Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 7.07.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. radiostacje, systemy pomiarowe, układy FPGA, układy scalone i tranzystory.

Przenośny, kinowy systemu audio HT‑AX7 firmy Sony

Firma Sony zapowiedziała wprowadzenie kinowego systemu audio HT‑AX7. Ten nowy system pozwala odtwarzać dźwięk przestrzenny w każdym pokoju, nadając dobry klimat do rozrywki. Wystarczy rozstawić wokół siebie trzy głośniki, a system HT-AX7 zapewni wszechogarniający dźwięk m.in. w salonie, na balkonie, a nawet na zewnątrz, bez względu na okoliczności i porę. Dzięki technologii 360 Spatial Sound Mapping tworzącej wirtualne głośniki: z przodu, z tyłu i u góry, słuchacz zostaje otoczony dźwiękami. Wrażenie dźwięku przestrzennego jak w kinie, z punktu widzenia odbiorców, jest zapewnione - wystarczy rozstawić wokół siebie trzy głośniki przewidziane w systemie. Kinowy system audio HT-AX7 wykorzystuje wymyśloną przez Sony technologię "upmix", która przekształca sygnał stereo w trójwymiarowy dźwięk przestrzenny (nie inaczej). Jej działanie polega na: analizie dźwięku w czasie rzeczywistym, wyodrębnianiu poszczególnych źródeł dźwięku i zmianie ich rozmieszczenia tak, żeby zapewnić słuchaczowi sporo większą intensywność wrażeń. Po włączeniu funkcji pola akustycznego, powstaje efekt bliski trójwymiarowego dźwięku przestrzennego. Po rozstawieniu głośników w rogach pokoi, kinowy system audio HT-AX7 wypełnia przestrzeń dźwiękiem, który umila codzienne zajęcia.

Przenośny, kinowy systemu audio HT‑AX7

Uruchomienie kinowego system audio HT-AX7 nie wymaga konfiguracji. Szybka komunikacja bezprzewodowa eliminuje problem układania kabli. Prawie 30 godzin nieprzerwanej pracy na baterii czy standard Bluetooth pozwalają zabierać system HT-AX7 z pokoju do pokoju i łączyć go z ulubionymi urządzeniami. W przeciwieństwie do zwykłych zestawów kina domowego, do których dochodzi potrzeba siedzenia przed telewizorem, HT-AX7 ma przenośną konstrukcję i współpracuje z każdym urządzeniem Bluetooth. Dzięki eleganckiemu doń wyglądowi, system produkcji Sony dyskretnie wtapia się w wystroje każdego wnętrza. Lekka konstrukcja HT-AX7 umożliwia noszenie urządzenia w jednej ręce, a odłączane głośniki można według oczekiwań rozstawiać wokół siebie.

Przenośny, kinowy systemu audio HT‑AX7

Zawierający chiplet R-Tile układ FPGA firmy Intel pochodzący z rodziny Agilex 7

W najnowszym układzie FPGA firmy Intel natychmiastowo obsługiwane są 2 interfejsy: CXL i PCie 5.0. Odpowiedzialne za transmisję danych po tych interfejsach obwody stanowią bardzo żywotną część przywołanego rozwiązania, które powstaje w procesie technologicznym 7 nm. W obliczu wielu ograniczeń: czasowych, budżetowych i energetycznych firmy technologiczne zwracają się do układów FPGA jako elastycznych, programowalnych i wydajnych rozwiązań z sektora elektroniki. Uwzględniający chiplet R-Tile najnowszy układ FPGA z rodziny Agilex 7 z dużą szybkością współpracuje z procesorami Xeon Scalable czwartej generacji. Skalowalna i efektywna w pracy architektura Agilex 7 umożliwia wdrażanie niestandardowych aplikacji na potrzeby m.in. obliczeń wysokiej wydajności. Pozwala to zmniejszyć koszty projektowania dla szybszego wprowadzania rozwiązań na rynek. Dodanie układów FPGA z interfejsem CXL, dla serwerów opartych na procesorach Xeon, przy wykorzystaniu mechanizmu Transparent Page Placement (TPP), znacząco poprawia wydajność działania systemów operacyjnych Linux. Jest to osiągane przy stricte heterogenicznej budowie opisanego układu, która obejmuje chiplety nadawczo-odbiorcze z interfejsami EMIB (ang. Embedded Multi-die Interconnect Bridge).

