Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 18.11.2022 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości oraz kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. mierniki mocy, przetwornice DC/DC, tranzystory, układy scalone i oprogramowanie.

Rozwiązanie firmy NightWare pomaga weteranom wojen uwolnić się od koszmarów

Mowa tu o systemie, który współdziała ze smartwatchem Watch i smartfonem iPhone. Celem systemu jest redukcja traum, które mają związek z zespołem stresu pourazowego (ang. Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD) spowodowanego w szczególności długotrwałymi wojnami. Oferowany przez NightWare system można otrzymać tylko z zalecenia lekarza. Na podstawie informacji z czujnika tętna, akcelerometru i żyroskopu Apple Watch, system firmy NightWare rozpoznaje, że użytkownikowi śni się koszmar. Generuje on delikatne wibracje na nadgarstku, których intensywność przyrasta dopóki sen użytkownika się nie ustabilizuje. Nie powoduje to wybudzenia osoby śpiącej. Prototyp systemu opracował w 2015 roku student Tyler Skluzacek z Macalester College w amerykańskim stanie Minnesota. Skluzacek pragnął pomóc swojemu ojcu, który zaczął chorować na PTSD wskutek bardzo przykrej, długoletniej służby wojskowej. Inspiracją dla Skluzaceka było zachowanie psów opiekunów, które tarmoszą osoby śpiące, by przerywać śniące się im koszmary. Niedługo później jak Skluzacek dokończył system, na jego drodze pojawił się Grady Hannah - dyrektor generalny NightWare. Wprowadzeniu systemu na rynek Hannah poświęcił ostatnie 7 lat. Uważa on, że poważną rolę odgrywają tutaj produkty z firmy Apple. Dotychczas korzystanie z systemu zalecono niemal 400 pacjentom - 98% z nich to żołnierze w służbie czynnej czy weterani. Niedawno opublikowano wyniki badań, z których wynika, że użytkownicy systemu NightWare lepiej oceniają jakość snów przez minimum 50% czasu.

Pan Tyler Skluzacek - twórca prototypu systemu
Pan Grady Hannah - dyrektor generalny firmy NightWare

Rekordowa szybkość transmisji danych na długodystansowym łączu 5G w wykonaniu firmy Samsung

Firma Samsung obwieściła uzyskanie na dystansie 10 km średniej szybkości pobierania 1,75 Gb/s (maksymalnie 2,7 Gb/s) oraz średniej szybkości wysyłania 61,5 Mb/s. Firma skorzystała z 8 kanałów transmisji o szerokości 100 MHz każdy. Podane szybkości obowiązują dla pasma częstotliwości: 26,5-29,5 GHz. Jest to najdalej podtrzymane przez Samsung bezprzewodowe połączenie. Firma ukazała w ten sposób możliwości rozszerzonego zasięgu oraz zdolność do korzystnego stanowienia powszechnego dostępu szerokopasmowego na sporych obszarach. Na potrzeby prób łączności 5G, firma Samsung skorzystała z jednostki dostępowej Compact Macro. Compact Macro obsługuje wszystkie częstotliwości pasma mmWave (*), upraszczając wdrażanie komercyjnych sieci 5G na całym świecie, wliczając Japonię, Koreę Południową czy USA. W czasie prób firma Samsung wykazała sens użycia przywołanego pasma w obszarach miejskich i na rozległych terenach. Może to rozwiązać problem z dostępem do komunikacji w sytuacji, gdy doprowadzenie światłowodu jest niewykonalne lub nieopłacalne. Istotną zaletą pasma mmWave jest potencjał jego wykorzystania dla dosyć dużej liczby kanałów transmisji. Opracowana przez Samsung technologia kształtowania wiązki sygnału umożliwia agregację tych kanałów na długich dystansach. Jak wyjaśnia wiceprezes działu "Networks Business" w firmie Samsung, JuneHee Lee:

"Osiągnięte przez nas szybkości dowodzą dużego potencjału pasma mmWave. Oznacza to powiększony dostęp do łączności (...) zwłaszcza na terenach wiejskich. Cieszymy się (...), że wciąż przesuwamy granice technologii 5G (...) i wykorzystujemy potencjał pasma mmWave (...).”

