Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Nie żyje Gordon Earle Moore - jeden z założycieli firmy Intel

Article Image
24 marca 2023 roku zmarł w wieku 94 lat Gordon Earle Moore, który był znany m.in. z prawa Moore'a oraz współzałożenia firmy Intel w lipcu 1968 roku. Moore pełnił funkcję wiceprezesa wykonawczego tej firmy do 1975 roku, stając się następnie jej prezesem i dyrektorem generalnym. Nieprzerwanie piastował pierwsze stanowisko do 2006 roku, po czym przeszedł na emeryturę.

Urodzony dnia: 3 stycznia 1929 roku Gordon Earle Moore wychował się w Kalifornii. Przyszedł na świat w San Francisco, jako syn Waltera Harolda oraz Florence Almiry (Williamson) Moore. Studiując w California Institute of Technology, Moore stał się doktorem chemii w 1954 roku, a następnie rozpoczął staż badawczy w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory w Maryland i powrócił do Kalifornii w 1956 roku. Zatrudnił się w firmie Shockley Semiconductor, widząc w niej pierwszy raz Roberta Noyce'a. Obaj współpracowali z Williamem Shockleyem - fizykiem i jednym z twórców tranzystora. Rok później założyli we dwóch Fairchild Semiconductor, gdzie odegrali kluczową rolę w produkcji układów scalonych i tranzystorów krzemowych. Zaledwie 11 lat później Moore oraz Noyce ustanowili firmę Intel. Zaangażowali do niej Andy'ego Grove'a - przyszłego prezesa firmy. W trójkę zbudowali Intel jako jedną z największych firm ze świata. Z tego tytułu zostali "Trójcą Intela". Ich dziedzictwo trwa niepodzielnie do dziś.

Pan Gordon Moore - jeden z założycieli firmy Intel

Poza rozwojem firm, Moore przewidział, że liczba tranzystorów w układach scalonych będzie się podwajać co 2 lata. Przewidywanie to stało się znane potem jako Prawo Moore'a - do jego sformułowania doszło po raz pierwszy w 1965 roku, aby za 10 lat ulec zmianom (na początku Moore uważał, że do podwajania liczby tranzystorów dochodzi co każdy, kolejny rok). W 1990 roku Moore otrzymał Narodowy Medal Technologii, od prezydenta George'a H.W. Busha, a za panowania prezydenta George'a W. Busha Prezydencki Medal Wolności - najwyższe cywilne odznaczenie państwowe USA (było to w 2002 roku). Po przejściu na emeryturę podzielił swój czas między Kalifornię i Hawaje, stając się dobrym filantropem. Starał się uczynić świat dużo lepszym miejscem dla przyszłych pokoleń. Był pod tym względem człowiekiem z ogromnymi pasjami i ambicjami.

Pan Gordon Moore - jeden z założycieli firmy Intel

Uczcijmy pamięć tego wybitnego człowieka, który wniósł spory wkład na poczet dzisiejszej elektroniki.

Więcej informacji tutaj oraz na poniższych materiałach.

Galeria
Wideo
Firma: Intel
Tematyka materiału: Andy Grove, Fairchild Semiconductor, Gordon Earle Moore, Intel, Robert Noyce, William Shockley
AUTOR
Źródło
intel.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"