniu wyszukiwania wyświetlana jest lista urządzeń do podłączenia, na przykład Light 1, Light 2, itd. Wybierz je jedno po drugim i dodaj do Alexy. Od teraz jest ona gotowa do kontrolowania Twojego urządzenia (urządzeń) IoT.

Testowanie

Włącz zasilanie urządzenia i powiedz np. „Alexa, switch Light 1 off”. Natychmiast Alexa wyłączy światło lub urządzenie IoT. Możesz również ustawić niestandardowe polecenia i funkcje do aplikacji Alexa, takie jak np. „Good Night”, aby Alexa wyłączyła urządzenie. Alternatywnie, można również utworzyć harmonogram w Alexa, aby włączyć i wyłączyć urządzenie na podstawie określonej porze dnia.

Gratulacje! Twoje urządzenie IoT sterowane przez Alexę jest już gotowe.

Wykaz elementów
Ilość
Symbol
Nazwa/opis/gdzie kupić
Wideo
Do pobrania
Download icon Najmniejsze urządzenie IoT sterowane przez Alexę - kod źródłowy
Firma:
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"