Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 12.04.2024 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. mikrokontrolery i mikroomomierze oraz mosty bezprzewodowe i organy muzyczne.

Dedykowany sztucznej inteligencji (AI) układ scalony Gaudi 3 firmy Intel

Ten wyjątkowy w swoim rodzaju układ scalony oznacza niesłychany skok wydajności, jak też i produktywności w dziedzinie: szkolenia AI i wnioskowania na popularnych, dużych modelach językowych (LLM). Wytwarzany w procesie technologicznym 5 nm sprzyja - w rzeczy samej, niezwykle złożonym obliczeniom, tak bardzo potrzebnym rozwiązaniom sztucznej inteligencji (AI). Jest to gwarantowane przy niezawodnej obsłudze sieci Ethernet, za którą odpowiada 24, lecz nie więcej, portów o przepustowości danych sięgającej: 200 Gb/s, co oznacza wydajność. W poczet układu scalonego Gaudi 3 wchodzą w szczególności: 64 jednostki TPC (ang. Tensor Processor Cores) i 8 jednostek MMC (z ang. Matrix Multiplication Engine), przy czym ostatnie realizują z odrębna do 64 tysięcy operacji jednocześnie. Z łatwością obsługiwanych jest wiele popularnych typów danych, w tym FP8 i BF16, a dzięki 24 portom Ethernet można budować w pełni funkcjonalne, przeogromne klastry obliczeniowe stworzone zwłaszcza z układów Gaudi 3. Opisywany układ doskonale sobie radzi z obszernymi operacjami macierzowymi, które są z pewnością nieocenione w przypadku algorytmów głębokiego uczenia (ang. deep learning). W połączeniu z wbudowaną pamięcią SRAM o pojemności 96 MB i możliwością obsługi pamięci HBMe2 o pojemności do 128 GB, przy przepustowości sięgającej nawet 3,7 Tb/s, jest to dosyć wydajne rozwiązanie, które w zupełności wystarcza do przetwarzania bardzo dużych zbiorów danych.

Układ scalony Gaudi 3

Dedykowane układowi scalonemu Gaudi 3 oprogramowanie obejmuje wsparcie dla biblioteki PyTorch i obsługuje wszystkie zoptymalizowane modele, które pochodzą z Hugging Face tzn. najpopularniejszej obecnie platformy dla programistów generatywnej, sztucznej inteligencji i nie tylko. Pozwala to wspomnianym twórcom działać na bardzo wysokim poziomie abstrakcji, zapewniając łatwość użytkowania i produktywność, jak też i prostotę przenoszenia modeli na różnego rodzaju sprzęt. Układ scalony Gaudi 3 gwarantuje znakomitą efektywność działania, przy obniżonym poborze mocy. Jest to szczególnie ważne w kontekście wdrażania aplikacji AI którym mocy obliczeniowych, a przez to energii nigdy nie będzie za wiele.

Podsumowanie możliwości układu scalonego Gaudi 3

HT45F0005A i HT45F0035A: dwa najnowsze mikrokontrolery z firmy Holtek Semiconductor przeznaczone dla płyt indukcyjnych

Wyposażone w interfejs I2C mikrokontrolery: HT45F0005A oraz HT45F0035A umożliwiają w całości bezpieczne zarządzanie płytami indukcyjnymi, które są coraz to częściej spotykane w gospodarstwach domowych. W tych mikrokontrolerach zabezpieczenia przeciążeniowe, wraz z monitorami napięcia, jedynie sprzyjają wspomnianemu zadaniu. Nie zapomniano również o obwodach, które chronią oba mikrokontrolery przed przepięciami. W celu obniżenia poziomu zakłóceń elektromagnetycznych przewidziana została technika rozmywania częstotliwości (z ang. frequency jitter), którą mikrokontrolery HT45F0005A oraz HT45F0035A w pełni stosują. Zarówno mikrokontroler HT45F0005A, jak i mikrokontroler HT45F0035A oferują 3 pamięci o następujących rodzajach: programowa Flash - o pojemności 8 kB, EEPROM o pojemności 128 B i pamięć danych - o pojemności 512 B. W obu tych mikrokontrolerach uwzględnione zostały w szczególności: przetworniki analogowo-cyfrowe - o rozdzielczości 12 bitów, komparatory, a także wzmacniacze operacyjne z konfigurowalnymi wartościami wzmocnienia. Jest to w pełni gwarantowane przy programowalnym generatorze impulsów, który odpowiada za praktyczną realizację techniki rozmywania częstotliwości. Rozdzielczość tego generatora osiąga 9 bitów, a obwód sterowania tranzystorami IGBT sprzyja jednolitemu rozkładowi ciepła powstającego, z zasady, na powierzchni płyt indukcyjnych, w przypadku pracy na niższych poziomach mocy. Wysoki poziom integracji mikrokontrolerów HT45F0005A i HT45F0035A w istocie zmniejsza liczbę wymaganych podzespołów zewnętrznych, upraszczają układy sterownika każdej płyty indukcyjnej. Jeżeli chodzi o obudowy, mikrokontrolery HT45F0005A i HT45F0035A dostępne są w obudowach SOP, które przewidziano pod 20 wyprowadzeń układu scalonego.