(*) Jest to pasmo, które rozpoczyna się od częstotliwości 24 GHz. Nie mylić z pasmem fal milimetrowych (30-300 GHz).

Rekordowa szybkość transmisji danych na długodystansowym łączu 5G w wykonaniu firmy Samsung

Wydajność czwartej generacji procesorów Xeon Scalable firmy Intel

Firma Intel zaprezentowała wyniki benchmarku MLPerf Training v2.1 związanego z głębokim uczeniem (DL). Wyniki te związane są z czwartą generacją procesorów Xeon Scalable. Każdy procesor jest gotowy do zmiennego w czasie obciążenia. Rodzinę procesorów Xeon Scalable przeznaczono m.in. dla serwerów danych. Jest to przodująca linia procesorów produkcji Intel. Zgodnie z wynikami MLPerf Training v2.1, trening modeli DL: DLRM, BERT oraz ResNet-50 na czwartej generacji procesorów Xeon Scalable zajmuje przynajmniej kolejno: 27,63 s, 31,54 s i 89,01 s. Na tej podstawie procesory umożliwiają wydajną implementację rozwiązań sztucznej inteligencji (AI). Rodzina procesorów Xeon Scalable znajduje użytek choćby w frameworkach. Deweloperzy sprzętowi mogą stosować 2 biblioteki: TensorFlow i PyTorch, które dedykowane są wspomnianej rodzinie. Mogą oni w szczególności nauczać modele DL w trakcie przerwy na kawę czy lunch. Procesory firmy Intel obsługują każde obciążenie związane z AI. Zapewniona jest ich całoroczna praca oraz niski koszt użytkowania.

Wyniki benchmarku MLPerf Training v2.1 dla czwartej generacji procesorów Xeon Scalable

Pojazdowe mikrokontrolery serii S32K39 od NXP Semiconductors

Firma NXP Semiconductors pokazała nową serię mikrokontrolerów pojazdowych S32K39. Są to układy wyposażone w czterordzeniową architekturę Cortex-M7 z firmy ARM, którą stanowi zegar o częstotliwości 320 MHz. Dzieje się to przy pamięciach: Flash o pojemności 6 MB, oraz SRAM o pojemności 800 KB. Mikrokontrolery S32K39 pisane są elektrycznym autom. Każdy z tych mikrokontrolerów spełnia główne standardy, wliczając: ASIL D, ISO 21343 i ISO 26262. Oferowane przez NXP Semiconductors mikrokontrolery zawierają koprocesory przeznaczone do sterowania silnikami. Za obsługę tych silników odpowiadają przebiegi PWM. Zastosowano procesor DSP dla potrzeb filtracji cyfrowej i uczenia maszynowego (ML). Istnieją przetworniki analogowo-cyfrowe - SAR i sigma-delta, obok komparatorów. Mikrokontrolery z serii S32K39 implementują interfejsy: CAN FD i TSN Ethernet. Występuje sprzętowy silnik bezpieczeństwa (HSE), który zapewnia usługi bezpieczeństwa oraz aktualizacje OTA, z użyciem infrastruktury klucza publicznego (PKI). Mikrokontrolery S32K39 są dostarczane w obudowach: 176LPQFP-EP i 289MAPBGA.

Jeden z mikrokontrolerów serii S32K39

Mikrokontrolery S32K39 pozwalają sterować falownikami dołączonymi do silników pojazdów elektrycznych. Każdy mikrokontroler współdziała z tranzystorami IGBT czy elementami, które powstały z węglika krzemu (SiC) i azotku galu (GaN). Dzięki podwójnym pętlom sterowania, o częstotliwości pracy równej 200 kHz, można stosować zoptymalizowane i mniejsze falowniki. Mikrokontrolery serii S32K39 wspierają silniki sześciofazowe. Seria ta pozwala zarządzać aż 4 falownikami naraz. Oznacza to dostępność złożonych możliwości trakcyjnych dla pojazdów elektrycznych z napędem na 4 koła. Oprócz falowników, mikrokontrolery serii S32K39 mogą też obsługiwać systemy zarządzania akumulatorami (BMS), ładowarki pokładowe (OBC) bądź konwertery DC/DC. Mikrokontrolery te obejmują funkcje sieciowe, czy opcje bezpieczeństwa, które wykraczają poza możliwości zwykłych mikrokontrolerów. Jak uzasadnia dyrektor działu kontroli i elektryfikacji pojazdów w firmie NXP Semiconductors, Allan McAuslin:

