Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Opracowany w Politechnice Warszawskiej (PW) inteligentny opatrunek SmartHEAL wybrany przez Jamesa Dysona

Article Image
Będący wiekopomnym dziełem trzech doktorantów Politechniki Warszawskiej (PW) inteligentny opatrunek SmartHeal zwyciężył w konkursie o nagrodę Jamesa Dysona. Jest to rozwiązanie, które ma pomóc w gojeniu się przewlekłych ran.

Znany z unikatowych urządzeń brytyjski wynalazca James Dyson poszukuje pomysłów, które eliminują problemy dnia codziennego. We wrześniu 2022 r. ogłoszono zwycięzców krajowego etapu konkursu o nagrodę wynalazcy. Po krajowym etapie, międzynarodowa komisja złożona z 15 inżynierów, naukowców i projektantów firmy Dyson wybrała 20 najlepszych wynalazków z całego świata. Laureata konkursu wskazał sam James Dyson, którego najbardziej zachwycił inteligentny opatrunek SmartHEAL. Jest to obecny w opatrunku na rany czujnik pH, który jest w stanie zapewnić dogodną ocenę stanu rany. Zwycięzcy konkursu Jamesa Dysona otrzymali 162 tysięcy zł na dalszy rozwój opatrunku. Mowa tu o: mgr inż. Tomaszu Raczyńskim, mgr inż. Piotrze Walterze i mgr inż. Dominiku Baranieckim - absolwentach Wydziału Mechatroniki PW. Jak wyjaśniają jurorzy krajowego etapu konkursu, inteligentny opatrunek SmartHEAL spełnia wszystkie wymagania stawiane przez konkurs: jest skalowalny, tani w tworzeniu i odpowiada na realne zapotrzebowanie. Zdaniem mgr inż. Dominika Baranieckiego:

"Rozwój opatrunku SmartHEAL i jego wdrożenie w przyszłości jest sporym wyzwaniem, gdyż wymaga zarówno testów biozgodności, jak i testów klinicznych."

Od lewej strony: mgr inż. Piotr Walter, mgr inż. Dominik Baraniecki i mgr inż. Tomasz Raczyński

Z kolei mgr inż. Tomasz Raczyński przyznaje:

"Przed nami jeszcze daleka droga. Jesteśmy trochę przestraszeni, lecz także podekscytowani wyzwaniami, które na nas czekają. Wygranie tego konkursu pozwoli nam rozpocząć kluczowe badania. Planujemy pozyskać dosyć duże dofinansowanie, które pomoże przeprowadzić nasz projekt przez najtrudniejsze etapy rozwoju wszystkich urządzeń biomedycznych. Nasz zespół składa się z ekspertów z dziedzin: elektroniki, nanotechnologii i inżynierii biomedycznej. Daje to nam kompetencje i umiejętności, by dopracować SmartHEAL i zmieniać świat na lepsze."

Więcej informacji pod adresami: link 1 i link 2 oraz na poniższym filmie.

Wideo
Firma: Politechnika Warszawska (PW)
Tematyka materiału: Dyson, inteligentne opatrunki, James Dyson, Politechnika Warszawska, PW, SmartHEAL
AUTOR
Źródło
pw.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"