Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 9.12.2022 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości oraz kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. diody, stacje dokujące, wzmacniacze oraz zestawy ewaluacyjne.

Wartościowy zestaw ewaluacyjny EXMU-X261 firmy Innodisk

Firma Innodisk wprowadziła do własnej oferty unikalny zestaw ewaluacyjny EXMU-X261. Jest to rozwiązanie, które obejmuje układ SoM o oznaczeniu Kria K26. Producentem tegoż układu jest firma Xilinx. Zestaw przeznaczony jest np. dla aplikacji widzenia maszynowego. Kontrola produktów w fabrykach może zostać dzięki zestawowi EXMU-X261 zautomatyzowana. Różne błędy ludzkie, które mają miejsce w trakcie przytoczonej kontroli, są skutecznie eliminowane. Pracujący w temperaturze otoczenia: 0-70°C zestaw uwzględnia porty: LAN i 4x USB 3.1 oraz złącza M.2. Jego działanie w wielu niesprzyjających warunkach jest gwarantowane. Dzieje się to przy obsłudze modułu zdalnego zarządzania InnoAgent. Obecny w zestawie ewaluacyjnym EXMU-X261 układ Kria K26 zapewnia szybką budowę aplikacji, dzięki pakietowi AI Suite SDK firmy Innodisk. Pakiet ten stanowią w szczególności 2 rozwiązania: iCAP (ang. Innodisk Cloud Administration Platform) oraz iVIT (ang. Innodisk Vision Intelligence Toolkit), z czego ostatnie to środowisko dedykowane uczeniu głębokiemu, przeznaczone do sprawnego tworzenia oraz wdrażania aplikacji bez pisania kodów.

Wartościowy zestaw ewaluacyjny EXMU-X261 firmy Innodisk

FLS122: wyposażony w czujnik przepływu powietrza zestaw ewaluacyjny firmy Flusso

Dostępny w ofercie Flusso zestaw w pełni gwarantuje precyzyjne pomiary: temperatury oraz prędkości przepływu powietrza. Obowiązujące dla tych pomiarów zakresy wartości wynoszą (kolejno): od -40 do 85 °C oraz 0-20 m/s. Jest to osiągane przy niepewności pomiarowej ±5%. Te oryginalne rozwiązanie z firmy Flusso cechują rozmiary: 3,5×3,5 mm. Zestaw ewaluacyjny FLS122 ujmuje interfejs I2C służący do konfiguracji i kalibracji czujnika przepływu powietrza. Powstały dzięki Flusso zestaw można prosto integrować z wieloma systemami do testowania rozwiązań. Dostępny w zestawie czujnik można skalibrować tak, by badał przepływ powietrza przy blisko zerowym spadku ciśnienia. Istnieje możliwość dołączania zestawu ewaluacyjnego FLS122 do komputerów przenośnych. Chociaż FLS122 miał pierwotnie służyć zastosowaniom związanym z monitoringiem filtrów, to ze względu na niskie pobory mocy, koszty czy łatwość stosowania, zestaw jest spotykany w zasilanych bateryjnie aplikacjach testowych. Jak dodaje wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w firmie Flusso, Thomas Negre:

"Firma Flusso otrzymała tak sporo pozytywnych opinii na temat zestawu FLS122, że nadeszła pora wprowadzić go do masowej produkcji tak szybko jak to tylko możliwe. Zestaw ten będzie produkowany przez nas, w ramach dostępnego łańcucha dostaw, który jest w stanie sprostać rocznej produkcji zestawu na poziomie 100 milionów egzemplarzy (...)."

Zestaw ewaluacyjny FLS122

FDA803S i FDA903S: scalone wzmacniacze klasy D firmy STMicroelectronics dedykowane motoryzacji

Oferujące moc wyjściową 10 W wzmacniacze gwarantują wierne odtwarzanie głosu, muzyki i komunikatów ostrzegawczych. Ma to wyraźnie znaczenie w wypadku najnowszych pojazdów. Wzmacniacze FDA803S i FDA903S obejmują 3 interfejsy: I2C, I2S i TDM, a także przetwornik cyfrowo-analogowy o rozdzielczości 24 bitów. Dzięki cyfrowemu rdzeniowi, zagwarantowana jest wysoka jakość dźwięku, o której stanowi m.in. dynamika blisko 100 dB. Jest to osiągane w szczególności przy filtrach wyjściowych LC oraz niezbędnych sprzężeniach. Przewidziane są: zabezpieczenia termiczne i nadprądowe, albo detekcja rozwarcia. Wzmacniacz FDA903S jest wyposażony w monitor prądu, który umożliwia przeprowadzanie autodiagnostyki zgodnej dla normy ASIL A. Oba wzmacniacze są dostępne w obudowie QFN32 o wymiarach: 5×5 mm. Nie potrzeba stosowania wszelkich radiatorów dla wzmacniaczy: FDA803S i FDA903S. Kluczową cechą tych wzmacniaczy jest niski pobór mocy w trakcie ich spoczynku. Każdy z nich wspiera częstotliwości próbkowania: 8-96 kHz, z czego zakres 8-32 kHz pozwala oszczędzać miejsce w pamięciach, w przypadku takich aplikacji jak np. generatory tonów ostrzegawczych.

