Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 14.10.2022 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości oraz kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. moduły, układy scalone, kable, lasery oraz adaptery sieciowe.

DWA-F18 firmy D-Link: pisany światu Metaverse adapter sieciowy Wi-Fi 6

Mowa tu o współpracującym z goglami Meta Quest 2 rozwiązaniu, które gwarantuje wydajne, bezprzewodowe połączenia ze światem Metaverse od firmy Meta. Do tego celu zastosowane zostały algorytmy VR firmy Meta oferujące niskie opóźnienia przy większej przepustowości. Zastosowano 2 szyfrowania: WPA2 i WPA3, po to aby gracze mogli doświadczać ciekawych przygód w świecie Metaverse. Adapter DWA-F18 zawiera złącze USB 3.2. W czasie działania adapter pobiera do 464 mA prądu. Podczas spoczynku jest to 154 mA. Adapter odznacza się kompaktową budową. Jak wyjaśnia dyrektor generalny firmy D-Link, CJ Chang:

"Większość graczy dołącza do wirtualnego świata za pośrednictwem routera (...). Spora liczba routerów jest niestabilnych w działaniu i wpływa (...) na pozostałe urządzenia w sieci. Routery przeznaczone dla graczy są drogim rozwiązaniem, czasochłonnym w konfiguracji. Routery te nie zostały przemyślane pod kątem gogli Meta Quest 2 (...). Firma D-Link będzie kontynuować rozwój produktów dedykowanych światu Metaverse, by polepszyć doświadczenia związane z wirtualną rzeczywistością."

Adapter sieciowy DWA-F18

Niezawodne w działaniu, precyzyjne generatory mikrofalowe DSG5000

Firma RIGOL Technologies wprowadziła na rynek generatory mikrofalowe serii DSG5000. Są to stabilne urządzenia przeznaczone do tworzenia sygnałów o maksymalnej częstotliwości 12 bądź 20 GHz. Nowe generatory sprawdzają się m.in. w radarowych aplikacjach czy badaniach fizyki kwantowej. Oferowane przez RIGOL Technologies generatory DSG5000 definiuje szum fazowy poniżej -133dBc/Hz. Okres ich przełączania trwa do 3 ms. Międzykanałowa stabilność fazowa generatorów jest mniejsza od 1°. Każdy generator posiada intuicyjny, dotykowy ekran o przekątnej 3,5". Istnieje opcja doboru offsetu fazowego z najmniejszym krokiem 0,01°. Moc wyjściowa generatorów dochodzi do 25 dBm. Generatory DSG5000 wyposażono w 2, 4, 6 lub 8 kanałów. Wytwarzane przez te generatory sygnały mogą być modulowane impulsowo bądź według amplitudy, częstotliwości oraz fazy. Amplitudy tych sygnałów opisuje dokładność ±1,1 dB. Generatory pozwalają użytkownikowi na zdalne sterowanie przez 2 interfejsy: LAN i USB. Jak wyjaśnia dyrektor marketingu produktów w firmie RIGOL Technologies, Chris Armstrong:

"Jesteśmy bardzo dumni, że możemy zaprezentować wysokiej klasy generatory mikrofalowe serii DSG5000 (...). Generatory te charakteryzują się 8 razy większą liczbą kanałów niż nasza seria DSG3000B, co czyni je świetnym rozwiązaniem dla złożonych aplikacji (...)."

Logo i motto firmy RIGOL Technologies

Bezprzewodowy w komunikacji moduł PAN1782 firmy Panasonic

Opracowany przez Panasonic moduł to płytka, która obejmuje energooszczędny układ SoC o oznaczeniu nRF52833. Producentem tego układu jest Nordic Semiconductor. Układ korzysta z rdzenia Cortex-M4 firmy ARM. Moduł PAN1782 gwarantuje bezprzewodową komunikację w standardzie Bluetooth Low Energy (BLE) 5.1. Zdefiniowany rozmiarami: 15,6×8,7×2 mm moduł PAN1782 obsługuje takie interfejsy jak: GPIO, UART, QSPI, I2C, I2S, PDM, ADC, PWM, NFC-A i USB 2.0. Jest to najnowszy produkt firmy Panasonic o 2 pamięciach: Flash z pojemnością 512 kB oraz RAM z pojemnością 128 kB. W czasie działania moduł PAN1782 pobiera maksymalnie 4,8 mA prądu. Podczas czuwania jest to mniej niż 1 µA. Moc nadawania modułu PAN1782 jest nie większa od 8 dBm. Jego czułość odbioru to wartości od -103 do -95 dBm. Jest to osiągane przy temperaturze pracy PAN1782 od -40 do 85°C. Jak wyjaśnia menadżer produktu w firmie Panasonic, Tomislav Tipura:

"Tak jak reszta naszych produktów linii BLE (...) moduł PAN1782 został zoptymalizowany pod kątem niskiego zużycia energii bez utraty wydajności i zasięgu. Zakres napięcia zasilania od 1,7 do 5,5 V umożliwia zasilanie modułów z baterii lub przez port USB."

Moduł PAN1782

Dedykowany standardowi NFC układ ST25R3920B firmy STMicroelectronics

W ofercie firmy STMicroelectronics zadebiutował nowy układ ST25R3920B. Jest to wydajny w działaniu czytnik standardu NFC przeznaczony do użycia w pojazdach. Opracowany przez STMicroelectronics czytnik można wygodnie stosować m.in. w drzwiach aut. Scalony czytnik ST25R3920B współdziała z dostępnymi na rynku systemami bezkluczykowego otwierania i uruchamiania samochodów. Unikatowy algorytm Heartbeat umożliwia odróżnianie kart NFC od smartfonów udających te karty. Dzieje się to przy ulepszonej funkcji Active Wave Shaping (AWS). Bezprzewodowe ładowanie telefonów w oparciu o standard Qi jest gwarantowane. Ich parowanie również. Czytnik ST25R3920B zasilają napięcia: 2,6-5,5 V w temperaturze od -40 do 105°C oraz 2,4-5,5 V w temperaturze od -20 do 105°C. Czytnik uwzględnia automatyczne strojenie anteny oraz wybudzanie. Jest to układ oferujący moc wyjściową 1,6 W. Czytnik jest odporny na zewnętrzne zakłócenia. Może on pracować w wymagających warunkach. Jest to rozwiązanie zgodne z normą AEC-Q100.

Układ ST25R3920B - czytnik standardu NFC

Scalony generator impulsów STHVUP64 produkcji STMicroelectronics

Wyjątkową nowość firmy STMicroelectronics stanowi precyzyjny, cechujący się 64 kanałami generator impulsów STHVUP64. Przeznaczeniem tego generatora są np. medyczne aplikacje ultradźwiękowe. Nowy generator wykonano w unikalnej technologii BCD8s-SOI. Zawierający 2 półmostki MOSFET generator impulsów STHVUP64 odznacza się maksymalną (absolutną) częstotliwością taktowania 200 MHz. Opracowany przez STMicroelectronics generator działa w 2 trybach: CW (ang. Continous Wave) i PW (ang. Pulsed Wave). Każdy kanał STHVUP64 jest wyjściem o 3 lub 5 poziomach. W pierwszym przypadku używane są 2 półmostki naraz, dając wydajność prądową do 400 mA. W drugim przypadku półmostki pracują z odrębna względem siebie. Istnieje możliwość zmniejszenia poboru mocy przez generator - w tym celu stosowany jest jeden jego półmostek, a wydajność prądowa jest równa 200 mA. Architektura generatora STHVUP64 eliminuje konieczność używania kondensatorów w obwodzie zasilania. Generator zapewnia port komunikacji zgodny ze standardami sygnalizacji CMOS. Dostępna jest pamięć dla wzorców transmisji. Zintegrowane w generatorze zabezpieczenia to np. blokada szumów, ochrona termiczna czy ochrona podnapięciowa. Przewidziano rejestr, który umożliwia szybki odczyt przerwań w generatorze. Generator STHVUP64 umieszczono w obudowie FC-BGA196 o wymiarach: 10×10×1,4 mm.