"Mikrokontrolery S32K39 oferują rozwiązania, które zapewniają elastyczność i skalowalność dla przyspieszenia rozwoju pojazdów elektrycznych (...). Firma NXP Semiconductors jest tutaj liderem, dzięki portfolio, które gwarantuje lepsze wrażenia z jazdy wspomnianymi pojazdami, wzmagając rewolucję, która jest z nimi związana."

Pojazd elektryczny - kluczowe zastosowanie mikrokontrolerów serii S32K39

Ethernetowe transceivery LAN8840 i LAN8841 firmy Microchip Technology

Mowa tu o układach scalonych, które wspierają protokół PTP i obsługują standardy: 10BASE-T, 10BASE-TE, 100BASE-TX oraz 1000BASE-T. Każdy transceiver obdziela znacznikami czasu, które wspomagają priorytetyzację pakietów danych. Jest to zabieg, który pozwala wyznaczać opóźnienia sieci i synchronizować jej urządzenia. Transceivery LAN8840 i LAN8841 integrują sterowniki Linux. Są to przemysłowe rozwiązania, które działają w niewłaściwych warunkach. Zarówno LAN8840, jak i LAN8841 cechuje funkcja Energy-Efficient Ethernet (EEE) oferująca niski pobór mocy w stanie bezczynności. Jest to osiągane m.in. dzięki odcięciu transceiverów od sygnałów zegarowych. Ma to decydujące znaczenie dla rozwiązań automatyki procesowej, które wymagają precyzyjnego sterowania. Każdy transceiver może pracować w temperaturze od -40 do 105°C. Przewidziana jest opcja Wake-on-LAN wraz z trybem uśpienia. Transceivery LAN8840 i LAN8841 są przeznaczone w szczególności dla systemów dystrybucji energii oraz synchronizowanych czasowo aplikacji hardware i software. Obudowa transceiverów to VQFN. Jak przyznaje wiceprezes działu ds. produktów USB oraz sieci w firmie Microchip Technology, Charles Forni:

"Nowe transceivery: LAN8840 i LAN8841 (...) zapewniają niezawodną łączność w aplikacjach automatyzacji procesowej. Jest to uzupełnienie naszej oferty, która gwarantuje kompleksowe rozwiązania składające się z komponentów, narzędzi programistycznych i wsparcia ze strony Microchip Technology."

Ethernetowe transceivery LAN8840 i LAN8841

Wspierający hot-swap cyfrowy kontroler XDP710 firmy Infineon Technologies

Firma Infineon Technologies wprowadziła do sprzedaży cyfrowy kontroler XDP710. Kontroler ten zapewnia podłączenia hot-swap, przy napięciach wejściowych: 5,5-80 V. Nowy kontroler jest wyjątkowym, przemysłowym rozwiązaniem, które składa się z 3 bloków funkcjonalnych. Pierwszym z bloków kontrolera XDP710 jest układ telemetrii i kontroli bezpiecznego obszaru operacyjnego (SOA). Drugi blok stanowią: zasoby systemowe i układ zarządzania. Trzeci blok to zespół obsługi bramek tranzystorów MOSFET oraz pompy ładunkowej dla nich. Generalną cechą kontrolera XDP710 jest złożona kontrola bloku SOA oraz cyfrowy tryb pracy. Prowadzi to do obniżenia rachunku materiałowego (BOM), zmniejszając liczbę wszelkich, potrzebnych komponentów czy czas projektowania. Kontroler XDP710 pracuje również w trybie cyfrowym wspomaganym analogowo. Jest on dostępny w obudowie VQFN-29. Jak wyjaśnia wiceprezes działu ds. zarządzania mocą w układach scalonych w firmie Infineon Technologies, Shahram Mehraban:

"Kontroler XDP710 to bogate w funkcje rozwiązanie z czułym front-endem, kompleksowym monitoringiem stanu, telemetrią, czy programowalnością (...). Odpowiada on na wymagania związane z projektowaniem wtykowych rozwiązań przeznaczonych dla serwerów."

