Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy już z zasięgiem komórkowym Play

Article Image
W najdłuższym tunelu drogowym w Polsce, który dziennie pokonuje co najmniej kilka, albo nawet kilkadziesiąt tysięcy pojazdów, dostępna jest już niezbędna infrastruktura telekomunikacyjna zbudowana przez Play. Z niezakłóconych rozmów telefonicznych i szybkiego internetu skorzystają klienci wszystkich sieci komórkowych, co z korzyścią wpłynie na komfort i bezpieczeństwo kierowców oraz pasażerów.

Prace, dzięki którym w liczącym 2,3 km tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy pojawił się niezakłócony niczym zasięg telefonii komórkowej, rozpoczęły się jeszcze w 2023 roku. Licząc od chwili, w której zawnioskowano o wymagane pozwolenia, prace te zajęły niemal rok czasu, choć na część techniczną przeznaczono tylko kilka tygodni. Operator realizował je w nocy, by jak najmniej wpływać na płynność ruchu pojazdów. W tym czasie blokowano po jednym pasie jezdni, oczywiście przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa ruchu, mając z "tyłu głowy" wcześniejsze uzgodnienia poczynione z właścicielem drogi, tj. z GDDKIA.

Wykonywane przez operatora Play prace w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy
Wykonywane przez operatora Play prace w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy

Ze względu na specyfikę tunelu konieczne było użycie mnóstwa dedykowanych elementów i rozwiązań infrastrukturalnych, w tym tzw. "cieknącego kabla", który pełni rolę bardzo długiej anteny emitującej i odbierającej sygnał komórkowy na całej własnej długości. Wszystko po to, by w żadnym miejscu tunelu nie było miejsc bez zasięgu. W ramach inwestycji wykorzystane zostały tradycyjne anteny telefonii komórkowej dla zapewnienia ciągłości sieci przy wjeździe, a także wyjeździe z tunelu. Wykonane zostały również prace instalacyjne w pomieszczeniach technicznych oraz budowa kontenera z przyłączami i okablowaniem. Jest to już następna, tak ważna, inwestycja operatora Play w Warszawie, który nieustannie rozwija swą infrastrukturę telekomunikacyjną. Tylko w 2023 roku operator ten uruchomił aż 1050 nowych stacji telefonii komórkowej, a w tym roku zaczął również rozwijać zasięg sieci 5G w oparciu o częstotliwości tzw. pasma C.

Więcej informacji pod adresem: biuroprasowe.play.pl

Wideo
Firma: Play
Tematyka materiału: inwestycje, Play, Południowa Obwodnica Warszawy, telefonia komórkowa, Warszawa, zasięg komórkowy
AUTOR
Źródło
biuroprasowe.play.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"