Generator impulsów STHVUP64

Dedykowany silnikom krokowym dwufazowy sterownik PWM firmy Toshiba o oznaczeniu TB67S549FTG

Niedawno pojawił się na rynku sterownik silników krokowych TB67S549FTG. Ten wykonany w procesie BiCD układ pozwala istotnie pomniejszać konstrukcje rozwiązań, zwiększając ich niezawodność. Cechujący się napięciem wyjściowym 4,5-33 V sterownik dostarcza silnikom krokowym maksymalny prąd roboczy o wartości 1,2-1,5 A. Za kontrolę tego prądu odpowiada wewnętrzny system Advanced Dynamic Mixed Decay (ADMD). Sterownik TB67S549FTG ma rezystancję Ron równą 1,2 Ω. Dostępny jest tryb uśpienia oferujący pobór prądu poniżej 1 μA. Przewidziane zostały 3 zabezpieczenia: nadprądowe, termiczne oraz podnapięciowe. Istnieje możliwość sterowania silnikami z najmniejszym krokiem 1/32. Sterownik TB67S549FTG jest dedykowany automatyce biurowej, przemysłowych rozwiązaniach, kamerach monitoringów i projektorach. Sterownik jest do nabycia w obudowie QFN24 o wymiarach: 4×4 mm. Wartości temperatury pracy sterownika wynoszą od -40 do 85°C. Silniki krokowe mogą się obracać w dowolnym kierunku.

Sterownik TB67S549FTG

Dioda laserowa PLT5 522FA_P-M12 firmy ams OSRAM

Firma ams OSRAM wprowadziła do sprzedaży nową, półprzewodnikową diodę laserową PLT5 522FA_P-M12. Diodę tą charakteryzuje długość fali 514 nm. Dioda jest przeznaczona m.in. do diagnostyki czy badań. Mająca moc optyczną 50 mW dioda emituje skupioną wiązkę światła, którą opisuje dokładność ±1 nm. Jest to element będący zamiennikiem ciężkich, chłodzonych wodą laserów argonowo-jonowych. Żywotność diody PLT5 522FA_P-M12 wynosi co najmniej kilkanaście lat. Nową diodę można stosować z soczewkami wszelkich producentów. Jej prąd przewodzenia nie przekracza 200 mA. Jest to osiągane dla napięcia roboczego rzędu 6-6,9 V. Zakres temperatury pracy PLT5 522FA_P-M12 obejmuje wartości od -20 do 60°C. Dioda ams OSRAM charakteryzuje się napięciem wstecznym do 2 V. Waga diody to 313 mg. Aplikacjami diody PLT5 522FA_P-M12 są zwłaszcza: spektroskopia, mikroskopia konfokalna, cytrometria przepływowa, analiza DNA i analiza kryminalistyczna. Dioda znajduje się w obudowie TO-56. Jak wyjaśnia starszy menadżer produktu w firmie ams OSRAM, Thomas Brandes:

"Współczesny rynek z pewnością skorzysta z możliwości zastąpienia drogich, nieporęcznych laserów argonowo-jonowych (...). Dioda laserowa PLT5 522FA_P-M12 łączy sporą wydajność z dużą precyzją działania (...), zapewniając obniżenie kosztów materiałów, oszczędność miejsca i długą żywotność (...)."

Efekt działania diody laserowej PLT5 522FA_P-M12

OS04L: matryca światłoczuła CMOS firmy OMNIVISON, której rozdzielczość wynosi 4 Mpx

Przeznaczona dla konsumenckich urządzeń zabezpieczających matryca OS04L gwarantuje wierne odwzorowanie kolorów w ciemności i przy świetle. Sprawdza się ona doskonale m.in. w inteligentnych kamerach oraz domofonach. Najnowsza matryca OMNIVISION uwzględnia piksele o wymiarach: 2×2 μm, które zostały wykonane w technologii OmniPixel 3-HS. Jest to element, który umożliwia utrwalanie filmów w rozdzielczości 2568×1448 px, z maksymalną szybkością 30 klatek na sekundę. Do obsługi matrycy OS04L służy interfejs MIPI. Dostępna jest binning 2×2 dla większej czułości matrycy. Matryca OS04L trafi do próbnej sprzedaży w IV. kwartale 2022 r., a do masowej produkcji w I. kwartale 2023 r. Jak mówi starszy kierownik ds. marketingu w firmie OMNIVISION, Cheney Zhang:

"Matryca światłoczuła OS04L zapewnia doskonałą rozdzielczość 4 MPx (...) przy cenie, która jest porównywalna z matrycami o rozdzielczościach: 2 MPx i 3MPx. Jest to ważne, ponieważ na całym świecie obserwujemy rosnący popyt na rozwiązania domu inteligetnego (...)."

