Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tranzystory: Sterowanie MOSFET-ami cz.1 - Właściwości, parametry, dobór

Article Image
Według pierwotnych planów, w cyklu o tranzystorach powinniśmy zająć się budzącymi duże zaciekawienie przełączającymi tranzystorami SiC i GaN, czyli impulsowymi tranzystorami wykonanymi z węglika krzemu i azotku galu. Musimy jednak przerwać ten wątek, a to w związku z wynikami niektórych konkursów oraz prośbami Czytelników, którzy upominają się o materiał przedstawiający szczegóły sterowania najpopularniejszymi, klasycznymi tranzystorami MOSFET.

Do tranzystorów SiC i GaN wrócimy, a wtedy bardzo przydatne okażą się też informacje na temat sterowania, ponieważ najbardziej interesujące tranzystory GaN zachowują się praktycznie tak samo jak klasyczne MOSFET-y, a co ważniejsze, takie same są też główne zasady sterowania nimi.

Podstawy sterowania MOSFET-ami

Każdy elektronik wie, że tranzystory bipolarne wymagają sterowania prądowego: sygnałem sterującym jest prąd bazy, a w liniowym zakresie pracy prąd kolektora jest proporcjonalnie większy od prądu bazy. Każdy elektronik wie też, że klasyczny MOSFET jest sterowany napięciowo. Do jego otwarcia potrzebne jest jakieś niewysokie napięcie między źródłem i bramką, rzędu kilku woltów.

Analiza wad i zalet tranzystorów bipolarnych w porównaniu do MOSFETów byłaby niewątpliwie interesująca i pouczająca, jednak pominiemy te kwestie. Fakty są takie, że po pierwsze dziś przytłaczająca większość tranzystorów nie pracuje w zakresie liniowym, tylko pełni funkcję przełączników załącz/ wyłącz.

...
Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: MOSFET, IGBT
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich styczeń 2020
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
styczeń 2020
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"