Kontroler XDP710

Uniwersalny układ zasilania XDPS2221 od Infineon Technologies

Jest to funkcjonalny, dedykowany standardowi USB-PD produkt przeznaczony dla rozwiązań, które uwzględniają napięcia do 28 V. Układ XDPS2221 aglomeruje sterownik AC-DC i stopień poprawy współczynnika mocy (PFC). Zintegrowany został hybrydowy sterownik DC-DC, który obejmuje topologię flyback. Napomknięty sterownik stanowi półmostek asymetryczny (AHB). Dzięki skorzystaniu z przełączania beznapięciowego, układ XDPS2221 oferuje bardzo wysoką sprawność pracy w różnych warunkach. Jest to osiągane m.in. przy rezonansowym transferze mocy, który redukuje rozmiary transformatorów. Dostępny jest tryb pracy gwarantujący niski pobór mocy bez obciążenia. Quasi-rezonansowy stopień PFC wyróżnia: adaptacyjna kontrola napięcia oraz funkcja automatycznego załączania i wyłączania. Hybrydowy sterownik DC-DC wykorzystuje monitoring prądu dla szybkiej reakcji na obciążenia dynamiczne. Sterownik ten zapobiega zjawisku "cross-conduction", które dokonuje się w półmostkowych rozwiązaniach. Układ XDPS2221 jest konfigurowany przez graficzny interfejs użytkownika. Jego temperatura pracy wynosi od -40 do 125°C. Układ można dostać w obudowie DSO-14. Współdziała on m.in. z krzemowymi oraz azotkowo-galowymi (GaN) podzespołami.

Układ zasilania XDPS2221

Przeznaczony dla enkoderów indukcyjnych scalony interfejs NCS32100 firmy onsemi

W celu wygodnej obsługi enkoderów indukcyjnych, firma onsemi stworzyła scalony interfejs NCS32100. Interfejs ten wykorzystuje nowe podejście do detekcji pozycji. Jest to wyśmienity wybór m.in. dla szybko działających maszyn. Interfejs NCS32100 zasila napięcie: 2,75-5,5 V. Zasadniczo enkodery indukcyjne występują w rozwiązaniach, które nie wymagają wysokiego stopnia dokładności lub sporej prędkości obrotowej. Dzięki interfejsowi NCS32100 może być zupełnie inaczej. Nowy interfejs firmy onsemi zapewnia dokładność dosięgającą ±50 sekund kątowych. NCS32100 obsługuje szybkości do: 6 i 60 tysięcy obrotów na minutę, przy kolejno: pełnej oraz zredukowanej dokładności. Interfejs cechuje procedura kalibracyjna, która bierze pod uwagę mechaniczne niewspółosiowości enkoderów. Dogodny poziom konfigurowalności umożliwia stosowanie interfejsu NCS32100 w szerokiej gamie aplikacji. Obecny w interfejsie mikrokontroler zawiera nieulotną pamięć Flash oraz konfigurowalny interfejs do komunikacji. Interfejs posiada obudowę QFN-40. Według wiceprezesa działu rozwiązań przemysłowych w firmie onsemi, Michel De Mey:

"NCS32100 posiada oprogramowanie firmowe, które (...) zapewnia unikalne rozwiązanie typu plug and play. Poziom integracji jaki oferuje NCS32100 znacznie skraca czas projektowania i liczbę wymaganych komponentów, co pozwala na szybsze wprowadzenie na rynek i bardziej wydajne projektowanie."

