Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Ściągacze izolacji marki KNIPEX z oferty TME

Article Image
W ofercie TME możemy znaleźć bardzo przyjemne ściągacze izolacji firmy KNIPEX.

Na pewnym etapie przygody z elektroniką przychodzi ten moment, gdy „mamy już dość” i decydujemy się na zakup ściągacza do izolacji. Ponieważ jest to zakup na lata warto zastanowić się nad narzędziem o jakości wyższej niż „najtańszy noname”. Jedną z marek na pewno godnych polecenia w kontekście tego typu narzędzi jest dostępna w TME firma KNIPEX. 

Podstawowym problemem jest to (oczywiście oprócz drobnych zazwyczaj skaleczeń i zniszczonego blatu), że ściągnie izolacji jest zajęciem wymagającym precyzji ponieważ podczas zdejmowania płaszcza zewnętrznego z kabla oraz przy usuwaniu izolacji z poszczególnych żył może dojść do mechanicznych uszkodzeń przewodu. Przy pracach na większą skalę staje się to żmudne. Zależnie od naszych potrzeb i możliwości KNIPEX oferuje zarówno uniwersalne rozwiązania o szerokim zakresie parametrów, jak i najprostsze i „tradycyjne” produkty takie jak tulejowe ściągacze izolacji do okrągłych przewodów o określonej średnicy.

Oferta KNIPEX w zakresie ściągaczy izolacji jest bardzo zróżnicowana. Obejmuje popularne rozwiązania, jak szczypce szczelinowe czy szczypce czołowe z otworem regulowanym śrubą oraz narzędzia nowocześniejsze. Do nich zaliczają się z pewnością półautomatyczne narzędzia o dużym zakresie obsługiwanych przekrojów i precyzyjnej regulacji (np. od 0,08 mm² do 16 mm² dla KNP.1252195), które mają kasetę na zapasowe ostrza. Warto też zwrócić uwagę na przyrządy serii 1212xx, gdzie wykorzystano dwie pary noży (kształtowe i podtrzymujące). Ich budowa ułatwia usuwanie płaszczy wykonanych z trudnych w obróbce materiałów – twardych bądź ciągliwych, m.in. Kaptonu, silikonu czy pochodnych teflonu (PTFE). Produktem który przyda się hobbyście jak i zawodowemu elektronikowi pracującymi przy „delikatnych mocach” jest narzędzie „SB Mini Wire Stripper” przedstawione na ilustracji 1.

Kompaktowy ściągacz izolacji

Jest to kompaktowy ściągacz izolacji obsługujący przewody z żyłą miedzianą o przekrojach od 0,3 mm do 1,0 mm z wbudowanym obcinaczem o regulowanej długości. Kompaktowe, wygodne, przydatne i solidnie wykonane narzędzie, do artykułu dołączona jest jego karta katalogowa. 

Innym specyficznym obszarem stosowania ściągaczy izolacji są przewody (energetyczne, telekomunikacyjne) o dużym przekroju.

Do obsługi takich kabli KNIPEX produkuje specjalny przyrząd ułatwiający dokonywanie cięć dookolnych i wzdłużnych. Model KNP.1640 150 ma regulowaną głębokość cięcia (do 5 mm) i został zaprojektowany do pracy z przewodami o średnicy powyżej 25 mm. Narzędzie to przedstawia Ilustracja 2.

Wymienne ostrza do ściągacza izolacji

Z natury rzeczy, wszystkie ściągacze izolacji wymagają okresowej wymiany ostrzy. Oferta KNIPEX obejmuje także części zamienne, w tym całe zestawy ostrzowe, ale także końcówki chwytające i ograniczniki długości; ze względu na swoją funkcję, elementy te wykonuje się z miękkiego tworzywa i ulegają zużyciu w wyniku długiej eksploatacji. Przykładowe ostrza dostępne jako część zamienna przedstawia Ilustracja 3.

Narzędzie do pracy z przewodami o dużych średnicach KNIPEX 1640150

Kompletną listę dostępnych części do ściągaczy izolacji znajdziemy tutaj. Taka polityka producenta jest bardzo korzystna dla użytkownika. W zdecydowanej większości przypadków w ściągaczu izolacji zużyciu ulegają właśnie ostrza (trudno się temu właściwie dziwić). W przypadku KNIPEXa kupujemy i wymieniamy tylko ostrza zamiast wymieniać całe narzędzie.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Ściągacze izolacji marki KNIPEX
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"