Zawierający chiplet R-Tile układ FPGA firmy Intel pochodzący z rodziny Agilex 7

Przeznaczony do komunikacji satelitarnej moduł CC660D-LS firmy Quectel Wireless Solutions

Moduł CC660D-LS oferuje niezawodną obsługę komunikacji satelitarnej w zakresach: 23, L i S. Wspiera on połączenia IoT-NTN, a także funkcję SMS SOS do powiadamiania o sytuacjach awaryjnych. Gwarantowana jest współpraca CC660D-LS z usługami w sieciach IP lub Non-IP. Opracowany przez Quectel Wireless Solutions moduł CC660D-LS charakteryzuje niski pobór mocy dzięki trybom oszczędzania energii. Tryby te obejmują działanie: w odbiorze nieciągłym (DRX) oraz rozszerzonym odbiorze nieciagłym (eDRX). Opisywany moduł stosuje wbudowane protokoły usług internetowych, zapewniając łączność satelitarną o niskich opóźnieniach przy pośrednictwie interfejsu komunikacyjnego UART. Przewidziano kompleksową obsługę zbioru instrukcji: Quectel Enhanced AT Commands oraz kart: SIM i eSIM. Wymiary modułu CC660D-LS to: 17,7×15,8×2 mm. Moduł jest nadzwyczaj wszechstronny i może być wykorzystywany do branż, które mają trudności z utrzymaniem łączności, ze względu na dość odległe lokalizacje. Dobrze nadaje się również do zastosowań w sektorze transportu, umożliwiając śledzenie np.: pojazdów, podwozi i kontenerów. Dodatkowo moduł CC660D-LS może mieć zastosowania do zapewniania łączności statkom i bojom morskim. Jak wyjaśnia prezes firmy Quectel Wireless Solutions, Norbert Muhrer:

"Cieszymy się z opracowania modułu komunikacji satelitarnej CC660D-LS, który to zapewnia globalne zasięgi szerokiej gamie urządzeń. Moduł ten obsługuje choćby połączenia IoT-NTN, umożliwiając wydajną komunikację danych dla aplikacji o małej przepustowości (...). Możemy być radzi z niskiego poboru mocy przez moduł CC660D-LS i jego zdolności do obsługi tych, a tych rozwiązań, niezależnie od ich lokalizacji."

Moduł CC660D-LS

Dedykowany ultradźwiękowym skanerom układ STHV200 firmy STMicroelectronics

Ujumujący w sobie dwukanałowe sterowniki: liniowe i impulsowe układ STHV200 pozwala na redukcję wymiarów ultradźwiękowych skanerów medycznych oraz przemysłowych. Aplikacje STHV200 obejmują np. systemy echografii medycznej, sprzęt do badań nieniszczących (NDT) oraz przetworniki piezoelektryczne - tzn. zastosowania, w których stosowane są ultradźwięki. Znajdujące się w układzie STHV200 sterowniki liniowe stanowią wzmacniacze operacyjne w konfiguracji nieodwracającej o 4 dobieralnych stopniach wzmocnienia: 24 dB, 32,5 dB, 36 dB i 39 dB. Na wyjściach tych sterowników znajduje się napięcie wyjściowe z zakresu: 1-180 Vpp. Zasadniczym celem sterowników liniowych jest pełna eliminacja harmonicznych i szumów, w obrębie szerokości pasma: 20-25 MHz. Każdy sterownik liniowy steruje węzłem wyjściowym i nad nim czuwa. Są to tzw. węzły XDCR. Za braki zniekształceń, a także zakłóceń w sygnałach odpowiadają bezdiodowe obwody wyjściowe. Średnie czasy włączania i wyłączania sięgają, w praktyce (kolejno): 1,8 μs i 0,6 μs. Sterowniki impulsowe wyróżnia konfiguracja półmostkowa. Istnieje możliwość wyboru dla nich wartości prądu nasycenia - jest to: 0,5 A, 1 A, 1,5 A, bądź 2 A. Na wyjścia sterowników impulsowych wyprowadza się napięcie wyjściowe 2-200 Vpp. Jest gwarantowana rewelacyjna izolacja wyjść od pasożytniczych pojemności, kiedy to sterowniki impulsowe funkcjonują. Użytkownicy STHV200 mogą dokładnie ustalić wartości opóźnień do zadań generacji sygnału impulsowego. Można także wymusić uziemienie węzła wyjściowego. Przewidziano dwa tryby pracy układu: liniowy, z użyciem sterowników liniowych i impulsowy, z użyciem sterowników impulsowych. Układ STHV200 ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe, które przydaje się, kiedy impedancja obciążenia jest mniejsza niż 5 Ω. Oferowane przez układ funkcje autodiagnostyczne zapewniają bezpieczne warunki pracy. Do programowania układu STHV200 służy interfejs SPI. Układ jest dostepny w obudowie QFN o wymiarach: 7×7 mm.

