Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 30.06.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. kable, monitory, przetworniki i złączki.

Przełączniki zarządzalne GS1350 od Zyxel Networks - nowoczesne podejście do monitoringu

Dzięki zróżnicowanej liczbie portów i wysokiemu budżetowi mocy, przełączniki zarządzalne z serii GS1350 mogą obsługiwać sieci z wieloma kamerami IP w szczególności przy dołączeniu wszystkich portów. Każdy z przełączników ma dodatkowe porty uplink przewidziane m.in. dla szkieletowego połączenia sieci, bez: zajmowania portów PoE dla kamer IP i reszty z kłopotów. Przełączniki zarządzalne GS1350 obejmują prosty w obsłudze, przedni panel umożliwiający z poziomu użytkownika idealne zarządzanie urządzeniami. Dioda LED zasilania PoE informuje i przypomina kiedy zużycie mocy zbliża się do maksymalnej wartości, co pozwala dokonywać i stosować odpowiednie dosyć regulacje sieci. Przełączniki zarządzalne GS1350 mają przycisk przywracania, który umożliwia szybkie naprawianie błędów poprzez przywracanie poprawnie działającej konfiguracji. Seria GS1350 obejmuje 4 modele przełączników, których możliwości odpowiadają określonym potrzebom zarządzania i obsługi aplikacji do nadzoru. Natychmiast po detekcji awarii kamer IP, przełączniki zarządzalne GS1350 automatycznie uruchamiają się ponownie i próbują przywrócić pracę tych kamer. Z kolei ciągłość pracy PoE oznacza ciągłe w istocie zasilanie kamer IP zwłaszcza podczas aktualizacji oprogramowania, albo przy zmianie konfiguracji. W systemie monitoringu utrzymanie działania kamer jest dobitnie niezbędne, co by nie było. Seria GS1350 posiada opatentowaną konstrukcję, która znacząco podwyższa dla każdego z przełączników dobrą ochronę przeciwprzepięciową. Jak krótko mówi VAR Account Manager w firmie Zyxel Networks, Aleksander Styś:

"Przełączniki zarządzalne serii GS1350 samodzielnie wykrywają status podłączonych kamer i jeśli wykryją awarię którejś z nich, przełączniki próbują przywrócić jej pracę. Ciągłość pracy PoE pozwala przełącznikom na nieustanne zasilanie kamer IP zwłaszcza podczas aktualizacji oprogramowania lub podczas restartu".

Przełączniki zarządzalne GS1350

Profesjonalna seria monitorów wielkoformatowych LH54 produkcji iiyama

Firma iiyama wprowadziła na rynek monitory wielkoformatowe serii LH54, które są idealnym, wręcz trafionym dość rozwiązaniem dla digital signage. Monitory te dobrze sprawdzają się w środowiskach o znaczeniu krytycznym, które wymagają dużych: wydajności i niezawodności. Najnowsza seria monitorów wielkoformatowych LH54 dostosowuje się do wymagań biznesu, niezależnie od tego czy jest używana do wyświetlania reklam, wskazywania szeregu dróg lub cyfrowego menu. Monitory te charakteryzuje rozdzielczość obrazu 4K oraz jasność 500 cd2 z panelami o zamgleniu: 25%. Dzięki systemowi operacyjnemu Android 11, użytkownicy mogą z łatwością dostosować wyświetlacze do swych potrzeb. W oparciu o platformę do zarządzania treścią iiSignage, użytkownicy mają różne narzędzia, ażeby zdalnie kontrolować wyświetlane przekazy i przemieniać ustawienia, takie jak: głośność oraz jasność. Dla pełnej elastyczności, bezpieczeństwa oraz kontroli, seria monitorów LH54 obejmuje gniazdo SDM, które zapewnia opcję wbudowanego komputera PC. Funkcja FailOver gwarantuje, że treść jest aktywnie doń wyświetlana przez zdefiniowane wejścia, tzn. jeżeli jedno z nich ulegnie awarii, to sygnał jest automatycznie przełączany na wejście zapasowe. Dzięki komunikacji Wi-Fi, monitory LH54 w każdym przypadku są gotowe do dostarczania treści za pomocą sieci bezprzewodowej. Seria LH54, która obejmuje monitory o przekątnych ekranu: od 32" do 98", może być używana m.in. w orientacji pionowej, w całodobowym środowisku pracy bez żadnych zakłóceń.

