Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Jak działa elektromechaniczny przerzutnik bistabilny typu T?

Article Image
W EdW 2/2019 przedstawione było rozwiązanie zadania Jak10 z informacją, że układ o schemacie narysowanym na dwa sposoby na rysunku 1 to bistabilny przerzutnik T (toggle), który po każdym naciśnięciu przycisku W1 zmienia stan styku wyjściowego S1.2.

Co ważne, taki przerzutnik w spoczynku w ogóle nie pobiera prądu, dlatego taki prosty elektromechaniczny układ może się okazać atrakcyjny także dla współczesnych elektroników. Tak, ale trzeba dobrze rozumieć jego pracę, wymagania i ograniczenia, żeby prawidłowo dobrać przekaźniki oraz napięcie zasilania. Fotografia tytułowa pokazuje taki układ wzbogacony o obwody opóźniania włączenia.

Wydaje się, że działanie zwykłego przekaźnika rozumie każdy elektronik. W tym wypadku jednak w grę wchodzą pewne drobne szczegóły, które trzeba dokładniej przeanalizować.

Rys.1a,1b Elektromechaniczny przerzutnik bistabilny typu T - stan styków podczas spoczynku układu

Na pozór proste zadanie Jak10, dotyczące działania dwóch najzwyczajniejszych przekaźników, okazało się bardzo trudne. Wzbudziło nie tylko zainteresowanie, ale i wątpliwości, ponieważ nie były podane ani napięcie zasilania, ani napięcie nominalne przekaźników, co w tym przypadku ma kluczowe znaczenie, bo decyduje o tym, j...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: przekaźniki, Relpol
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich styczeń 2020
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki temperatury
1/10 Temperatura to
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"