Scalone wzmacniacze: FDA803S i FDA903S

Kompatybilny ze standardem Bluetooth 5.3 LE układ NXH3675 firmy NXP Semiconductors

Do oferty NXP Semiconductors dodano układ NXH3675 zawierający rdzeń Cortex-M0+ firmy ARM. Układ ten odpowiada za wierną transmisję dźwięku. Jest to możliwe dzięki procesorowi DSP o nazwie CoolFlux, który wspiera 2 kodeki audio: LC3 i LC3+. Układ NXH3675 obsługuje do 7 strumieni audio: broadcast i multicast. Wszystko to przy opcji Auracast. Przewidziane są takie funkcje dźwięków jak: korekcja (EQ), kompresja, kontrola wzmocnienia, czy miksowanie. Będący energooszczędnym transceiverem układ NXH3675 każdorazowo oferuje dosyć niskie opóźnienia dla transmisji audio. Gwarantuje to dedykowany protokół danych, zaistniały dzięki NXP Semiconductors. Zastosowania układu obejmują m.in. słuchawki do gier, mikrofony oraz soundbary. W ich przypadku standard Bluetooth 5.3 LE zapewnia współdzielenie dźwięku, co określa nowe przypadki użycia niewyobrażalne względem starszych aplikacji Bluetooth. Moc pobierana przez układ NXH3675 nie przekracza 20 mW. Układ można nabyć w obudowie WL-CSP. Jak mówi menadżer ds. produktów w firmie NXP Semiconductors, Karolien De Baere:

"Standard Bluetooth 5.3 LE odmienia dotychczasowy sposób słuchania dźwięku. W tym celu korzysta z transceiverów o zaawansowanych możliwościach przetwarzania audio, które są w pełni energooszczędne i odznaczają się niskim opóźnieniami. Jednym z nich jest, rzecz jasna, układ NXH3675 - funkcjonalne rozwiązanie, które obsługuje wiele strumieni audio naraz."

Struktura blokowa układu NXH3675

Firma Renesas Electronics oferuje programowalne źródła sygnału zegarowego z serii VersaClock 7

Wyposażone w oscylatory kwarcowe źródła są przeznaczone m.in. dla komputerów high-end, infrastruktury przewodowej oraz centrów danych. Występujące w źródłach z serii VersaClock 7 różnicowe wyjścia współistnieją obok 3 interfejsów: I2C, SPI i SMBUS. Jest to czynione przy średnim jitterze zegara poniżej 150 fs. Każde źródło można zasilać w obrębie napięć: 1,8, 2,5 i 3,3 V. Pełna obsługa standardu: PCIe Gen 1-6 oraz Ethernet jest gwarantowana. Wszystkie ze wspomnianych źródeł są dostępne w obudowie QFN o rozmiarach: 5×5 mm bądź też 6×6 mm. Produkowane przez Renesas Electronics źródła sygnału zegarowego stosują pamięci OTP do przechowywania 27 konfiguracji układowych. Mowa tu m.in. o: częstotliwości wspomnianego sygnału oraz poziomach napięć wyprowadzeń. W celu konfiguracji źródeł, powstała aplikacja Renesas IC ToolBox (RICBox) - dla systemów operacyjnych Windows. Można w szczególności korzystać z bibliotek języka Python lub interfejsów graficznych, aby zarządzać źródłami serii VersaClock 7. Nie potrzeba w tym względzie specjalistycznej wiedzy na ich temat. Utworzone przez siebie konfiguracje mogą zostać pobrane bądź można je przesyłać do usługi Lab on the Cloud autorstwa Renesas Electronics. Jak mówi wiceprezes działu "Timing Products Division" w firmie Renesas Electronics, Zaher Baidas:

"Wszystkie potrzeby związane z synchronizacją czasową mogą być zróżnicowane (...). Źródła sygnału zegarowego z serii VersaClock 7 oferują dużą elastyczność konfiguracji kluczowych parametrów, oferując najlepszą wydajność dostępną dla wielu wymagań (...)."

