Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 13.01.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. cewki, moduły zasilania, układy scalone i soundbary.

Nadchodzi rynkowy debiut soundbaru Bar 1300 firmy JBL

Ten uniwersalny soundbar uzupełnia gamę produktów JBL Bar, oferując dźwiękowe wrażenia jak te z sal kinowych. Jest to przede wszystkim zasługa technologii: Dolby Atmos oraz DTS:X. Nowy soundbar ma moc wyjściową: 1170 W. Będzie on dostępny w sprzedaży w lutym 2023 r. Wspierający 15 kanałów dźwiękowych soundbar Bar 1300 wykorzystuje sześć przetworników i technologię MultiBeam firmy HARMAN, by zagwarantować wyjątkowe wrażenia dźwiękowe. Dzięki odłączanym głośnikom surround oraz bezprzewodowemu subwooferowi, chwalcy kina mogą z łatwością doświadzać dźwięku najwyższej czystości. Wystarczą już dwa głośniki, aby dać się temu dźwiękowi porwać. Istnieje możliwość ich parowania z rozwiązaniami Bluetooth, w celu uzyskania dźwięku mono lub stereo.

Soundbar Bar 1300

Soundbar Bar 1300 obsługuje technologię PureVoice firmy HARMAN, która uwypukla głosy z efektów dźwiękowych. Dostęp do popularnych platform muzycznych jest zapewniony. Jest to w szczególności możliwe dzięki aplikacji mobilnej JBL One. Użytkownicy mogą lubować się w ważnych treściach audio i podcastach. Wszystko to przy funkcjach: AirPlay 2, Alexa MRM lub Chromecast built-in, które integrują soudbar z prawie 300 usługami strumieniowania muzyki. Jedyne czego tu potrzeba, to sieci Wi-Fi o doskonałej przepustowości.

Soundbar Bar 1300

Udoskonalony, inteligentny piekarnik Bespoke AI firmy Samsung

Urządzenia kuchenne powinny nie tylko wspomagać w zdrowej diecie, ale także ułatwiać, na własny sposób, przyrządzanie posiłków. Mając to na względzie, firma Samsung wprowadziła uaktualnioną wersję piekarnika Bespoke AI. Dzięki niemu gotowanie staje się łatwiejsze oraz przyjemniejsze niż było to dotychczas, przede wszystkim w domach, a także w mieszkaniach. Piekarnik Bespoke AI posiada od niedawna wiele ciekawych rozwiązań. Oprócz standardowej funkcji Steam Cook, piekarnik uwzględnia teraz 2 najnowsze opcje: Air Fry i Sous Vide. Dzieje się to przy kamerach wewnętrznych, które stosują obrazową identyfikację składników, w celu doboru ustawień piekarnika, wliczając w to czas pieczenia. Związany z piekarnikiem asystent, o nazwie: Samsung Cooking, podaje instrukcje i automatycznie synchronizuje się z obecnymi w kuchni urządzeniami, rekomendując optymalne ustawienia. Niezależnie od tego, czy chodzi o przygotowanie steku, pieczenie ciast bądź podgrzewanie warzyw, piekarnik Bespoke AI jest niezastąpionym rozwiązaniem. Piekarnikiem można intuicyjnie zarządzać z poziomu aplikacji SmartThings. Na chwilę obecną, piekarnik Bespoke AI jest dostępny w Polsce tylko w wersji z czarnym szkłem.

Inteligentny piekarnik Bespoke AI firmy Samsung

Dostępna w ofercie Atel Electronics kopułkowa kamera wewnętrzna IP firmy TP Link o oznaczeniu: VIGI C400HP

Kamera ta pozwala m.in. na: monitoring małych pomieszczeń oraz budowę ogromnych sieci monitoringu. Kamera VIGI C400HP rejestruje obraz o rozdzielczości 3 Mpx. Przewidziano do jej działania 2 obiektywy: 2,8 mm i 4 mm. Pierwszy z nich stosuje się w wielu budynkach, by obserwować małe i/bądź wąskie sale. Drugi obiektyw dedykowany jest rozległej przestrzeni. Opracowana przez TP-Link kamera obejmuje opcję zasilania PoE (ang. Power-over-Ethernet), co upraszcza jej instalację. Kamerą można zdalnie sterować z poziomu mobilnej aplikacji. To co ją wyróżnia spośród innych kamer dostępnych na rynku to następujące możliwości:

  • wykrywanie ruchu, przekroczenia linii, wtargnięcia na strefę i sabotażu (zasłonięcia kamery przez intruza),
  • sterowanie oświetlaczem zapobiegające niedoświetleniu i p rześwietleniu obiektów (w trybie nocnym),
  • dostosowanie oświetlenia do warunków tak, by zwiększać głębię obrazu (WDR - ang. Wide Dynamic Range).
  • kompresja "w locie", przy użyciu kodeka H.265+, które redukuje zapotrzebowanie na przepustowość łączy, przy zachowaniu właściwej jakości obrazu.
Kopułkowa kamera wewnętrzna IP o oznaczeniu: VIGI C400HP

Najświeższe rozwiązanie firmy Quectel Wireless Solutions dedykowane motoryzacji

Jest to wypełniająca normę ASIL B propozycja przeznaczona dla zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) czy systemów jazdy autonomicznej (AD). Rozwiązanie z firmy Quectel Wireless Solutions zostało zaprezentowane, w trakcie niedawnych targów CES 2023. Do budowy rozwiązania zastosowano m.in. układ GNSS, z firmy Quectel Wireless Solutions, o oznaczeniu LG69T-AB. Rozwiązanie to wspiera korekcje Trimble RTX. Uwzględniona jest tutaj obsługa odbiornika GNSS o symbolu STA9100MGA, z firmy STMicroelectronics, i układu IMU zwanego SCHA600, od Murata Manufacturing. To wszystko odpowiada za bardzo precyzyjne, a przy tym błyskawiczne pozycjonowanie pojazdów na drogach, np. w obrębie pasa ruchu. Jak wyznaje wiceprezes ds. sprzedaży aplikacji motoryzacji oraz GNSS w firmie Quectel Wireless Solutions, Mark Murray:

"Jesteśmy dumni z możliwości naszego, skromnego rozwiązania (...). Dzięki obsłudze korekcji Trimble RTX, gwarantuje ono zaawansowane pozycjonowanie pojazdów. Oznacza to optimum precyzji, dostępności i niezawodności dla twórców motoryzacji."

Najświeższe rozwiązanie firmy Quectel Wireless Solutions dedykowane motoryzacji

Innowacyjny satelita telekomunikacyjny Snapdragon autorstwa Qualcomm Technologies

Jest to pierwsze w świecie rozwiązanie przewidziane do pełnej, dwukierunkowej komunikacji ze smartfonami klasy premium. Ma ono zapewnić łączność o globalnym zasięgu chociażby z urządzeniami opartymi na unikalnych układach SoC, których nazwa to: Snapdragon 8 Gen 2. Implementujący łączność 5G satelita wykorzystuje pasmo L (1-2 GHz) w celu pobierania oraz wysyłania danych. Napisane do niego komendy alarmowe mają być dostępne w smartfonach najnowszej generacji, od drugiej połowy 2023 roku. Docelowym przeznaczeniem satelity jest obsługa sieci NTN (ang. Non-Terrestrial Networks). Oprócz smartfonów, satelita Snapdragon może również tyczyć się innych urządzeń, np. laptopów, tabletów i aut. Producenci OEM oraz twórcy aplikacji mogą teraz dostarczać unikalne, korzystające z łączności satelitarnej usługi. Jak przyznaje dyrektor ds. rozwiązań komórkowych w firmie Qualcomm Technologies, Durga Malladi:

"Niezawodna łączność to serce doświadczeń premium. Nasz najnowszy satelita demonstruje (...) zdolność Qualcomm Technologies do wprowadzania innowacji do urządzeń mobilnych na skalę światową (...). Pozwala nam to zapewniać: unikatową łączność satelitarną oraz usługi w wielu kategoriach (...)."