Mikrokontrolery HT45F0005A i HT45F0035A

Dwukanałowy detektor piroelektryczny LIM-082 od InfraTec z wbudowanymi wzmacniaczami operacyjnymi

Dostępny w obudowie TO-39 dwukanałowy detektor piroelektryczny LIM-082 to niewrażliwy na sprzężenia interferencyjne czujnik, który można podpiąć do różnych mikrokontrolerów. Na jego wyjściach obecne są dobrze wzmocnione sygnały, które pozwalają stwierdzić wprost, że wybuchł pożar, albo zjawił się gaz o określonym poziomie stężenia. Wszystko to w niezwykle niskim czasie, który sięga maksymalnie, w praktyce, pojedynczych milisekund (i jedynie tyle). Już nawet najniższe stężenia gazu mogą zostać potwierdzone, dzięki użyciu dwukanałowego detektora piroelektrycznego LIM-082. Jego miniaturowa konstrukcja umożliwia błyskawiczną integrację z miniaturowymi rozwiązaniami, które służą do analizy emitowanych gazów. Cechą szczególną opisywanego detektora jest zintegrowany rozdzielacz wiązek promieniowania IR i tworzące go mikrorowki, które pokryto złotem. Za ich sprawą możliwa staje się wiarygodna w całości analiza docierającego do LIM-082 promieniowania w oparciu o warstwę tantalanu litu (LiTaO3) - zasadniczego elementu piroelektrycznego detektora. W celu zasilania detektora, w praktyce wymagane jest podanie napięcia 2,7-10 V, przy czym zaleca się, aby to była wartość nominalna 3 V. Warto wspomnieć, że LIM-082 to podzespół o sporej czułości - rzędu 1,9·10^8 cm√Hz/W i gęstości szumów, która dosięga 24 µV/√Hz. Rekomendowana wartość rezystancji obciążenia wyjściowego to 470 kΩ, a największa wartość natężenia prądu na wyjściach LIM-082 osiąga 1 mA - w praktyce jednak są to na ogół dziesiątki μA. I jeszcze apertura LIM-082 - jej średnica wynosi 2,8 mm. Jest to w sam raz wymarzona wartość, jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju przenośne rozwiązania. I niech tak pozostanie.

Dwukanałowy detektor piroelektryczny LIM-082

Skuteczny w działaniu most bezprzewodowy EAP211-Bridge firmy TP-Link

Mowa tutaj o zestawie 2 urządzeń, które pozwalają na przesyłanie sygnału Wi-Fi na znaczące odległości. Jest to sprawdzone rozwiązanie przeznaczone m.in dla posiadłości ze sporą liczbą budynków i systemów monitoringu, które rozlokowano w szczególności na wielkich terenach. Stanowiące most bezprzewodowy EAP211-Bridge urządzenia funkcjonują w paśmie 5 GHz za pośrednictwem standardu 802.11ac, który zapewnia transmisję danych z przepustowością do 867 Mb/s - na odległość niemal 1 km, w linii prostej. Każde z urządeń mostu uwzględnia m.in. 3 gigabitowe porty Ethernet umożliwiające tworzenie wydajnej sieci komputerowej choćby w celu obsługi kamer monitoringu. Kierunkowe anteny o zysku 7 dBi odpowiadają za optymalną transmisję sygnałów Wi-Fi nawet w niesprzyjających warunkach środowiskowych. Możliwość zasilania urządzeń EAP211-Bridge poprzez pasywne PoE (adapter znajduje się w zestawie) na dobrą sprawę umożliwia ich instalację w miejscach bez gniazdek elektrycznych. Niezawodną, niczym niezakłóconą pracę mostu EAP211-Bridge oferuje odporna na warunki atmosferyczne obudowa z certyfikatem IP65 oraz ochroną odgromową 6 kV.