Logo firmy iiyama

Obiektyw fotograficzny RF 24-50MM F4.5-6.3 IS STM firmy Canon

Jest to kompaktowy obiektyw zmiennoogniskowy 24–50 mm, który można wykorzystywać w praktyce do kreatywnej pracy z aparatem pełnoklatkowym. Idealnie nadaje się do wielu zdjęć rodzinnych i portretów, a także do fotografowania pokoi czy przygód. Jest to w szczególności możliwe dzięki rewelacyjnej przysłonie siedmiolistkowej. Przewidziano przy tym efekt bokeh. Zaprojektowany przez Canon obiektyw fotograficzny RF 24-50MM F4.5-6.3 IS STM posiada i w sposób praktyczny implementuje silnik regulacji ostrości STM, który to umożliwia: szybkie ustawianie ostrości podczas robienia zdjęć oraz nagrywanie filmów z wykorzystaniem cichej, automatycznej jej regulacji. Programowany pierścień regulacji, na obiektywie, bardzo ułatwia konfigurowanie różnych ustawień, np.: Tv/Av/ISO i MF. Można przypisać do niego pożyteczne funkcje takie jak: kompensacja ekspozycji, balanse bieli, a także wybory obszarów AF. Dzięki optycznemu stabilizatorowi obrazu na poziomie 4,5 stopnia, można bezproblemowo trzymać aparat fotograficzny w dłoniach, szczególnie w warunkach kiepskiego oświetlenia. Za sprawą mocowania RF, obiektyw współpracuje z aparatami serii EOS R oraz obsługuje szereg funkcji do poprawy obrazu w aparacie, w tym: panoramowanie w trybie scen, czy korygowanie efektu oddychania przy zmianie punktu ostrości (ang. focus breathing) podczas filmowania. 

Obiektyw fotograficzny RF 24-50MM F4.5-6.3 IS STM

Unikatowy system SA3400D firmy Synology

Firma Synology wprowadziła do sprzedaży SA3400D: dosyć unikalny system o architekturze "active-passive", do zastosowań w serwerach: NAS i SAN. Przy pełnej rozbudowie system ten mieści 576 TB danych. Jest to możliwe zwłaszcza dzięki współużytkowanej pamięci masowej. Model SA3400D oferuje wysoką niezawodność. Jego architektura "active-passive" umożliwia redukcję czasów przełączania awaryjnego do kilku minut, co minimalizuje przestoje. Obsługa hybrydowych macierzy pamięci masowej pozwala systemowi SA3400D na wykorzystywanie prędkości dysków SSD w połączeniu z wydajnościami dysków twardych, dzięki czemu można obsługiwać różne obciążenia. Poprzez obsługę systemu operacyjnego DSM firmy Synology model SA3400D oferuje unikalne funkcje, dzięki szerokiej gamie pakietów oprogramowania, natywnych oraz firm zewnętrznych. Oprócz funkcji: Snapshot Replication i Hyper Backup do tworzenia kopii zapasowych danych i systemów, pakiet Active Backup Suite zapewnia także rozwiązanie do zarządzania kopiami zapasowymi na poziomie organizacji, m.in. dla: punktów końcowych, serwerów wirtualnych, a także aplikacji w chmurze. System SA3400D zapewnia rozproszonym zespołom współpracę oraz udostępnianie plików za pomocą kompleksowego z punktu widzenia użytkownika pakietu aplikacji z firmy Synology do zwiększania wydajności online.