Scalony interfejs NCS32100

Top Cool: dostępne w obudowie TCPAK57 tranzystory MOSFET firmy onsemi

Opracowane przez onsemi tranzystory uwzględniają chłodzenie ich górnej strony, co ułatwia tworzenie aplikacji motoryzacyjnych. Rozmiary tych tranzystorów wynoszą 5×7 mm. Każdy z tranzystorów posiada wspaniale przewodzącą podkładkę termiczną o powierzchni 16,5 mm2. Znajdująca się w tranzystorach Top Cool podkładka umożliwia bezpośrednie odprowadzanie ciepła do radiatorów. Zwiększona niezawodność tranzystorów przyczynia się do multiplikacji żywotności rozwiązań je obejmujących. Tranzystory firmy onsemi zapewniają bardzo wysoką sprawność dla rozwiązań mocy. Rezystancja Rds(on) tranzystorów Top Cool to wartość 1 mΩ. Ich ładunek Qg nie przekracza 65 nC. Dzieje się to przy maksymalnej temperaturze Tj równej 175°C. Serię tranzystorów Top Cool stanowią podzespoły przeznaczone do pracy z napięciem 40 V, 60 V i 80 V. Wszystkie tranzystory spełniają normę AEC-Q101. Ich zastosowania to m.in.: silniki o średniej lub dużej mocy, systemy wspomagania kierownicy i pompy olejowe. Według wiceprezesa działu "Automotive Power Solutions" w firmie onsemi, Fabio Necco:

"Chłodzenie to jedno z największych wyzwań w tworzeniu układów dużych mocy. Skuteczne rozwiązanie tego problemu jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym redukcję rozmiarów i wagi, co jest ważne we współczesnych pojazdach. Dzięki dużej sprawności, projekt aplikacji dla motoryzacji staje się uproszczony, przy zmniejszeniu kosztów z nim związanych."

Obudowa TCPAK57

Najnowsza seria InnoSwitch4-Pro firmy Power Integrations obejmująca scalone przełączniki dla przetwornic DC/DC

Do oferty firmy Power Integrations trafiły scalone przełączniki serii InnoSwitch4-Pro. Są to cyfrowo sterowane układy, które stworzono dla przetwornic DC/DC. Każdy z przełączników zmniejsza liczbę wymaganych podzespołów. Jest to przydatne np. jeśli chodzi o przenośne, podręczne urządzenia. Napięcie zasilania przełączników serii InnoSwitch4-Pro sięga 3,6 V. Charakteryzująca się maksymalną częstotliwością przełączania 140 kHz seria InnoSwitch4-Pro gwarantuje moc wyjściową do 220 W. Przełączniki firmy Power Integrations integrują w sobie: technologię PowiGaN, łącze FluxLink, interfejs I2C i synchroniczne prostowanie. Jest dostępny algorytm sterowania zapewniający beznapięciowe przełączanie w trybie ciągłego lub nieciągłego przewodzenia. Wszystkie przełączniki w pełni wspierają quasi-rezonansowe przełączanie. Ich wysoki poziom integracji dobitnie upraszcza tworzenie zasilaczy o dużych sprawnościach. Każdy z przełączników implementuje zestaw komend, który zmniejsza ruch danych na interfejsie I2C. Bez obciążenia przełączniki pobierają mniej niż 30 mW mocy. Jest w nich dostępna funkcja line-sensing i zabezpieczenia: zwarciowe, przepięciowe, termiczne oraz podnapięciowe. Przewidziany został automatyczny restart razem z blokadą działania w przypadku przepięć czy spadków napięć. Przełączniki serii InnoSwitch4-Pro odznaczają się obudową InSOP-T28D. Jak mówi menadżer ds. rozwiązań mocy w firmie Power Integrations, Aditya Kulkarni:

"Przełączniki InnoSwitch4-Pro (...) pozwalają osiągnąć beznapięciowe przełączanie w trybie ciągłego oraz nieciągłego przewodzenia. Razem z technologią PowiGaN eliminują one różne straty przełączania. Przekraczająca 95% sprawność energetyczna przełączników umożliwia projektantom eliminację radiatorów wymaganych dla termicznego zarządzania."