Układ STHV200

Układ PMIC firmy Nordic Semiconductor o oznaczeniu nPM1300

Dzięki wydajnym przetwornicom typu buck, stabilizatorom LDO i zintegrowanemu ładowaniu baterii, nPM1300 nadaje się do rozwiązań zasilanych bateryjnie. Nowy układ oferuje: funkcje zarządu systemem i pomiar zasilania dla aplikacji bezprzewodowych o małym poborze mocy. Zaprojektowany przez Nordic Semiconductor układ nPM1300 zoptymalizowano w kontekście wydajności i rozmiarów, a jego konfigurację zapewnia interfejs I2C, który służy do ustawiania twardego resetu, pomiaru stanu naładowania baterii, watchdoga systemowego, ostrzeżenia o utracie zasilania i przywracania konfiguracji - po nieudanym starcie. Istnieje opcja ładowania baterii: litowo-jonowych, litowo-polimerowych oraz LiFePO4 - przy pomocy liniowego modułu ładowania, który oferuje: prąd ładowania do 800 mA oraz programowalne napięcie wyjściowe 3,5-4,45 V. Zasilaniem układu nPM1300 może być napięcie 4-5,5 V lub też bateria o napięciu poniżej 2,4 V. Dwie szyny zasilania regulowane są poprzez przetwornice typu buck, którymi z łatwością można zarządzać, jeśli chodzi o zakres napięcia: 1-3,3 V oraz prąd: do 200 mA. Dwie pozostałe szyny zasilania jako przełączniki obciążenia, albo i stabilizatory LDO, przy zasilaniu z poziomu nPM1300. Gwarantowana jest również detekcja portu USB z ograniczeniami prądu 100 mA bądź 500 mA, i portu USB-C z ograniczeniem prądu 1,5 A. Jeżeli zasilanie zewnętrzne zostaje odcięte układ nPM1300 wprost przełącza się na zasilanie bateryjne. Przewidziano, na dłuższą metę, programowalny zegar wybudzania czy tryby oszczędzania energii. Znajdują się 3 sterowniki LED i 5 wyprowadzeń GPIO, które można używać głównie w roli linii sterujących. Przykłady aplikacji nPM1300 obejmują: elektronikę noszoną (ang. wearables) oraz przenośne rozwiązania medyczne.