System SA3400D

LEW-02 z przekładnikiem prądowym 100 A. Nowy monitor w systemie smart home Wi-Fi od firmy Zamel

Przeznaczony do montażu na szynach DIN (TH-35) monitor energii elektrycznej LEW-02 jest rozwiązaniem zaprojektowanym do pomiarów lub analizy parametrów energii elektrycznej na obwodach jednofazowych. Monitor ten realizuje dwukierunkowe pomiary półpośrednie mając w tym celu przekładnik prądowy SC-16, co czyni go wyszukanym do stosowania w obwodach: oświetleniowych i gniazdkowych albo też przy jednofazowych instalacjach fotowoltaicznych. Wytworzone przez Zamel rozwiązanie umożliwia wybitnie dogodne monitorowanie obwodów jednofazowych, poniżej 100 A. Monitor energii elektrycznej LEW-02 pracuje w systemie smart home Supla, oferując funkcjonalność bezprzewodowej komunikacji Wi-Fi. Wszystkie dane są przedstawiane w aplikacji Supla, którą cechuje łatwość obsługi. Dane te można eksportować do plików formatu: xlsx, ods, csv i html, a także innego oprogramowania - w ramach integracji MQTT. Analizę wykresów można prowadzić również z poziomu kokpitu Supla Cloud, gdzie na dobry sposób dostępne są zaawansowane raporty oraz wykresy. Monitor energii elektrycznej LEW-02 cechuje się znacznymi możliwościami integracji, za pośrednictwem protokołu MQTT. Współpracuje on z Home Assistant i umożliwia analizę danych w: Grafana, Zabbix oraz Power BI. Z wykorzystaniem nowego monitora możliwe staje się śledzenie skoków napięcia bądź też eksport danych po API i udostępnianie linków bezpośrednich.

Monitor energii elektrycznej LEW-02

THS: niewidoczny, bezdotykowy przycisk firmy SCHURTER Electronics

Konwencjonalne przełączniki zwykle wymagają sporych otworów montażowych w interfejsie użytkownika. Inaczej jest w wypadku THS - bezdotykowego i ukrytego przełącznika. Można w praktyce go zainstalować niemalże niewidocznie za panelami czołowymi - wystarczy nieduże wycięcie w interfejsie użytkownika, a czujnik ToF niezwykle idealnie wypełnia swoje zadanie. Opracowany przez SCHURTER Electronics przycisk THS współpracuje m.in. ze sprawdzonym czujnikiem ToF z przycisku TTS. Źródło światła wytwarza wiązki światła, które odbijają się od obiektu. Czujnik wychwytuje odbite światło, a odległość jest wyznaczana na podstawie stałej prędkości światła i pomierzonego czasu przejścia. Malutka szczelina, przez którą można m.in. przesyłać i odbierać sygnał świetlny, wystarcza, aby przycisk został aktywowany po zbliżeniu palca. Przełącznik jest mocowany za powierzchnią roboczą interfejsu użytkownika. Można go wykonać z przeróżnych materiałów - bez wpływu na funkcjonalność przycisku. Pozwala to na wybór materiałów, które są łatwe w czyszczeniu. Zastosowania przycisku THS obejmują m.in. wymagające aplikacje w technologii medycznej, czy zastosowaniach publicznych. Klasycznie przycisk przeznaczony jest dla szkła o grubości: 2 mm oraz jest wyposażony w podświetlenie powierzchniowe RGB. W przypadku zastosowania innych materiałów i grubości powierzchni, dostępny jest zestaw do projektowania, z pomocą którego można przetestować i dostosować wszystkie specyfikacje. Przy pomocy tego zestawu można sprawdzać różne, niestandardowe ustawienia, wliczając odległość, czas i oświetlenie.

