Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tranzystory: historia i współczesność, część 1. Pierwsze tranzystory

Article Image
W cyklu krótkich artykułów przypomnimy historię tranzystora, a raczej różnych typów tranzystorów. Jak wiadomo, dziś jeden układ scalony może zawierać tysiące, miliony, a nawet miliardy tranzystorów. Pojedyncze tranzystory na pewno nie są podstawą budowy współczesnych urządzeń, niemniej nadal są używane. Najczęściej są to tranzystory dużej mocy i dlatego im poświecimy najwięcej uwagi.

Prawie wszyscy wiedzą, że pierwszy tranzystor, wynaleziony i zaprezentowany w roku 1947, był tranzystorem bipolarnym. Ale mało kto wie, że pierwsze pomysły i patenty na półprzewodnikowe elementy czynne dotyczyły czegoś, co dziś nazywamy tranzystorami polowymi i że pierwszy patent na tranzystor polowy, zbudowany z siarczku miedzi (Cu2S), złożył w Kanadzie i USA w roku 1925 Julius Edgar Lilienfeld, urodzony we Lwowie naukowiec żydowskiego pochodzenia. Rysunek 1 pochodzi z jego zgłoszenia patentowego. We wczesnych latach 30. patent na tranzystor polowy złożył też niemiecki inżynier Oskar Heil.

Na początku XX wieku najpopularniejszymi elementami wzmacniającymi były lampy elektronowe, których działanie opiera się na ruchu elektronów w próżni. Od początku stulecia fizycy intensywnie badali też różne materiały stałe przewodzące prąd – pomalutku rodziła się fizyka ciała stałego. Wiedziano, że analogicznie do elektronów w próżni, materiały stałe przewodzące prąd też zawierają naładowane noś...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich lipiec 2018
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
lipiec 2018
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"