Ukłąd PMIC o oznaczeniu nPM1300

Przeznaczony dla łączności 5G filtr BAW firmy Qorvo zwany QPQ3509

Głównym miejscem użycia filtru QPQ3509 są stacje bazowe 5G. Straty wtrąceniowe poniżej: 3,5 dB, razem z dużym tłumieniem, sprawiają, że QPQ3509 to dobry wybór m.in. dla: aplikacji Small Cell i Radio DOT, repeaterów, routerów oraz modemów LTE z opcją przenosin. Wymiary opracowanego przez Qorvo filtru wynoszą 2×1,6×0,89 mm. Jest to produkt w pełni oryginalny. Obsługiwane przez filtr QPQ3509 częstotliwości wynoszą od 3,7 do 3,98 GHz (tzw. pasmo C). Tym sposobem szerokość pasma filtru równa się: 280 MHz. Na wejściu filtru moc sygnału nie może przekraczać 36,5 dBm. W ciągu 10 lat będzie to najmniej: 30,5 dBm. Temperatura pracy QPQ3509 musi być wartości: od −40 do 95°C. Gwarantowana jest sukcesywna minimalizacja wpływów sygnałów Wi-Fi. Nie jest wymagane dopasowanie sygnałów na wejściach filtru. Jest to element przeznaczony do montażu powierzchniowego (SMT). Trzeba go lutować wyłącznie bezołowiowo. Przewidziano następującą temperaturę składowania filtru QPQ3509: od -40 do 125°C. 

Filtr QPQ3509

Wykonany w technice MEMS mikrofon pojazdowy IM68A130A firmy Infineon Technologies

Mikrofon pojazdowy IM68A130A ujmuje płaska charakterystyka częstotliwościowa i stabilna charakterystyka fazowa, obok niskiej częstotliwości tłumienia (LFRO=10 Hz). Spory stosunek sygnału do szumu (SNR=68 dB) i przypasowany punkt przeciążenia akustycznego (AOP=130 dBSPL) gwarantują znakomitą wydajność przetwarzania w każdym, istotnym systemie audio. Opracowany przez Infineon Technologies mikrofon pojazdowy IM68A130A pracuje jak trzeba w temperaturze do 105°C. Jest to zgodny ze standardem AEC-Q103-003 podzespół, który, na idealny sposób, spełnia najsurowsze wymagania przemysłu motoryzacyjnego. Miejsce użycia mikrofonu może stanowić: wnętrze bądź karoseria pojazdu. Pasmo przenoszenia IM68A130A wynosi 10-17000 Hz. Napięcie zasilania mikrofonu to: 2,4-3,6 V. Podczas swej pracy mikrofon pobiera maksymalnie 105 µA prądu. Aplikacje mikrofonu pojazdowego IM68A130A obejmują: aktywną redukcję szumów, sterowanie głosem, wykrywanie dźwięków (m.in. syren) i systemy głosowej aktywacji połączeń telefonicznych. Produkt jest dostępny w obudowie PG-TLGA-4.

Mikrofon pojazdowy IM68A130A

TPH3R10AQM: wytwarzany w procesie U-MOS X-H tranzystor MOSFET firmy Toshiba z kanałem typu n

W ofercie firmy Toshiba występuje n-kanałowy tranzystor MOSFET o symbolu TPH3R10AQM. Tranzystor ten wyróżniają: rezystancja włączenia 3,1-6 mΩ i maksymalne napięcie Vds=100 V. Przewodzony przez tranzystor TPH3R10AQM prąd drenu sięga, w sposób maksymalny, 120 A. Pracujący z maksymalną temperaturą: 175°C tranzystor TPH3R10AQM wyróżniają 3 wartości ładunków: Qg=83 nC, Qsw=32 nC i Qoss=88 nC. Maława rezystancja włączenia i rozszerzenie liniowego zakresu pracy TPH3R10AQM gwarantują żywotny przyrost wydajności tranzystora. Wynosząca 2,5-3,5 V wartość progowa napięcia Vgs istotnie eliminuje ryzyko nieprawidłowej pracy TPH3R10AQM z racji szumu napięcia Vgs. Ma to miejsce to przy pojemności wejściowej 5,18 nF. Tranzystor TPH3R10AQM przeznaczony jest m.in. dla obwodów przełączających i układów hot-swap wystepujących w urządzeniach stosowanych m.in w centrach danych albo telekomunikacyjnych stacjach bazowych. Wymiary tranzystora to dwie wartości: 4,9×6,1 mm. Tranzystor TPH3R10AQM występuje w obudowie SOP Advance(N).