Jedno z urządzeń mostu bezprzewodowego EAP211-Bridge

Wsparcie takich rozwiązań jak: Omada Mesh, MU-MIMO, Beamforming oraz Airtime Fairness, zapewnia nie tylko adekwatną wydajność, lecz także i optymalizację zachowania sieci. Dzięki scentralizowanemu zarządzaniu w chmurze, przez platformę Omada SDN, i automatycznemu parowaniu, instalacja i zarządzanie mostem EAP211-Bridge jest proste i efektywne, co daje, w rzeczy samej, sposobność skoncentrowania się tylko na kluczowych aspektach prowadzonej działalności biznesowej. Urządzenia opisywanego rozwiązania objęte zostały pięcioletnią, nie dłuższą, gwarancją producenta.

Most bezprzewodowy EAP211-Bridge

Funkcjonalne analizatory widma GW Instek z rodziny GSP-8000

W zależności od modelu oferowane przez analizatory widma GSP-8000 maksymalne zakresy częstotliwości równają się: 1,8 GHz, 3,8 GHz, albo 8 GHz. Opisywane analizatory nadają się w szczególności do weryfikacji aplikacji radiowych - zarówno na etapie produkcji, jak i projektu. Jest to osiągane przy: poziomie szumów do -160dBm/Hz i zintegrowanym przedwzmacniaczu sygnałów o stopniu wzmocnienia 20 dB. Drugiego tego typu rozwiązania w sprzedaży nie ma. W odniesieniu do aplikacji pomiarowych, analizatory widma z rodziny GSP-8000 oferują m.in. funkcję "Time Spec", która umożliwia śledzenie analizowanego sygnału w dziedzinach czasu oraz częstotliwości i mocy - i to w jednej chwili czasu, by móc obserwować każdą zachodzącą w nim zmianę. Istnieje możliwość prowadzenia w całości precyzyjnej analizy przebiegów: AM, a także FM, ze szczególnym uwzględnieniem głębokości modulacji i dewiacji częstotliwości - najważniejszych parametrów tych przebiegów. Oferowana w analizatorach widma GSP-8000 funkcja "Pass/fail" pozwala jednoznacznie stwierdzić czy analizowany sygnał spełnia zadane kryteria. Użytkownicy analizatorów widma GSP-8000 mogą śmiało korzystać z tej funkcji, aby zwiększyć użyteczność realizowanych pomiarów. Jest również możliwość prowadzenia 3 testów: ACPR (z ang. Adjacent Channel Power Ratio), OCBW (po ang. Occupied Bandwidth), a także CHPW (ang. Channel Power), dzięki którym można ustalać m.in. współczynnik zajętości pasma mocy, czy uogólnioną moc sygnału.

Przykładowy analizator widma z rodziny GSP-8000

W celu zapewnienia intuicyjnej obsługi analizatorów widma rodziny GSP-8000, przewidziano wyświetlacz TFT LCD o przekątnej 10,4", który cechuje rozdzielczość: 1024×768 px. Dostępny jest zarówno interfejs USB, jak i interfejs LAN, do łatwego zarządzania tymi analizatorami. Za pośrednictwem interrfejsu USB użytkownicy mogą dosyć szybko ściągać pliki z pomiarami, a z kolei interfejs LAN pozwala kontrolować przyrząd za pomocą oprogramowania lub zestawu komend. Warto również wspomnieć o: poziomie szumów fazowych, który nie przekracza -104 dBc/Hz, oraz dolnym zakresie obsługiwanych częstotliwości, czyli o wartości częstotliwości 9 kHz (bez względu na model analizatora). Opcjonalnie analizatory widma z rodziny GSP-8000 mogą mieć wbudowany filtr przeciwzakłóceniowy (EMI), jak również wliczono w nie możności dokładnego wyznaczania poziomu szumów w widmie analizowanych sygnałów.