Przycisk THS

DELOS S02: niezawodny przetwornik ciśnienia firmy JUMO dla wielu gałęzi przemysłu

Jest to mały przetwornik ciśnienia, prosty w konfiguracji, który oferuje wysoką niezawodność procesu i dokładność. Przetwornik ten jest dostępny w wersji z obsługą standardu Ethernet, a także może być używany w wielu gałęziach przemysłu bez względu na miejsca i okoliczności. Opracowany przez JUMO przetwornik ciśnienia umożliwia dosyć dokładne pomiary ciśnienia: względnego i bezwzględnego w ciekłych lub gazowych środowiskach. DELOS S02 zapewnia spory stopień niezawodności, dzięki maksymalnej dokładności i długoterminowej stabilności. Jest to osiągane przy 2 zakresach pomiarowych: 0,1-60 barów względnych oraz 0,4-60 barów absolutnych. Następca przetwornika DELOS SI można skonfigurować poprzez Bluetooth/app lub IO-Link. Wersja obsługująca standard Ethernet (Single Pair Ethernet - SPE), w połączeniu z chmurą, nadaje się do stosowania w wielu branżach, np.: spożywczej bądź napojów, wodno-ściekowej, grzewczej i klimatyzacyjnej, inżynierii mechanicznej i instalacji, a także testowej.

Przetwornik ciśnienia DELOS S02

Inteligentna kamera MicroHAWK F440-F firmy OMRON z rozdzielczością 5 Mpx i mocowaniem C

Firma OMRON poinformowała, że wprowadziła już na rynek inteligentną kamerę: MicroHAWK F440-F, która ma ważkie możliwości konfiguracji oraz monochromatyczny czujnik migawki o: szybkości 35 klatek na sekundę i rozdzielczości obrazu 5 Mpx. Gwarantowana jest znacząca efektywność MicroHAWK F440-F w zastosowaniach, które dotyczą kontroli wizyjnej maszyn. Opracowana przez OMRON kamera MicroHAWK F440-F obejmuje wiele kluczowych funkcji i opcji, które sprawiają, że wyróżnia się na tle innych rozwiązań w branży. Zgodność obiektywu kamery z mocowaniem C i całkowita obsługa oświetlenia zewnętrznego zapewniają idealną z punktu widzenia projektantów optymalizację obrazowania. Jest to najmniejsza kamera, której nie są straszne ograniczone przestrzenie - jeżeli chodzi o segment rozwiązań inteligentnych. Intuicyjne narzędzie AutoVISION firmy OMRON umożliwia intuicyjną konfigurację niezwykle złożonych zastosowań, dając możliwość uzyskania dobrej wydajności obrazowania w krótkim czasie. Ważną cechą kamery MicroHAWK F440-F jest jej zgodność z dostępnymi na rynkach systemami. Jest ona kompatybilna ze stykami inteligentnej kamery MicroHAWK F430-F, co w pełni zapewnia prosty proces modernizacji - bez konieczności przeprowadzania reorganizacji albo zmiany okablowania. Gwarantująca bezproblemową integrację, a także łączność kamera MicroHAWK F440-F obsługuje określone protokoły komunikacyjne, w tym: RS-232, Ethernet, EtherNet/IP albo PROFINET. Opcje zasilania kamery obejmują Power over Ethernet (PoE) oraz bezpośrednie podawanie napięcia stałego 24 V.

Inteligentna kamera MicroHAWK F440-F

Firma WAGO prezentuje: przelotowe złączki instalacyjne 2773 Inline do przewodów sztywnych

Jak naprawić bądź przedłużyć przewód? Jest to proste, kiedy są pod ręką przelotowe złączki instalacyjne Inline do przewodów sztywnych z serii 2773. Z ich pomocą można sprawnie bez narzędzi łączyć przewody o przekroju: 0,75-4 mm2. Starczy odizolować końcówkę przewodu i wsunąć ją do złączki, by powstało bezpieczne połączenie. Są to produkty w pełni oryginalne. Dzięki przelotowym złączkom instalacyjnym 2773 Inline, naprawa uszkodzonych przewodów jest prosta i zajmuje zaledwie moment, nawet stosując zewnętrzną osłonę w postaci koszulki termokurczliwej - starczy nasunąć ją na przewód i obkurczyć koszulkę. W ten sposób zyskuje się trwałe i bezpieczne połączenie przewodów. Minimalne wymiary złączki, tj. 2,9 cm długości sprawiają, że mieści się swobodnie w dowolnej puszce instalacyjnej - łatwiej wtedy wykonać, w istocie, oprzewodowanie w ograniczonych przestrzeniach. Przelotowe złączki instalacyjne 2773 Inline występują w zestawie naprawczym, wraz z: koszulką termokurczliwą i kawałkami przewodów jednodrutowych. Wszystkie złączki instalacyjne WAGO spełniają normę: DIN VDE 0100-520:2013-06, w tym przelotowe złączki instalacyjne 2773 Inline.