Jedno z programowalnych źródeł sygnału zegarowego serii VersaClock 7

Nowe diody LED firmy ams OSRAM o oznaczeniach: SFH 47267AS A01 i SFH 47278AS A01

Należące do rodziny OSLON Black diody oferują promieniowanie podczerwone o długości fali 940 nm. Przeznaczenie diod SFH 47267AS A01 i SFH 47278AS A01 to wspomaganie różnych aplikacji w aucie, w tym: detekcji rozpraszania uwagi kierowcy, wykrywania osób wewnątrz, a także określania zapięcia pasów bezpieczeństwa. Jest to możliwe dzięki prostopadłościennej wiązce promieniowania. Nowe diody spełniają normę AEC-Q102, obejmując swoim zasięgiem kamery w pojazdach - mowa tu w szczególności o unikalnych samochodach autonomicznych. Cechujące się szczytowym prądem przewodzenia 5 A diody zapewniają równomierny rozkład mocy optycznej w każdym punkcie przestrzeni. W przeciwieństwie do klasycznych systemów monitorowania wnętrz pojazdów, diody: SFH 47267AS A01 i SFH 47278AS A01 nie wymagają użycia dodatkowych soczewek. Chodzi tu szczególnie o dopasowanie wiązek promieniowania podczerwonego do pól widzenia kamer pojazdowych, które uwieczniają obraz w proporcji 4:3. Dzięki temu dopasowaniu, systemy monitorowania wnętrz pojazdów mogą stać się prostsze i efektywniejsze. Przekłada się to na lepszą wydajność obrazowania, a przez to na niezawodne działanie aplikacji w pojazdach. Są to np. funkcje stosujące analizę obrazów, m.in. monitoring rozpraszania uwagi kierowcy. Jak dobitnie wyjaśnia starszy menadżer marketingowy w firmie ams OSRAM, Firat Sarialtun:

"Diody LED o oznaczeniach: SFH 47267AS A01 i SFH 47278AS A01 (...) są w pełni sprzyjające motoryzacyjnym zastosowaniom (...). Po raz kolejny wiedza z zakresu inżynierii optycznej czy know-how firmy ams OSRAM umożliwiły opracowanie użytecznych podzespołów (...)."

Jedna z diod LED serii OSLON Black

Niebieskie diody laserowe firmy ams OSRAM dla rozwiązań Convergent Photonics

Jak zawiadamia ams OSRAM, Convergent Photonics - włoski producent modułów laserowych projektuje rozwiązania, które uwzględniają niebieskie diody laserowe o długości fali: 445 nm. Twórcą tych diod jest firma ams OSRAM. Są to właściwej klasy podzespoły o konstrukcji CoS (ang. Chip-on-Submount). Każda taka dioda może działać w ciężkich warunkach. Dzieje się to przy małych rozmiarach diod, np. 1×1,3×0,2 mm dla diody PLPCOS 450D, czy 4×3×0,3 mm dla diody PLPCOS 450E. Każda ze wspomnianych diod odznacza się mocą wyjściową blisko 5 W. Używane przez Convergent Photonics diody znalazły zastosowanie m.in. w wieloemiterowych modułach z mikrooptycznymi soczewkami. Dzięki tym soczewkom, mrowie diod laserowych z firmy ams OSRAM może zostać dołączonych wprost do wspólnego światłowodu. Przyznaje to zasadniczą kontrolę nad wiązką lasera w modułach Convergent Photonics. Wszystkie moduły oferują skalowanie mocy. Są to rozwiązania zwłaszcza dla: spawarek, przemysłu, lub aplikacji medycznych. W ostatnim przypadku diody laserowe z ams OSRAM stanowią kluczowe źródła wiązek tnących dla chirurgów. Obudowa tych diod jest w całości zoptymalizowana pod kątem termicznym. Jak w skrócie mówi dyrektor ds. diod laserowych w firmie Convergent Photonics, Roberto Paoletti:

"Stosowane dotychczas obudowy diod laserowych powaznie ograniczały zastosowania tych diod (...). Dzięki opracowaniu obudowy CoS, problem ten nie istnieje. Mamy teraz podzespoły, które mogą być stosowane w rozwiązaniach wysokich mocy (...). Odpowiada to oczekiwanym przez nas rozmiarom, wadze oraz charakterystyce mocy diod, w widzialnym i podczerwonym zakresie widma promieniowania elektromagnetycznego."