Przykładowy analizator widma z rodziny GSP-8000

Wielofunkcyjny mikroomomierz Sonel MMR-6700 - jeden miernik do pomiaru wyłącznika WN oraz transformatora

Opisywany mikroomomierz wyróżnia się dobrze przemyślaną konstrukcją i zaawansowanymi rozwiązaniami, które umożliwiają pomiary obiektów rezystancyjnych dużymi prądami. Jest to urządzenie, które posiada m.in. moduł pomiaru obiektów indukcyjnych prądem do 10 A - dość wyjątkowe w swojej klasie rozwiązanie, rzadko napotykane w innych tego typu urządzeniach. Dzięki zastosowaniu specjalnych algorytmów i funkcji pomiarowych, jak też stabilizowanego, nietętniącego prądu pomiarowego, mikroomomierz Sonel MMR-670 pozwala na stosowanie i pracę w najtrudniejszych warunkach. Dostępność źródła prądu 200 A oraz źródła dużej mocy pozwala zrealizować pomiary styków wyłącznika WN przy niepewności podstawowej ±0,25% (albo i mniejszej). Czytelny, dotykowy i kolorowy wyświetlacz o przekątnej 5" i rozdzielczości: 800×480 px, w zrzeczy samej ułatwia obsługę opisywanego przyrządu, zapewniając dobrą - o ile nie najlepszą, widoczność wyników pomiarowych, zwłaszcza z dużej odległości. Tego typu wyświetlacz pozwolił na zaoferowanie podręcznej pomocy na temat obsługi miernika, a jeżeli chodzi o wyniki pomiarów, to są one każdorazowo kompensowane względem zmierzonej lub zaprogramowanej przez użytkownika wartości temperatury.

Mikroomomierz Sonel MMR-6700

Opisywany mikroomomierz oferuje wbudowaną funkcję rejestratora, a dzięki dedykowanym z miejsca algorytmom i funkcjom umożliwia dobór adekwatnej metody pomiarowej zależnie od charakteru mierzonego obiektu oraz warunków pomiaru. Funkcjonalność miernika dopełniają w szczególności: nowoczesny, czytelny interfejs i szereg interfejsów komunikacyjnych oraz w pełni bezprzewodowa komunikacja i współpraca z komputerem, drukarką i czytnikiem kodów 2D. Wszystkie te cechy sprawiają, że Sonel MMR-6700 umożliwia dosyć wygodne i intuicyjne zarządzanie pomiarami, jak również danymi identyfikacyjnymi mierzonych obiektów.

Mikroomomierz Sonel MMR-6700

XK-1c firmy Hammond, czyli współczesne wcielenie organów Hammond B-3

Kiedyś do prawdziwego brzmienia organów Hammond B-3 i głośników Leslie potrzebny był w zasadzie przeprowadzkowy van, a także wystarczająco sporo miejsca na scenie, aby zmieścić nawet i 4 muzyków. Szczęśliwie jednak te czasy są już za nami. Współczesne organy XK-1c to z pewnością doskonały przykład okazałości czy wszechstronności kultowego już modelu B-3, w ergonomicznym, kompaktowym rozwiązaniu ważącym tylko 7,5 kg - tyle, co w praktyce nic. Podążając śladami niezwykle popularnej serii klawiatur ultralekkich SK, model XK-1c stosuje, w rzeczy samej, ten sam wirtualny "silnik" Tonewheel, co flagowy model organów B-3. Model XK-1c umożliwia m.in. dostosowywanie organów dla wymogów właściwej generacji dźwięków Hammond/Leslie - przy opcji zapisu wszystkich ustawień w każdym patchu. Większość, jeżeli nie wszystkie ze stosowanych modyfikacji "Hot Rod" dostępna jest również w zakresie edycji. W fabrycznej bibliotece patchy występują przeróżne brzmienia dźwięków Hammond. Oprócz profili Drawbar, dźwięki 2 najpopularniejszych organów kombo - na tranzystorach, również są uwzględnione, razem z 28 stopniami dźwiękowymi klasycznego organu rurkowego. Niewielki rozmiar XK-1c szokuje w porównaniu do jego ogromnego brzmienia, lecz już jedno dotknięcie tradycyjnej klawiatury typu waterfall mówi prawdę - XK-1c to prawdziwe dzieło. Nie klon bądź imitacja, a autentyczne organy Hammond - godne tego nazwiska i dziedzictwa niemal 80 lat.

Organy XK-1c

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

APEM, Arduino, AVT Korporacja, Emitel, E-Switch, Farnell, Grayhill, GW Instek, Hammond, Holtek Semiconductor, InfraTec, Intel, Nippon Chemi-Con, OEM Electronics, QNA Technology, Play, Sonel, Sony, TP-Link, TRILUX

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: EAP211-Bridge, GSP-8000, HT45F0005A, HT45F0035A, Sonel MMR-6700, XK-1c
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"