Konsumenckie urządzenia zabezpieczające - podstawowe przeznaczenie matrycy światoczułej OS04L

Mająca rozdzielczość 5 Mpx matryca światłoczuła CMOS firmy OMNIVISION o oznaczeniu OS05B

Jest to wykonany w technologii PureCel Plus podzespół, który zapewnia ostry, wyraźny obraz w warunkach słabego oświetlenia. Jest to zasługa rozwiązania Nyxel near-infrared autorstwa OMNIVISION oraz pikseli o rozmiarach: 2×2 μm. Obsługująca interfejsy: MIPI i LVDS matryca OS05B pozwala nagrywać filmy z szybkością do 60 klatek na sekundę, w rozdzielczościach: 2592×1944 px, 1920×1080 px, 1280×720 px i 640×480 px. Wysokie wzmocnienie konwersji w matrycy OS05B zwiększa jej czułość, zapewniając duży stosunek sygnał-szum w warunkach słabego oświetlenia. Aplikacje matrycy OS05B to przemysłowe urządzenia zabezpieczające, w tym profesjonalne systemy nadzoru i wydajne kamery IP. Matryca OS05B trafi do próbnej sprzedaży w IV. kwartale 2022 r., a do masowej produkcji w I. kwartale 2023 r. Jak przekonuje starszy kierownik ds. marketingu w firmie OMNIVISION, Cheney Zhang:

"Niemal 5 lat temu firma OMNIVISION wprowadziła na rynek matrycę OS05A (...). Skupiając się na potrzebach naszych klientów, kontynuowaliśmy rozwój tej matrycy. Nasi klienci mogą teraz dokonać aktualizacji do najnowszego modelu OS05B, który oferuje lepsze parametry i wydajność (...) przy rozdzielczości 5 MPx. Matryca OS05B jest wspaniałym rozwiązaniem dla profesjonalnych kamer bezpieczeństwa, np. w zastosowaniach przemysłowych, gdzie ważna jest rejestracja wyraźnego materiału wideo w nocy, przy zachowaniu niskiego poboru mocy."

Przemysłowe urządzenia zabezpieczające - podstawowe przeznaczenie matrycy światoczułej OS05B

Rozszerzona funkcjonalność wielokanałowego analizatora testowego MP1900A firmy Anritsu

Jak informuje firma Anritsu, wprowadzona została obsługa standardu PCIe 6.0 w jej szybkim, wielokanałowym analizatorze testowym MP1900A. Analizator ten pozwala analizować różne interfejsy komunikacyjne, w tym: USB, Thunderbolt oraz Ethernet w wersjach: 400 GbE i 800 GbE. Wyposażony w filtrację SKP analizator oferuje m.in. pomiar bitowej stopy błędów (BER) transmitowanych danych. Dogłębna analiza parametrów modulacji PAM4 jest udostępniona. Dzieje się to przy wsparciu architektury zegara SRNS. Proces kalibracji analizatora MP1900A jest zautomatyzowany. Analizator posiada wysokiej czułości detektor błędów. Jest to produkt działający w trybach: CMI i DMI. Istnieje możliwość podliczania błędów, których nie eliminują kody korekcyjne (z ang. FEC - Forward Error Correction). Dostępny jest generator przebiegów PPG i stabilne źródła jittera (SJ, RJ, SSC, BUJ). Można skorzystać z funkcji Link Training, przy analizie LTSSM (z ang. Link Training Status State Machine).