Przełączniki serii InnoSwitch4-Pro

Wykonany z azotku galu (GaN) tranzystor EPC2619 firmy Efficient Power Conversion (EPC)

Firma EPC posiada w sprzedaży azotkowo-galowy tranzystor EPC2619. Rezystancja Rds(on) tego tranzystora wynosi 4 mΩ. Jego napięcie pracy opisuje wartość poniżej 80 V. Tranzystor EPC2619 charakteryzuje parametr Rds(on)·Qoss omalże 87 mΩ·nC. Dzięki niemu tranzystor ten nadaje się do rozwiązań soft-switching, które obejmują chociażby mostki prostownicze. Określony rozmiarami: 1,5×2,5 mm tranzystor EPC2619 cechuje się polepszonym względem krzemowych tranzystorów MOSFET parametrem Rds(on)·Qgd. Wartość tego parametru jest dowodem na zmniejszone straty przełączania. W efekcie tranzystor EPC2619 nadaje się dla: przetwornic DC/DC typu buck, buck-boost, bądź boost, napędów silnikowych i konwerterów napięć: 12-20 V i 28-48 V. Pierwsza para napięć obowiązuje dla elektrycznych rowerów oraz elektronarzędzi. Druga para dotyczy m.in. ładowarek czy telewizyjnych zasilaczy. Tranzystor firmy EPC działa w temperaturze od -40 do 150°C. Tranzystor zapewnia prąd drenu do 29 A. Jak wyjaśnia prezes firmy EPC, Alex Lidow:

"Jest to znamienity produkt nowej generacji tranzystorów dyskretnych i układów scalonych (...). Wprowadzając na rynek EPC2619, firma EPC kontynuuje wprowadzanie urządzeń mocy GaN na ścieżce przypominającej Prawo Moore'a."

Tranzystor EPC2619

Dwie serie warystorów dyskowych firmy TDK: EPCOS B72307S0 oraz EPCOS B72310S0

W przypadku serii EPCOS B72307S0 (StandarD S07 Compact) napięcie pracy równa się: 115-460 V. Dla serii EPCOS B72310S0 (StandarD S10 Compact) jest to zakres 130-680 V. Odbywa się to przy szczytowych prądach (kolejno): 1,2 oraz 2,5 kA. Warystory z każdej serii są zgodne z normą UL 1449. Maksymalna temperatura pracy najnowszych warystorów jest liczbą 105°C. Tak jak inne warystory firmy TDK, serie EPCOS B72307S0 i EPCOS B72310S0 wyróżnia duża wydajność czy długowieczna niezawodność. Warystory pierwszej serii mają średnicę 8,5 mm. Dla warystorów drugiej serii jest to 11 mm. Każdy warystor z TDK obejmuje żywicową powłokę spełniającą normę UL 94 V-0. Optymalna konstrukcja warystorów oraz ich doskonałe, idealne parametry pozwalają używać serie EPCOS B72307S0 i EPCOS B72310S0 m.in. w oświetleniu LED, zasilaczach impulsowych oraz aplikacjach domowych, np.: mikrofalówkach i lodówkach. Dostępne są modele PSpice dla przedstawionych serii warystorów.

Dyskowe warystory serii: EPCOS B72307S0 i EPCOS B72310S0

Falowodowe mierniki mocy firmy Rohde & Schwarz

Dla precyzyjnych pomiarów mocy sygnałów w pasmach: V, E oraz W, firma Rohde & Schwarz wytworzyła 3 mierniki mocy: R&S NRP75TWGN, R&S NRP90TWGN oraz R&S NRP110TWGN. Mierniki te trzeba dowiązać do falowodów. Każdy z mierników został wyposażony w interfejs LAN. Mierniki mocy firmy Rohde & Schwarz mogą być zdalnie zarządzane i współpracować z systemami działającymi w chmurze. Mierniki mocy stanowią dogodne, autorskie rozwiązania. Przewidziane na zakres częstotliwości: 50-110 GHz mierniki obsługują moce sygnałów od -35 do 20 dBm. Dostępny w miernikach interfejs LAN cechuje gniazdo RJ45. Dla łatwej integracji, mierniki mocy R&S NRP75TWGN, R&S NRP90TWGN i R&S NRP110TWGN mogą być zasilane poprzez PoE (ang. Power-over-Ethernet). Wszystkie mierniki mają po 8 wyprowadzeń. Istnieje możliwość dołączania mierników do gniazd USB komputera. Mierniki firmy Rohde & Schwarz mogą być zarządzane z poziomu smartfonu. Ich zastosowania to m.in.: rozwiązania radiowe w nielicencjonowanym paśmie 60 GHz, łączność satelitarna w zakresach: 71-76 GHz oraz 81-86 GHz, czy radary samochodowe pracujące na częstotliwościach od 76 do 81 GHz. By zapewnić wiarygodność wyników pomiarów, dla każdego miernika dostępny jest certyfikat kalibracji.