Przelotowe złączki instalacyjne 2773 Inline

TOPFLEX-06-EMV-UV-3-PLUS-2XSLCHK-J: najnowszy kabel firmy Helukabel przeznaczony do zasilania silników z przemiennikami częstotliwości

Ważkim zadaniem tego kabla jest stanowienie kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) w systemach, budynkach oraz obiektach wyposażonych w urządzenia, które są generatorami zakłóceń elektromagnetycznych. Zastosowanie materiału XLPE na izolacji wpływa na wzrost: obciążalności prądowej i temperatury pracy: od -40 do 90°C - w przeciwieństwie do izolacji z materiału PE. Napięcie robocze kabla sięga do 1 kV. Jest to najświeższa nowość od Helukabel. Przeznaczony do pracy przy średnich obciążeniach mechanicznych kabel TOPFLEX-06-EMV-UV-3-PLUS-2XSLCHK-J sprawdza się doskonale w instalacjach, a także suchych i wilgotnych pomieszczeniach, jak również na zewnątrz oraz bezpośrednio w ziemi. W przypadku, gdy jest, w istocie, planowane położenie kabla w ziemi, należy zachować dobre praktyki instalatorskie - w szczególności nalezy zadbać o specjalną podsypkę zapewniającą stabilny i ciągły odpływ wody. Opracowany przez Helukabel produkt jest całkowicie odporne na: promieniowanie UV i nieprzyjazne warunki atmosferyczne. Budowa kabla jest symetryczna i jest nią żyła ochronna podzielona na trzy, ułożona w szczelinach symetrycznie względem żył roboczych. Przewiduje się dla tej żyły obecność 2 ekranów: folii AL/PET i oplotu z drutów miedzianych ocynowanych o gęstości krycia co najmniej 80%. Powłokę kabla TOPFLEX-06-EMV-UV-3-PLUS-2XSLCHK-J stanowi tworzywo bezhalogenowe. Kolor tego tworzywa to czarny. Zastosowania opisanego kabla to m.in. przemysł motoryzacyjny i spożywczy oraz sektor technologii środowiskowych i obrabiarki. Kabel TOPFLEX-06-EMV-UV-3-PLUS-2XSLCHK-J  jest kablem metrowanym.

Kabel TOPFLEX-06-EMV-UV-3-PLUS-2XSLCHK-J

Dostępny w ofercie WObit ergonomiczny manipulator SpaceMouse od Megatron

Jest to oryginalny interfejs typu "człowiek-maszyna" zaistniały wprost do sterowania ruchem, przy pomocy jednej z rąk. Stanowi on niepowtarzalny komponent dla mnóstwa z zastosowań, które dotyczą przemysłu, obejmując roboty, kamery ruchome, drony, czy systemy pomiarowe. Oferowany przez WObit manipulator SpaceMouse czyni ruchy obrotowe i translacyjne, dzięki sześcioosiowemu czujnikowi. Istnieje klarowna możliwość zastąpienia tym manipulatorem 2 konwencjonalnych manipulatorów, co podwyższa możliwości sterowania ze strony operatora. Całkowicie nowe koncepcje sterowania oraz panele sterowania mogą zostać zrealizowane na idealny sposób bez intensywnych treningów operatorów maszyn. Ergonomiczny manipulator SpaceMouse cechuje zoptymalizowane wyczucie do zastosowań sterowania przemysłowego, w tym: wyższe napięcie sprężyny, mniejsza martwa strefa, solidne i trwałe materiały uchwytu czy pyłoszczelna uszczelka. Manipulator ten jest uodporniony na: starzenie się oraz działanie statycznych pól magnetycznych, dzięki czemu pracuje niezawodnie, nie powodując zużycia w mechanice wewnętrznej. Sercem manipulatora jest niewielki czujnik optoelektroniczny firmy 3Dconnexion, który został wypróbowany w milionach myszek 3D na całym świecie. Wybornie zoptymalizowany uchwyt z 6 stopniami swobody uzupełnia atrakcyjne cechy produktu.

