Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tranzystory: historia i współczesność, część 2. Tranzystory polowe JFET

Tranzystory polowe JFET Na początku lat 50., a więc kilka lat po tranzystorze bipolarnym, zrealizowano wreszcie w laboratorium długo oczekiwany i spodziewany od ponad 20 lat tranzystor polowy złączowy (JFET – Junction Field Effect Transistor).
Article Image

Jak działają tranzystory JFET?

Zasada działania takich tranzystorów jest bardzo prosta: mamy niewielki kawałek materiału półprzewodnikowego. Półprzewodnik jest domieszkowany i ma stosunkowo małą rezystancję. Gdy we wnętrzu tego półprzewodnika wytworzymy pole elektryczne o odpowiednim kierunku, pole to będzie odpychać nośniki, wypychać je z drogi przepływu (kanału) i zmniejszać tym przepływ prądu. Prosta budowa tranzystorów złączowych (JFET) jest zilustrowana na rysunku 1.

Rys.1 Budowa tranzystorów złączowych (JFET)

W większości zastosowań istotną wadą JFET-ów jest fakt, że są to tranzystory normalnie otwarte. Czyli przy braku sygnału sterującego przewodzą prąd. Aby je zatkać, trzeba podać „niewygodne, odwrotne napięcie” – w przypadku tranzystorów JFET z kanałem N, zasilanych napięciem dodatnim, napięcie sterujące wymagane do zatkania tranzystora musi być ujemne o wartości kilku woltów, co ilustruje rysunek 2. Natomiast aby taki tranzystor otworzyć, wystarczy podać nap...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich sierpień 2018
Udostępnij
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"