Analizator testowy MP1900A

Drukarka fiskalna Thermal HX firmy POSNET

Dostępna w ofercie POSNET drukarka Thermal HX obejmuje szybki i wytrzymały mechanizm drukujący SEIKO dla sprawnej obsługi klientów. Mechanizm ten posiada obcinacz, który jest przewidziany na co najmniej 2 miliony paragonów. Wszystko to przy ich druku z maksymalną wydajnością 47 linii na sekundę. Najnowsza drukarka Thermal HX umożliwia wysyłanie wielu paragonów fiskalnych w formie elektronicznej, tj. e-paragonów. Paragony te można drukować na papierze o szerokościach: 57 mm lub 80 mm. W pierwszym przypadku należy korzystać z przegrody. Dostępne są funkcje serwisowe nieprzerywające działania stanowiska fiskalnego. Drukarka Thermal MX uwzględnia złącza LAN/Ethernet oraz gniazdo USB typu B. Występuje w niej ekran LCD/OLED. Istnieje opcja dołączenia drukarki do Centralnego Repozytorium Kas. Drukarka Thermal HX sprawdza się w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Jest przewidziana dla restauracji, hurtowni i sklepów. Oferowana przez POSNET drukarka doskonale wypada w kinach, teatrach czy muzeach. Drukarka oferuje tryb vendingowy - pozwala to ją stosować w urządzeniach automatycznej sprzedaży (np. automaty z napojami i myjnie samoobsługowe).

Drukarka fiskalna Thermal HX firmy POSNET

Posiadający złącza: USB typu A oraz USB typu C oryginalny kabel «Arduino USB Cable»

Jest to unikalny produkt przeznaczony dla płytek Arduino. Kabel "Arduino USB Cable" został zakończony wtykami USB typu C. Każdy wtyk występuje po obu stronach kabla. Do jednego z wtyków dołączono adapter, który pozwala prosto i wygodnie korzystać ze złącza USB typu A. Odporny na uszkodzenia kabel "Arduino USB Cable" ma długość 1 m i jest sygnowany logiem Arduino na wszystkich wtykach (oprócz adaptera). Nowatorski kabel pokryty jest nylonowym oplotem koloru biało-turkusowego. Zawiera on aluminiową powłokę nadającą wytrzymałości. Jakość kabla "Arduino USB Cable" jest całkowicie gwarantowana. Z tym kablem można łatwo programować i debugować płytki Arduino. Jest to oficjalny produkt platformy Arduino.

Kabel "Arduino USB Cable"

Hiperspektralny czujnik AS7421 firmy ams OSRAM dostępny w ofercie firmy Digi-Key Electronics

Mowa tu o sensorze bliskiej podczerwieni, który zawiera 64-kanałową matrycę fotodiodową. Czujnik AS7421 przeznaczony jest do detekcji różnych materiałów i substancji. Występująca w czujniku technologia umożliwia identyfikację obiektów poprzez porównanie zmierzonego widma z widmem referencyjnym obiektów. Czujnik można wykorzystać do określenia składu próbek dzięki ocenie zmierzonego widma oraz do wykrywania względnych zmian w stężeniu składnika obiektu, np. wody.

Budowa czujnika AS7421

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

ams OSRAM, Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH), Amazon, Anritsu, Apple, Arduino, AVT Korporacja, Bayerische Motoren Werke (BMW), Beta Tools, Digi-Key Electronics, Disney, D-Link, Elwik, E.ON, Farnell, Grupa RENEX, Instytut Metali Niezależnych - oddział w Poznaniu (CLAiO), LG Electronics (LG), Meta, Netflix, Nordic Semiconductor, NVIDIA, OMNIVISION, Panasonic, Pickering Electronics, Politechnika Gdańska (PG), Politechnika Poznańska (PP), Politechnika Świętokrzyska (PŚk), Politechnika Warszawska (PW), POSCO, POSNET, RIGOL Technologies, Samsung, SK hynix, STMicroelectronics (ST), Stoen Operator, TEMC, Toshiba, Transfer Multisort Elektronik (TME), Uniwersytet Jagielloński (UJ), Uniwersytet Warszawski (UW), Zyxel Networks

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: DWA-F18, MP1900A, PAN1782, ST25R3920B, STHVUP64, TB67S549FTG
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"