Ergonomiczny manipulator SpaceMouse

Przełącznica światłowodowa słupkowa PSS-3/576 firmy OPTOMER

Przełącznica światłowodowa słupkowa PSS-3/576 nadaje się do zastosowań zewnętrznych - jako element rozdzielczy w optycznych sieciach dostępowych. Występuje w niej m.in. 288 pól komutacyjnych SC Duplex tj. abonenckich, jak również 9 pól komutacyjnych SC tj. liniowych. Do przełącznicy światłowodowej PSS-3/576 można w dogodny sposób wprowadzać dowolne kable liniowe, wiązki włókien, czy minikable do wdmuchiwania. Jest o rozwiązanie oryginalne. Spełniająca klasę szczelności IP54 przełącznica światłowodowa słupkowa PSS-3/576 ma na stanie 576 spawów abonenckich i 12 spawów liniowych. Przez spawy abonenckie rozumie się zakończenia włókien z kabli prowadzonych do klientów. Z kolei spawy liniowe to zakończenia włókien z kabla, który to dochodzi do słupka - od strony centrali. Istnieją możliwości montażu do 9 splitterów optycznych, zakończonych złączami o wymiarach niższych od: 14×11,5×1,8 cm. Wymiary przełącznicy światłowodowej słupkowej PSS-3/576 wynoszą: 80x175x32 cm.

Przełącznica światłowodowa słupkowa PSS-3/576

Elektronicznie sterowany, przepływowy ogrzewacz wody PEB firmy STIEBEL ELTRON

Przepływowy ogrzewacz wody PEB posiada klasyczną i prostą obudowę - bez wyświetlaczy i mnóstwa przycisków. Przewidziana dla niego pełna regulacja temperatury zachodzi poprzez ręczne domieszanie zimnej wody. Jest to nadzwyczaj ciekawa alternatywa dla dostępnych na rynku hydraulicznie sterowanych ogrzewaczy przepływowych ciut mniej dokładnych w pracy. Dostępne w przepływowym ogrzewaczu wody PEB sterowanie elektroniczne zapewnia dosyć wysoką wydajność i stałą temperaturę wody od 55°C, niezależnie od: wahań ciśnienia i zmian temperatury wody zasilającej. W trakcie eksploatacji wykorzystywana jest tylko rzeczywiście potrzebna energia, co przekłada się na dosyć wysoką efektywność energetyczną ogrzewacza (w każdej sytuacji). Urządzenie zaopatruje w ciepłą wodę jednocześnie kilka punktów poboru, np. w łazience i w kuchni. Wygląd i kompaktowe wymiary ogrzewacza są na tyle uniwersalne, że można go zamocować zarówno w trudno dostępnych miejscach, jak również bezpośrednio na ścianie, przy punkcie poboru wody. Przepływowy ogrzewacz wody PEB niezwykle idealnie komponuje się z każdym wnętrzem. Ogrzewacz ten występuje w 4 wariantach: PEB 11 o mocy znamionowej 11kW, PEB 18 o mocy znamionowej 18 kW, PEB 21 o mocy znamionowej 21 kW i PEB 24 o mocy znamionowej 24 kW.