Tranzystor MOSFET o oznaczeniu TPH3R10AQM

Rozproszony system pomiarowy ShockLine ME7869A do zastosowań mikrofalowych

Istotnym zadaniem mikrofalowego systemu pomiarowego ShockLine ME7869A jest robienie pomiarów współczynników macierzy rozproszenia S, na dystansie 100 m. W tym celu podany system korzysta z 2 analizatorów wektorowych MS46131A, które dołącza się do testowanych jednostek, urządzeń, anten i innych. Jest to rozwiązanie oryginalne, a do tego też i przenośne. Działający na częstotliwościach: od 1 MHz do 8/20/43,5 GHz rozproszony system pomiarowy ShockLine ME7869A korzysta z technologii synchronizacji fazowej PhaseLync, powstałej dla potrzeb analizatorów wektorowych MS46131A. Każdy z analizatorów nie wymaga stosowania długich kabli koncentrycznych, które wprowadzają duże straty sygnałów. Optymalna długość kabli pomiarowych zależą bezpośrednio od aplikacji. Unikalna budowa ShockLine ME7869A odpowiada na potrzebę realizacji precyzyjnych i powtarzalnych pomiarów obciążeń na masie odległości. Obecny w systemie pomiarowym moduł sterujący MN25132A znacznie upraszcza proces instalacji. Działa on jako złącze dla kabli oraz zasilanie dla analizatorów wektorowych MS46131A. Moduł sterujący MN25132A łączy oba analizatory z komputerem wyposażonym w oprogramowanie ShockLine. Rozproszony system pomiarowy ShockLine ME7869A można, w istocie, stosować chociażby w satelitach, pomiarach materiałowych, przemyśle lotniczym czy środowiskach integralności sygnału.

Rozproszony system pomiarowy ShockLine ME7869A

Taktyczna radiostacja MANET PERAD 6010 od WB Electronics

Zastosowane w radiostacji MANET PERAD 6010 technologie oraz opatentowane rozwiązania umożliwiają otrzymanie niespotykanej jakości transmisji głosu czy długiego czasu pracy przy zachowaniu niewielkich gabarytów i niedużej masy radiostacji. Taktyczna radiostacja MANET PERAD 6010 charakteryzuje się: dosyć niską gęstością widmową promieniowanego sygnału, hoppingiem oraz wbudowanymi algorytmami do szyfrowania komunikacji. Stanowi to bardzo skuteczną barierę utrudniającą: wykrycie lub przechwycenie transmisji przez niepowołanych. Dostępne w taktycznej radiostacji MANET PERAD 6010 inteligentne zarządzanie energią daje wielodniową pracę w trybach oszczędnościowych. Wbudowane baterie gwarantują, że nawet na chwilę nie zostanie utracona komunikacja wojskowa. Każda taktyczna radiostacja MANET PERAD 6010 stanowi węzeł sieci lub też zminiaturyzowaną stację bazowa, która wspiera inne węzły. Wszystkie elementy systemu łączności otrzymują niezawodny dostęp do przesyłanych danych, który jest wymagany od nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej - zwłaszcza w warunkach, gdzie korzystanie z sieci standardowych jest niemożliwe. Praca w trybie pełnej konferencji wielu użytkowników, prostota obsługi, ergonomia i niezawodność to ważne cechy taktycznej radiostacji MANET PERAD 6010. Bezkompromisowe rozwiązania radiowe, które na dłuższą metę wspomagane są złożonymi algorytmami cyfrowej obróbki sygnału, umożliwiają osiągnięcie cyfrowej transmisji głosu oraz danych w przypadku gdy reszta środków łączności zawodzi. Spora czułość, selektywność i wbudowane inteligentne algorytmy przeciwdziałania zakłócenio,m łącznie z samoorganizującą się siecią MANET, sprawiają, że radiostacje PERAD 6010 otwierają, w praktyce, ważkie możliwości współdziałania. Taktyczna radiostacja MANET PERAD 6010 jest zgodna m.in. z: Cyfrową Platformą Komunikacji FONET, a także Osobistym Systemem Dowodzenia i Obserwacji U-GATE.

