- napięcie wyjściowe 3,3 V,
- prąd wyjściowy zawiera się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu mA i zależy od zastosowanego fotoogniwa,
- zdolność do pracy ze źródłami o niskim napięciu >250 mV,
- dopuszcza pracę z napięciem wejściowym wyższym od napięcia wyjściowego.
Układ bazuje na kontrolerze LTC3150. Integruje on wszystkie elementy niezbędne do realizacji przetwornicy podwyższającej napięcie, obwody pomocnicze takie jak komparator ULVO i dodatkowy stabilizator LDO, ułatwiające aplikację. Cechą charakterystyczną LTC3105 jest zdolność do pracy ze źródłami o niskim napięciu (>250 mV) i niewielkiej mocy z możliwością zastosowania algorytmu punku mocy maksymalnej MPPC.
Budowa i działanie
Napięcie wejściowe z niewielkiego panelu solarnego o napięciu znamionowym 3 V jest doprowadzone do gniazda SC. Wbudowana przetwornica podwyższająca, stabilizuje napięcie wyjściowe VOUT ustalone dzielnikiem R5, R4. W modelu wynosi ono 3,3 V, wartość napięcia może zostać skorygowana w zakresie 1,6...5,25 V wg wzoru:
Przetwornica dopuszcza pracę z napięciem wejściowym wyższym od napięcia wyjściowego (VIN>VOUT), ale odbywa się to kosztem sprawności przetwarzania, która w optymalnych warunkach może sięgać 90%. Prąd wyjściowy przetwornicy zależy oczywiście od mocy zastosowanego ogniwa SC, stosunku napięć VIN/VOUT i zawiera się praktycznie w przedziale od kilku do kilkudziesięciu mA.