Innowacyjny satelita telekomunikacyjny Snapdragon autorstwa Qualcomm Technologies

BMV080: najmniejszy na świecie czujnik pyłów zawieszonych PM 2.5 firmy Bosch

Zaprezentowany na targach CES 2023 czujnik pozwala na wierną detekcję cząsteczek pyłów zawieszonych PM 2.5 w stężeniu od 0 do 1000 µg/m3. Najmniejsza średnica tych cząsteczek powinna wynosić najmniej 0,5 µm. Dzieje się to przy napięciu zasilania od 1,8 do 3,3 V. Nowy czujnik jest sterowany poprzez dobry, uniwersalny, niezastąpiony w elektronice interfejs SPI. W celu zapewnienia optymalnej pracy w pyłach zawieszonych PM 2.5, czujnik BMV080 musi znajdować się w środowisku o temperaturze: od -10 do 40°C. Czujnik charakteryzuje cechuje rozdzielczość pomiarowa: 1 µg/m3 - przy dokładności: ±10 µg/m3. Do jego zasilania potrzeba nie więcej niż 30 µA prądu. Wyniki pomiarów czujnika są zwracane najwięcej raz na sekundę. Jego rozruch trwa średnio: 1,2 s. Praca czujnika firmy Bosch jest bezgłośna. Nie gromadzi się w nim kurz z wentylatora. BMV080 stosuje unikalne algorytmy dedykowane pomiarom ilości pyłów zawieszonych PM 2.5. Czujnik jest przewidziany m.in. dla stacji monitorujących jakość powietrza, termostatów, głośników, czy przełączników. Rozmiary BMV080 to: 4,2×3,5×3 mm. Czujnik umożliwia dostarczanie jednoznacznych informacji na temat jakości powietrza.

Czujnik BMV080

Jak wyjaśnia dyrektor generalny Bosch Sensortec, Stefan Finkbeiner:

"Opracowany przez nas czujnik pozwala (... ) dostarczać informacje o ilości cząstek stałych w powietrzu, umożliwiając walkę z zanieczyszczeniami wewnątrz oraz na zewnątrz - dla pełnej poprawy samopoczucia i zdrowia ludzi. Jest on zdecydowanie mniejszy od innych rozwiązań, co przekłada się na (...) zupełnie nowy obszar zastosowań."

Czujnik BMV080

Niedługo dostępny: funkcjonalny układ IMU firmy TDK o oznaczeniu: IIM-20670

Przewidziany dla przemysłowych zastosowań układ ma pracować w temperaturze: od -40°C do 105°C. Trudne warunki pracy nie będą temu układowi straszne, w szczególnie w aspekcie wibracji. Przytoczony układ przyporządkowano serii elementów InvenSense SmartIndustrial. Na stworzony w TDK układ IIM-20670 będą się składać: trójosiowy akcelerometr i trójosiowy żyroskop. Pierwszy przyrząd będzie w stanie mierzyć przyspieszenia w przedziale ±64G przy stabilności termicznej 1,7 µg/C i dedykowanym algorytmie uwzględniającym kąty nachylenia układu. W tym celu układ ma pobierać maksymalnie: 10 mA prądu. Do jego sterowania będzie przewidziany interfejs SPI o częstotliwości pracy: 10 MHz. Mają być uwzględnione niezbędne, programowalne filtry cyfrowe. Integralność informacji pochodzących z układu będzie można, w dobry sposób, zweryfikować algorytmem CRC. Układ IIM-20670 ma być w całości odporny na wstrząsy. Jego zastosowania będą obejmować: rozwiązania 5G, przemysłowe moduły oraz drony. Jak wyjaśnia dyrektor ds. marketingu przemysłowego w firmie TDK, Camilo Delgado:

"Wprowadzając elementy z oryginalnym algorytmem przechylania, pomagamy przemysłowi realizować projekty w szybki oraz efektywny sposób."