Wiązka lasera przepuszczona przez światłowód

Wielorzędowe złącza BTB od firmy Interplex

Aktualna oferta firmy Interplex uwzględnia wielorzędowe złącza BTB (ang. Board-to-Board) o użytecznych wyprowadzeniach miniPLX. Rozstaw tych wyprowadzeń dosięga 0,4 mm. Żadne ze wskazanych złączy nie potrzebuje lutowania. Jest to osiągane przy ich temperaturze pracy od -40 do 150°C. Wszystkie złącza firmy Interplex są w pełni  trwałe, a przy tym funkcjonalne. Obecne w złączach BTB wyprowadzenia miniPLX zostały wykonane z miedzi i charakteryzuje je rezystancja 1 mΩ. Każde z tych wyprowadzeń przewodzi prąd poniżej 3 A. Dzieje się to przy zastosowaniu technologii IndiCoat zapobiegającej tworzeniu się wąsów cynowych. Dostępne są warianty złącz o wysokościach: 7-30 mm, przy 1-6 rzędach, po 30 wyprowadzeń każde, nie więcej. Te wytrzymałe produkty znoszą wysokie poziomy wilgotności (do 10% RH), wstrząsów (do 35g) oraz wibracji (co najmniej 8 godzin pracy). Jak wyjaśnia menadżer ds. linii produktów w firmie Interplex, Ralph Semmeling:

"Uwzględnienie wystarczającej liczby wyprowadzeń (...) jest bardzo ważne z punktu widzenia klientów (...). Spółki, z którymi mamy do czynienia, chcą mieć dostęp do gotowych produktów w dogodnych cenach (...). Nasze złącza BTB zapewniają to co najlepsze, gwarantując budowę rozwiązań niskim kosztem."

Wielorzędowe złącza BTB od firmy Interplex

7SR46: nowe urządzenie zabezpieczające firmy Siemens z serii Reyrolle

Zadaniem urządzenia 7SR46 jest zapewnianie ochrony nadprądowej i przeciwzwarciowej dla stacji transformatorowych średniego napięcia. Nowe urządzenie wykrywa uszkodzenia kabli, działając błyskawicznie, aby rozłączyć zasilanie. Jest to rozwiązanie, które określają rozmiary: 10,4×18,5×7,9 cm. Urządzenie 7SR46 obejmuje sformowaną, nad wyraz wytrzymałą obudowę. Z przodu urządzenia 7SR46 znajduje się niewielki wyświetlacz LCD wraz z przyciskami, które służą do konfiguracji, a także przeglądania zapisów usterek urządzenia. Przewidziane zostały 4 diody LED wyrażające stany urządzenia oraz port USB, który pozwala na pobieranie danych i zasilanie. Dzieje się to przy wewnętrznej baterii. W tylnej części urządzenia znajduje się port RS485, obok cyfrowych wyprowadzeń. Urządzenie 7SR46 współpracuje z oprogramowaniem Reydisp z firmy Siemens. Uwzględniono wyjście impulsowe przeznaczone dla wyłączników w stacjach transformatorowych. Dostępny jest klarowny schemat, który bardzo ułatwia obsługę urządzenia. Urządzenie 7SR46 można z łatwością dołączać do dodatkowego źródła zasilania.

Urządzenie zabezpieczające 7SR46

Dobra weryfikacja osłon i zderzaków w autach dzięki zrobotyzowanemu rozwiązaniu Rohde & Schwarz oraz Löhnert Elektronik

Korzystające z urządzenia R&S QAR50-R rozwiązanie pozwala dogłębnie sprawdzać znaczne fragmenty osłon bądź zderzaków aut. Precyzyjne pozycjonowanie anten pomiarowych w R&S QAR50-R gwarantuje dokładne i stabilne testowanie, niezależnie od okoliczności i warunków. Do niedawna rewizja sporych i złożonych w kształcie podzespołów aut było skomplikowanym zadaniem. Aby zmienić ten stan rzeczy, firmy Rohde & Schwarz i Löhnert Elektronik zrobiły w krótkim czasie zrobotyzowane rozwiązanie, które wyznacza tłumienia, fazy i odbicia wiązek z pasma RF. Na tej podstawie stwierdzane są różne defekty osłon i zderzaków w autach. Dzięki elektronicznemu ogniskowaniu rozwiązanie spełnia najwyższe wymagania produkcji. Istnieje opcjonalny moduł, który pozwala stwierdzać zgodność otrzymywanych wyników z krajowymi i międzynarodowymi normami. Wszystko to przy kompaktowości czy małej wadze urządzenia R&S QAR50-R. Ze względu na swoją konstrukcję R&S QAR50-R sprawdza się tam, gdzie inne systemy testowe zawodzą.

