Istnieje multum różnych parametrów, które decydują o doborze kondensatora. Jego średnica i wysokość są prawdopodobnie najprostsze i teoretycznie zaspokajają zapotrzebowanie, jeżeli chodzi o pojemność. Jednak określenie żywotności kondensatora i adekwatne dobranie jego parametrów do aplikacji może okazać się dużo trudniejszym zadaniem niż się zdaje. O tym na pewno wie firma Nippon Chemi-Con, która dysponuje odpowiednimi narzędziami do obliczeń żywotności kondensatorów dla konkretnych aplikacji.
Obliczenie żywotności i trwałości składnika o znaczeniu krytycznym dla systemu jest ważne, aby upewnić się, że odpowiada okresowi życia aplikacji. Kondensator elektrolityczny zawiera ciecz i dlatego jest prawdopodobnie elementem o najbardziej ograniczonej żywotności, jeżeli chodzi o płytkę drukowaną. Firma Nippon Chemi-Con od dawna używa własnych narzędzi do wykonywania tych obliczeń, ale kiedy zapotrzebowanie z zewnątrz wzrosło, opracowała dużo prostszą wersję narzędzia - dostępną dla wszystkich. Narzędzie jest niezwykle cenione przez inżynierów w projektach rozwojowych, aby móc dokonać wstępnej oceny.
Przedstawione na rysunku 1 i 2 linie czasowe pokazują przykładowy wpływ m.in. temperatury otoczenia, prądu tętnienia i napięcia na żywotność danego kondensatora elektrolitycznego. Z lewej strony rozpoczynamy od czasu życia przy danym napięciu znamionowym, maksymalnej temperaturze otoczenia i prądzie tętniącym. Następny krok pokazuje, jak znaczący wpływ na żywotność ma temperatura otoczenia. W takim przypadku żywotność na rysunku 1 jest około 4,2 razy dłuższa, jeśli temperatura otoczenia zostanie obniżona o około 20%. Na tym samym rysunku, jeżeli prąd tętnienia zostanie pomniejszony o 20%, daje to niemalże 1,3 razy dłuższą żywotność, a jeżeli napięcie zostanie zmniejszone o 20%, żywotność jest ok. 2,7 razy dłuższa. Wzrost żywotności nie dotyczy całości asortymentu. Konkretne komponenty, albo serie, mają różne wartości, co sprawia, że obliczenia są istotne, ażeby zapewnić wybory odpowiedniego modelu do konkretnego zastosowania.