Falowodowe mierniki mocy (od lewej strony): R&S NRP75TWGN, R&S NRP90TWGN i R&S NRP110TWGN

Przeznaczony dla dźwigów system odzysku energii ERS 2G od Epic Power

W ofercie firmy AMTEK pojawił się dedykowany dźwigom system odzysku energii zwany ERS 2G. System ten wytwarza firma Epic Power. Jest to oparta na superkondensatorach aplikacja, który gromadzi energię pozyskiwaną w trakcie hamowania dźwigu, zwracając ją do falownika przy następnej jeździe. Energia zwracana nie jest rozpraszana na rezystorach hamowania. Do magazynu można podłączać panele fotowoltaiczne i ładować system wprost z tego źródła. Ze względów praktyczno-formalnych, działanie systemu ERS 2G odbywa się w sieci wydzielonej "off-grid”, która obejmuje falownik i magazyn energii. Energia nie jest zwracana do sieci, więc nie ma potrzeby zawiązywania umowy z dostawcą energii i instalacji licznika. Zaletą systemu ERS 2G jest prosta aplikacja. Magazyn wymaga dwuprzewodowego podłączenia do szyny DC falownika. Producent przygotował dokument, który wyjaśnia sposób podłączenia systemu do falowników oraz instrukcję użytkowania. W ramach dodatkowego wyposażenia, system może obejmować interfejs CAN, który pozwala na archiwizację ilości przepływającej energii.

Przeznaczony dla dźwigów system odzysku energii ERS 2G firmy Epic Power

Uniwersalny falownik o mocy znamionowej 0,1 kW z wbudowanym filtrem EMC

W ofercie firmy AMTEK pojawił się niezwyczajny, jednofazowy falownik małej mocy firmy Fuji Electric. Ze względu na moc, która jest równa 0,1 kW, jest on dedykowany takim urządzeniom jak: przenośniki taśmowe, maszyny pakujące, wentylatory, mieszadła, krajalnice, wirówki, czy maszyny do przetwórstwa żywności, wentylatory i pompy. Z najistotniejszych cech falownika należy wymienić: sterowanie wektorowe i U/f, które pozwala działać ze sporym momentem w szerokim zakresie obrotów oraz maksymalną częstotliwość wyjściową 400 Hz (częstotliwość PWM od 0,75 kHz do 15 kHz). Do wdrożenia w system automatyki przydatne mogą okazać się dostępne w urządzeniu konfigurowalne wejścia oraz wyjścia: 3 wejścia dwustanowe, wejścia analogowe prądowe: 4-20 mA, wejścia analogowe napięciowe: 0-10 V, przekaźnikowe wyjście sygnalizacji usterek falownika, jego wyjście analogowe i tranzystorowe wyjście dwustanowe. Sterować falownikiem można przy użyciu wbudowanego panelu z potencjometrem, lub przez magistralę RS485. Poza maszynami może on stanowić wyposażenie pracowni oraz zakładów produkcyjnych.

Uniwersalny falownik firmy Fuji Electric

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

ABB, AMTEK, Andes Technology, Anritsu, Apple, AVT Korporacja, Dyson, Efficient Power Conversion (EPC), Epic Power, Farnell, Fuji Electric, Google, Grupa RENEX, HighTec EDV-Systeme, Honda, IAR Systems, Infineon Technologies, Intel, LG Electronics, Macalester College, Microchip Technology, Microsoft, Mouser Electronics, NikonNightWare, Nordic Semiconductor, NXP Semiconductors, ON Semiconductor (onsemi), Politechnika Warszawska (PW), Power Integrations, Renesas Electronics, Rohde & Schwarz, Samsung, STMicroelectronics (ST), TDK, Traco Power

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: ERS 2G, NCS32100, S32K39, Top Cool, XDP710, Xeon Scalable
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"