Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Planowanie obwodów instalacji domu jednorodzinnego

Article Image
Instalacja elektryczna to niezbędny element każdego domu mieszkalnego. Na etapie projektowania warto przemyśleć podział instalacji na obwody. Pozwoli to uniknąć późniejszych poprawek, które zawsze są dużo bardziej kosztowne niż wykonanie “od razu” prawidłowej instalacji.

Jeszcze 25 lat temu typowa instalacja elektryczna w budynkach jednorodzinnych obejmowała od 4 do 6 obwodów elektrycznych, wśród których stałymi elementami były następujące obwody.

  • Obwód oświetleniowy.
  • Obwód gniazd wtykowych.
  • Obwód dla urządzeń o wysokim poborze mocy, czyli tzw. obwód „kuchenno-łazienkowy”, który obsługiwał płytę kuchenną, piekarnik, czajnik czy pralkę. 
  • Obwód “zewnętrzny” przeznaczony do obsługi posesji, czyli obwód, obejmujący oświetlenie podwórkowe, bramę elektryczną, domofon czy narzędzia ogrodowe, takie jak kosiarka do trawy i spryskiwacze. 

Dziś powyższa lista przestała być kompletna. Ilość systemów i sprzętów (często bardzo wrażliwych na zmiany w zasilaniu lub jego zanik), które wymagają osobnych obwodów jest znacznie wyższa. 

Obecnie obwody, jakie warto uwzględnić w projektowanych instalacjach elektrycznych dla domów jednorodzinnych często przekraczają dwu lub trzykrotność tego, co zalecano jeszcze 2 dekady temu. Jako, że nie warto zbytnio obciążać każdego obwodu, lepiej jest wykonać ich więcej, z uwzględnieniem ewentualnych przyszłych potrzeb. Sugerowany podział współczesnej instalacji na obwody prezentuje poniższa lista.

  • Obwód oświetleniowy: w dobie oświetlenia LED, które coraz częściej wypiera staromodne żarówki żarnikowe, bezpiecznym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest stworzenie oddzielnego obwodu dla kuchni, łazienki, oświetlenia zewnętrznego, a także osobnego obwodu dla pokojów na każdym z pięter w budynku.
  • Gniazda wtykowe w pokojach: gniazda powinny zostać przyłączone do osobnego obwodu lub kilku obwodów - w zależności od ich liczebności i wielkości budynku. Korzystnym rozwiązaniem jest oddzielny obwód dla każdego pomieszczenia.
  • Sprzęt komputerowy - AV - TV: oddzielny obwód elektryczny dla komputera, drukarki, skanera, zestawu muzycznego i kina domowego to rozwiązanie wysoce zalecane. Warto taki sprzęt wspomóc dla bezpieczeństwa systemem bezprzerwowego podtrzymania zasilania (UPS).
  • Ciągi komunikacyjne (ewakuacyjne): wszystkie korytarze, przejścia, łączniki domu z garażem itp. powinno się podpinać pod osobny obwód. Jest to rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo domowników.
  • Odbiorniki prądu, których moc jest większa niż 1500 W: wszystkie takie urządzenia powinny być zasilane oddzielnym obwodem. Ponieważ obecnie w naszych kuchniach i łazienkach funkcjonuje bardzo wiele urządzeń o poborze minimum 2000 W, zaleca się wykonanie nawet kilku obwodów - każdego indywidualnie dla płyty indukcyjnej, zmywarki, lodówki i czajnika, pralki, piekarnika, oświetlenia kuchennego i okapu. Z zasady kuchenne i łazienkowe gniazda wtykowe dla drobnego sprzętu AGD powinno się zawsze podłączać do osobnego obwodu. Identycznie jest z ewentualnym ogrzewaniem podłogowym, tak ostatnio popularnym w łazienkach (maty lub kable grzewcze).
  • Podwórko, otoczenie posesji: Oświetlenie podwórkowe (ogrodowe), pompa basenowa, brama otwierana napędem elektrycznym, podgrzewanie podjazdu, oczko wodne, sprzęt do obsługi podwórka - to wszystko wymaga osobnego obwodu lub kilku obwodów, w zależności od potrzeb i obciążenia.

Na zakończenie należy przypomnieć, że napięcie elektryczne (i przepływ prądu który może mu towarzyszyć) jest niebezpieczne. Prace związane z instalacją elektryczną mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby niż posiadające odpowiednie uprawnienia. Pomimo tego, w przypadku konieczności zaplanowania bądź przeprowadzenia remontu instalacji domowej, warto zrobić to w oparciu o aktualne standardy.

Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Podział na obwody współczesnej domowej instalacji elektrycznej
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"