Taktyczna radiostacja MANET PERAD 6010

Spectrum-X: akcelerowana platforma sieciowa firmy NVIDIA zwiększająca wydajność chmur AI opartych na sieciach Ethernet

Kluczowymi częściami Spectrum-X są przełączniki Spectrum-4, a także jednostki BlueField-3. Dzięki oprogramowaniu akceleracyjnemu i środowiskom programistycznym, można spisać, w istocie, natywne oraz definiowane programowo aplikacje, dla obecnych na rynku chmur AI. Wszechstronna platforma sieciowa Spectrum-X pisana jest różnym aplikacjom AI. Jest to doń współpracujące z sieciami Ethernet rozwiązanie, które wdraża ich stosy w życie. Występujące w Spectrum-X przełączniki Spectrum-4 charakteryzuje maksymalna przepustowość: 51 Tb/s. Zintegrowane rozszerzenia RoCE pozwalają wybudować sieć 400 GbE zoptymalizowaną pod kątem chmur AI, w sumie z akcesoriami LinkX. Oprogramowanie akceleracyjne Spectrum-X obejmuje takie środowiska programistyczne jak: Cumulus Linux, pure SONiC i NetQ, które, w istocie, zapewniają dużą wydajność platformy sieciowej. Jest to też środowisko DOCA, czyli w całej okazałości serce jednostek BlueField-3. Stworzona przez NVIDIA platforma sieciowa zapewnia 256 portów o przepustowości 200 Gb/s, połączonych przez pojedynczy przełącznik lub 16 tysięcy portów w dwupoziomowej topologii leaf-spine, by wspierać wzrost i ekspansję, w rzeczy samej, chmur AI przy zachowaniu wydajności.

Platforma sieciowa Spectrum-X

EVSys800: kompaktowy napęd elektryczny Grupy ZF przeznaczony dla samochodów osobowych

Oparty na węglikowo-krzemowych (SiC) podzespołach napęd elektryczny EVSys800 posiada silnik elektryczny i przekładnię redukcyjną. Pomimo niewielkich rozmiarów, EVSys800 nigdy nie traci na swojej wydajności. Jego moce: ciągła i szczytowa są równe kolejno: 206 i 275 kW. Dzięki kompaktowej przekładni redukcyjnej oraz opatentowanej przez Grupę ZF technologii z dziedziny plecionego uzwojenia silnika elektrycznego, zapewnia się blisko 5 cm nadmiarowej przestrzeni montażowej. Gwarantowany jest bezpośredni przepływ oleju po prętach z miedzi, w tych miejscach, w których powstaje multum ciepła w trakcie pracy EVSys800. Tego rodzaju chłodzenie zwiększa wydajność napędu elektrycznego EVSys800, przy jego masie całkowitej ok. 74 kg. Falownik napędu elektrycznego został gruntownie przeprojektowany. Kompaktowa przekładnia redukcyjna przenosi siły napędowe silnika elektrycznego za pośrednictwem aż 2 przekładni planetarnych. Zapewniają one nie tylko oczekiwane przełożenie osi, ale również, w praktyce, zintegrowaną funkcję mechanizmu różnicowego. W porównaniu z koncepcjami, dla których wał wejściowy i wyjściowy nie znajdują się na tej samej osi, rozwiązanie współosiowe zmniejsza wagę i wymagania przestrzeni montażowej - bez uszczerbku m.in. dla: wydajności, głośności i wibracji. Wraz z technologią nawijania oplotu, napęd elektryczny EVSys800 może być mniejszy, umożliwiając instalację w każdym pojeździe elektrycznym.

Przykładowy pojazd elektryczny, w którym zastosowano kompaktowy napęd elektryczny EVSys800

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

AB, ABB, Alfa Elektro, Anritsu, AVT Korporacja, Google, Grupa ZF, iDEAL Semiconductor, Infineon Technologies, Intel, inVentia, Keysight Technologies, NKT, Nordic Semiconductor, NVIDIA, Panasonic, Politechnika Warszawska (PW), Quectel Wireless Solutions, Qorvo, Rohde & Schwarz, Samsung, Sony, STMicroelectronics (ST), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), TAURON, T-Mobile, Toshiba, Transfer Multisort Elektronik (TME), Unior Hand Tools, WB Electronics, Xiaomi

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: Agilex 7, IM68A130A, MANET PERAD 6010, Spectrum-X, STHV200, TPH3R10AQM
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"