Układ IMU o oznaczeniu: IIM-20670

Już obecny na rynku: analogowy czujnik wilgotności i temperatury SHT40I-HD1B firmy Sensirion

W ofercie firmy Sensirion wyśnił się czujnik wilgotności i temperatury SHT40I-HD1B. Czujnik ten powstał z myślą o przemysłowych zastosowaniach oraz środowiskach, w których poziom szumów nie pozwala używać rozwiązań cyfrowych. Dzieje się to przy napięciu zasilania: 4,5-5,5 V. Czujnik SHT40I-HD1B zapewnia pomiar wilgotności względnej w zakresie: 0-100% RH. Cechujący się dokładnością pomiarową: ±2,5 %RH czujnik wilgotności SHT40I-HD1B pracuje niezawodnie w temperaturze od -40 do 125°C - jest to jego zakres pomiarowy. Podczas pracy czujnik pobiera maksymalnie: 520 µA prądu. Jest to osiągane przy czasie jego reakcji poniżej 4 s. Wbudowana grzałka pozwala działać czujnikowi SHT40I-HD1B w warunkach dosyć dużej wilgotności. Moc wspomnianej grzałki ulega zmianom. Zastosowania czujnika to np. lodówki oraz klimatyzatory. Czujnik jest dostępny w obudowie DFN o wymiarach: 1,5×1,5×0,5 mm. Jak wyjaśnia menadżer produktu w firmie Sensirion, Matthias Scharfe:

"Rozwijany przez nas czujnik (...) stanowi czwartą generację sensorów wilgotności - wnosząc nowe możliwości w obszar aplikacji przemysłowych. Dzięki temu czujnikowi, oferujemy teraz w sam raz rozwiązania zapewniające długoterminową stabilność w rozwiązaniach, w których poziom szumów jest znaczący."

Analogowy sensor wilgotności i temperatury SHT40I-HD1B

BLM15PX_BH1 i BLM15PX_SH1: najnowsze serie ferrytowych cewek pojazdowych produkcji Murata Manufacturing

Należące do przytoczonych serii cewki służą do bardzo skutecznego wytłumiania zakłóceń w obwodach zasilania. Ich obciążalność prądowa stanowi zakres wartości: od 0,9 do 3 A. Dzieje się to przy impedancji cewek 33-600 Ω, która jest osiągana dla częstotliwości pracy 100 MHz. Objęte normą AEC-Q200 cewki serii: BLM15PX_BH1 i BLM15PX_SH1 działają idealnie w wielu trudnych środowiskach samochodowych. Świadczy o tym m.in. nieduży stopień nagrzewania się tych cewek. Związane z nimi straty mocy są minimalne. W przypadku serii BLM15PX_BH1, temperatura pracy cewek wynosi: od -55 do 150°C. Dla serii BLM15PX_SH1 są to wartości: od -55 do 125°C. Wszystkie cewki są elementami SMD o rozmiarze: 0402. Jak tłumaczy dyrektor ds. marketingu i promocji w firmie Murata Manufacturing, Tomohiro Yao:

"Ceniący się inżynierowie muszą być pewni niezwykle wysokiego stopnia tłumienia zakłóceń (...). Stworzone przez nas 2 serie cewek: BLM15PX_SH1 oraz BLM15PX_BH1 (...) odznaczają się parametrami osiągalnymi tylko dla podzespołów o dużej wielkości."

Ferrytowe cewki pojazdowe serii: BLM15PX_BH1 i BLM15PX_SH1

Wydajne mikrokontrolery serii TRAVEO T2G firmy Infineon Technologies na targach CES 2023

