Podstawowe koncepcje konfiguracji tranzystorów są przedstawione na rysunku 1. Nie są to dokładne schematy obwodów, a jedynie ilustracje ustawienia wyprowadzeń tranzystora w obwodach każdego typu i odnoszą się zarówno do tranzystorów NPN jak i PNP.
Wspólny emiter
Najbardziej elementarna implementacja wzmacniacza oparta na tranzystorze NPN w konfiguracji ze wspólnym emiterem jest pokazana na rysunku 2.
Wykorzystuje ona architekturę przedstawioną na rysunku 1 z dodanym rezystorem (R1) między kolektorem a zasilaniem. Połączenie z zasilaniem jest niezbędne – wzmacniacze wykorzystują bowiem energię ze źródła zasilania, aby wytworzyć sygnały wyjściowe o większej mocy niż ich sygnał wejściowy. Rezystor kolektorowy zamienia również zmienny prąd kolektora (z wyjścia tranzystora) na zmienne napięcie kolektora. Mówiąc dokładniej, zmiana napięcia wejściowego, równego VBE tranzystora, spowoduje zmianę prądu kolektora (IC), co z kolei spowoduje zmianę spadku napięcia na R1, a więc zmianę napięcia wyjściowego. W poprzedniej części omówiliśmy teorię działania tranzystorów oraz modele wykorzystywane w obliczeniach, symulacjach i projektowaniu obwodów. Omówiliśmy uproszczony model Ebersa-Molla dla tranzystora oraz zależność między prądem emitera a napięciem baza-emiter.