Zrobotyzowane rozwiązanie firm: Rohde & Schwarz i Löhnert Elektronik
przeznaczone do testowania osłon i zderzaków w pojazdach

Dostępne w sprzedaży przenośne ekogłośniki: Go 3 Eco i Clip 4 Eco firmy JBL, które obsługują standard Bluetooth 5.1

Kup teraz głośnik Go 3 Eco bądź Clip 4 Eco, aby cieszyć się wyjątkowym brzmieniem JBL Pro Sound. Nie martw się przy tym o otaczające Cię środowisko - każdy z głośników wytworzono bowiem z recyklingowanych materiałów, które są odzyskiwane prawie w całości (np. plastiki). W przypadku głośnika Go 3 Eco (na trzech pierwszych zdjęciach w galerii) wystarczy jedynie pojedyncze ładowanie baterii przez port USB-C, aby odtwarzać dźwięk przez ponad 5 godzin. Dla głośnika Clip 4 Eco (na trzech ostatnich zdjęciach w galerii), czas pracy wynosi z kolei ok. 10 godzin. Nowa konstrukcja głośników istotnie zmniejsza ilość potrzebnego do ich produkcji plastiku, co jest ważne w kontekście redukcji śladu węglowego. Jedyne co pozostaje to wybór jednego spośród trzech kolorów: Forest Green (zielony), Ocean Blue (niebieski) i Cloud White (biały). Niezależnie od reprezentowanego stylu, można znaleźć swoje ulubione dźwięki dzięki głośnikom Go 3 Eco i Clip 4 Eco. Jeśli nie masz pomysłu na własne urodziny, czy uroczystość, to pamiętaj: głośniki Go 3 Eco i Clip 4 Eco zawsze na Ciebie czekają.

Dostępne w sprzedaży przenośne ekogłośniki: Go 3 Eco i Clip 4 Eco firmy JBL, które obsługują standard Bluetooth 5.1

Obsługująca standard Thunderbolt 4 stacja dokująca TBT200 firmy CORSAIR

Wyposażona w cztery porty Thunderbolt 4 stacja wspiera multum urządzeń multimedialnych. Jej dobrana, aluminiowa obudowa bez trudu wpisuje się w wyszukaną stylistykę komputerów. Stacja dokująca TBT200 współpracuje m.in. z laptopami rodzin Mac oraz Chromebook. Jest to rozwiązanie, które zapewnia maksymalną moc wyjściową: 96 W. Zastosowano w nim gniazdo zabezpieczające Kensington. Stacja jest objęta trwającą niemal 2 lata gwarancją producenta. Oprócz portów Thunderbolt 4, stacja dokująca TBT200 posiada czytnik kart UHS-II SD wraz z gniazdami: Ethernet 2,5G, Jack 3,5 mm, 3x USB-A i USB-C. Dla przedostatnich gniazd można przesyłać dane z największą przepustowością 10 Gb/s. Istnieje opcja podłączania ekranów do stacji przy pomocy przejściówek: USB-C na DisplayPort bądź USB-C dla HDMI. Stacja z firmy CORSAIR obsługuje m.in. telewizory 4K oraz profesjonalne wyświetlacze. Starsze urządzenia są w pełni kompatybilne z TBT200. Stacja dokująca uwzględnia pracę narzędzia Thunderbolt Dock Utility firmy Elgato, które umożliwia wysuwanie wszystkich napędów jednocześnie oraz napędu SuperDrive firmy Apple. Jest to unikalny produkt, który pozwala obsłużyć najbardziej wymagającą armadę urządzeń multimedialnych.

Stacja dokująca TBT200

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

Amphenol, ams OSRAM, Apple, AVT Korporacja, BYD Auto, Convergent Photonics, CORSAIR, Digi-Key Electronics (Digi-Key), Elgato, Elwik, EXOR International, Flusso, Google, Hammond Manufacturing, Infineon Technologies, Innodisk, Interplex, iPixel LED, KNIPEX, JBL, Lattice Semiconductor, Löhnert Elektronik, Microsoft, NXP Semiconductors, Piher Sensing Systems, Politechnika Warszawska (PW), Renesas Electronics, Rohde & Schwarz, Samsung, Siemens, STMicroelectronics (ST), Transfer Multisort Elektronik (TME), Xilinx

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: 7SR46, FDA803S, FDA903S, SFH 47267AS A01, SFH 47278AS A01, TBT200
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki poziomu cieczy
1/10 Czujnik pływakowy:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"