Są to bardzo niezawodne rozwiązania oparte na rdzeniu: Cortex-M4/M7 z firmy ARM. Każdy z mikrokontrolerów zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, oferując ważne i zaawansowane protokoły sieciowe - sprawdzające się w szczególności w wielu motoryzacyjnych aplikacjach. Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu CloudWare firmy Altia, mikrokontrolery serii TRAVEO T2G można błyskawicznie programować. Pod tym względem nie trzeba używać różnych, a do tego nieoptymalnych kompilatorów i debuggerów. Przyspiesza to proces projektowania wspierany przez innowacyjny portal deweloperski do benchmarkingu i testów aplikacji GUI. Wszystkie z mikrokontrolerów serii TRAVEO T2G są pisane m.in.: modułom kontroli nadwozia i aplikacjom infotainment. Zastosowania mikrokontrolerów serii TRAVEO T2G mają obejmować zwłaszcza wyświetlacze w pojazdach. Nastąpi to najwcześniej początkiem 2023 roku. Jak mówi dyrektor ds. marketingu w firmie Infineon Technologies, Marcelo Williams Silva:

"Jesteśmy podekscytowani współpracą z firmą Altia i ich rozwiązaniem CloudWare (...). Nasze mikrokontrolery mają wspierać np.: wyświetlacze dostępne w najnowszych pojazdach (...). Już niedługo stanie się możliwe łączenie mikrokontrolerów TRAVEO T2G z: interfejsami HMI (ang. Human-Machine Interface - intrfejs człowiek-maszyna) oraz rozwiązaniem CloudWare."

Jeden z mikrokontrolerów serii TRAVEO T2G

Jednokanałowy przełącznik zasilania AP22980 od Diodes Incorporated

Przełącznik ten charakteryzują 3 szybkości narastania napięcia: 1 mV/µs, 2 mV/µs i 15 mV/µs. Dzięki nim staje się możliwa obsługa dużych pojemności przy małych prądach rozruchowych. Podstawowym zastosowaniem przełącznika AP22980 są nośniki danych, które są obecne np. w przenośnym sprzęcie elektronicznym, sprzęcie komputerowym, czy też w centrach danych. Zawarty w przełączniku zasilania AP22980 tranzystor MOSFET - z kanałem typu n odznacza się rezystancją RDS(on)=5,1 mΩ. Obsługa obciążeń prądowych poniżej 6 A jest pewna. Dzięki wejściu VBIAS możliwy jest dobór maksymalnej wartości napięcia wejściowego przełącznika. Wartość ta wynosi 2,2-5,5 V. Przytoczone napięcie zaczyna się od 0,285 V. Kiedy przełącznik jest w trybie bezczynności pobór prądu nie przekracza 60 µA. Dzieje się to przy temperaturze pracy: od -40 do 105°C. W przypadku temperatury powyżej 150°C załącza się zabezpieczenie termiczne przełącznika. Przełącznik zawiera rezystor rozładowujący o rezystancji 50 Ω. Układ jest dostępny w obudowie W-QFN1520-10. Jego wymiary to: 2×1,5×0,75 mm.

Przełącznik zasilania AP22980

Motoryzacyjne gniazda ładowania AMP+ firmy TE Connectivity

Następne generacje pojazdów elektrycznych i hybrydowych będą definiowane przez coraz to sprytniejsze metody ładowania. Mając to na względzie, firma TE Connectivity wprowadziła do sprzedaży gniazda ładowania AMP+ w całości dopasowane do różnego rodzaju samochodów. Spełniające wymogi klasy IP67 gniazda ładowania AMP+ przewodzą prąd stały poniżej 32 A i prąd przemienny do 200 A - w zależności od modeli. Przewidziane zostały dobre, wewnętrzne czujniki temperatury i dodatkowe rozwiązania, np.: klapki na gniazda bądź wyjścia pod kątem 90° lub 180°. Wszystko to przy temperaturze pracy: od -30 do 50°C. Wspierane przez gniazda napięcia dochodzą do setek V. Gniazda ładowania AMP+ są dostępne w różnych standardach. Jak dodaje dyrektor ds. rozwiązań elektromobilności w firmie TE Connectivity, Alberto Alamo Alonso:

"Łącząc prostą obsługę z dużą wydajnością i zoptymalizowaną konstrukcją (...) sprawiamy, że gniazda ładowania AMP+ są kluczowym czynnikiem, który gwarantuje (...) wydajną produkcję pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych."