Elektronicznie sterowany, przepływowy ogrzewacz wody PEB

Elektroniczny panel natryskowy SPORTING 2 SECURITHERM od DELABIE

Firma DELABIE demonstruje: w pełni nowy, elektroniczny i termostatyczny panel natryskowy SPORTING 2 SECURITHERM. Jest to produkt, który jest bezpieczny i oszczędny, a zarazem w całości zapewnia optymalny komfort, niezależnie od użytkownika, który chce obsłużyć panel. Dzięki wykorzystaniu elektroniki, panel natryskowy SPORTING 2 SECURITHERM załącza się, w praktyce, bezdotykowo, co pozwala uniknąć przenoszenia zarazków. Zarówno otwarcie, jak i zamknięcie wypływu odbywa się przez zbliżenie dłoni do detektora obecności. Co każde 24 godziny od ostatniego użycia aktywowane jest trwające minutę spłukiwanie okresowe w celu wymiany wody w instalacji. Umożliwia to zwalczanie proliferacji bakterii, która to pojawia się w wodzie stojącej we wnętrzu rur. Antyosadowa wylewka zwiększa doń higieniczne działanie panelu. Technologia SECURITHERM znacznie eliminuje ryzyko oparzenia, dzięki mieszaczowi termostatycznemu, który zastosowano w wylewce panelu natryskowego. W przypadku braku zimnej wody, mechanizm automatycznie  się zamknie, uniemożliwiając wypływy wody ciepłej (czy też gorącej). Temperatura wody zmieszanej ustawiana jest przez instalatora. Aby chronić komfort użytkownika, stabilność temperatury zagwarantowana jest bez względu na wahania ciśnienia w instalacji. Funkcja zabezpieczająca przed "zimnym prysznicem" zamknie wypływ automatycznie w przypadku braku wody ciepłej. Firma DELABIE proponuje również modele z komfortową wylewką o strumieniu "deszcz" (DP).

Elektroniczny panel natryskowy SPORTING 2 SECURITHERM

Nowatorski system do syntezy e-paliwa

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej (PW) posłużyli się metodą produkcji paliw płynnych w reaktorze Fishera-Tropscha. Postanowili ją termodynamicznie złączyć wprost z koelektrolizą wysokotemperaturową, z ang. Molten Carbonate Electrolysis, stosującą wodę oraz dwutlenek węgla. Tak powstał Hyflow - idealna koncepcja układu do wytwarzania ekologicznych paliw. Istotną zaletą rozwiązania jest to, że całość procesu przebiega wprost w obiegu zamkniętym. Za sprawą własnego projektu doktoranci PW wspierają rozwoje źródeł energii o niskiej emisji. Jest to niezwykle ważne w kontekście zmian klimatycznych. Jak wyjaśnia twórca rozwiązania oraz lider zespołu, który rozwija Hyflow, Aliaksandr Martsinchyk:

"Opracowaliśmy unikatowy system, który: przechwytuje i wykorzystuje emisje, minimalizując ilość odpadów i maksymalizując wydajność procesu. Nasz pomysł może z miejsca rozwiązać problem utrzymania samochodów z silnikami spalinowymi na drogach w Unii Europejskiej po 2035 roku. Do 2024 roku chcemy zbudować pierwszy prototyp proof-of-concept. Koncepcja projektu będzie następnie rozwijana przy wsparciu: Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także Narodowego Centrum Nauki, czy organizacji przyznających granty na prace badawczo-rozwojowe. Wspólnie z partnerami komercyjnymi będziemy w stanie: wdrożyć nasze pomysły i zbudować instalacje pilotażowe."

Idea rozwiązania Hyflow

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

3Dconnexion, ABB, ASUS, ASTOR Robotics Center, AVT Korporacja, Canon, DELABIE, Digi-Key Electronics, Elocity, Helukabel, HEUTHES, iiyama, JUMO, KEMET, Lapp Group, Megatron, OMRON, OPTOMER, Phoenix Contact, Politechnika Warszawska (PW), Politechnika Wrocławska (PWr), Qualcomm Technologies, SCHURTER Electronics, Schneider Electric, Siemens, STIEBEL ELTRON, Synology, TESA, Transfer Multisort Elektronik (TME), VENTION, WAGO, WObit, Zamel, Zyxel Networks

Przyjemnego wypoczynku i udanych letnich wakacji!

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: 2773 Inline, DELOS S02, LH54, SPORTING 2 SECURITHERM, THS, Zenfone 10
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"