Gniazda ładowania AMP+

Tapo P100: inteligentne gniazdo elektryczne 230 V typu «Smart plug» od TP-Link w ofercie Atel Electronics

Jest to rozwiązanie, które pozwala na zdalne sterowanie zasilaniem dla dołączonych do niego urządzeń. Sterowanie to odbywa się przez mobilną aplikację. Gniazdo elektryczne Tapo P100, w istotny sposób, jest kompatybilne z: systemem Alexa oraz asystentem Google. Zapewnia to dogodne wsparcie dla użytkownika. Wystarczy podłączyć Tapo P100 do dowolnego gniazda w ścianie i dalej wszystko dzieje się samo na ekranie smartfonu. Produkt łączy się z siecią Wi-Fi i po chwili jest dostępne w aplikacji, gotowe do przyjmowania poleceń głosowych, np. z fotela w dużym pokoju. Do gniazda można podłączać urządzenia o maksymalnym poborze prądu: 10 A, przy napięciu zasilania 230 V.

Gniazdo elektryczne Tapo P100

Coraz bliżej końca prac nad polskim satelitą PW-Sat3

Na początek 2024 roku planowany jest start studenckiego satelity PW-Sat3, którego miejsce narodzin stanowi Politechnika Warszawska (PW). Misją satelity będą testy napędu, który jest przeznaczony do deorbitacji PW-Sat3 w atmosferze, co ma ograniczyć zaśmiecenie kosmosu. Podstawowa przyczyna, dla której wytworzono satelitę PW-Sat3 jest eliminacja kosmicznymi śmieciami - pozostałościami obiektów, które znalazły się na okołoziemskiej orbicie, na skutek działań człowieka. Śmieci te zwykle zalegają w przestrzeni kosmicznej przez lata, śmiertelnie zagrażając: działającym satelitom czy astronautom. Na pokładzie PW-Sat3 ma się znajdować kamera przewznaczona do wykonania zdjęć Ziemi i czujnik horyzontu do dosyć precyzyjnego określania położenia satelity w kosmosie. Wymiary satelity wynoszą: 10×10×30 cm.

Napęd satelity PW-Sat3

Jak wyjaśnia koordynatorka prac nad satelitą PW-Sat3, Magdalena Mącik:

"Dążymy do tego, aby przyspieszyć deorbitację satelity, czyli jak najbardziej skrócić czas jego przebywania na orbicie, by nie zaśmiecać jej, kiedy satelita nie będzie dłużej potrzebny. Jeżeli wszystkie niezbędne eksperymenty zostaną wykonane, to na koniec nastąpi deorbitacja PW-Sat3 - resztka paliwa pójdzie na obniżenie orbity satelity, co doprowadzi do jego spłonięcia w atmosferze. Będziemy mogli sterować napędem satelity, wysyłając komendy w odpowiedniej chwili (...). Piszemy w tym celu oryginalne i własne algorytmy (...). Obecnie jesteśmy na etapie testów środowiskowych i wytrzymałościowych PW-Sat3 - a dokładniej: modelu strukturalno-termicznego budowanego przez nas satelity."

Wizja artystyczna satelity PW-Sat3 w kosmosie

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

Altia, Anritsu, Atel Electronics, Amazon, Apple, AVT Korporacja, Bosch, Digi-Key Electronics, Diodes Incorporated, FUJIFILM, Google, Grupa RENEX, HARMAN, HEUTHES, Infineon Technologies, JBL, Legrand, Lexus, LG Electronics, Molex Electronic Solutions, Mouser Electronics, Murata Manufacturing, Nikon, NVIDIA, ON Semiconductor (onsemi), Politechnika Warszawska (PW), Printor Electronic Manufacturing (EMS), Sensirion, STMicroelectronics (ST), Qualcomm Technologies, Quectel Wireless Solutions, Rohde & Schwarz, Samsung, STMicroelectronics (ST), Taiwan Semiconductor, TDK, TE Connectivity (TE), TP-Link, Transfer Multisort Elektronik (TME), Zamel

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: Bar 1300, Bespoke AI, BLM15PX_BH1, BLM15PX_SH1, DMTH6010LPDQ, IIM-20670
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"